σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών...

5
Σχέδιο μαθήματος της Αλεξούδα Γεωργίας Σχέδιο Μαθήματος ∆ιδακτική ενότητα: Σχεδιασμός απλών γεωμετρικών σχημάτων με τη Logo στο περιβάλλον του χελωνόκοσμου Μάθημα: Πληροφορική Τάξη: ΓΓυμνασίου Γνωστικό υπόβαθρο Στην προηγούμενη διδακτική ώρα Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με το περιβάλλον του χελωνόκοσμου και χρησιμοποίησαν την εντολή εμφάνισης Τύπωσε για να εμφανίσουν αλφαριθμητικά, αριθμούς και αποτελέσματα αριθμητικών πράξεων Έγινε μια σύντομη παρουσίαση των βασικών εντολών σχεδιασμού (μπροστά, δεξιά, πίσω, αριστερά) και οι μαθητές πειραματίστηκαν με αυτές. Γενικός διδακτικός σκοπός του μαθήματος Να μυηθούν οι μαθητές στη σχεδίαση γεωμετρικών σχημάτων με τη Logo στο περιβάλλον του χε- λωνόκοσμου. Ειδικοί στόχοι του μαθήματος Μετά το τέλος του μαθήματος οι μαθητές θα πρέπει να είναι ικανοί στο περιβάλλον του χελωνό- κοσμου : να εξηγούν τι κάνουν οι βασικές εντολές σχεδιασμού της Logo (μπροστά, πίσω, δεξιά, αριστε- ρά, στυλόκάτω, στυλόπάνω, σβήσεγραφικά, δείξεχελώνα, κρύψεχελώνα) να σχεδιάζουν απλά γεωμετρικά σχήματα (π.χ. παραλληλόγραμμο, τρίγωνο) με τη Logo να αναγνωρίζουν τι σχεδιάζει ένα σύνολο εντολών σχεδιασμού της Logo, όταν τους δοθούν οι εντολές και πιθανά σχήματα. Εκτίμηση των γνωστικών δυσκολιών των μαθητών: προϋπάρχουσες ιδέες και βασικές παρα- νοήσεις Μερικοί μαθητές δυσκολεύονται με τις μοίρες στις εντολές αριστερά και δεξιά και μεταφέρουν τυχόν δυσκολίες τους από το μάθημα της Γεωμετρίας. ∆ιδακτικές τεχνικές Εισήγηση, Επίδειξη, Ερωταποκρίσεις, Πρακτική άσκηση σε ομάδες

Transcript of σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών...

Page 1: σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων

Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας

Σχέδιο Μαθήµατος

∆ιδακτική ενότητα: Σχεδιασµός απλών γεωµετρικών σχηµάτων µε τη Logo στο περιβάλλον του

χελωνόκοσµου

Μάθηµα: Πληροφορική

Τάξη: Γ’ Γυµνασίου

Γνωστικό υπόβαθρο

Στην προηγούµενη διδακτική ώρα

Οι µαθητές εξοικειώθηκαν µε το περιβάλλον του χελωνόκοσµου και χρησιµοποίησαν την

εντολή εµφάνισης Τύπωσε για να εµφανίσουν αλφαριθµητικά, αριθµούς και αποτελέσµατα

αριθµητικών πράξεων

Έγινε µια σύντοµη παρουσίαση των βασικών εντολών σχεδιασµού (µπροστά, δεξιά, πίσω,

αριστερά) και οι µαθητές πειραµατίστηκαν µε αυτές.

Γενικός διδακτικός σκοπός του µαθήµατος

Να µυηθούν οι µαθητές στη σχεδίαση γεωµετρικών σχηµάτων µε τη Logo στο περιβάλλον του χε-

λωνόκοσµου.

Ειδικοί στόχοι του µαθήµατος

Μετά το τέλος του µαθήµατος οι µαθητές θα πρέπει να είναι ικανοί στο περιβάλλον του χελωνό-

κοσµου :

• να εξηγούν τι κάνουν οι βασικές εντολές σχεδιασµού της Logo (µπροστά, πίσω, δεξιά, αριστε-

ρά, στυλόκάτω, στυλόπάνω, σβήσεγραφικά, δείξεχελώνα, κρύψεχελώνα)

• να σχεδιάζουν απλά γεωµετρικά σχήµατα (π.χ. παραλληλόγραµµο, τρίγωνο) µε τη Logo

• να αναγνωρίζουν τι σχεδιάζει ένα σύνολο εντολών σχεδιασµού της Logo, όταν τους δοθούν οι

εντολές και πιθανά σχήµατα.

Εκτίµηση των γνωστικών δυσκολιών των µαθητών: προϋπάρχουσες ιδέες και βασικές παρα-

νοήσεις

Μερικοί µαθητές δυσκολεύονται µε τις µοίρες στις εντολές αριστερά και δεξιά και µεταφέρουν

τυχόν δυσκολίες τους από το µάθηµα της Γεωµετρίας.

∆ιδακτικές τεχνικές

Εισήγηση, Επίδειξη, Ερωταποκρίσεις, Πρακτική άσκηση σε οµάδες

Page 2: σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων

Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας

Μέσα

Βιντεοπροβολέας, Η/Υ, λογισµικό χελωνόκοσµος

Εκτιµώµενη διάρκεια: Μία (1) διδακτική ώρα

Πορεία µαθήµατος (Στάδια)

Στάδιο 1ο: Εισαγωγή (2’)

Σύνδεση µε το προηγούµενο µάθηµα.

Στάδιο 2ο: Σύντοµη παρουσίαση (Επίδειξη χαρακτηριστικών του χελωνόκοσµου και παρου-

σίαση εντολών σχεδίασης που δεν παρουσιάστηκαν στο προηγούµενο µάθηµα) (4’)

Ο εκπαιδευτικός υπενθυµίζει κάποια πολύ βασικά στοιχεία του περιβάλλοντος του χελωνόκο-

σµου, όπως πώς εκτελώ πολλές εντολές µαζί και τις εντολές µπροστά, πίσω, δεξιά, αριστερά. Επί-

σης παρουσιάζει τις εντολές στυλόκάτω, στυλόπάνω, σβήσεγραφικά, δείξεχελώνα, κρύψεχελώνα

Στάδιο 3ο: Πρακτική άσκηση (34’)

Οι µαθητές εργάζονται σε ζευγάρια µε βάση το φύλλο της εργαστηριακής δραστηριότητας. Αν

κάποιοι µαθητές ολοκληρώσουν γρήγορα τις δραστηριότητες τους και τη συνεργασία µε το άλλο

µέρος του ζευγαριού, παροτρύνονται να βοηθήσουν κάποιον συµµαθητή τους ή να πειραµατι-

στούν µε το σχεδιασµό κι άλλων γεωµετρικών σχηµάτων της επιλογής τους. Ο ρόλος του εκπαι-

δευτικού είναι υποστηρικτικός.

Στάδιο 3ο: Έλεγχος (3’)

Ο εκπαιδευτικός θέτει κάποια ερωτήµατα που σχετίζονται µε τις βασικές παρανοήσεις που διαπί-

στωσε κατά τη διάρκεια του µαθήµατος.

Στάδιο 4ο: Ανακεφαλαίωση (2’)

Ο εκπαιδευτικός συνοψίζει τονίζοντας τις απαραίτητες διευκρινήσεις.

Μέθοδοι και µέσα ανά στάδιο της πορείας του µαθήµατος

Στάδιο Μέθοδος Μέσα

1ο: Εισαγωγή Ερωταποκρίσεις

2ο: Σύντοµη παρου-

σίαση

Επίδειξη, Ερωταποκρί-

σεις

Η/Υ, βιντεοπροβολέας, λογισµικό χελωνό-

κοσµου

3ο: Πρακτική άσκη-

ση

Πρακτική άσκηση σε

ζευγάρια

Φύλλο εργαστηριακής δραστηριότητας,

Η/Υ, λογισµικό χελωνόκοσµου

3ο: Έλεγχος Ερωταποκρίσεις

4ο: Ανακεφαλαίωση Εισήγηση

Page 3: σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων

Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας

Μάθηµα: Πληροφορική Τάξη: Γ Γ/σίου ∆ιδακτική ενότητα: Σχεδιασµός γεωµετρικών σχηµάτων ∆ιδάσκουσα καθηγήτρια: Γ. Αλεξούδα Ονοµατεπώνυµο µαθητή: Ονοµατεπώνυµο συνεργάτη - µαθητή: Πειραµατικό Σχολείο Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης

Φύλλο Εργαστηριακής ∆ραστηριότητας Βοήθεια: Βασικές εντολές (οδηγίες χελώνας) Με την εκτέλεση της εντολής:

• Μπροστά (µ) αριθµός εικονοστοιχείων : Η χελώνα προχωράει µπροστά τόσα εικονοστοι-χεία όσα δηλώνει ο αριθµός των εικονοστοιχείων.

• Πίσω (π) αριθµός εικονοστοιχείων : Η χελώνα προχωράει προς τα πίσω τόσα εικονοστοιχεία όσα δηλώνει ο αριθµός των εικονοστοιχείων.

• ∆εξιά (δ) µοίρες : Η χελώνα στρίβει προς τα δεξιά τόσες µοίρες όσες ορίζουµε. • Αριστερά(α) µοίρες : Η χελώνα στρίβει προς τα αριστερά τόσες µοίρες όσες ορίζουµε. • Στυλόκάτω (σκ): Η χελώνα αφήνει ίχνος καθώς προχωράει. • Στυλόπάνω (σπ): Η χελώνα δεν αφήνει ίχνος καθώς προχωράει. • Σβήσεγραφικά (σβγ) : Σβήνονται τα γραφικά της επιφάνειας εργασίας και µεταφέρεται η χε-

λώνα στο κέντρο της επιφάνειας εργασίας µε κατεύθυνση προς τα πάνω. • ∆είξεχελώνα (δχ) : Εµφανίζεται η τρέχουσα χελώνα. • Κρύψεχελώνα (κχ) : Αποκρύπτεται η τρέχουσα χελώνα.

∆ραστηριότητες

1. ∆ώστε στο χελωνόκοσµο την κατάλληλη αλληλουχία εντολών προκειµένου να σχεδιάσετε ένα ορθογώνιο παραλληλόγραµµο µε ύψος 40 και πλάτος 60. Καταγράψτε τις εντολές αυ-τές παρακάτω. Συγκρίνετε την απάντησή σας µε αυτή του συνεργάτη σας.

2. ∆ώστε στο χελωνόκοσµο την κατάλληλη αλληλουχία εντολών προκειµένου να σχεδιάσετε ένα τετράγωνο µε πλευρά 50. Καταγράψτε τις εντολές αυτές παρακάτω. Συγκρίνετε την απάντησή σας µε αυτή του συνεργάτη σας.

3. Στον πίνακα 1 στη Στήλη α παρουσιάζονται τµήµατα κώδικα Logo και στη Στήλη β σχή-

µατα ως γραφικά της χελώνας. (Σηµείωση: Θεωρούµε ότι η χελώνα έχει αρχική κατεύθυν-ση 0 µοίρες, δηλαδή, κοιτάει προς το Βορρά.)

Page 4: σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων

Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας

Καλείστε να αναλύσετε τα τµήµατα κώδικα της Στήλης α και να προβλέψετε ποιο σχήµα θα σχεδιάσει η χελώνα αντίστοιχα. Συµπληρώστε κατάλληλα τον Πίνακα 2 προκειµένου να αντιστοιχίσετε τα τµήµατα του κώδικα της Στήλης α µε τα σχήµατα της Στήλης β. Συγκρίνετε το δικό σας πίνακα 2 µε αυτόν του συνεργάτη σας και συζητήσετε για τυχόν διαφορές σας. Στο χελωνόκοσµο εισάγετε και εκτελέστε τα τµήµατα κώδικα της Στήλης α παρατηρώντας τα γραφικά της χελώνας. Συγκρίνετε τα αποτελέσµατα µε τις προβλέψεις σας ελέγχοντας την ορθότητα των απα-ντήσεών σας στον Πίνακα 2. Συζητήστε µε το συνεργάτη σας για τις διαπιστώσεις σας µε βάση τα αποτελέσµατα που είδατε στην οθόνη σας.

Πίνακας 1

Στήλη α Στήλη β

Α. στυλόκάτω

δεξιά 90

µπροστά 100 αριστερά 45 µπροστά 100

1

Β. στυλόκάτω

αριστερά 90

µπροστά 100 δεξιά 45 µπροστά 100

2

Γ. στυλόκάτω

αριστερά 45

µπροστά 100 δεξιά 45 µπροστά 100

3

∆. στυλόκάτω

µπροστά 100 δεξιά 90

µπροστά 100 δεξιά 90

µπροστά 100 δεξιά 90

µπροστά 100 δεξιά 90

4

Ε. στυλόκάτω

µπροστά 100 δεξιά 72

µπροστά 100 δεξιά 72

µπροστά 100 δεξιά 72

µπροστά 100 δεξιά 72

µπροστά 100 δεξιά 72

5

Page 5: σχέδιο μαθήματος για το σχεδιασμό γεωμετρικών σχημάτων

Σχέδιο µαθήµατος της Αλεξούδα Γεωργίας

ΣΤ. στυλόκάτω

µπροστά 100 δεξιά 144

µπροστά 100 δεξιά 144

µπροστά 100 δεξιά 144

µπροστά 100 δεξιά 144

µπροστά 100 δεξιά 144

6

Πίνακας 2 Α. Β. Γ. ∆. Ε. ΣΤ.

Πηγή: Οι πίνακες 1 και 2 προέρχονται από το διδακτικό υλικό της επιµόρφωσης εκπαιδευτι-κών πληροφορικής.