OLIMPIADA DE SECTOR LA CHIMIE 2018 CLASA A IX-A TEST ... · m(Cu) =5 g −0,725 g −0,236 g =4,039...
Transcript of OLIMPIADA DE SECTOR LA CHIMIE 2018 CLASA A IX-A TEST ... · m(Cu) =5 g −0,725 g −0,236 g =4,039...
OLIMPIADA DE SECTOR LA CHIMIE 2018
CLASA A IX-A
TEST
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
b d a d c d c d c d
PROBLEMA 1
a) Fie Vgaz de furnal=100 L → V(H2O)=2,3 L, V(CO2)=18 L, V(CO)=22,45 L, V(H2)=6,15 L, V(N2)=57,25 L
m(𝑔𝑎𝑧) =V·M
𝑉m → m(H2O)=
2,3L·18g/mol
22,4L/mol=1,848 g; m(CO2)=
18L·44g/mol
22,4L/mol=35,357 g; m(CO)=
22,45L·28g/mol
22,4L/mol=
28,06 g; m(H2)= 6,15L·2g/mol
22,4L/mol=0,549 g; m(N2)=
57,25L·28g/mol
22,4L/mol=71,562 g;
m(gaz de furnal) = 1,848g + 35.357 g+28,06g+0,549g +71,562g=137,376 g
ρ(gaz de furnal)= 137,376 g
100 L= 1,374 g/L
b) 2CO + O2 = 2CO2 ec.1
2H2 + O2 = 2H2O ec.2
H2O, CO2, N2 - nu ard
1m3 gaz de furnal = 1000 L→ V(H2O)=23 L, V(CO2)=180 L, V(CO)=224,5 L, V(H2)=61,5 L, V(N2)=572,5 L
2 L CO........1 L O2 2 L H2........1 L O2
224,5 L CO.......V1(O2)→ V1(O2)= 112,25 L 61,5 L H2.......V2(O2)→ V2(O2)= 30,75 L
Vtotal(O2) = 112,25 L + 30,75 L= 143 L → Vaer = 143L·100%
21%= 680,95 L
c) După arderea completă, amestecul final va conține: H2O, CO2 și N2
Vfinal (CO2)= Vinițial(CO2)+ Vformat reacția1(CO2)
Vformat reacția1(CO2)= Vinițial(CO)=224,5 L → Vfinal (CO2)=180 L + 224,5 L=404,5 L
Vfinal (H2O)= Vinițial(H2O)+ Vformat reacția2(H2O)
Vformat reacția2(H2O)= Vinițial(H2)=61,5 L → Vfinal (H2O)=23 L + 61,5 L=84,5 L
V(N2)din aer= Vaer−V(O2)=680,95 L −143 L=537,95 L
Vfinal (N2)= Vinițial(N2)+ V(N2)din aerul consumat → Vfinal (N2)= 572,5 L + 537,95 L =1110,45 L
Vfinal total = V(CO2) + V(H2O) + V(N2)=404,5 L + 84,5 L + 1110,45 L=1599,45 L
φ(CO2)= 404,5 L·100%
1599,45 𝐿= 25,29%, φ(H2O)=
84,5 L·100%
1599,45 𝐿= 5,28%, φ(N2)=
1110,45 L·100%
1599,45 𝐿= 69,43%
Răspuns: a) ρ(gaz de furnal)= 1,374 g/L
b) Vaer = 680,95 L
c) φ(CO2)= 25,29%, φ(H2O)= 5,28%, φ(N2)= 69,43%,
PROBLEMA 2
a) Ni + 2HCl = NiCl2 + H2↑ ec.1
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2↑ ec.2
Cu+ 2HCl ≠
υtotal(H2)= 0,99167 L
22,4L/mol=0,044 mol
Ni + NaOH ≠
2Al + 2NaOH + 2H2O= 2NaAlCl2 + 3H2↑ ec. 3
Cu+ 2HCl ≠
υ(H2)= 0,90222 L
22,4L/mol=0,04 mol
Conform ec.3 υ(Al)
2=
υ(𝐻2)
3 → υ(Al) =
υ(𝐻2)·2
3 =0,0268 mol → m(Al) =0,0268mol·27 g/mol =0,725 g
Conform ec.2 υ(Al)
2=
υ(𝐻2)
3 → υ(H2) =
υ(Al)·3
2 =0,04 mol → υ(H2) =
υ(Al)·3
2 =0,04 mol
Calculăm υ(H2)ec.1= υtotal(H2) − υ(H2)ec.2 =0,044 mol−0,04 mol= 0,004 mol
Conform ec. 1 υ(H2)ec.1 =υ(Ni)= 0,004 mol → m(Ni) =0,004mol·59 g/mol =0,236 g
m(Cu) =5 g −0,725 g −0,236 g =4,039 g
ω(Al)= 0,725 g·100%
5𝑔= 14,5%, ω(Ni)=
0,236 g·100%
5 𝑔= 4,72%, ω(Cu)=
4,039 L·100%
5 𝑔= 80,78%
Răspuns: ω(Al)= 14,5%, ω(Ni)= 4,72%, ω(Cu)= 80,78%
PROBLEMA 3
υ(P)= 4,65 g
31 g/mol=0,15 mol
0,15 mol x
5O2 + 4P = 2P2O5 → υ(P) = 0,15 mol·2mol
4mol =0,075 mol
4 mol 2 mol
m(Ca(OH)2) = m(sol.)·ω
100% =
150 g·3,7%
100% =5,55 g→ υ(Ca(OH)2) =
5,55 g
74 g/mol =0,075 mol
Reacția dintre P2O5 și Ca(OH)2 poate conduce la formarea a trei produși (în funcție de raportul molar):
3Ca(OH)2 + P2O5 = Ca3(PO4)2↓ +3 H2O ec. 1 3 mol 1mol
2Ca(OH)2 + P2O5 = 2CaHPO4↓ + H2O ec. 2 2 mol 1mol
Ca(OH)2 + P2O5 = Ca(H2PO4)2 ec. 3 1 mol 1mol
Deoarece în problemă raportul molar Ca(OH)2:P2O5 corespunde ec. 3 (0,075 mol:0,075 mol), produsul reacției va
fi Ca(H2PO4)2 care este o sare solubilă. Așadar:
a) nu se va forma precipitat.
b) Ca(OH)2 + P2O5 = Ca(H2PO4)2 +3 H2O ec. 3 1 mol 1mol 1mol
Deoarece cantitățile de Ca(OH)2 și P2O5 sunt stoechiometrice, soluția finală va conține doar Ca(H2PO4)2.
υ(Ca(H2PO4)2) = υ(Ca(OH)2) = 0,075 mol → m(Ca(H2PO4)2) =0,075mol·234 g/mol =17,55 g
msol.finală = msol.inițială (Ca(OH)2) + m(P2O5)
m(P2O5)= 0,075mol·142 g/mol =10,65 g
msol.finală = 150 g + 10,65 g = 160,65 g
ω(Ca(H2PO4)2)= 17,55 g·100%
160,65𝑔= 10, 924%
Răspuns: a) nu se depune precipitat
b) ω(Ca(H2PO4)2)= 10, 924%