διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

26
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ Θέμα: «Δοκίμιο-Άρθρο- Επιφυλλίδα» Διδακτικό αντικείμενο: Έκθεση-Έκφραση Γ΄ Λυκείου Διδακτική ενότητα: Κεφάλαιο 2ο: Δοκίμιο-Άρθρο-Επιφυλλίδα

description

Παρουσίαση και κριτική ενός διδακτικού σεναρίου για το μάθημα της γλώσσας, καθώς και προτεινόμενες δραστηριότητες.

Transcript of διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Page 1: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟΘέμα: «Δοκίμιο-Άρθρο-

Επιφυλλίδα»

Διδακτικό αντικείμενο: Έκθεση-Έκφραση Γ΄ Λυκείου

Διδακτική ενότητα: Κεφάλαιο 2ο: Δοκίμιο-Άρθρο-Επιφυλλίδα

Page 2: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Σύντομη περιγραφή

Το διδακτικό σενάριο «Δοκίμιο-Άρθρο-Επιφυλλίδα» επιδιώκει

• Να προβληματίσει για την αξία των μνημείων και γενικότερα της παράδοσης και της τέχνης στη ζωή των ανθρώπων.

• Να ασχοληθεί με τον επαναπατρισμό των ελγίνειων μαρμάρων και τη θέση των μαθητών στο θέμα.

• Να μελετήσει τη συνύπαρξη των αρχαιοτήτων με τις σύγχρονες ανάγκες.

• Να ασκήσει κριτική της πολιτιστικής και καλλιτεχνικής παραγωγής της εποχής μας.

Page 3: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Στόχοι

1. Σε επίπεδο κλασικού γραμματισμού:• Η κατανόηση κειμένου και η συγγραφή

περίληψης• Η ενασχόληση με λεξιλογικές ασκήσεις• Η κατανόηση της διαφοράς των κειμενικών

ειδών (δοκίμιο, επιφυλλίδα, άρθρο, επιστολή, χρονογράφημα)

• Η εμπέδωση των τρόπων πειθούς• Η παραγωγή λόγου με θέματα που αφορούν

την παράδοση, μνημεία, τέχνη

Page 4: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Στόχοι2. Σε επίπεδο νέου γραμματισμού:• Η εξοικείωση με τη διαδικασία διερεύνησης

στο χώρο του διαδικτύου• Η αξιοποίηση των νέων μέσων πρακτικής• γραμματισμού (κειμενογράφος)• Η ανάπτυξη αυτενέργειας• Η εξοικείωση με την ομαδική εργασία, η

ενίσχυση• του διαλόγου και της συνεργασίας των

μαθητών

Page 5: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Στόχοι

3. Σε επίπεδο κριτικού γραμματισμού:• Η καλλιέργεια της αντίληψης ότι η

διαδικασία

• μάθησης δεν μπορεί να είναι στατική.• Η κριτική στάση απέναντι σε θέματα

σχετικά με την παράδοση, τα μνημεία και την τέχνη

Page 6: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 1η διδακτική ώρα

α) Όλες οι ομάδες παρακολουθούν το video στην ιστοσελίδα http://gl.ict.usc.edu/Films/Parthenon/

β) Κάθε ομάδα μεταβαίνει στην πύλη για την ελληνική γλώσσα και επιλέγει από τα σώματα κειμένων ένα διαφορετικό κειμενικό είδος (η πρώτη ομάδα ασχολείται με άρθρο, η δεύτερη με δοκίμιο, η τρίτη με επιστολή, η τέταρτη με επιφυλλίδα και η πέμπτη με χρονογράφημα).

γ) Κάθε ομάδα εντοπίζει τη θέση και το θέμα του κειμένου. Τα καταγράφει σε ένα αρχείο word.

Page 7: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 2η διδακτική ώρα

Κάθε ομάδα γράφει την περίληψη του κειμένου με το οποίο ασχολήθηκε.

Εάν οι ομάδες δεν προλάβουν να ολοκληρώσουν τη συγγραφή περίληψης, δίνεται ως εργασία για το σπίτι.

Page 8: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 3η διδακτική ώρα

Όλες οι ομάδες παρουσιάζουν στην τάξη τις εργασίες των δύο πρώτων ωρών διδασκαλίας και γίνονται διορθώσεις περίληψης, επιλεκτικά, όπου χρειάζεται.

Page 9: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 4η διδακτική ώρα

Οι ομάδες καλούνται να χρησιμοποιήσουν ταηλεκτρονικά λεξικά της πύλης.Συγκεκριμένα, ζητείται:

α) να βρουν τις σημασίες λέξεωνβ) να δώσουν συνώνυμες λέξειςγ) να σχηματίσουν νέες λέξεις με το α΄ συνθετικό λέξεων που δίνονται (χρησιμοποιούν τα προθήματα).

Καταγράφουν τις απαντήσεις τους σε αρχείο word.

Page 10: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου• 5η διδακτική ώραα) Κάθε ομάδα καταγράφει τα χαρακτηριστικά

του κειμενικού είδους με το οποίο ασχολήθηκε και συμπληρώνει ένα διάγραμμα (inspiration).

Εάν θέλουν οι μαθητές μπορούν να μελετήσουν και άλλα κείμενα (1-2) του ιδίου είδους από τα σώματα κειμένων της πύλης, πριν συμπληρώσουν το τελικό διάγραμμα με τα χαρακτηριστικά του κειμενικού είδους.

Page 11: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 5η διδακτική ώρα

β) Κάθε ομάδα απαντά σε ασκήσεις που αφορούν τους τρόπους πειθούς που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας για να υποστηρίξει τη θέση του. Συγκεκριμένα, προσθέτει υπερσυνδέσμους σε συγκεκριμένα σημεία του κειμένου, που παραπέμπουν στον τρόπο πειθούς που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας για να στηρίξει τη θέση του.

Page 12: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

• 6η διδακτική ώρα

Οι μαθητές της κάθε ομάδας καλούνται να πάρουν θέση σε ένα συγκεκριμένο θέμα:

Α ομάδα: εκθέτει την άποψή της σχετικά με την επιστροφή των ελγίνειων μαρμάρων.

Β ομάδα: εκθέτει την άποψή της για την αξία της παράδοσης.

Γ ομάδα: προβληματίζεται για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν οι αρχαιότητες να συνυπάρξουν δημιουργικά με το σύγχρονο τρόπο ζωής.

Δ ομάδα: αναζητά τους λόγους υποβάθμισης των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων στην εποχή μας.

Ε ομάδα: εκθέτει την άποψή της για την αξία της τέχνης.

Page 13: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Μεθοδολογία διδασκαλίας και ενδεικτική κατανομή του χρόνου

Προτείνεται οι μαθητές να συμβουλευτούν και κείμενα του σχολικού βιβλίου με συναφή θέματα. Τις απαντήσεις τους τις καταγράφουν επιγραμματικά σε ένα αρχείο word όλες οι ομάδες.

Εργασία για το σπίτι: ζητείται η παραγωγή λόγου με θέμα σχετικό με τα Α, Β, Γ, Δ, Ε, σε συγκεκριμένο κειμενικό είδος (άρθρο, δοκίμιο, επιστολή, επιφυλλίδα). Τα κείμενα θα αξιολογηθούν στην τάξη, θα διορθωθούν, αν χρειάζεται, και θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Page 14: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Κριτική του σεναρίου

• Ως προς τη χρήση του υπολογιστήΟ υπολογιστής χρησιμοποιείται ως:Περιβάλλον εργασίας, αφού οι μαθητές

καλούνται να χρησιμοποιήσουν τον επεξεργαστή κειμένου

Περιβάλλον έρευνας, καθώς τους ζητείται να αναζητήσουν κείμενα σε διαδίκτυο και να εντοπίσουν συνώνυμα και παράγωγα

Περιβάλλον δημοσίευσης, αφού οι μαθητές θα αναρτήσουν στην ιστοσελίδα του σχολείου τα κείμενα που θα παράξουν

Page 15: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Κριτική του σεναρίου

• Ως προς τους γραμματισμούς (1)Έχουμε τον τυπικό και κλασικό

γραμματισμό, καθώς πρόκειται για σενάριο που αφορμείται από τη σχολική ύλη και συνάδει με το ΑΠΣ

Καλλιεργεί πρακτικές γραμματισμού, καθώς απαιτεί συγγραφή κειμένου και ειδικότερα ασκεί στο ύφος διαφορετικών κειμενικών ειδών (επιστολή, άρθρο, επιφυλλίδα)

Page 16: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Κριτική

• Ως προς τους γραμματισμούς (2)Ασκεί πρακτικές ψηφιακού γραμματισμού,

αφού χρησιμοποιεί ψηφιακά λεξικά και σώματα κειμένων

Καλλιεργεί τον κριτικό γραμματισμό, καθώς ζητεί από τους μαθητές τόσο να προβούν σε επιλογές όσον αφορά στο υλικό τους, αλλά και να ασκήσουν κριτική στο κείμενο που μελέτησαν και να πάρουν θέση στο θέμα που τους δόθηκε.

Page 17: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

Κριτική

• Ως προς τις θεωρίες μάθησηςΠαρουσιάζει μία διερευνητική και

εποικοδομητική προσέγγιση της γνώσηςΜέσω των κειμένων προς μελέτη η γλώσσα

παρουσιάζεται ως μέρος μιας σύνθετης κοινωνικο-πολιτισμικής πραγματικότητας

Η μάθηση θεωρείται αποτέλεσμα της συμμετοχής σε κοινωνικές ομάδες, καθώς το σενάριο βασίζεται στη συνεργασία, την ομαδική εργασία και το διάλογο

Page 18: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

7η Ενότητα ΝΕ Γλώσσας Β΄ τάξη Γυμνασίου

Προτεινόμενες δραστηριότητες για το Μέρος Α

• Με βάση το κοινωνιόγραμμα που έχουμε κάνει από την αρχή της χρονιάς και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι τουλάχιστον ένα μέλος της ομάδας οφείλει να γνωρίζει καλά τη χρήση του υπολογιστή και του διαδικτύου, χωρίζουμε τους μαθητές σε 4 ομάδες:

τους Ευαίσθητους, τους Τροχονόμους, τους Οικολόγους και τους Ψυχολόγους.

Page 19: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

1η Διδακτική Ώρα

Οι Ευαίσθητοι• Μελετήστε το 1ο εισαγωγικό κείμενο της ενότητας.• Μεταβείτε στην πύλη για την ελληνική γλώσσα (με

ctrl + κλικ) http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html. Επιλέξτε Νέα Ελληνική> Εργαλεία> Ηλεκτρονικά Λεξικά .Στην στήλη αριστερά επιλέγετε το Λεξικό Τριανταφυλλίδη. Στη συνέχεια, στην επιλογή Αναζήτηση γράψτε τις λέξεις «ρινόκερος, ρινοκερίτιδα, παχύδερμο, επιδημία», έχοντας επιλέξει παράλληλα και την Αναζήτηση και στο σώμα των λημμάτων.

• Αντιγράψτε τα λήμματα που βρήκατε σε ένα αρχείο word και απαντήστε στις εξής ερωτήσεις:

Με ποια σημασία χρησιμοποιούνται οι παραπάνω όροι στο κείμενο του Βούλγαρη;

Τι σημαίνει τελικά ρινοκερίτιδα; Υπάρχει αυτή η λέξη;

Page 20: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

1η Διδακτική Ώρα

Οι Τροχονόμοι• Μελετήστε το 2ο εισαγωγικό κείμενο της ενότητας.• Μεταβείτε στην πύλη για την ελληνική γλώσσα (με ctrl +

κλικ) http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html. Επιλέγετε Νέα Ελληνική> Εργαλεία> Σώματα κειμένων .Στην στήλη αριστερά επιλέξτε την εφημερίδα Τα Νέα. Στη συνέχεια στην επιλογή Αναζήτηση γράψτε την λέξη «τροχαία», έχοντας επιλέξει παράλληλα ως κειμενικό είδος το Σύντομο άρθρο.

• Από τα λήμματα που θα εμφανιστούν, διαβάστε το δεύτερο στη σειρά «Ο ένας στους δύο χωρίς ζώνη ή κράνος» και απαντήστε στις εξής ερωτήσεις:

Με βάση το άρθρο, ποιος φέρει την ευθύνη για τα ατυχήματα στην Ελλάδα και πώς επετεύχθη η μείωση του αριθμού τους;

Κάνοντας σύγκριση με το κείμενο της ενότητας, ποια επιπλέον στοιχεία μάς δίνει το βιβλίο μας;

• Να γράψετε τις απαντήσεις σας σε αρχείο word.

Page 21: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

1η Διδακτική ΏραΟι Οικολόγοι• Μελετήστε το 3ο εισαγωγικό κείμενο της ενότητας.• Μεταβείτε στην πύλη για την ελληνική γλώσσα (με ctrl + κλικ)

http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html. Επιλέξτε Νέα Ελληνική> Εργαλεία> Σώματα κειμένων. Στην στήλη αριστερά επιλέξτε την εφημερίδα Τα Νέα. Στη συνέχεια στην επιλογή Αναζήτηση γράψτε την λέξη «περιβαλλοντική», έχοντας επιλέξει παράλληλα ως κειμενικό είδος το Επιστημονική είδηση.

• Από τα λήμματα που θα εμφανιστούν, διαβάστε το πρώτο στη σειρά «Τοξική απειλή από 1000 βυθισμένα πλοία».

• Μεταβείτε στην εγκυκλοπαίδεια http://el.wikipedia.org και στην επιλογή αναζήτηση γράψτε τη λέξη «πλαστικό». Από το λήμμα που θα παρουσιαστεί διαβάστε την υποενότητα «Τοξικότητα και περιβαλλοντικά θέματα».

• Στη συνέχεια απαντήστε στις εξής ερωτήσεις:Σε ποιο είδος οικολογικής καταστροφής αναφέρεται το άρθρο της

εφημερίδας Τα Νέα και σε ποιο το κείμενο της ενότητάς μας;Για ποιους λόγους το πλαστικό επιβαρύνει τόσο πολύ το

περιβάλλον; • Να γράψετε τις απαντήσεις σας σε αρχείο word.

Page 22: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

1η Διδακτική ΏραΟι Ψυχολόγοι• Μελετήστε το 4ο εισαγωγικό κείμενο της ενότητας.• Μεταβείτε στην πύλη για την ελληνική γλώσσα (με ctrl + κλικ)

http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html. Επιλέξτε Νέα Ελληνική> Εργαλεία> Ηλεκτρονικά Λεξικά .Στην στήλη αριστερά επιλέγετε το Λεξικό Τριανταφυλλίδη. Στη συνέχεια στην επιλογή Αναζήτηση γράψτε τις λέξεις «στρες».

• Αντιγράψτε και επικολλήστε τα λήμματα που βρήκατε σε αρχείο word.

• Μεταβείτε στην πύλη για την ελληνική γλώσσα (με ctrl + κλικ) http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html. Επιλέξτε Νέα Ελληνική> Εργαλεία> Σώματα κειμένων .Στην στήλη αριστερά επιλέγετε την εφημερίδα Τα Νέα. Στη συνέχεια στην επιλογή Αναζήτηση γράψτε την λέξη «στρες», έχοντας επιλέξει παράλληλα ως κειμενικό είδος το Συνέντευξη-πληροφορία.

• Από τα λήμματα που θα εμφανιστούν, διαβάστε το τελευταίο στη σειρά «Αφήστε τα παιδιά να είναι ο εαυτός τους» και απαντήστε στις εξής ερωτήσεις:

Τι σημαίνει αγωγή υγείας με βάση τη συνέντευξη; Ποιο μυστικό ευτυχίας μοιράζεται μαζί μας η κ. Μίλερ; • Να γράψετε τις απαντήσεις σας στο παραπάνω αρχείο word.

Page 23: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

2η Διδακτική Ώρα

Οι Ευαίσθητοι• Μεταβείτε στο ψηφιοποημένο αρχείο

του Εθνικού θεάτρου http://www.n-t.gr. Επιλέξτε Αρχείο και στην Αναζήτηση πληκτρολογήστε Ρινόκερος. Επιλέξτε ορισμένα αποσπάσματα από την παράσταση για να τα ανεβάσετε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Page 24: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

2η Διδακτική Ώρα

Οι Τροχονόμοι• Να συντάξετε μία επιστολή την οποία θα

στείλετε ηλεκτρονικά στη Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής, ζητώντας να στείλουν έναν εκπρόσωπό τους για να ενημερώσει τους μαθητές του σχολείου μας για τα αίτια των τροχαίων ατυχημάτων και τους τρόπους αποφυγής. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό, μπορεί εναλλακτικά να γίνει η ενημέρωση μέσω συγχρονικής επικοινωνίας (skype).

Page 25: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

2η Διδακτική Ώρα

Οι Οικολόγοι• Να φτιάξετε μία αφίσα με εικόνες

περιβαλλοντικής καταστροφής που θα βρείτε στο http://commons.wikimedia.org ή εναλλακτικά στο http://www.google.gr >εικόνες, καθώς και εικόνες από δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος.

Page 26: διδακτικο σεναριο για τη γλωσσα

2η Διδακτική Ώρα

Οι Ψυχολόγοι• Να δημιουργήσετε μία σύντομη ιστορία

με κόμικς χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα εικονογραφημένων ιστοριών του υπολογιστή σας, στο οποίο να παρουσιάζετε με χιουμοριστικό τρόπο μία αγχωτική για σας κατάσταση από τη σχολική σας εμπειρία.