Sxediasmos senariou

14

Click here to load reader

Transcript of Sxediasmos senariou

Page 1: Sxediasmos senariou

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ(Στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης, από την αρχή της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές μου επέλεξαν ως θέμα εργασίας τη γνωριμία του τόπου τους. Έτσι οργανώθηκε ένας κεντρικός άξονας της εργασίας με κεντρικά του σημεία: Ιστορία, Αξιοθέατα, Χλωρίδα, Πανίδα και Παράδοση. Επίσης, αποφασίστηκε, η διάρκεια και το προϊόν της εργασίας. Θα ολοκληρωθεί την επόμενη σχολική χρονιά σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή )

Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου

Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης

Ημερ/νία: 7/05/2010 – 21/05/2010

Τάξη : Γ’

Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία-Μελέτη ( Ευέλικτη Ζώνη)

Διδακτική ενότητα: Ο τόπος μου

Σκοπός: Να γνωρίσουν στοιχεία που έχουν σχέση με την χλωρίδα, την πανίδα, την ιστορία και τις παραδόσεις καθώς και την γεωγραφία του τόπου στον οποίο ζουν.

Διδακτικοί στόχοι:

Α)Ως προς το αντικείμενο: Να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους, να την εκτιμήσουν και να

την εντάξουν στη γενική ιστορία. Να έρθουν σε επαφή με ιστορικά, γεωγραφικά στοιχεία του τόπου τους Να εθιστούν στην παρατήρηση και την έρευνα συγκεκριμένων

ιστορικών και γεωγραφικών χώρων. Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν την χλωρίδα και την

πανίδα του τόπου τους. Να γνωρίσουν πολιτιστικά και ιστορικά στοιχεία . Να εκδώσουν ένα μικρό φυλλάδιο με γεωγραφικά, ιστορικά και

πολιτιστικά στοιχεία του τόπου τους.

Β)Ως προς τη χρήση Η/Υ: Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ.

Page 2: Sxediasmos senariou

Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης.

Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word), Λογισμικού παρουσίασης(ppt) Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά

περιβάλλοντα, CMaps Tools, internet explorer, κ.ά. Να κατασκευάσουν παρουσίαση ppt με στοιχεία από τον τόπο τους

Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία: Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας. Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και

ανάπτυξη κριτικής σκέψης . Να κατανοήσουν την αξία της ομαδικής εργασίας, όπου με τον

καταμερισμό ρόλων και αρμοδιοτήτων επιτυγχάνεται το καλύτερο αποτέλεσμα.κ.ά.

Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία

Διάρκεια: 6 διδακτικές ώρες( 3 δίωρα από την ευέλικτη ζώνη )

Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά: Επεξεργασία κειμένου(word), Λογισμικό παρουσίασης(ppt), CMaps Tools, internet explorer, google-earth, φύλλα εργασιών , Εγκυκλοπαίδειες, περιοδικά, εφημερίδες

Συνθήκες οργάνωσης της τάξης:Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών.Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες θα εκτελούνται ανά 2 μαθητές στις ομάδες των τεσσάρων μαθητών. Δηλαδή σε αυτές τις τρεις ομάδες θα υπάρξουν υποομάδες των 2 μαθητών, ώστε να επιτευχθεί σε μεγαλύτερο βαθμό εμπλοκή των μαθητών στη χρήση των Η/Υ. Η διαθέσιμη υποδομή είναι ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη 42΄ , φορητός Η/Υ(laptop). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και να έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα. Επίσης, ο φορητός υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί σε δραστηριότητες που δεν χρειάζονται σύνδεση στο διαδίκτυο.

Προετοιμασία εκπαιδευτικού:Πριν την εφαρμογή κάθε δραστηριότητας με χρήση των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών μοιράζονται στους μαθητές φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται στα φύλλα εργασίας που τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί κάτι.

Page 3: Sxediasmos senariou

Διδακτικές δραστηριότητες:1η Δραστηριότητα:

Ημερομηνία: 7/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας. Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)

Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο πρώτο και δεύτερο κεφάλαιο της εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι Τα ιστορικά πρόσωπα και τα αξιοθέατα του τόπου τους, οι μαθητές σε ομάδες χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες. Τα αποθηκεύουν, ώστε στη συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό παρουσίασης (ppt).

Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες.Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά.

Κατά την διάρκεια της πρώτης δραστηριότητας, επειδή ο Η/Υ και όχι το laptop έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, στον υπολογιστή θα δουλέψουν μόνο οι ομάδες που έχουν αναλάβει τα ιστορικά πρόσωπα και τα αξιοθέατα. Οι υπόλοιπες ομάδες θα ασχοληθούν με την ολοκλήρωση της δικής τους εργασίας.(ενδεικτικά, μία απ’ αυτές: βλ.iposthriktiko iliko drastiriotitvn\entipes ergasies_mathiton\Κεφ. 3 Τα ζώα του τόπου μας.pdf )Έτσι, λοιπόν:

Page 4: Sxediasmos senariou

Στο φύλλο εργασίας 1(βλ.fylla_ergasias\Fyllo_ergasias_1 )υπάρχουν 2 δραστηριότητες για την ομάδα «ιστορικά πρόσωπα» και 2 δραστηριότητες για την ομάδα «αξιοθέατα», οι οποίες εκτελούνται στον Η/Υ με την ακόλουθη σειρά:

Δραστηριότητα 1η - Ιστορικά πρόσωπα:fylla_ergasias\Fyllo_ergasias_1\δραστηριότητα 1η.pdf

Δραστηριότητα 3η – Αξιοθέατα:fylla_ergasias\Fyllo_ergasias_1\δραστηριότητα 3η.pdf Δραστηριότητα 2η –ιστορικά πρόσωπα :fylla_ergasias\Fyllo_ergasias_1\δραστηριότητα 2η.pdf Δραστηριότητα 4η –αξιοθέατα :fylla_ergasias\Fyllo_ergasias_1\δραστηριότητα 4η.pdf

2η Δραστηριότητα:.....

Page 5: Sxediasmos senariou

Ημερομηνία:14/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, Λογισμικό παρουσίασης (ppt) Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)

Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο τρίτο και τέταρτο κεφάλαιο της εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι φυτά και τα ζώα του τόπου τους, οι μαθητές σε ομάδες χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες. Τα αποθηκεύουν, ώστε στη συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό παρουσίασης (ppt).

Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες.Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά.

Κατά την διάρκεια της δεύτερης δραστηριότητας, θα χρησιμοποιηθεί ο Η/Υ και το laptop. Στον υπολογιστή θα δουλέψουν οι ομάδες που έχουν αναλάβει τα φυτά και τα ζώα του τόπου μας. Οι υπόλοιπες ομάδες θα ασχοληθούν στο laptop , όπου με φύλλα εργασίας και τη βοήθειά μου θα δουλέψουν με το λογισμικό παρουσίασης. Οι ομάδες, όταν δεν δουλεύουν στους υπολογιστές, εργάζονται με έντυπο υλικό που σχετίζεται με το θέμα μας( Ο τόπος μου), όπως συμπλήρωση χαρτών, συγγραφή πληροφοριακού κειμένου, κ.ά. Έτσι, λοιπόν:

Page 6: Sxediasmos senariou

Στο φύλλο εργασίας 2(βλ.fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2 υπάρχουν δύο δραστηριότητες για την ομάδα «φυτά» και δύο δραστηριότητες για την ομάδα «ζώα», όπου οι μαθητές χρησιμοποιούν τον Η/Υ. Επίσης δύο δραστηριότητες και για τις υπόλοιπες ομάδες, οι οποίες εκτελούνται στον laptop:

Δραστηριότητα 1η ομάδα «ζώα»:fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 1η.pdf

Δραστηριότητα 3η ομάδα «φυτά»:fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 2η.pdf

Δραστηριότητα 2η ομάδα «ζώα» :fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 3η.pdf

Δραστηριότητα 4η ομάδα «φυτά» :fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 4η.pdf

Δραστηριότητα 5η ομάδα «ιστορικά πρόσωπα»:fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 5η.pdf

Δραστηριότητα 6η ομάδα «αξιοθέατα»:fylla_ergasias\fyllo_ergasias_2\δραστηριότητα 6η.pdf

Page 7: Sxediasmos senariou

3η Δραστηριότητα:Ημερομηνία: 21/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν διάφορα μέρη του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ και να γνωρίσουν δυνατότητες του λογισμικού google earth.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, λογισμικό google earth διαδίκτυο, λογισμικό παρουσίασης ppt, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)

Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας κυρίως σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται ,με την καθοδήγησή μου στο λογισμικό Google earth, αναζητώντας γνωστές τοποθεσίες του τόπου τους. Τις επισημαίνουν, μορφοποιούν και καταγράφουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γι’ αυτές. Στη συνέχεια αποθηκεύουν αυτά τα στοιχεία.Οι ομάδες εναλλάσσονται διαδοχικά και εκτελούν την 1η δραστηριότητα του φύλλου εργασίας 3 (βλ.fylla_ergasias\fyllo_ergasias_3\δραστηριότητα 1η.pdf Αφού τελειώσουν από μια τοποθεσία κάθε ομάδα, συνεχίζουν κατά τον ίδιο τρόπο μέχρι να ολοκληρωθεί ολόκληρο το δίωρο της Ευέλικτης ζώνης. Έτσι οι μαθητές βρίσκουν αρκετές από τις τοποθεσίες που έχουν καταγραφεί και μελετηθεί στα πλαίσια της εργασίας «Ο τόπος μου» του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης.Κατά τη διάρκεια της 3ης δραστηριότητας θα χρησιμοποιηθεί ο Υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και το laptop. Οι ομάδες, όταν δε θα εργάζονται στον Η/Υ θα συνεχίζουν στα πλαίσια του μαθήματος, χρησιμοποιώντας άλλες πηγές στην ολοκλήρωση άλλων δραστηριοτήτων (συμπλήρωση χαρτών – πολιτικών, γεωφυσικών, παραγωγικών, τουριστικών, κ.ά.- κείμενα, κ.ά. που σχετίζονται με άλλο κεφάλαιο της εργασίας « Ο τόπος μου». Επίσης θα ολοκληρωθούν με τις δραστηριότητες 2(βλ.fylla_ergasias\fyllo_ergasias_3\δραστηριότητα )2η.pdf και 3(βλ. fylla_ergasias\fyllo_ergasias_3\δραστηριότητα 3η.pdf) του Φύλου εργασίας 3(βλ. fylla_ergasias\fyllo_ergasias_3) η δημιουργία του ppt από τις ομάδες που έχουν αναλάβει τα ζώα και τα φυτά του τόπου μας.

Συνοδευτικά φύλλα εργασίας: Ναι( παρατίθενται στο τέλος του εκπαιδευτικού σεναρίου Παράρτημα 1)

Page 8: Sxediasmos senariou

Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στην εκτέλεση των δραστηριοτήτων και σε γενικές γραμμές πέτυχαν την υλοποίηση των στόχων που είχαν τεθεί κατά τον σχεδιασμό τους.

Και στις τρείς δραστηριότητες το ενδιαφέρον των παιδιών ήταν εντυπωσιακό και συνεχές. Η δραστηριότητα που φάνηκε να αρέσει περισσότερο ήταν η κατασκευή του ppt για την κάθε ομάδα, όπου όλοι οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με την παρουσίαση που δημιούργησαν, τα εφέ κίνησης και εναλλαγής διαφανειών που δοκίμασαν και κυρίως από το αποτέλεσμα της δουλειάς τους.(Βλ.τις παρουσιάσεις στο φάκελοppt του σεναρίου).

Επίσης, η προσοχή και το ενδιαφέρον στην δραστηριότητα όπου έκαναν αναζήτηση κάποιων τοποθεσιών του τόπου τους με το Google Earth ήταν στο μεγαλύτερο επιθυμητό βαθμό. (βλ. fylla_ergasias\fyllo_ergasias_3\δραστηριότητα 1η.pdf)δραστηριότητα

Η χρονική διάρκεια κάθε δραστηριότητας, η οποία ήταν δύο συνεχόμενες διδακτικές ώρες επέδρασε σημαντικά στην επιτυχία τους. Κάποια προβλήματα υπήρξαν στην ταχύτητα εκτέλεσης των δραστηριοτήτων από τις ομάδες, κυρίως επειδή δύο απ’ αυτές είχαν μεγαλύτερη εξοικείωση με τη χρήση του Η/Υ.

Η βοήθεια και η καθοδήγησή μου ήταν ανάλογη με το βαθμό εξοικείωσης στη χρήση του Η/Υ κάθε ομάδας, δηλαδή περισσότερη στις ομάδες με μικρή εξοικείωση και ελάχιστη στις ομάδες με μεγαλύτερη εξοικείωση.

ΕπέκτασηΕνδεικτικά, μετά το τέλος των δραστηριοτήτων οι μαθητές μπορούν:

Να εμπλουτίσουν με περισσότερες διαφάνειες τις παρουσιάσεις τους και να φτιάξουν ένα εξώφυλλο για κάθε μια.

Να βρουν περισσότερα σημεία για τον τόπο τους μέσω Google Earth και να τα σχολιάσουν , να τα μορφοποιήσουν κ.ά.

Να εργαστούν και να κατασκευάσουν ένα ηλεκτρονικό έντυπο( π.χ. τουριστικό οδηγό) που να διαφημίζει τον τόπο τους και να το ανεβάσουν στο διαδίκτυο, κ.ά.

Να συμπληρώσουν παραγωγικούς, ιστορικούς, γεωγραφικούς και πολιτικούς χάρτες του τόπου τους ( Ν. Χανίων)

Page 9: Sxediasmos senariou

Βιβλιογραφία

Ιστορία της Κρήτης, (1990) Θ.Δετοράκης, Ηράκλειο

Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, (1971) Εκδοτική Αθηνών, Αθήνα

http://www.plataniasguide.gr/content/view/28/110/lang,el Ιστοσελίδα που έχει σχέση με την τουριστική προβολή των Χανίων, ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010)

http://www.hri.org/infoxenios/greek/crete/people.html ,Κρήτη - Ο Τόπος & Οι Ανθρωποι, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010)

http://www.chania.eu/tourism/ Ιστοσελίδα που αναφέρεται στο Ν. Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) (Χλωρίδα και Πανίδα)

http://www.chania-guide.gr/st/gen/historygr.jsp Τουριστικός οδηγός Ν. Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Chania Guide-Ιστορία των Χανίων)

http://www.xania.gr/ Ιστοσελίδα για τα Χανιά , (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) xania.gr Καλώς ήλθατε στον τόπο μας - Χανιά - Κρήτη

http://2dim-kalam.thess.sch.gr/13/t13.htm Δύο λόγια για την ιστορία της Κρήτης, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ)

http://www.xania.net/ Αξιοθέατα, Φωτογραφίες, παρλίες, κ.ά. για τα Χανιά, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Χανια Κρητης , Chania Crete )

http://earth.google.com/ Πρόγραμμα περιήγησης της Γης, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Google Earth )Λοιπά: Εφημερίδες, «χανιώτικα νέα»Αποκόμματα ΠεριοδικώνΓραπτά κείμενα των παιδιών (υλικό που μάζεψαν τα παιδιά)

Page 10: Sxediasmos senariou

Παράρτημα 1Περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των δραστηριοτήτων (Βλέπε

fylla_ergasias)

Παράρτημα 2Περιλαμβάνει, ενδεικτικά ,αποτελέσματα της εργασίας των μαθητών μου (Βλέπε ppt, iposthriktiko iliko drastiriotitvn\entipes ergasies_mathiton και iposthriktiko iliko drastiriotitvn\apotlesmata Google Earth.pdf