μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία

17
Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη… Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη… Μια διδακτική πρόταση για το λαϊκό παραμύθι της Α΄ Μια διδακτική πρόταση για το λαϊκό παραμύθι της Α΄ Γυμνασίου Γυμνασίου «Το πιο γλυκό ψωμί» «Το πιο γλυκό ψωμί» Κουρελή Αθανασία Κουρελή Αθανασία Φιλόλογος Φιλόλογος

description

 

Transcript of μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία

Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη…Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη…Μια διδακτική πρόταση για το λαϊκό παραμύθι της Α΄ Μια διδακτική πρόταση για το λαϊκό παραμύθι της Α΄

Γυμνασίου Γυμνασίου «Το πιο γλυκό ψωμί»«Το πιο γλυκό ψωμί»

Κουρελή ΑθανασίαΚουρελή ΑθανασίαΦιλόλογοςΦιλόλογος

Σκοπός της Διδακτικής ΠρακτικήςΣκοπός της Διδακτικής Πρακτικής

Γενικός Σκοπός Γενικός Σκοπός είναι οι μαθητές να είναι οι μαθητές να

κατανοήσουν ότι τα παραμύθια είναι κατανοήσουν ότι τα παραμύθια είναι ξεχωριστό ξεχωριστό

αφηγηματικό είδοςαφηγηματικό είδος και να αντιληφθούν τη και να αντιληφθούν τη

σημασία τους ως πεδίου σημασία τους ως πεδίου αναπαράστασης αναπαράστασης

κοινωνικών αξιώνκοινωνικών αξιών αλλά και να αλλά και να απολαύσουναπολαύσουν

τη λαϊκή αφήγηση καθώς και τη διδακτική τη λαϊκή αφήγηση καθώς και τη διδακτική

διαδικασία.διαδικασία.

Επιμέρους Στόχοι Επιμέρους Στόχοι

διέγερση σκέψης και διέγερση σκέψης και συναισθήματος συναισθήματος

ανάδυση της προηγούμενης ανάδυση της προηγούμενης εμπειρίας και του βιώματοςεμπειρίας και του βιώματος

ενεργοποίηση κριτικής ενεργοποίηση κριτικής ανάγνωσης εικόναςανάγνωσης εικόνας

αξιοποίηση φαντασίας και αξιοποίηση φαντασίας και δημιουργικότητας δημιουργικότητας

απόκτηση αισθητικής εμπειρίαςαπόκτηση αισθητικής εμπειρίας

ενδυνάμωση παρατήρησηςενδυνάμωση παρατήρησης

εξάσκηση στην παραγωγή εξάσκηση στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγουπροφορικού και γραπτού λόγου

κοινωνικοποίηση κοινωνικοποίηση

δημιουργία θετικού κλίματοςδημιουργία θετικού κλίματος

απόλαυση διδασκαλίαςαπόλαυση διδασκαλίας

αποδοχή του κάθε αποδοχή του κάθε ατόμου/μέλους από την ατόμου/μέλους από την ομάδα.ομάδα.

θετική στάση απέναντι στην θετική στάση απέναντι στην τέχνητέχνη

Παρουσίαση μέρους της Παρουσίαση μέρους της διδακτικής πρότασηςδιδακτικής πρότασης

ΔιάρκειαΔιάρκεια: 15΄: 15΄

Εκπαιδευτικές τεχνικές: Εκπαιδευτικές τεχνικές: ατομική εργασίαατομική εργασία ομαδική εργασίαομαδική εργασία στοχευμένες ερωτήσειςστοχευμένες ερωτήσεις συζήτησησυζήτηση

Εκπαιδευτικά μέσα:Εκπαιδευτικά μέσα:

προβολέας προβολέας πίνακαςπίνακας φύλλα εργασίας φύλλα εργασίας αρχείο ήχου (μουσική)αρχείο ήχου (μουσική)

Ν. ΓΥΖΗΣΝ. ΓΥΖΗΣ

Ο Ο Νικόλαος ΓύζηςΝικόλαος Γύζης (Σκλαβοχώρι (Σκλαβοχώρι ΤήνουΤήνου, , 1 Μαρτίου1 Μαρτίου 1842– 1842–Μόναχο, 22 Δεκεμβρίου 1900) ήταν ένας από τους πιο Μόναχο, 22 Δεκεμβρίου 1900) ήταν ένας από τους πιο σημαντικούς Έλληνες ζωγράφους του 19ου αι. της σημαντικούς Έλληνες ζωγράφους του 19ου αι. της λεγόμενης «Σχολής του Μονάχου». Διακρίθηκε σε όλα τα λεγόμενης «Σχολής του Μονάχου». Διακρίθηκε σε όλα τα χρόνια των σπουδών του και πήρε τα πρώτα βραβεία στην χρόνια των σπουδών του και πήρε τα πρώτα βραβεία στην ξυλογραφία, τη ζωγραφική και τη χαλκογραφία.ξυλογραφία, τη ζωγραφική και τη χαλκογραφία.

Ο Νικόλαος Γύζης αποτελεί έναν από τους Ο Νικόλαος Γύζης αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του σημαντικότερους εκπροσώπους του ακαδημαϊκού ακαδημαϊκού ρεαλισμούρεαλισμού του ύστερου 19ου αι., του συντηρητικού του ύστερου 19ου αι., του συντηρητικού εικαστικού κινήματος που είναι γνωστό ως «Σχολή του εικαστικού κινήματος που είναι γνωστό ως «Σχολή του Μονάχου», τόσο σε ελληνικό όσο και σε πανευρωπαϊκό Μονάχου», τόσο σε ελληνικό όσο και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.επίπεδο.

Πίνακας του Ν. Γύζη Πίνακας του Ν. Γύζη (Εθνική Πινακοθήκη και Μουσείο Αλεξάνδρου (Εθνική Πινακοθήκη και Μουσείο Αλεξάνδρου

Σούτσου)Σούτσου)

Ο/Η εκπαιδευτικός απευθύνει τα Ο/Η εκπαιδευτικός απευθύνει τα πρώτα ερωτήματα: πρώτα ερωτήματα:

Τι βλέπετε; Τι βλέπετε; Ποιες μορφές,Ποιες μορφές, Ποια σχήματα; Ποια σχήματα; Ποια αντικείμενα;Ποια αντικείμενα;

Φύλλο Εργασίας

ΤΑΞΗ: Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΑΘΗΜΑ: Λαϊκό παραμύθι «Το πιο γλυκό ψωμί»

1η διδακτική ώρα

Πνευματική και Συναισθηματική Προετοιμασία των Μαθητών

Φύλλο Εργασίας

ΤΑΞΗ: Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Όνομα ομάδας:Όνομα ομάδας:

Σχηματίστε ομάδες των τεσσάρων ατόμων Σχηματίστε ομάδες των τεσσάρων ατόμων με το κριτήριο με το κριτήριο της μικρότερης γνωριμίαςτης μικρότερης γνωριμίας και απαντήστε γραπτώς σε και απαντήστε γραπτώς σε 10΄ στα εξής ερωτήματα:10΄ στα εξής ερωτήματα:

Τι συμβαίνει εδώ; Φτιάξτε ένα σενάριο γι’ αυτό που Τι συμβαίνει εδώ; Φτιάξτε ένα σενάριο γι’ αυτό που βλέπετε.βλέπετε.

Ψάξτε για την ατμόσφαιρα που αποπνέει το έργο και την Ψάξτε για την ατμόσφαιρα που αποπνέει το έργο και την ψυχική διάθεση που σας δημιουργεί.ψυχική διάθεση που σας δημιουργεί.

Ψάξτε για συμβολισμούς και μηνύματα.Ψάξτε για συμβολισμούς και μηνύματα. Κάντε συνδέσεις για την εποχή και τον πολιτισμό.Κάντε συνδέσεις για την εποχή και τον πολιτισμό. Δώστε έναν τίτλο στο έργο.Δώστε έναν τίτλο στο έργο.

Ονοματεπώνυμα Ονοματεπώνυμα μαθητών/υπογραφές:μαθητών/υπογραφές:

ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ

Παρουσίαση των απαντήσεων στην Παρουσίαση των απαντήσεων στην ολομέλεια και σύγκριση αυτών.ολομέλεια και σύγκριση αυτών.

Η εκπαιδευτικός κρατάει σημειώσεις Η εκπαιδευτικός κρατάει σημειώσεις στον πίνακα και συνθέτει τις απόψεις στον πίνακα και συνθέτει τις απόψεις των ομάδων.των ομάδων.

Δίνεται ο απαραίτητος χρόνος ( 10΄).Δίνεται ο απαραίτητος χρόνος ( 10΄).

ΑΣΚΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ (αν δε φτάσει ο ΑΣΚΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ (αν δε φτάσει ο χρόνος):χρόνος):

Εσείς ζήσατε με τη γιαγιά σας τέτοιες Εσείς ζήσατε με τη γιαγιά σας τέτοιες στιγμές;στιγμές;

Ποια παραμύθια σας έλεγε, όταν Ποια παραμύθια σας έλεγε, όταν ήσασταν μικροί; ήσασταν μικροί;

Γράψτε τους τίτλους των παραμυθιών Γράψτε τους τίτλους των παραμυθιών και θα ακολουθήσει συζήτηση στην και θα ακολουθήσει συζήτηση στην

επόμενη συνάντησή μας.επόμενη συνάντησή μας.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών & Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Υποχρεωτικής & Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Υποχρεωτικής ΕκπαίδευσηςΕκπαίδευσης, (2002). τ. Α΄, ΥΠΕΠΘ, Π. Ι. , (2002). τ. Α΄, ΥΠΕΠΘ, Π. Ι.

Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσηςεκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2010) Τεύχος 1: Γενικό Μέρος, (2010) Τεύχος 1: Γενικό Μέρος, Τομέας Επιμόρφωσης & Τομέας Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Κατάρτισης, Πάτρα, Φεβρουάριος.Πάτρα, Φεβρουάριος.

Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσηςεκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, Τομέας Επιμόρφωσης & Τομέας Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Κατάρτισης, Πάτρα, Απρίλιος.Πάτρα, Απρίλιος.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Παιδαγωγικό ΙνστιτούτοΠαιδαγωγικό Ινστιτούτο (2011). (2011). Βασικό επιμορφωτικό Βασικό επιμορφωτικό υλικόυλικό, Τόμος Α΄: Γενικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα , Τόμος Α΄: Γενικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.Επιμόρφωσης.

Παιδαγωγικό ΙνστιτούτοΠαιδαγωγικό Ινστιτούτο (2011). (2011). Βασικό επιμορφωτικό Βασικό επιμορφωτικό υλικόυλικό, Τόμος Β΄: Ειδικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα , Τόμος Β΄: Ειδικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.Επιμόρφωσης.

Παιδαγωγικό ΙνστιτούτοΠαιδαγωγικό Ινστιτούτο (2011). (2011). Βασικό επιμορφωτικό Βασικό επιμορφωτικό υλικόυλικό, Τόμος Γ΄: , Τόμος Γ΄: Αξιοποίηση των τεχνών στην εκπαίδευση. Αξιοποίηση των τεχνών στην εκπαίδευση. Ειδικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.Ειδικό Μέρος. Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.

Πυλαρινός,Θ., Χατζηδημητρίου,Σ., Βαρελάς,Λ. Πυλαρινός,Θ., Χατζηδημητρίου,Σ., Βαρελάς,Λ. (2006). (2006). Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Α΄Γυμνασίου. ΟΕΔΒ, Α΄Γυμνασίου. ΟΕΔΒ, Αθήνα.Αθήνα.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Βαρελάς,Λ.Βαρελάς,Λ.(2006). (2006). Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Α΄Γυμνασίου. Βιβλίο Εκπαιδευτικού.ΟΕΔΒ, Αθήνα.Α΄Γυμνασίου. Βιβλίο Εκπαιδευτικού.ΟΕΔΒ, Αθήνα.

ΥΠΕΠΘ, Παιδ. Ινστ. Τμήμα Δευτεροβάθμιας ΥΠΕΠΘ, Παιδ. Ινστ. Τμήμα Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΕκπαίδευσης, (2005) , (2005) Οδηγίες για τη Διδασκαλία των Οδηγίες για τη Διδασκαλία των Φιλολογικών Μαθημάτων στο ΓυμνάσιοΦιλολογικών Μαθημάτων στο Γυμνάσιο, Αθήνα. , Αθήνα.

Σφυρόερα, Μ. Σφυρόερα, Μ. (2003). Διδακτική Μεθοδολογία. Η (2003). Διδακτική Μεθοδολογία. Η επεξεργασία της εικόνας στη σχολική τάξηεπεξεργασία της εικόνας στη σχολική τάξη.. Κλειδιά και Κλειδιά και ΑντικλείδιαΑντικλείδια. Αθήνα: Υπ.Ε.Π.Θ.-Πανεπιστήμιο Αθηνών. . Αθήνα: Υπ.Ε.Π.Θ.-Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Και στην ιστοσελίδα: Και στην ιστοσελίδα: wwwwww..kleidiakaiantikleidiakleidiakaiantikleidia..netnet..

Μουσική επένδυσηΜουσική επένδυση: Δίσκος : Δίσκος Ρωγμές Ρωγμές του του Δημήτρη Δημήτρη Λάγιου.Λάγιου.

ΚΙ ΕΖΗΣΑΝ… ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ…ΚΙ ΕΖΗΣΑΝ… ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ…

ΚΟΥΡΕΛΗ ΚΟΥΡΕΛΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑΑΘΑΝΑΣΙΑ