σεναριο 11 μεταπολεμικη πεζογραφια

8
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Αναστασία Γρηγοριάδου ΣΧΟΛΕΙΟ: 1ο ΓΕΛ Τριανδρίας, Θεσσαλονίκη 1. Τίτλος «Η ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄Λυκείου, Μεταπολεμική και Σύγχρονη Λογοτεχνία, Πεζογραφία. 3.Στόχοι Α.Γνωστικοί Να γνωρίσουν οι μαθητές τις γενιές της μεταπολεμικής και σύγχρονης πεζογραφίας, καθώς και τους κυριότερους εκπροσώπους κάθε γενιάς, Να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά, τα κυρίαρχα θέματα και τις τάσεις κάθε λογοτεχνικής γενιάς (μεταπολεμικής ή σύγχρονης). Να γνωρίσουν δείγματα λόγου κάποιων σημαντικών λογοτεχνών κάθε γενιάς. Β. Τεχνογραμματισμού Να εξοικειωθούν με το λογισμικό των εννοιολογικών χαρτών, να μάθουν να κατασκευάζουν εννοιολογικούς χάρτες και να δημιουργούν υπερσυνδέσμους μέσα σε αυτούς. Να ασκηθούν στην επεξεργασία δοσμένου ηλεκτρονικού κειμένου. Να ασκηθούν στη γρήγορη και αποτελεσματική αναζήτηση και συγκέντρωση πληροφοριών από το διαδίκτυο.

Transcript of σεναριο 11 μεταπολεμικη πεζογραφια

Page 1: σεναριο 11  μεταπολεμικη πεζογραφια

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Αναστασία Γρηγοριάδου

ΣΧΟΛΕΙΟ: 1ο ΓΕΛ Τριανδρίας, Θεσσαλονίκη

1. Τίτλος

«Η ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄Λυκείου, Μεταπολεμική και Σύγχρονη Λογοτεχνία, Πεζογραφία.

3.Στόχοι

Α.Γνωστικοί

Να γνωρίσουν οι μαθητές τις γενιές της μεταπολεμικής και σύγχρονης πεζογραφίας, καθώς και

τους κυριότερους εκπροσώπους κάθε γενιάς,

Να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά, τα κυρίαρχα θέματα και τις τάσεις κάθε λογοτεχνικής γενιάς

(μεταπολεμικής ή σύγχρονης).

Να γνωρίσουν δείγματα λόγου κάποιων σημαντικών λογοτεχνών κάθε γενιάς.

Β. Τεχνογραμματισμού

Να εξοικειωθούν με το λογισμικό των εννοιολογικών χαρτών, να μάθουν να κατασκευάζουν

εννοιολογικούς χάρτες και να δημιουργούν υπερσυνδέσμους μέσα σε αυτούς.

Να ασκηθούν στην επεξεργασία δοσμένου ηλεκτρονικού κειμένου.

Να ασκηθούν στη γρήγορη και αποτελεσματική αναζήτηση και συγκέντρωση πληροφοριών από

το διαδίκτυο.

Να ασκηθούν στην κριτική αντιμετώπιση του όγκου των πληροφοριών που συγκέντρωσαν και

στην επιλογή της ουσιαστικής σε σχέση με το θέμα τους πληροφορίας.

Να γνωρίσουν ιστοσελίδες με πλούσιο και ενδιαφέρον λογοτεχνικό υλικό.

Γ.Παιδαγωγικοί

Να εξοικειωθούν οι μαθητές στην ομαδική εργασία και τη συνεργατική μάθηση.

Να εξοικειωθούν με νέους τρόπους διδακτικής προσέγγισης της μαθησιακής διαδικασίας.

Να φτάσουν στη γνώση μέσω της συνεργατικής, αλλά και της βιωματικής μάθησης.

4. Λογισμικό - συνδυασμός λογισμικών

Σύνδεση στο διαδίκτυο και φυλλομετρητής για αναζήτηση και διαχείριση πληροφορίας.

Λογισμικό για την επεξεργασία κειμένων.

Page 2: σεναριο 11  μεταπολεμικη πεζογραφια

Λογισμικό εννοιολογικών χαρτών.

5. Διάρκεια

Δυο διδακτικές ώρες

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές χωρίζονται σε επτά (7) ομάδες των τριών ή των δυο ατόμων και η κάθε ομάδα παίρνει

θέση μπροστά από έναν υπολογιστή στο εργαστήριο πληροφορικής.

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Σχολικό εργαστήριο με τουλάχιστον επτά υπολογιστές, σύνδεση στο διαδίκτυο, βιντεοπροτζέκτορας.

9. Περιγραφή σεναρίου

Οι μαθητές θα δουλέψουν μοιρασμένοι σε ομάδες, πάνω σε θέματα, τα οποία δίνονται σε φύλλο

εργασίας. Τα φύλλα εργασίας είναι δυο και οι μισοί μαθητές παίρνουν το φύλλο Α, ενώ οι άλλοι μισοί

το φύλλο Β. Στο εσωτερικό των ομάδων μπορεί να υπάρχει περαιτέρω εξειδίκευση και ανάληψη ρόλων

από συγκεκριμένους μαθητές. π.χ. χειριστής Η/Υ, γραμματέας, παρουσιαστής. Στο γνωστικό

αντικείμενο, ωστόσο, συνεισφέρουν όλοι.

Οι μαθητές θα πρέπει, με τη τεχνική βοήθεια του διδάσκοντος και με βάση την εισαγωγή του

σχολικού εγχειριδίου στη μεταπολεμική πεζογραφία, να δημιουργήσουν εννοιολογικούς χάρτες, με τις

γενιές της μεταπολεμικής και σύγχρονης πεζογραφίας, τους εκπροσώπους, τα χαρακτηριστικά, τα

κυρίαρχα θέματα και τις τάσεις κάθε γενιάς.

Στη συνέχεια, θα πρέπει να εμπλουτίσουν τους εννοιολογικούς χάρτες τους με υπερσυνδέσμους, που

θα οδηγούν είτε σε αρχεία επεξεργασίας κειμένων με χαρακτηριστικά αποσπάσματα σημαντικών έργων

είτε σε ιστοσελίδες με αναγνώσεις κειμένων ή περαιτέρω πληροφορίες για τους συγγραφείς και τα έργα

τους.

Ο διδάσκων κατά τη διάρκεια της άσκησης κινείται διακριτικά στο χώρο δίνοντας τις απαραίτητες

διευκρινίσεις, αν χρειάζεται.

Όταν όλες οι ομάδες ολοκληρώσουν την εργασία τους, γίνεται η παρουσίαση των αποτελεσμάτων

στην ολομέλεια, και συζητούνται τυχόν αντιρρήσεις και διαφορές στις κατηγοριοποιήσεις, όπως και οι

δυσκολίες και τα προβλήματα, που τυχόν αντιμετώπισαν οι μαθητές κατά την εκπόνηση του έργου τους.

Page 3: σεναριο 11  μεταπολεμικη πεζογραφια

8. Φύλλα εργασίας

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Α-ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΓΕΝΕΩΝ

Χωριστείτε σε πέντε (5) ομάδες των τριών και σε δυο ομάδες των δυο (2) ατόμων. Οι τέσσερις πρώτες:

1.Διαβάστε από το σχολικό βιβλίο (εκτυπωμένο ή σε ηλεκτρονική μορφή στο «ψηφιακό σχολείο») την

εισαγωγή στη μεταπολεμική και σύγχρονη πεζογραφία (σελ.147-149 του σχολικού βιβλίου ή

http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGL-C131&id=1943 του ψηφιακού

σχολείου). Μπορείτε, προκειμένου να βοηθηθείτε στην κατηγοριοποίηση, να συμβουλευτείτε επίσης

την ιστοσελίδα http://www.potheg.gr/PeriodDetails.aspx?INDEX=5&lan=1 του ΠΟ.ΘΕ.Γ.

(Πολιτιστικού Θησαυρού της Ελληνικής Γλώσας). Χωρίστε ομάδες πεζογράφων με βάση τη γέννησή

τους και την εμφάνισή τους στην πεζογραφία.

2.Δημιουργήστε με τις ομάδες αυτές εννοιολογικό χάρτη, στον οποίο θα είναι εμφανής σε χωριστούς

συνδέσμους η κατηγοριοποίηση των πεζογράφων, το κριτήριο της κατηγοριοποίησης και τα

χαρακτηριστικά κάθε γενιάς.

3.Προσθέστε συνδέσμους στον εννοιολογικό σας χάρτη με τυπικούς εκπροσώπους κάθε γενιάς.

4.Αναζητήστε στο διαδίκτυο (Σπουδαστήριο Νέου Ελληνισμού, Πολιτιστικός Θησαυρός της Ελληνικής

Γλώσσας) βιογραφικές πληροφορίες, αποσπάσματα των έργων, αναγνώσεις κειμένων, βίντεο για

λογοτέχνες-εκπροσώπους κάθε γενιάς. Αποθησαυρίστε το υλικό σας (κείμενα, αρχεία ήχου, βίντεο,

διευθύνσεις ιστοσελίδων) σε φάκελο στην επιφάνεια εργασίας με το όνομα «Μεταπολεμική

Πεζογραφία» ή «Σύγχρονη πεζογραφία».

5.Εμπλουτίστε τον εννοιολογικό σας χάρτη με υπερσυνδέσμους που θα οδηγούν στο αποθησαυρισμένο

αυτό υλικό.

Page 4: σεναριο 11  μεταπολεμικη πεζογραφια

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Β-ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΤΑΣΕΩΝ

Χωριστείτε σε πέντε (5) ομάδες των τριών και σε δυο ομάδες των δυο (2) ατόμων. Οι τρεις τελευταίες:

1.Διαβάστε από το σχολικό βιβλίο (εκτυπωμένο ή σε ηλεκτρονική μορφή στο «ψηφιακό σχολείο») την

εισαγωγή στη μεταπολεμική και σύγχρονη πεζογραφία (σελ.149-152) του σχολικού βιβλίου ή

http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGL-C131&id=1943 του ψηφιακού

σχολείου). Απομονώστε τις κυριότερες τάσεις της Μεταπολεμικής και Σύγχρονης Πεζογραφίας, τα

βασικά επεξηγηματικά σχόλια για την καθεμιά καθώς και λογοτέχνες-εκπροσώπους τους.

2.Δημιουργήστε με το υλικό αυτό εννοιολογικό χάρτη, στον οποίο θα είναι εμφανείς, σε χωριστούς

συνδέσμους, οι τάσεις, η σημασία τους και λογοτέχνες-εκπρόσωποι κάθε τάσης.

3.Αναζητήστε στο διαδίκτυο (Σπουδαστήριο Νέου Ελληνισμού, Πολιτιστικός Θησαυρός της Ελληνικής

Γλώσσας) βιογραφικές πληροφορίες, αποσπάσματα των έργων, αναγνώσεις κειμένων, βίντεο για

λογοτέχνες-εκπροσώπους κάθε τάσης. Αποθησαυρίστε το υλικό σας (κείμενα, αρχεία ήχου, βίντεο,

διευθύνσεις ιστοσελίδων) σε φάκελο στην επιφάνεια εργασίας με το όνομα «Τάσεις της Μεταπολεμικής

και Σύγχρονης Πεζογραφίας».

5.Εμπλουτίστε τον εννοιολογικό σας χάρτη με υπερσυνδέσμους που θα οδηγούν στο αποθησαυρισμένο

αυτό υλικό.