ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

4

Click here to load reader

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

Έκφραση Έκθεση Τάξη Β΄ Η ΕΙΔΗΣΗ Σελ. 14-68 (46)Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με κ. Δημητριάδη Νικόλαο, ΠΕ02, στο ΓΕΛ Μυγδονίας τις Τετάρτες 23/11/2011 την 4η και 5η ώρα και 30/11/2011 την 4η ώρα

1. Τίτλος

«οργάνωση μαθήματος Έκφρασης-Έκθεσης με διαθεματικό τρόπο»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Νεοελληνική Γλώσσα / Δημοσιογραφία

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α)Να αναπτύξουν- με την προσέγγιση της δημοσιογραφικής είδησης- την ικανότητα να αφηγούνται με συντομία, σαφήνεια και ακρίβεια. Να ασκηθούν στη διάκριση του γεγονότος από το σχόλιο σε μια είδηση. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. Να ασκηθούν στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου μέσω κειμένων με επικοινωνιακό χαρακτήρα. Να ασκηθούν στην κατανόηση κειμένου.

β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και της Παρουσίασης.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθούν τρεις(3) διδακτικές ώρες για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα βρίσκει τις πληροφορίες από το βιβλίο και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.

9. Περιγραφή σεναρίου

Οι μαθητές θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της εργασίας τους βασιζόμενοι μεθοδολογικά στην ομαδοσυνεργασία και στη διερευνητική μάθηση.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Πρόγραμμα Παρουσίασης).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Στην Εργασία αυτή δίνω έτοιμα στους μαθητές ορισμένα δημοσιογραφικά κείμενα ειδήσεων. Αν οργάνωνα την όλη εργασία για περισσότερες διδακτικές ώρες, δεν θα το έκανα αυτό, αλλά θα ζητούσα από τους μαθητές να ψάξουν στο Διαδίκτυο και να βρουν οι ίδιοι αντίστοιχα κείμενα. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές θα είχαν την ευκαιρία κοντά στα λογισμικά Προγράμματα της Επεξεργασίας Κειμένου και της Παρουσίασης να ασκηθούν και στο λογισμικό του Διαδικτύου.

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

Έκφραση-έκθεση Β΄ Λυκείου Ομάδα Η ΕΙΔΗΣΗ σελ.32-46

ΟΔΗΓΙΕΣ: Στο Πρόγραμμα Παρουσίασης (Power Point) οδηγούμαστε στα ΕΠΟΜΕΝΑ με αριστερό κλικ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Με ποια σειρά εμφανίζονται από το δημοσιογράφο τα βασικά πρόσωπα της ιστορίας και γιατί; Λάβετε υπόψη σας και τον τίτλο της είδησης

2. Ποιος είναι ο τόπος της είδησης, και ποιος ο τρόπος της αφήγησης από το δημοσιογράφο;

3. «Στις 10 Μαρτίου, στην Πλατεία Αριστοτέλους, πραγματοποιήθηκε μεγάλη συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά των μέτρων της τρόικας»Γράψτε την παραπάνω είδηση με σχόλιο

4. Βάλτε τίτλο στην παρακάτω είδησηΝέες απεργίες εξήγγειλαν σήμερα τα μέλη της ΠΝΟ, οι εργαζόμενοι στο υπ. Πολιτισμού και οι δικηγόροι. Παράλληλα, συνεδριάζουν οι εργαζόμενοι στα μέσα μαζικής μεταφοράς της Αθήνας για να εγκρίνουν 48ωρη απεργία Πέμπτη και Παρασκευή.

5. Βάλτε τίτλο στην παρακάτω είδησηΜια ιδιαίτερα κρίσιμη ψηφοφορία εξελίσσεται στη Σλοβακία για την έγκριση της διεύρυνσης των κονδυλίων και τη μεταρρύθμιση των λειτουργιών και αρμοδιοτήτων του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοοικονομικής Σταθερότητας (EFSF).

6.Βάλτε τίτλο στην παρακάτω είδησηΟι Νεοζηλανδοί βιώνουν τη χειρότερη θαλάσσια οικολογική καταστροφή στην Ιστορία τους μετά το ναυάγιο του πλοίου Rena που έχει απελευθερώσει εκατοντάδες τόνους πετρελαίου κοντά στην τουριστική πόλη Ταουράνγκα. Το ναυάγιο του πλοίου Rena κοντά σε τουριστικό θέρετρο της Νέας

Page 4: ΣΕΝΑΡΙΟ Ε-Ε

Ζηλανδίας, το οποίο απειλεί τώρα μία τεράστια πετρελαιοκηλίδα είναι «η χειρότερη θαλάσσια οικολογική καταστροφή» στην Ιστορία της χώρας, ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός Περιβάλλοντος Νικ Σμιθ. «Πρόκειται για την σοβαρότερη θαλάσσια οικολογική καταστροφή που έχει γνωρίσει η Νέα Ζηλανδία» τόνισε.

7. Με τις παρακάτω λέξεις γράψτε μια πρόταση με τη σωστή σειρά των όρωνορίζω / κ. Αθανασίου / Δήμος Λαγκαδά / φύλακας

8. Με τις παρακάτω λέξεις γράψτε μια πρόταση, ώστε να δίνεται έμφαση στο πρόσωπο του κ. Αθανασίουορίζω / κ. Αθανασίου / Δήμος Λαγκαδά / φύλακας

9. Με τις παρακάτω λέξεις γράψτε μια πρόταση, ώστε να δίνεται έμφαση στο ρήμαορίζω / κ. Αθανασίου / Δήμος Λαγκαδά / φύλακας

10. Με τις παρακάτω λέξεις γράψτε μια πρόταση, ώστε να τονιστεί η πράξη του Υποκειμένουλίμνη / οδηγός / ρίχνω / φορτηγό

11. Με τις παρακάτω λέξεις γράψτε μια πρόταση, ώστε να δοθεί έμφαση στο Υποκείμενο που ενεργείλίμνη / οδηγός / ρίχνω / φορτηγό

12. Ποιος επιθετικός προσδιορισμός ταιριάζει στο «χωρικός» στην πρόταση που ακολουθεί;

πρωτοφανής / αποθεωτικός / αιωνόβιος / ηρωικός

χωρικός κάνει τζόκιγκ