ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

4
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Αναστασία Γρηγοριάδου ΣΧΟΛΕΙΟ: 1ο ΓΕΛ Τριανδρίας, Θεσσαλονίκη 1. Τίτλος «ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΗ: ΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Νεοελληνική Λογοτεχνία Γενικής Παιδείας, Γ΄Λυκείου Τοπική Ιστορία της Θεσσαλονίκης 3.Στόχοι Α.ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ Να συνδέσουν οι μαθητές τη λογοτεχνία με την τοπική ιστορία, μέσα από ένα κείμενο που κατεξοχήν προσφέρεται γι’αυτό. Να γνωρίσουν οι μαθητές βιωματικά και να μεταφέρουν στη δική τους εποχή έναν από τους βασικούς προβληματισμούς του ποιήματος του Μανόλη Αναγνωστάκη «Θεσσαλονίκη, Μέρες του 1969 μ.Χ.», την αντίθεση δηλαδή του παρελθόντος με το παρόν και τη συναρτώμενη με αυτήν έκπτωση. Να γνωρίσουν οι μαθητές εικόνες της παλιάς Θεσσαλονίκης και να αναγνωρίσουν μέσα από αυτές την εξέλιξη και την αλλαγή στο προφίλ της πόλης. Να συγκρίνουν οι μαθητές τις παλαιότερες και νεότερες εικόνες της Θεσσαλονίκης και να προβληματιστούν για την ποιότητα και τους κατευθυντήριους άξονες των αλλαγών (εκσυγχρονισμός αλλά χωρίς καλαισθησία και σεβασμό στην παράδοση, βραχυπρόθεσμη κερδοφορία, προχειρότητα).

Transcript of ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

Page 1: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Αναστασία Γρηγοριάδου

ΣΧΟΛΕΙΟ: 1ο ΓΕΛ Τριανδρίας, Θεσσαλονίκη

1. Τίτλος

«ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΗ: ΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΕ

ΕΙΚΟΝΕΣ»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Νεοελληνική Λογοτεχνία Γενικής Παιδείας, Γ΄Λυκείου

Τοπική Ιστορία της Θεσσαλονίκης

3.Στόχοι

Α.ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ

• Να συνδέσουν οι μαθητές τη λογοτεχνία με την τοπική ιστορία, μέσα από ένα κείμενο

που κατεξοχήν προσφέρεται γι’αυτό.

• Να γνωρίσουν οι μαθητές βιωματικά και να μεταφέρουν στη δική τους εποχή έναν από

τους βασικούς προβληματισμούς του ποιήματος του Μανόλη Αναγνωστάκη

«Θεσσαλονίκη, Μέρες του 1969 μ.Χ.», την αντίθεση δηλαδή του παρελθόντος με το

παρόν και τη συναρτώμενη με αυτήν έκπτωση.

• Να γνωρίσουν οι μαθητές εικόνες της παλιάς Θεσσαλονίκης και να αναγνωρίσουν μέσα

από αυτές την εξέλιξη και την αλλαγή στο προφίλ της πόλης.

• Να συγκρίνουν οι μαθητές τις παλαιότερες και νεότερες εικόνες της Θεσσαλονίκης και

να προβληματιστούν για την ποιότητα και τους κατευθυντήριους άξονες των αλλαγών

(εκσυγχρονισμός αλλά χωρίς καλαισθησία και σεβασμό στην παράδοση, βραχυπρόθεσμη

κερδοφορία, προχειρότητα).

Page 2: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

Β.ΤΕΧΝΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

• Να ασκηθούν στην αναζήτηση πληροφοριών και εικόνων πάνω σε δοσμένο θέμα στο

διαδίκτυο.

• Να ασκηθούν στην κατασκευή βίντεο με το πρόγραμμα Windows Movie Maker.

• Να ασκηθούν στη δημιουργία λογισμικού παρουσίασης.

• Να ασκηθούν στη δημιουργία γραμμής χρόνου σε λογισμικό λογιστικών φύλλων,

εμπλουτισμένης με εικόνες, υπερσυνδέσμους, πλαίσια πληροφοριών.

Γ. ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ

• Να μάθουν να συνεργάζονται και να παράγουν συνεργατικά έργο.

• Να αναπτύξουν τον οπτικό γραμματισμό.

• Να καλλιεργήσουν νέους, πιο βιωματικούς τρόπους κατάκτησης της γνώσης και

απόλαυσης των λογοτεχνικών κειμένων.

4.Λογισμικό - συνδυασμός λογισμικών.

• Σύνδεση στο διαδίκτυο και φυλλομετρητής για αναζήτηση και διαχείριση πληροφορίας

και εικόνας.

• Το πρόγραμμα Windows Movie Maker.

• Λογισμικό παρουσιάσεων.

• Λογισμικό λογιστικών φύλλων για δημιουργία γραμμής χρόνου.

• Βιντεοπροτζέκτορας γα την παρουσίαση των εργασιών.

5. Διάρκεια

Για την υλοποίηση του συγκεκριμένου σεναρίου απαιτούνται δυο διδακτικές ώρες, από τις

οποίες το μεγαλύτερο μέρος θα διατεθεί για την εκπόνηση των εργασιών, ενώ το τελευταίο

τέταρτο της δεύτερης για την παρουσίαση των εργασιών.

6. Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε έξι (6) ομάδες των τριών-τεσσάρων ατόμων και κάθε ομάδα παίρνει θέση

μπροστά από έναν υπολογιστή στο εργαστήριο πληροφορικής.

Page 3: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Σχολικό εργαστήριο με τουλάχιστον έξι υπολογιστές, σύνδεση στο διαδίκτυο,

βιντεοπροτζέκτορας, φορητός υπολογιστής, σε περίπτωση που η παρουσίαση γίνει στη σχολική

αίθουσα.

8.Περιγραφή σεναρίου

Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας του ποιήματος «Θεσσαλονίκη, Μέρες του 1969 μ.Χ.»

του Μανόλη Αναγνωστάκη στη σχολική αίθουσα και ως βιωματικό κλείσιμο αυτής, η τάξη

μεταφέρεται στο εργαστήριο Πληροφορικής, όπου οι ομάδες ανά δυο δουλεύουν πάνω στο ίδιο

φύλλο εργασίας. Έτσι, αφού οι ομάδες συλλέξουν μετά από έρευνα στο διαδίκτυο φωτογραφίες

της παλαιότερης και της σύγχρονης Θεσσαλονίκης, καθώς και σύντομες επεξηγηματικές

πληροφορίες πάνω σε αυτές, αναλαμβάνουν ανά δύο να δημιουργήσουν είτε βίντεο στο

πρόγραμμα Windows Movie Maker, είτε παρουσίαση σε λογισμικό παρουσίασης, είτε γραμμή

χρόνου με φωτογραφίες και επεξηγηματικά πλαίσια σε λογισμικό λογιστικών φύλλων.

Κατά τη διάρκεια της εκπόνησης των εργασιών η διδάσκουσα δίνει διευκρινίσεις,

πηγαίνοντας από ομάδα σε ομάδα, και, εφόσον χρειάζεται, βοηθά.

Όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες από τις ομάδες, ακολουθεί η παρουσίασή τους στην

ολομέλεια είτε στο εργαστήριο πληροφορικής, είτε στη σχολική αίθουσα με τη βοήθεια

φορητού υπολογιστή και βιντεοπροτζέκτορα. Η δραστηριότητα ολοκληρώνεται με ανταλλαγή

εντυπώσεων και συζήτηση για τις αλλαγές που έχει υποστεί η πόλη και κλείνει με ανάγνωση

του ποιήματος του Αναγνωστάκη, που πλέον ακούγεται εμπλουτισμένο με νέες συνδηλώσεις.

9. Φύλλα εργασίας

Page 4: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Χωριστείτε σε έξι (6) ομάδες των τριών ατόμων (η τελευταία ομάδα θα έχει τέσσερα άτομα ή

εναλλακτικά μπορεί να χωριστεί σε δυο υποομάδες των δυο ατόμων).

1.Αναζητήστε στο διαδίκτυο παλαιότερες (προπολεμικές ή μεταπολεμικές) και νεότερες (από τη

δεκαετία του ΄80 κ.ε.) φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης. Δημιουργήστε με αυτές φάκελο που θα

σώσετε πάνω στην επιφάνεια εργασίας με το όνομα «Θεσσαλονίκη-Φωτογραφίες».

2.Αναζητήστε στο διαδίκτυο βασικές πληροφορίες για εμβληματικούς χώρους της

Θεσσαλονίκης και την εξέλιξή τους και δημιουργήστε με αυτές αρχείο που θα σώσετε πάνω

στην επιφάνεια εργασίας με το όνομα «Θεσσαλονίκη-Πληροφορίες».

3.Οι ομάδες Α, Β, Γ και Δ αναζητήστε στο διαδίκτυο μουσική που να εκφράζει το αίσθημά σας

για την εξέλιξη της Θεσσαλονίκης, όπως αυτή προκύπτει από τη σύγκριση ανάμεσα στις

παλαιότερες και τις νεότερες φωτογραφίες. «Κόψτε» την με τη βοήθεια του YouTube converter

to mp3 και αποθηκεύστε την με το όνομά της.

4. a. Οι ομάδες Α και Β δημιουργήστε με το παραπάνω υλικό βίντεο με φωτογραφίες, λόγο και

μουσική. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα Windows Movie Maker ή το Animoto.

Ρίξτε την έμφαση στις διαφορές του τότε με το τώρα.

b. Οι ομάδες Γ και Δ δημιουργήστε με το παραπάνω υλικό παρουσίαση με φωτογραφίες, λόγο

και μουσική, σε λογισμικό παρουσίασης. Ρίξτε την έμφαση στις διαφορές του τότε με το τώρα.

c. Οι ομάδες Ε και ΣΤ δημιουργήστε με το παραπάνω υλικό γραμμή χρόνου εμπλουτισμένη με

φωτογραφίες και πληροφοριακά πλαίσια, στην οποία να γίνεται φανερή η εξέλιξη κάποιων

εμβληματικών χώρων της Θεσσαλονίκης.