ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ

5
Διαθεματική προσέγγιση Οδύσσειας με τη Λογοτεχνία Τάξη Α΄ Γυμνασίου Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Αντωνογιάννη Γεωργία, ΠΕ02, την Τετάρτη 29/2/12 την 5 η ώρα 1. Τίτλος «η Ιθάκη του Κ.Π. Καβάφη» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση και Λογοτεχνία 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α)Να κινηθούν ανάμεσα στη συνειρμική λειτουργία λόγου και εικόνας με στόχο τη βαθύτερη κατανόηση της ποιητικής γλώσσας και της μεταφορικότητάς της. Θεματική βάση αποτελεί η Οδύσσεια του Ομήρου και το κεντρικό θέμα της επιστροφής στην πατρίδα. Σύζευξη αρχαίας και νέας ποιητικής. β) Να μάθουν οι μαθητές να βρίσκουν το κατάλληλο υλικό σε Διαδίκτυο και σε περιβάλλον Παρουσίασης, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου, της Παρουσίασης και του Διαδικτύου. 5. Διάρκεια

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ

Διαθεματική προσέγγιση Οδύσσειας με τη ΛογοτεχνίαΤάξη Α΄ Γυμνασίου Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Αντωνογιάννη Γεωργία, ΠΕ02, την Τετάρτη 29/2/12 την 5η ώρα

1. Τίτλος

«η Ιθάκη του Κ.Π. Καβάφη»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση και Λογοτεχνία

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α)Να κινηθούν ανάμεσα στη συνειρμική λειτουργία λόγου και εικόνας με στόχο τη βαθύτερη κατανόηση της ποιητικής γλώσσας και της μεταφορικότητάς της. Θεματική βάση αποτελεί η Οδύσσεια του Ομήρου και το κεντρικό θέμα της επιστροφής στην πατρίδα. Σύζευξη αρχαίας και νέας ποιητικής.

β) Να μάθουν οι μαθητές να βρίσκουν το κατάλληλο υλικό σε Διαδίκτυο και σε περιβάλλον Παρουσίασης, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου, της Παρουσίασης και του Διαδικτύου.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα βρίσκει τις πληροφορίες από το βιβλίο και θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Το Φύλλο εργασίας περιλαμβάνει τις οδηγίες προς τους μαθητές για τη διερεύνηση και ολοκλήρωση της εργασίας

9. Περιγραφή σεναρίου

Οι μαθητές θα δουλέψουν με εικόνα και κείμενο, θα διερευνήσουν γνωστά θέματα και παράλληλα θα τα εμπλουτίσουν με τη δική τους φαντασία δια των εικόνων που θα επιλέξουν οι ίδιοι. Θα εργαστούν ως ομάδα και ενδεχόμενα θα ανακαλύψουν όψεις των γνώσεών τους που μέχρι τώρα αγνοούσαν.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου, Διαδίκτυο και Πρόγραμμα Παρουσίασης).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Ο θεματικός στόχος της εργασίας είναι η εξοικείωση των μαθητών με τις διαδικασίες κατανόησης ενός λογοτεχνικού κειμένου – εδώ ποιήματος – μέσα στο τεχνολογικό περιβάλλον της σύγχρονης εποχής. Άρα εικόνα και ήχος μπορούν να διευκολύνουν στην ερμηνεία ενός ποιήματος. Το ιστορικό-λογοτεχνικό υπόβαθρο των ομηρικών επών θα τους κρατήσει μέσα στο πνεύμα της εργασίας για να μπορέσουν τελικά να συνδυάσουν το παλιό με το νέο, άρα και τη διαχρονικότητα των μεγάλων θεμάτων, όπως είναι και το ζήτημα της πατρίδας και της επιστροφής σε αυτήν. Το θέμα αυτό στις μέρες μας είναι πάντα επίκαιρο εξαιτίας της μεγάλης κινητικότητας των πληθυσμών. Παράλληλα ο μαθητής θα ασκηθεί στην αναζήτηση στο Διαδίκτυο, αλλά και στις δυνατότητες που δίνει το πρόγραμμα Παρουσίασης.

Διαδικτυακοί τόποι: www . google . com → EIKONEΣ www . kavafis . gr www . hellenicpantheon . gr

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ

Διαθεματική προσέγγιση Οδύσσειας με τη ΛογοτεχνίαΤάξη Α΄ Γυμνασίου Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Στις ιστοσελίδες www . kavafis . gr και www . hellenicpantheon . gr κάντε αναζήτηση για το ποίημα του Κ.Π.Καβάφη «η Ιθάκη». Κατεβάστε το σε μια σελίδα του Word και αποθηκέψτε το με τον τίτλο «η Ιθάκη».

2. Ανοίξτε το Πρόγραμμα Παρουσίασης και γράψτε το θέμα της εργασίας σας στην πρώτη διαφάνεια. Προσθέστε και τα ονόματά σας.

3. Στις επόμενες διαφάνειες γράψτε το ποίημα του Καβάφη τμηματικά και με τέτοιο τρόπο, ώστε να μπορείτε σε κάθε διαφάνεια να εισάγετε και μια εικόνα που να ταιριάζει με το περιεχόμενο των στίχων.

4. Στην τελευταία διαφάνεια γράψτε τη λέξη «τέλος».

5. στο www . google . com , στις εικόνες, κάντε αναζήτηση των εικόνων και φωτογραφιών που ταιριάζουν.

6. Αντιγράψτε τις εικόνες της επιλογής σας και επικολλήστε τες στις αντίστοιχες διαφάνειες.

7. Συνοδέψτε τις διαφάνειες και με μουσική της προτίμησή σας.

8. Όλες αυτές οι ενέργειες να γίνουν στο βαθμό που ανταποκρίνεται στις γνώσεις που έχετε στον Υπολογιστή.