ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

4
Διαθεματική εργασία Πληροφορικής και Γυμναστικής Η παρέλαση της 28 ης Οκτωβρίου 2011-11-25 Γυμνάσιο Λαχανά Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Μπίτουλη Σοφία, ΠΕ11, στο Γυμνάσιο Λαχανά τη Δευτέρα 07/11 τη 2 η ώρα, την Τρίτη 08/11 την 3 η ώρα και την Τετάρτη 09/11/2011 τη 2 η ώρα. 1. Τίτλος «παρέλαση» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Δραστηριότητες στις εθνικές εορτές 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α) Να διαμορφώσουν μόνοι τους μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση στην οποία και οι ίδιοι συμμετέχουν. β) Να μάθουν οι μαθητές να εργάζονται σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας όπως το διαδίκτυο. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του διαδικτύου. 5. Διάρκεια

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

Διαθεματική εργασία Πληροφορικής και ΓυμναστικήςΗ παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2011-11-25Γυμνάσιο ΛαχανάΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Μπίτουλη Σοφία, ΠΕ11,στο Γυμνάσιο Λαχανά τη Δευτέρα 07/11 τη 2η ώρα, την Τρίτη 08/11 την 3η ώρα και την Τετάρτη 09/11/2011 τη 2η ώρα.

1. Τίτλος

«παρέλαση»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Δραστηριότητες στις εθνικές εορτές

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α) Να διαμορφώσουν μόνοι τους μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση στην οποία και οι ίδιοι συμμετέχουν.

β) Να μάθουν οι μαθητές να εργάζονται σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας όπως το διαδίκτυο.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του διαδικτύου.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθούν τρεις (3) διδακτικές ώρες για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.

9. Περιγραφή σεναρίου

Μεθοδολογικά η εργασία αυτή θα στηριχθεί κατά κύριο λόγο στην ενσυναίσθηση, στην ομαδοσυνεργατική και στη βιωματική μάθηση.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Διαδίκτυο).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Στην Εργασία αυτή οι μαθητές καλούνται να διαμορφώσουν με δικές τους επιλογές μια Παρουσίαση ενός σημαντικού για αυτούς γεγονότος, όπως ακριβώς είναι η παρέλαση μπροστά στους γονείς και την κοινωνία του χωριού τους. Το αποτέλεσμα θα τους ενθουσιάσει, γιατί θα πρέπει να συνεργαστούν με τους συμμαθητές τους στην επιλογή των καλύτερων φωτογραφιών, άρα θα πρέπει να ξεπεράσουν το ατομικό και να επιτρέψουν να αναδειχτεί το συλλογικό.

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

Η παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2011Γυμνάσιο ΛαχανάΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02

Για να ολοκληρώσετε την εργασία σας θα έχετε στη διάθεσή σας τρεις (3) διδακτικές ώρες.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣθα ανοίξετε την ιστοσελίδα www . animoto . com όπου θα γνωρίσετε το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα εργαστείτε.

αφού μπείτε στο σύστημα, θα δημιουργήσετε μια παρουσίαση, όπως εσείς τη θέλετε.

Το υλικό της Παρουσίασης, δηλαδή οι φωτογραφίες, βρίσκεται στις ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΟΥ με τον τίτλο Η παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2011.

Θα βάλετε στην παρουσίαση 6 φωτογραφίες και θα γράψετε τον τίτλο και το θέμα της εργασίας σας.

Θα χωριστείτε σε τέσσερις ομάδες και θα παρουσιάσετε τα εξής θέματα:

η έπαρση της σημαίας στο Δημαρχείο στην εκκλησία η παρέλαση η κατάθεση στεφάνου