ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

8
Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Τάξη Α΄ Γυμνασίου Εισαγωγή Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Αντωνογιάννη Γεωργία, ΠΕ02, την Πέμπτη 01/03/12 τη 2 η ώρα 1. Τίτλος «η ποίηση στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Αρχαία ποίηση 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α)Να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της. Να θυμηθούν τη συμβολή των αρχαίων στην εξέλιξη του λόγου και ιδιαίτερα του ποιητικού. Αυτό επιτυγχάνεται και με τη γνώση της ποικιλίας του ποιητικού λόγου που παρατηρούμε στον ελλαδικό χώρο. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. β) Να μάθουν οι μαθητές να συλλέγουν πληροφορίες με διαθεματικό τρόπο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου και διαδικτύου. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του Διαδικτύου. 5. Διάρκεια Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας. 6. Οργάνωση τάξης Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα βρίσκει τις πληροφορίες από το βιβλίο και θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει

description

 

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

Αρχαία Ελληνική ΓραμματείαΤάξη Α΄ ΓυμνασίουΕισαγωγήΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Αντωνογιάννη Γεωργία, ΠΕ02, την Πέμπτη 01/03/12 τη 2η ώρα

1. Τίτλος«η ποίηση στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχέςΑρχαία ποίηση

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α)Να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της. Να θυμηθούν τη συμβολή των αρχαίων στην εξέλιξη του λόγου και ιδιαίτερα του ποιητικού. Αυτό επιτυγχάνεται και με τη γνώση της ποικιλίας του ποιητικού λόγου που παρατηρούμε στον ελλαδικό χώρο. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους.

β) Να μάθουν οι μαθητές να συλλέγουν πληροφορίες με διαθεματικό τρόπο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου και διαδικτύου.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικώνΗ εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του Διαδικτύου.

5. ΔιάρκειαΘα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξηςΟι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα βρίσκει τις πληροφορίες από το βιβλίο και θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

8. Φύλλα εργασίαςΔίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.Καταρχάς οι μαθητές ανοίγουν στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα του Υπουργείου www . minedu . gov . gr και από εκεί πάνε στο ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ όπου καλούνται να βρουν το βιβλίο ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ και τη σχετική ενότητα (ΕΙΣΑΓΩΓΗ, σελ. 9 και 10). Αφού διαβάσουν το κείμενο προσεκτικά πάνε στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ όπου τους δίνεται ένας εννοιολογικός χάρτης με ελλιπή στοιχεία που καλούνται οι μαθητές να τα συμπληρώσουν στη σωστή θέση. Αν δεν τα καταφέρνουν μπορούν να πάνε στο www . google . com και να κάνουν αναζήτηση με τις λέξεις «αρχαία ελληνική ποίηση». Να επιλέξουν την ιστοσελίδα της wikipedia.org και να βοηθηθούν.Στη συνέχεια τους δίνεται ο ίδιος εννοιολογικός χάρτης από όπου ελλείπουν οι έννοιες «επική», «λυρική» και «δραματική» και οι μαθητές καλούνται να τις συμπληρώσουν.Μετά τους δίνεται ο ίδιος εννοιολογικός χάρτης με πλήρη στοιχεία και καλούνται οι μαθητές να απαντήσουν σε ερωτήσεις που αναφέρονται σε ομαδοποιήσεις εννοιών, παραδείγματα από την αρχαιότητα ή σημερινά.

9. Περιγραφή σεναρίουΟι μαθητές μεθοδολογικά θα στηριχτούν στη διερευνητική και βιωματική μάθηση και στην ομαδοσυνεργασία.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Πρόγραμμα Παρουσίασης).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Ο θεματικός στόχος της εργασίας είναι η εξοικείωση με έννοιες ιστορικές και γλωσσικές. Η χρήση παράλληλων μέσων π.χ. του βιβλίου, του ΦΥΛΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, των λογισμικών της επεξεργασίας κειμένου και του διαδικτύου, δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές με ενδιαφέροντα τρόπο να προσλαμβάνουν πληροφορίες, να τις συνδέουν μεταξύ τους και να τις εντάσσουν στο γενικότερο μορφωτικό τους πλαίσιο.Διαδικτυακός τόπος: www.cmap.ihmc.us

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα του Υπουργείου www . minedu . gov . gr και από εκεί πάτε στο ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ και βρέστε το βιβλίο ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ και την ενότητα ΕΙΣΑΓΩΓΗ, σελ. 9 και 10. Διαβάστε προσεκτικά το κείμενο και μετά κατεβάστε στη μπάρα την ιστοσελίδα.

Σας δίνεται ο εννοιολογικός χάρτης «ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας 1». Στο χάρτη αυτό ελλείπουν οι λέξεις τραγωδία, ποίηση, ίαμβος και ηρωικό έπος. Βάλτε τις λέξεις στη σωστή θέση.Αν δυσκολεύεστε πάτε στο www . google . com και κάντε αναζήτηση με τις λέξεις «αρχαία ελληνική ποίηση». Να επιλέξετε την ιστοσελίδα της wikipedia.org. Εκεί θα βρείτε απαντήσεις στις απορίες σας.

Σας δίνεται ο εννοιολογικός χάρτης «ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας 2». Στο χάρτη αυτό ελλείπουν οι λέξεις λυρική, επική και δραματική. Βάλτε τις λέξεις στη σωστή θέση.

Σας δίνεται ο εννοιολογικός χάρτης «ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας». Ο χάρτης είναι πλήρης. Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποιο είναι το θέμα αυτού του εννοιολογικού χάρτη; 2. Ποιες είναι οι μεγάλες υποομάδες στις οποίες χωρίζεται η ποίηση;3. Σε πόσα είδη και σε ποια χωρίζεται η επική ποίηση; 4. Σε πόσα είδη και σε ποια χωρίζεται λυρική ποίηση;5. Σε πόσα είδη και σε ποια χωρίζεται η δραματική ποίηση;6. Γράψτε τρεις προτάσεις με λέξεις του εννοιολογικού χάρτη.

Π.χ. η Λυρική Σκηνή Αθηνών ανέβασε για δυο εβδομάδες έργα που απευθύνονται στη νέα γενιά.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Page 4: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

«ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας1»

Page 5: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

«ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας 2»

Page 6: ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

«ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας»