Πρότυπο 1

5
1. Τίτλος Γράψτε ένα τίτλο για το σενάριο 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Να αναφέρεις το μάθημα ή τα μαθήματα που εμπλέκονται στο σενάριο καθώς και την συγκεκριμένη ενότητα του μαθήματος. (Πχ Γλώσσα Δ΄ Δημοτικού, Διδακτική ενότητα: Εμένα με νοιάζει) 3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών Αναφέρετε προηγούμενες γνώσεις που πρέπει να διαθέτουν οι μαθητές καθώς και πιθανές ιδέες ή αντιλήψεις για τις υπό μελέτη έννοιες, διαδικασίες και φαινόμενα.(για τη Γλώσσα πχ να μπορούν να αφηγηθούν το νόημα ενός κειμένου, να μπορούν να παραθέσουν σκέψεις και ιδέες με τον γραπτό λόγο, να έχουν κατακτήσει την ικανότητα να αναγνωρίζουν τα μέρη του λόγου, ……….) 4. Σκοπός και στόχοι Θα γράψεις τον γενικό σκοπό του μαθήματος όπως γράφεται στο ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ που θα έχεις μαζί σου. Μετά γράψε τους ειδικούς στόχους του σεναρίου που θα είναι:γνωστικοί, απόχτηση δεξιοτήτων, καλλιέργεια στάσεων και αξιών. (αν το μάθημα είναι η Γλώσσα θα γράψεις για τους γνωστικούς στόχους ότι θα πρέπει να μάθουν οι μαθητές το γραμματικό φαινόμενο, το συντακτικό φαινόμενο, να γράφουν σωστά και χωρίς λάθη, να μπορούν να παραθέσουν με ικανοποιητικό τρόπο γραπτά σκέψεις και ιδέες,………. Για την απόχτηση δεξιοτήτων θα γράψεις ότι θα γίνουν ικανοί να εκφράζονται σωστά και καθαρά, να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο και να τις κρίνουν, να συνθέτουν πληροφορίες μέσα από περιγραφικά κείμενα, να συνεργάζονται και να δημιουργούν κείμενα,…………… Για την καλλιέργεια στάσεων και αξιών θα αναφέρεις να μάθουν την αξία της συνεργατικότητας και της κοινής προσπάθειας, να χρησιμοποιήσουν τη γνώση προς όφελος του κοινωνικού συνόλου στην καθημερινή τους ζωή. 5. Κατηγορία λογισμικού – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού Να αναφέρεις τα λογισμικά που θα χρησιμοποιήσεις(τα ίδια σε όλα τα μαθήματα). Αυτά είναι:1.λογισμικά γενικής

description

test

Transcript of Πρότυπο 1

Page 1: Πρότυπο 1

1. ΤίτλοςΓράψτε ένα τίτλο για το σενάριο

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχέςΝα αναφέρεις το μάθημα ή τα μαθήματα που εμπλέκονται στο σενάριο καθώς και την συγκεκριμένη ενότητα του μαθήματος. (Πχ Γλώσσα Δ΄ Δημοτικού, Διδακτική ενότητα: Εμένα με νοιάζει)

3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητώνΑναφέρετε προηγούμενες γνώσεις που πρέπει να διαθέτουν οι μαθητές καθώς και πιθανές ιδέες ή αντιλήψεις για τις υπό μελέτη έννοιες, διαδικασίες και φαινόμενα.(για τη Γλώσσα πχ να μπορούν να αφηγηθούν το νόημα ενός κειμένου, να μπορούν να παραθέσουν σκέψεις και ιδέες με τον γραπτό λόγο, να έχουν κατακτήσει την ικανότητα να αναγνωρίζουν τα μέρη του λόγου, ……….)

4. Σκοπός και στόχοιΘα γράψεις τον γενικό σκοπό του μαθήματος όπως γράφεται στο ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ που θα έχεις μαζί σου. Μετά γράψε τους ειδικούς στόχους του σεναρίου που θα είναι:γνωστικοί, απόχτηση δεξιοτήτων, καλλιέργεια στάσεων και αξιών. (αν το μάθημα είναι η Γλώσσα θα γράψεις για τους γνωστικούς στόχους ότι θα πρέπει να μάθουν οι μαθητές το γραμματικό φαινόμενο, το συντακτικό φαινόμενο, να γράφουν σωστά και χωρίς λάθη, να μπορούν να παραθέσουν με ικανοποιητικό τρόπο γραπτά σκέψεις και ιδέες,………. Για την απόχτηση δεξιοτήτων θα γράψεις ότι θα γίνουν ικανοί να εκφράζονται σωστά και καθαρά, να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο και να τις κρίνουν, να συνθέτουν πληροφορίες μέσα από περιγραφικά κείμενα, να συνεργάζονται και να δημιουργούν κείμενα,…………… Για την καλλιέργεια στάσεων και αξιών θα αναφέρεις να μάθουν την αξία της συνεργατικότητας και της κοινής προσπάθειας, να χρησιμοποιήσουν τη γνώση προς όφελος του κοινωνικού συνόλου στην καθημερινή τους ζωή.

5. Κατηγορία λογισμικού – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικούΝα αναφέρεις τα λογισμικά που θα χρησιμοποιήσεις(τα ίδια σε όλα τα μαθήματα). Αυτά είναι:1.λογισμικά γενικής χρήσης(επεξεργαστής κειμένου,ή λογιστικό φύλλο αν είναι μαθηματικά) 2.λογισμικό παρουσίασης και οπτικοποίησης(Power Point) 3.Εφαρμογές διαδικτύου(μηχανές αναζήτησης, δικτυακές εγκυκλοπαίδειες, applets φυσικής, google earth) 4.λογισμικό πρακτικής άσκησης για αξιολόγηση της κατανόησης και για επανάληψη(hot potatoes), λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης Kidspiration

Page 2: Πρότυπο 1

6. ΔιάρκειαΌρισε τη διάρκεια(μπορείς να ορίσεις από μία ως τρεις ώρες για να μη τραβήξει πολύ μακριά το σενάριο)

7. Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή(Θα γράψεις το παρακάτω κείμενο για όλα τα μαθήματα) Το σενάριο είναι σχεδιασμένο ώστε να υλοποιηθεί σε σχολικό εργαστήριο υπολογιστών με τόσους υπολογιστές ώστε οι μαθητές να μπορούν να εργαστούν σε ομάδες των τριών ανά υπολογιστή. Με τον τρόπο αυτό όλοι οι μαθητές συμμετέχουν συγχρόνως σε δομημένες και οργανωμένες δραστηριότητες, διατηρώντας παράλληλα τον επιθυμητό βαθμό αυτονομίας και αυτενέργειας.Επίσης θα χρειαστούν και υλικά ζωγραφικής (χαρτόνια, χρώματα κλπ.) ώστε στο σενάριο να εμπλακεί και δραστηριότητα που θα υλοποιηθεί εκτός των υπολογιστών για μια πιο σφαιρική επεξεργασία που εμπλέκει ποικιλία δεξιοτήτων των μαθητών.

8. Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου(Θα γράψεις ακριβώς τα παρακάτω για όλα τα μαθήματα)

Παιδαγωγικές – διδακτικές αρχές:

Το σενάριο βασίζεται θεωρητικά στην εποικοδομιστική προσέγγιση της γνώσης και συγκεκριμένα στις απόψεις των Piaget, Bruner και Vygotsky και υλοποιείται μέσα από διερευνητικές – ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Κοινός άξονας στις εποικοδομιστικές θεωρίες είναι ότι η γνωστική δομή είναι ένα οργανωμένο σύστημα νοητικών δραστηριοτήτων και νέα δεδομένα που σχετίζονται με τις προϋπάρχουσες γνωστικές δομές, με συνέπεια να οικοδομείται η νέα γνώση μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες των ίδιων των μαθητών, της ανακάλυψης της και της συνεργατικής μάθησης.

Τα στοιχεία που προσδιορίζουν τη μέθοδο εργασίας των μαθητών είναι:

η αυτενέργεια,

η βιωματικότητα,

η φυσική εποπτεία,

ο προβληματισμός

και η δοκιμή νέων τρόπων μάθησης.

Περιγραφή του σεναρίου:

Δομή: Το σενάριο ακολουθεί το διδακτικό μοντέλο της εποικοδομητικής προσέγγισης   (μοντέλο Driver και Oldham).που περιλαμβάνει τις παρακάτω φάσεις: Η φάση του προσανατολισμού, Η φάση της ανάδειξης των ιδεών, Η φάση της αναδόμησης των ιδεών, Η φάση

Page 3: Πρότυπο 1

της εφαρμογής ιδεών και η φάση της ανασκόπησης και εμπέδωσης των ιδεών.

1 η διδακτική ώρα:

Δραστηριότητα 1 α . (φάση του προσανατολισμού)Αρχικά στο σύνολο της τάξης παρουσιάζεται με ένα power point που έχει φτιάξει ο/η εκπαιδευτικός και παρουσιάζει………………..Μέσα από τη διαδικασία της συζήτησης οι μαθητές λύνουν τις απορίες τους και αποχτούν μια πρώτη εικόνα του προς εμπέδωση γνωστικού αντικειμένου. Το λογισμικό power point, χάρη στον πολυμεσικό του χαρακτήρα τραβάει το ενδιαφέρον των παιδιών και δίνει επίσης τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε ποικίλες αναπαραστάσεις των εννοιών «κινητοποιώντας» με αυτό τον τρόπο τις γνωστικές διαδικασίες των μαθητών μας.

Δραστηριότητα 1 β ( φάση ανάδειξης των ιδεών): Οι μαθητές εργάζονται στο 1ο φύλλο εργασίας στο οποίο καλούνται να αναδείξουν τις ιδέες τους και να τις παρουσιάσουν γραπτά αξιολογώντας το βαθμό κατανόησης των στοιχείων της ενότητας. Το φύλλο εργασίας είναι δημιουργημένο με επεξεργαστή κειμένου και οι προς διαπραγμάτευση έννοιες εκφράζονται με ερωτήσεις κατανόησης, και με ερωτήσεις επιχειρηματικού λόγου.

2 η διδακτική ώρα

Δραστηριότητα 2 α : Οι μαθητές ανοίγουν το 2ο Φύλλο Εργασίας και επισκέπτονται τους δικτυακούς τόπους που υποδεικνύονται σε αυτό μετά από έλεγχο του/της εκπαιδευτικού.

Από τους δικτυακούς αυτούς τόπους αντλούν πληροφορίες που σχετίζονται με τις γνωστικές έννοιες της ενότητας. Αντιγράφουν και αποθηκεύουν τοπικά στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους κείμενα, ήχους και εικόνες που σχετίζονται με τα γνωστικά ζητούμενα της ενότητας.

Με τη χρήση του διαδικτύου (και συγκεκριμένα επιλεγμένων τόπων) εκμεταλλευόμαστε την ευκολία πρόσβασης, τη «στόχευση» της πληροφορίας,την ευκολία αναζήτησης και εντοπισμού πληροφοριών, το εύρος και το βάθος της πληροφορίας, στοιχεία που θα ήταν δύσκολο να βρούμε σε μια αναζήτηση πληροφορίας με παραδοσιακά μέσα (π.χ. έντυπες εγκυκλοπαίδειες).

Δραστηριότητα 2β : (φάση αναδόμησης και φάση εφαρμογής των ιδεών)

Οι μαθητές καλούνται να ανοίξουν ένα κατάλληλα προετοιμασμένο αρχείο του λογισμικού Revelation Natural Art στο οποίο υπάρχει ως φόντο ένα θέμα σχετικό με την εξεταζόμενη έννοια ή έννοιες. Το λογισμικό έχει προετοιμαστεί κατάλληλα από τον/την εκπαιδευτικό ώστε στην βιβλιοθήκη με τις στάμπες να υπάρχουν συγκεκριμένα

Page 4: Πρότυπο 1

στοιχεία που θα βρουν οι μαθητές,τριες εύκολα και γρήγορα ώστε να παρουσιάσουν ένα άρτιο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα.

Τα προγράμματα Ανάπτυξης της δημιουργικότητας όπως το Revelation Natural Art, υποστηρίζουν τη δημιουργικότητα των παιδιών, δημιουργικότητα που μπορεί να σχετίζεται με όλες τις μορφές γραπτού λόγου, την καλλιτεχνική δημιουργία κλπ.

3 η διδακτική ώρα: (φάση της ανασκόπησης και εμπέδωσης)

Οι μαθητές εργάζονται στο περιβάλλον του λογισμικού hot potatoes και δοκιμάζουν το βαθμό κατάκτησης του γνωστικού αντικειμένου με ασκήσεις σωστού – λάθους, συμπλήρωσης κενών, πολλαπλών επιλογών. Στη συνέχεια εξακολουθώντας να εργάζονται με το hot potatoes λύνουν σταυρόλεξα που περιέχουν τις προς εκμάθηση έννοιες. Το λογισμικό hot potatoes είναι λογισμικό συμπεριφοριστικού τύπου που σκοπό έχει την αξιοποίηση της επανάληψης ως μνημονικής τεχνικής και συμβάλλει στην κατά το δυνατό καλύτερη κατάκτηση της γνώσης.

Τα Φύλλα εργασίας

Το 1ο Φύλλο Εργασίας θα περιλαμβάνει τις προς γνωστική διαπραγμάτευση έννοιες που θα εκφράζονται με ερωτήσεις κατανόησης, και με ερωτήσεις επιχειρηματικού λόγου.

Το 2ο Φύλλο Εργασίας θα περιλαμβάνει δικτυακούς τόπους (σε υπερσυνδέσμους) ώστε οι μαθητές να αντλήσουν πληροφορίες καθώς και οδηγίες για το πώς θα βρουν και θα αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους κείμενα, ήχους και εικόνες.

Επίσης δίνεται στους μαθητές,τριες κείμενο δημιουργημένο με επεξεργαστή κειμένου στο οποίο θα δίνονται οδηγίες για τον τρόπο εργασίας με το λογισμικό Revelation Natural Art.

10. Πρόσθετες πληροφορίες

Το σενάριο θα μπορούσε να επεκταθεί περισσότερο, π.χ. και με άλλες δραστηριότητες δημιουργικής έκφρασης στο Revelation Natural Art ή με την ενσωμάτωση στο σενάριο και άλλων γνωστικών παραμέτρων, που θα μπορούσαν να το κάνουν κατάλληλο για την ένταξή του σε ένα μεγαλύτερο σε έκταση project .