ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

7

Click here to load reader

Transcript of ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

Page 1: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

«Ο El Greco με ένα….κλικ»:

Διδακτικό σενάριο με χρήση ΤΠΕ στο πλαίσιο υλοποίησης

πολιτιστικής δράσης αφιερωμένη στον Δομήνικο

Θεοτοκόπουλο

Μακρής Σωτήριος

Φιλόλογος, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης

[email protected], somakris.blogspot.gr

ΠΕΡΙΛΗΨΗ To σενάριο αποτελεί πρόταση διδασκαλίας-γνωριμίας με το έργο και το βίο του Δομήνικου

Θεοτοκόπουλου με τη χρήση ΤΠΕ και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικής δράσης,

αφιερωμένη στον El Greco. Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση που στοχεύει στην αισθητική επαφή των

μαθητών με τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου , στην παράλληλη συνεξέταση της επίδρασης του σε

άλλες μορφές τέχνης π.χ στη λογοτεχνία, προσδίδει έμφαση στην αξιοποίηση των ΤΠΕ ως περιβαλλόντων

πρακτικής γραμματισμού. Προσανατολίζει επίσης τους μαθητές στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία

πολυτροπικών κειμένων που σχετίζονται με το διαδίκτυο , π.χ. ψηφιακή αφίσα, αλλά και στην ανάπτυξη

της δεξιότητας για κριτική ανάγνωση της διαδικτυακής πληροφορίας (κριτικός γραμματισμός). Απώτερος

σκοπός είναι οι μαθητές λειτουργώντας ομαδοσυνεργατικά μέσω της ανακαλυπτικής μάθησης και της

αυτενέργειας να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον

οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία αλλά και ο εμπλουτισμός της διδασκαλίας με έργα

τέχνης.

ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, El Greco, γραμματισμός, ΤΠΕ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ Αφορμή αποτέλεσε η ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως επετειακού έτους αφιερωμένου στον Μεγάλο Έλληνα ζωγράφο Δομίνικο Θεοτοκόπουλο (EL GRECO). Το συγκεκριμένο σενάριο αποτελεί τμήμα της δράσης του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης με τίτλο «Ταξιδεύοντας στο μαγικό κόσμο ενός μεγάλου Έλληνα, του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου (EL GRECO)».Μέσω της υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης επιδιώκεται η γνωριμία των μαθητών με την προσωπικότητα και το καλλιτεχνικό έργο του Θεοτοκόπουλου, η συνειδητοποίηση της διαχρονικότητας του και η δημιουργία αισθητικών εμπειριών στους μαθητές. Η αξιοποίηση των ΤΠΕ έδωσε τη δυνατότητα στον διδάσκοντα να κινηθεί σε πιο σύγχρονες προσεγγίσεις, (π.χ. εποικοδομισμός), κυρίως προς την κατεύθυνση του δημιουργικού ρόλου των μαθητών, οι οποίοι δεν παρακολουθούν απλώς τον δάσκαλο, αλλά εμπλέκονται δημιουργικά στην παραγωγή της σχολικής γνώσης, αναπτύσσουν γνωστικές και κοινωνικές δεξιότητες, ενώ ταυτόχρονα εξοικειώνονται με πρακτικές του ψηφιακού γραμματισμού, αξιοποιώντας λειτουργικά τα νέα μέσα, ενώ κάποιες φορές επιχειρούν να προσθέσουν στη διαδικασία και μια κριτική προσέγγιση. Η τάξη μετατρέπεται σταδιακά σε κοινότητα δημιουργικής μάθησης.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου: «Ο El Greco με ένα….κλικ»

2. Εκτιμώμενη διάρκεια διδακτικού σεναρίου: 2-3 διδακτικές ώρες.

3. Τάξη : Γ΄Γυμνασίου (22 μαθητές)

4. Ένταξη του διδακτικού σεναρίου στο πρόγραμμα σπουδών/προαπαιτούμενες

γνώσεις Το συγκεκριμένο σενάριο ανταποκρίνεται στους γενικούς σκοπούς της του ΑΠΣ που αφορούν το μάθημα της Ιστορίας (βιβλίο εκπαιδευτικού σελ.13-15). Οι μαθητές

Page 2: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με βασικές δεξιότητες χρήσης του Η/Υ, (επεξεργασία κειμένου, δημιουργία αρχείου παρουσίασης), και με τις τεχνικές περιήγησης στο διαδίκτυο.

5. Εμπλεκόμενα γνωστικά αντικείμενα: Ιστορία Γ΄Γυμνασίου, Λογοτεχνία, Εικαστικά

6. Σκοποί και στόχοι του διδακτικού σεναρίου

Γνώσεις για το γνωστικό αντικείμενο:

1. Να συστηματοποιήσουν οι μαθητές τις γνώσεις που αφορούν τη ζωή και το έργο

του Θεοτοκόπουλου.

2. Να συνειδητοποιήσουν τη διαχρονικότητα του έργου του.

3. Να κατανοήσουν τα αισθητικά γνωρίσματα της τέχνης του.

Γνώσεις για τον κόσμο:

1. Να ενισχυθεί η πολιτισμική ταυτότητα των μαθητών.

2. Να αντιληφθούν τη συνομιλία των τεχνών(ζωγραφική με λογοτεχνία).

3. Να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή των Ελλήνων στη διαμόρφωση του παγκόσμιου

πολιτισμού.

4. Να αντιληφθούν τον κόσμο μέσω αισθητικών εμπειριών ενισχύοντας παράλληλα και

την αισθητική απόλαυση των μαθητών.

Γνωστικό αντικείμενο και Γραμματισμοί:

1. Να ασκηθούν στην ενεργητική αναζήτηση, επεξεργασία και κριτική αξιοποίηση της

πληροφορίας μέσα από το διαδίκτυο.

2. Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης.

3. Να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας στη διαδικασία έρευνας.

4. Να προσθέσουν την κριτική διάσταση στη προσέγγιση του νέου γραμματισμού.

5. Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία πολυτροπικών

κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα).

6. Να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στη χρήση των ΤΠΕ ως βασικό περιβάλλον

οικοδόμησης της γνώσης στη μαθησιακή διαδικασία.

7. Οργάνωση της τάξης - Διδακτικό συμβόλαιο - Χρήση Η.Υ. και γενικά

ψηφιακών μέσων για το διδακτικό σενάριο Για την εκπόνηση του σεναρίου οι μαθητές χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες, (5-6 ατόμων), αναλαμβάνοντας η κάθε ομάδα ένα συγκεκριμένο ρόλο. Το σενάριο πραγματοποιείται τις 2 πρώτες ώρες στο εργαστήριο της πληροφορικής, το οποίο διαθέτει ένα υπολογιστή για κάθε δύο μαθητές. Την επόμενη ώρα το μάθημα μεταφέρεται στην αίθουσα, η οποία διαθέτει φορητό υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο, διαδραστικό πίνακα, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η ολομέλεια των ομάδων και να παρουσιαστούν οι τελικές εργασίες. Ο διδάσκων δημιουργεί ένα

λογαριασμό στο wiki για κάθε ομάδα (http://5gymsm.pbworks.com), προκειμένου να αναρτώνται εκεί τα φύλλα εργασίας, αλλά και οι εργασίες των ομάδων. Πρέπει να σημειωθεί ότι σκοπός του wiki δεν είναι να λειτουργεί απλώς ως περιβάλλον εργασίας, αλλά ως ομαδοσυνεργατική πλατφόρμα, κάτι που προαπαιτεί την ενημέρωση των μαθητών από τον διδάσκοντα. Για την πραγματοποίηση του σεναρίου χρησιμοποιούνται μηχανές αναζήτησης για την περιήγηση των μαθητών στο διαδίκτυο, , το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου και δημιουργίας παρουσιάσεων για την τήρηση σημειώσεων και εκπόνηση παρουσιάσεων, (word-ppt). Επιπλέον αξιοποιήθηκε το λογισμικό δημιουργίας ψηφιακής αφίσας (www.glogster.edu.com) για το σχεδιασμό της ψηφιακής αφίσας. Αξιοποιήθηκαν ακόμη το youtube , καθώς και το blog του σχολείου

Page 3: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

http://blogs.sch.gr/5gymxant

8. Περιγραφή του διδακτικού σεναρίου

Α. Διδακτικές πρακτικές:

1. εποικοδομισμός (κάθε μαθητής κατασκευάζει τη γνώση με το δικό του τρόπο,

ενεργητικά και δεν αποτελεί απλά ένα παθητικό υποδοχέα πληροφοριών και

γνώσεων).

2. κοινωνικοπολιτισμική θεωρία (το μανθάνον υποκείμενο δε κατασκευάζει την

προσωπική του γνώση μέσα σ ένα πολιτισμικό και επικοινωνιακό «κενό»).

3. ανακαλυπτική μάθηση ( Οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες μέσω του

πειραματισμού, της δοκιμής, της επαλήθευσης και της διάψευσης κατασκευάζοντας

ένα προϊόν, π.χ ψηφιακή αφίσα, μαθαίνουν μέσω της δημιουργίας).

4. Το παιδί δεν είναι παθητικός δέκτης αλλά δρων υποκείμενο.

5. Ο δάσκαλος είναι εμψυχωτής καθοδηγητής, συνερευνητής, συνοδοιπόρος και

συντονιστής στη διαδικασία μάθησης. Οδηγεί τα παιδιά στην ανακάλυψη της

γνώσης. Στόχος του, είναι να κάνει τα παιδιά ικανά να κατανοούν, να

αποκωδικοποιούν, να κρίνουν. Να οικοδομούν τη γνώση μόνα τους.

6. Συνεργατική μάθηση με υπολογιστή.

Β. Αναλυτική περιγραφή

1η Διδακτική ώρα

Χωρίζουμε τους μαθητές σε 4 ομάδες των πέντε έως έξι ατόμων. Οι μαθητές με τους

κωδικούς τους εισέρχονται στο λογαριασμό του wiki και «κατεβάζουν» τα φύλλα εργασίας

και κάθε ομάδα αναλαμβάνει να προσεγγίσει τον Εl Greco από διαφορετική σκοπιά

αξιοποιώντας το διαδίκτυο.

Οι μαθητές της ομάδας Α με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome)

μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος.

Στη συνέχεια πληκτρολογούν με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco»

και καλούνται να διαπιστώσουν τη διαφορετικότητα των αποτελεσμάτων ποιοτικά και

ποσοτικά, συγκρίνοντας τις αναζητήσεις. Στη συνέχεια επιλέγουν μια ξενόγλωσση

ιστοσελίδα , προκειμένου να διαπιστώσουν την ευρύτητα της επιρροής του Θεοτοκόπουλου.

Οι μαθητές τηρούν σημειώσεις σε κειμενογράφο.

Οι μαθητές της ομάδας Β με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome)

μεταβαίνουν σε ιστοσελίδες που αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου

και κρατούν σημειώσεις σε κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς

στη ζωή του . Στη συνέχεια αναζητούν στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την

κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή και συγκρίνουν το πώς αποδίδεται ο χαρακτήρας

του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις.

Οι μαθητές της ομάδας Γ μεταβαίνουν στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της

Eθνικής Πινακοθήκης και στην ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού

Μουσείου Κρήτης , επισκέπτονται τη συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και

καταγράφουν τα αισθητικά χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που

προκαλούν.

Οι μαθητές της ομάδας Δ αναζητούν με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google

chrome) την επίδραση του Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ

Πικάσο , αλλά και σε διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία , Καζαντζάκης.

Page 4: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

Επιδιωκόμενοι στόχοι: η επιλογή ως αρχική, της συγκεκριμένης δραστηριότητας έχει ως

στόχο να αντιληφθούν εξαρχής οι μαθητές τη διαφορετικότητα της διδακτικής πρότασης

(χρήση ΤΠΕ), να εξοικειωθούν με την αναζήτηση στο διαδίκτυο , να έρθουν σε επαφή με την

προσωπικότητα και το έργο του Θεοτοκόπουλου, να αντιληφθούν το χρονικό και γεωγραφικό

εύρος του.

2η Διδακτική ώρα

Οι μαθητές της Α΄ομάδας καταγράφουν σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες

ιστοσελίδες ελληνικές και ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του

Θεοτοκόπουλου. Φροντίζουν , ώστε οι διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους ,

προκειμένου να διευκολύνεται η περιήγηση στο διαδίκτυο. Στη συνέχεια αποθηκεύονται

και αποστέλλονται στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Α’ ομάδας».

Οι μαθητές της Β΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία καταγράφουν τους

πιο σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την

εργασία τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες

Β ομάδας».

Οι μαθητές της Γ΄ομάδας δημιουργούν μια παρουσίαση ppt στην οποία συμπεριλαμβάνουν

πίνακες ζωγραφικής του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της

ζωγραφικής του τέχνης. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία τους σε έγγραφο και την

στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Γ ομάδας».

Οι μαθητές της Δ΄ομάδας δοκιμάζονται στη δημιουργία μιας ψηφιακής αφίσας

(πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο,

πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο

διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως

επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Στη συνέχεια αποθηκεύουν την εργασία

τους σε έγγραφο και την στέλνουν στο wiki στο φάκελο με την ονομασία «εργασίες Δ

ομάδας».

Επιδιωκόμενοι στόχοι: Να προσανατολιστούν στη νέα κειμενικότητα με τη δημιουργία

πολυτροπικών κειμένων (π.χ ψηφιακή αφίσα). Να εργάζονται με βάση τον επεξεργαστή

κειμένου και το πρόγραμμα παρουσίασης, να ενισχύσουν τη δεξιότητα της αυτενέργειας.

3η διδακτική ώρα (στην τάξη *)

*η τάξη διαθέτει διαδραστικό πίνακα, βιντεοπροβολέα και φορητό Η/Υ

Γίνεται η παρουσίαση και αξιολόγηση των εργασιών των ομάδων με κριτήρια:

την επίτευξη των γνωστικών στόχων

την πρωτοτυπία ιδεών

το βαθμό εφαρμογής των δραστηριοτήτων

τη γλωσσική καλλιέργεια των μαθητών

την επίτευξη της ομαδικότητας

Επιδιωκόμενοι στόχοι:

Συζητάμε με όλους τους μαθητές τους επιμέρους αυτούς τομείς, προκειμένου να οδηγηθούν

μέσα από την εποικοδομητική κριτική στην αυτοβελτίωση και να εφαρμοστεί η

ανατροφοδότηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας με τη συνεργασία εκπαιδευτικού – μαθητών.

Ιδιαίτερη προσοχή δίδεται στη συνειδητοποίηση της διαχρονικής και διεπιστημονικής

επιρροής του Θεοτοκόπουλου, καθώς και στην ευρύτερη συμβολή των Ελλήνων στη

διαμόρφωση του παγκόσμιου πολιτισμού.

Επιπλέον οι μαθητές καλούνται να αντιμετωπίσουν κριτικά την εφαρμογή των ΤΠΕ στη

διδασκαλία του συγκεκριμένου κεφαλαίου και διερευνήσουν κατά πόσο τους βοήθησε στην

εκπόνηση της δράσης .

Page 5: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΟΜΑΔΑ Α

1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο)

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Μεταβείτε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) σε ιστοσελίδες που

είναι σχετικές με το λήμμα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος .

ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης;

Με ποια περιοχή της Ελλάδας σχετίζονται οι περισσότερες ιστοσελίδες;

Να πληκτρολογήσετε με λατινικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης «El Greco».

ποιος είναι ο αριθμός των αποτελεσμάτων της αναζήτησης; Είναι μεγαλύτερος ή

μικρότερος σε σχέση με την προηγούμενη αναζήτηση;

Σε ποια ευρωπαϊκή συναντάτε τους περισσότερους ιστοχώρους σχετικούς με τον El

Greco;

Ποια είναι η θεματολογία τους κυρίως;

Επιλέξτε έναν ξένο ιστότοπο και περιηγηθείτε . Χρησιμοποιείστε τη βοήθεια του

μεταφραστή , αν χρειάζεται. Πώς αντιμετωπίζεται ο Θεοτοκόπουλος από τους

ξένους;

Κρατείστε σημειώσεις με τη βοήθεια ενός κειμενογράφου.

2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Καταγράψτε σε κειμενογράφο ένα κατάλογο με τις 7 καλύτερες ιστοσελίδες ελληνικές και

ξενόγλωσσες που αφορούν τη ζωή και το έργο του Θεοτοκόπουλου. Φροντίστε , ώστε οι

διευθύνσεις να εμπεριέχουν τους υπερσυνδέσμους , προκειμένου να διευκολύνεται η

περιήγηση στο διαδίκτυο. Με ποια κριτήρια τις επιλέξατε;

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΟΜΑΔΑ Β

1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο)

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) μεταβείτε σε ιστοσελίδες που

αναφέρονται σε βιογραφικά στοιχεία του Θεοτοκόπουλου και κρατείστε σημειώσεις σε

κειμενογράφο , καταγράφοντας τους πιο σημαντικούς σταθμούς στη ζωή του.

Με ποια κριτήρια επιλέξατε τις ιστοσελίδες από όπου αντλήσατε τις πληροφορίες

σας; Σας φάνηκαν πιο ενημερωμένες και τεκμηριωμένες; Είχαν μεγάλη

επισκεψιμότητα και εύκολη περιήγηση;

Στη συνέχεια αναζητήστε στο you tube το trailer και αποσπάσματα από την

κινηματογραφική ταινία του Γ.Σμαραγδή «El Greco» και συγκρίνετε τα στο πώς

αποδίδεται ο χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου στις δύο περιπτώσεις. Αποδίδεται εξίσου ο

αντισυμβατικός χαρακτήρας του Θεοτοκόπουλου;

2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Page 6: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

Να δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να καταγράψετε τους πιο

σημαντικούς σταθμούς της ζωής του Θεοτοκόπουλου.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΟΜΑΔΑ Γ

1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο)

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Μεταβείτε στην ιστοσελίδα www.nationalgallery.gr της Eθνικής Πινακοθήκης και στην

ιστοσελίδα www.historical-museum.gr του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης , επισκεφτείτε τη

συλλογή των έργων του Θεοτοκόπουλου, και καταγράψτε σε κειμενογράφο τα αισθητικά

χαρακτηριστικά των έργων του , καθώς και τα συναισθήματα που προκαλούν.

Επιλέξτε ένα έργο του .

Ποιο έργο του σας κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον; Γιατί;

Δώστε του έναν εναλλακτικό τίτλο.

Καταγράψτε τα συναισθήματα σας και τις σκέψεις σας.

2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Να Δημιουργήσετε μια παρουσίαση ppt στην οποία να συμπεριλάβετε πίνακες ζωγραφικής

του Θεοτοκόπουλου , καθώς και τα αισθητικά χαρακτηριστικά της ζωγραφικής του τέχνης.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΟΜΑΔΑ Δ

1η,2η διδακτική ώρα (2 ώρες στο εργαστήριο)

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Να αναζητήσετε με τη βοήθεια της μηχανής αναζήτησης (google chrome) την επίδραση του

Θεοτοκόπουλου σε άλλους μεταγενέστερους ζωγράφους π.χ Πικάσο , αλλά και σε

διαφορετικούς τομείς της τέχνης π.χ στη Λογοτεχνία ( Καζαντζάκης:

Ταξίδι στην Ισπανία, Αναφορά στον Γκρέκο). Εντοπίστε αποσπάσματα λογοτεχνικά που

σχετίζονται με τον Θεοτοκόπουλο και καταγράψτε τα σε κειμενογράφο.

2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Να δημιουργήσετε με τη βοήθεια του λογισμικού www.glogster.edu.com μια ψηφιακή αφίσα

(πολυτροπικό κείμενο) που θα συνδυάζει γλώσσα, μουσική, βίντεο, εικόνα στο παρασκήνιο,

πολλαπλές εικόνες στο προσκήνιο, γραμματοσειρές και χρώματα των γραμμάτων, τρόπο

διάταξης στον χώρο. Το θέμα αφορά την ανακήρυξη από την UNESCO του 2014 ως

επετειακό έτος για τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο. Η αφίσα θα δημοσιευτεί στο blog του

σχολείου.

8. Αξιολόγηση μαθητών

Ο δάσκαλος σε όλη τη διάρκεια της υλοποίησης αυτού του σεναρίου παρακολουθεί ,

καταγράφει, αξιολογεί τη συμμετοχή των μαθητών στην ομάδα εργασίας, την ικανότητα

ανταλλαγής και σύνθεσης απόψεων, την πρωτοτυπία στη σκέψη, τη φαντασία, τη διαίσθηση,

την αξιοποίηση των συνδηλώσεων του κειμένου. Οι αναγνωστικές, συγγραφικές,

επικοινωνιακές, συνεργατικές δεξιότητες που αναπτύσσουν οι μαθητές κατά την εφαρμογή

του σεναρίου συνιστούν κριτήρια αξιολόγησης της μαθησιακής διαδικασίας.

Page 7: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO

Εκτός από τη διαμορφωτική αξιολόγηση κατά τη διάρκεια εφαρμογής των δραστηριοτήτων

ανατίθεται για το σπίτι η εξής εργασία: Σας αναθέτουν να δημιουργήσετε ένα

οπτικοποιημένο (video) με θέμα τον El Greco.

9.Άλλες εκδοχές

Με ανάλογη τροποποίηση του σεναρίου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την εκπόνηση

της δράσης αυτής σχετική βιβλιογραφία ή να αναζητηθούν πληροφορίες διεπιστημονικά από

τον καθηγητή ή την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών, των Θρησκευτικών, της Λογοτεχνίας

και να προβληθεί η εργασία με λογισμικό παρουσίασης, είτε σε ολόκληρο το σχολείο, είτε να

αναρτηθεί σε σχολική ιστοσελίδα, http://blogs.sch.gr/5gymxant .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Η διδακτική πρόταση που παρουσιάστηκε εφαρμόστηκε στην τάξη. Κατά την εφαρμογή

της δεν παρουσιάστηκαν δυσκολίες, αν εξαιρέσουμε την έλλειψη χρόνου, καθώς ένα

καινοτόμο διδακτικό σενάριο είναι δύσκολο να δομηθεί αυστηρά στα 45 λεπτά του

αναλυτικού προγράμματος. Οι περισσότεροι μαθητές ήταν εξοικειωμένοι με το διαδίκτυο και

τα προγράμματα επεξεργασίας και παρουσίασης κειμένου. Οι επιδιωκόμενοι στόχοι

επετεύχθησαν, γεγονός που φάνηκε και στο τελευταίο δίωρο που πραγματοποιήθηκε η

ολομέλεια της τάξης, κατά την οποία οι γνωστικοί στόχοι, αλληλοσυμπληρώθηκαν και

ενοποιήθηκαν σαν ένα «πάζλ». Οι ΤΠΕ λειτούργησαν βοήθησαν στην ανάκτηση της γνώσης

με ομαλό τρόπο. Οι μαθητές συνεργάστηκαν ομαλά, λειτούργησαν ως ενεργά υποκείμενα

και χαρακτήρισαν τη διαδικασία ενδιαφέρουσα, διαφορετική, παιγνιώδη και αληθινά

καινούρια. Επιπλέον αντιμετώπισαν θετικά την προοπτική του εμπλουτισμού της

διδασκαλίας με έργα τέχνης . Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι οι εργασίες των μαθητών

αναρτήθηκαν στο προσωπικό blog του διδάσκοντα www.somakris.blogspot.gr