ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΡΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ

4
Αρχαία Ελληνικά Τάξη Γ΄ Γυμνασίου Κείμενο: Ενότητα 9 η Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02, τη Δευτέρα 27/2/12 την 4 η ώρα 1. Τίτλος «ρήματα της αρχαίας ελληνικής που συντάσσονται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Αρχαία Ελληνικά 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α)Να ασκηθούν στην κατανόηση του λεξιλογίου και της γλωσσικής συνάφειας αρχαίου και νεοελληνικού λόγου. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. Να κατανοήσουν τη συντακτική λειτουργία ορισμένων ρημάτων της αρχαίας Ελληνικής. β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου και διαδικτύου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του Διαδικτύου. 5. Διάρκεια

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΡΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΡΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ

Αρχαία ΕλληνικάΤάξη Γ΄ ΓυμνασίουΚείμενο: Ενότητα 9η Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02, τη Δευτέρα 27/2/12 την 4η ώρα

1. Τίτλος

«ρήματα της αρχαίας ελληνικής που συντάσσονται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Αρχαία Ελληνικά

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α)Να ασκηθούν στην κατανόηση του λεξιλογίου και της γλωσσικής συνάφειας αρχαίου και νεοελληνικού λόγου. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. Να κατανοήσουν τη συντακτική λειτουργία ορισμένων ρημάτων της αρχαίας Ελληνικής.

β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου και διαδικτύου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του Διαδικτύου.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΡΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.

9. Περιγραφή σεναρίου

Η μέθοδος με την οποία θα εργαστούμε είναι η επαγωγική. Θα ξεκινήσουμε δηλαδή από συγκεκριμένα παραδείγματα για να οδηγηθούμε τελικά σε γενικά συμπεράσματα (κανόνες) που διαφωτίζουν και επεξηγούν τη λειτουργία των λέξεων μέσα στην πρόταση.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Διαδίκτυο)

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Ο θεματικός στόχος της εργασίας είναι η διερεύνηση του συντακτικού ρόλου των ρημάτων με τη χρήση του διαδικτύου και ιδιαίτερα της ιστοσελίδας της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας ( www.greek-language.gr)

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΡΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ

Αρχαία ΕλληνικάΤάξη Γ΄ ΓυμνασίουΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Η εργασία σας περιλαμβάνει τη διερεύνηση της λειτουργίας τριών ρημάτων που συντάσσονται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.

Μπαίνουμε στην ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας www . greek - language . gr και στη συνέχεια στα «αρχαία ελληνικά» → «εργαλεία» → «σώμα κειμένων» → «συμφραστικός πίνακας λέξεων του ανθολογίου αττικής πεζογραφίας»

1. Κάντε αναζήτηση για το ρήμα «φαίνομαι» γράφοντας μόνο «φαιν»Ψάξτε για παραδείγματα όπου το ρήμα φαίνομαι σε όποια του μορφή, δηλ. ως ρήμα ή απαρέμφατο ή μετοχή, συντάσσεται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.Αντιγράψτε εδώ, στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, από τρία παραδείγματα.

2. Κάντε αναζήτηση για το ρήμα «ἐπίσταμαι» γράφοντας μόνο «επιστ»Ψάξτε για παραδείγματα όπου το ρήμα ἐπίσταμαι σε όποια του μορφή, δηλ. ως ρήμα ή απαρέμφατο ή μετοχή, συντάσσεται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.Αντιγράψτε εδώ, στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, από τρία παραδείγματα.

3 Κάντε αναζήτηση για το ρήμα «ἄρχομαι» γράφοντας μόνο «αρχ»Ψάξτε για παραδείγματα όπου το ρήμα ἄρχομαι σε όποια του μορφή, δηλ. ως ρήμα ή απαρέμφατο ή μετοχή, συντάσσεται με απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.Αντιγράψτε εδώ, στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, από τρία παραδείγματα.

4. Γράψτε τα συμπεράσματά σας για τη συντακτική λειτουργία των τριών αυτών ρημάτων, δηλ. αν είναι ρήματα μεταβατικά, αμετάβατα ή συνδετικά, τι είδους απαρέμφατο παίρνουν και ποιο το νόημά τους όταν συντάσσονται με κατηγορηματική μετοχή. Σε αυτό το τελευταίο θα σας βοηθήσει και η μετάφραση του κειμένου που επιλέξατε ως παράδειγμα.

5. Ανοίξτε το βιβλίο του Συντακτικού και βρέστε και άλλα ρήματα που λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.