Οι φίλοι μας τα ζώα

30
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ Εκπαιδευτικό σενάριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας «Οι φίλοι μας τα ζώα» Δήμου Παρασκευή Χίος 2013 1

description

Εκπαιδευτικό Σενάριο - Β Επίπεδο (ΠΕ60)

Transcript of Οι φίλοι μας τα ζώα

Page 1: Οι φίλοι μας τα ζώα

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ

ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

Εκπαιδευτικό σενάριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας«Οι φίλοι μας τα ζώα»

Δήμου Παρασκευή

Χίος 2013

1

Page 2: Οι φίλοι μας τα ζώα

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

1.Τίτλος: Οι φίλοι μας τα ζώα

2.Τάξη στην οποία απευθύνεται: Νηπιαγωγείο

3. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Το εκπαιδευτικό σενάριο που ακολουθεί αποτελεί μια διαθεματικήπροσέγγιση για τα ζώα κυρίως αυτά που ζουν κοντά στονάνθρωπο. Είναι ένα θέμα οικείο σε όλα τα παιδιά και τους δίνει τηνευκαιρία για πολλές διερευνήσεις και δραστηριότητες πουσυνδέονται με όλες τις μαθησιακές περιοχές. Η μελέτη του μπορείνα οδηγήσει στην προσέγγιση πληροφοριών και γνώσεων πουσυνδέονται με τη γλώσσα, τα μαθηματικά, τη μελέτηπεριβάλλοντος, τα εικαστικά, την τεχνολογία, προάγοντας κατάαυτόν τον τρόπο την ολόπλευρη σωματική, συναισθηματική,νοητική και κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού. Ο Η/Υ αξιοποιείταιως εργαλείο ανακάλυψης, δημιουργίας και έκφρασης στο πλαίσιοτων καθημερινών, συλλογικών τους δραστηριοτήτων.

4. Συμβατότητα με το Αναλυτικό ΠρόγραμμαΤο σενάριο είναι συμβατό με το Αναλυτικό Πρόγραμμα τουΝηπιαγωγείου (ΔΕΠΠΣ,2003).Οι δραστηριότητες και τα λογισμικά δίνουν ευκαιρίες στα παιδιά,ομαδικά και ατομικά, να αναπτύσσουν ειδικές ικανότητες όπως νααντιλαμβάνονται κάποιες ιδιότητες και σχέσεις. Να διευρύνουν τα παιδιά τις γνώσεις τους για τους ζωικούςοργανισμούς.Να αναγνωρίζουν τα ζώα και να τα ταξινομούν σύμφωνα με τοπεριβάλλον που ζουν, τα προϊόντα που παίρνουμε , πωςπροσαρμόζονται στο περιβάλλον που ζουν.Να διαπιστώσουν ότι αναπαράγουν τα δικό τους είδος και για ναεπιβιώσουν χρειάζονται νερό, τροφή, αέρα, φροντίδα. Να συνειδητοποιήσουν τις τροφικές αλυσίδες, την προσφορά τουςστον άνθρωπο αλλά και τους κινδύνους και τις αρρώστιες που τααπειλούν.Να ενημερωθούν για τα δικαιώματα των ζώων.

2

Page 3: Οι φίλοι μας τα ζώα

5. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις τωνμαθητών

Για την ανίχνευση πρότερων ιδεών και αντιλήψεων των παιδιώνγια το συγκεκριμένο θέμα με αφόρμηση την αναφορά παιδιών στοκατοικίδιό τους μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν ημιδομημένοεννοιολογικό χάρτη από το λογισμικό Kidspiration που τα παιδιάκαλούνται να τον συμπληρώσουν.Γνωρίζουν ήδη τις βασικές λειτουργίες του υπολογιστή και ταεκπαιδευτικά λογισμικά. Η γωνιά του υπολογιστή αξιοποιείταικαθημερινά στην εκπαιδευτική πράξη και τα παιδιά είναιεξοικειωμένα με τη χρήση του ποντικιού και τη μετακίνηση εικόνωνμε σύρε- άσε (drag and drop).

6. Σκοπός και στόχοιΓενικός σκοπός του προτεινόμενου σεναρίου είναι τα παιδιά νασυνειδητοποιήσουν ότι τα ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωποέχουν ανάγκη τη φροντίδα του και ότι αυτά προσφέρουν υπηρεσίεςκαι προϊόντα στον άνθρωπο, στοιχεία απαραίτητα για τη επιβίωσήτου αναπτύσσοντας έτσι μια σχέση αλληλεπίδρασης – εξάρτησηςμεταξύ τους.

Στόχοι:

Α. Γνωστικοί στόχοι

ΓλώσσαΝα γνωρίσουν τα ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωπο.Να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο. Να ταξινομούν τα ζώα με βάση κάποιο κριτήριο π.χ. το μέρος πουζουν.Να καλλιεργήσουν τα παιδιά την αφηγηματική τους ικανότητα.Να ενεργοποιηθεί η φαντασία τους.

ΜαθηματικάΝα κάνουν συγκρίσεις συσχετίσεις ομαδοποιήσεις ταξινομήσεις μεσυγκεκριμένα κριτήρια.Να διαχωρίσουν τα ζώα και να τα ομαδοποιήσουν ανάλογα με τοπου ζουν-πόσα πόδια έχουν (2 ή 4)-τι προϊόντα μας δίνουν.Να μάθουν την έννοια του ζευγαριού: μαμάδες-παιδιά.Να ταυτίζουν αριθμό με την αντίστοιχη ποσότητα.

3

Page 4: Οι φίλοι μας τα ζώα

Μελέτη περιβάλλοντοςΝα μαθαίνουν βιωματικά μέσα από τη δική τους δράση.Να αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση ως παιδιά καιαργότερα ως ενήλικοι.Να αναπτύξουν συναισθήματα αγάπης προς τα ζώα.Να οργανώσουν και να πλουτίσουν τις γνώσεις τους για τα ζώαπου ζουν κοντά στον άνθρωπο.Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στα ζώα.

Δημιουργία και έκφρασηΝα μάθουν να συνεργάζονται μέσα από τη δημιουργία ομαδικώνεργασιών.Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους.Να υποδυθούν φανταστικούς ρόλους και καταστάσεις ναεκφραστούν ελεύθερα και να δείξουν στοιχεία του εαυτού τους.Να εκφραστούν δημιουργικά με το σώμα τους.Να αναπτύξουν το συναισθηματικό τους κόσμο και την ευαισθησίατους.

Β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών Να αξιοποιήσουν την τεχνολογία.Να αναπτύξουν θετική διάθεση απέναντι στον Η/Υ ως εργαλείοπου βοηθάει τον άνθρωπο. Να μάθούν να χρησιμοποιούν τον Η/Υ ως εργαλείο για άντλησηκαι επεξεργασία πληροφοριών μέσα από το διαδίκτυο.Να επιλέγουν με το ποντίκι παρατηρώντας την ταυτόχρονη κίνησητου δείκτη στην οθόνη.Να γνωρίσουν συγκεκριμένα λογισμικά τα οποία να τουςεπιτρέψουν να ανακαλύψουν, κατανοήσουν εμπεδώσουν τη νέαγνώση και να αναπτύξουν την κριτική σκέψη τους.Να ζωγραφίσουν με εναλλακτικούς τρόπους όπως με το tux paintΝα δημιουργήσουν το δικό τους παραμύθι με το storybid.Να φτιάξουν τη δική τους πολυμεσική αφίσα με το δικό τουςμήνυμα για τα ζώα.

Γ. Παιδαγωγικοί στόχοι Να ψάχνουν, να αναζητούν, να οργανώνουν και να παρουσιάζουνπληροφορίες.Να μάθουν να συνεργάζονται αρμονικά στο πλαίσιο της ομάδας ναακολουθούν κανόνες και να περιμένουν τη σειρά τους.Να απελευθερωθούν και να εκφράζονται αυθόρμητα.

4

Page 5: Οι φίλοι μας τα ζώα

Να μάθουν να επικοινωνούν μεταξύ τους, να συνεργάζονται, ναανταλλάσσουν απόψεις, προκειμένου να καταλήξουν σε κοινάσυμπεράσματα. Να τονίσουν την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμηση τους μέσααπό ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες. Να είναι σε θέση να χρησιμοποιούν τις προηγούμενες γνώσειςτους στην οικοδόμηση νέων εννοιών (μεταγνωστικοί στόχοι).Να εμπεδώσουν τις γνώσεις που απέκτησαν κατά την επεξεργασίατου θέματος. Να αναπτύξουν κριτική και δημιουργική σκέψη. Να αναπτύξουν ικανότητες διαλόγου και επιχειρηματολογίας. Να καλλιεργηθεί η ικανότητα λήψης απόφασης. Να αναπτύξουν το σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις .

7.Κατηγορία λογισμικού- συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού

Για την υλοποίηση του σεναρίου θα χρησιμοποιειθεί: Το web.2.0. tools animoto – τεχνική video όπου τα παιδιά σεομάδες θα φτιάξουν φιλμ με εικόνες επιλογής τους, από τα ζώατου αγροκτήματος, του δάσους, της ζούγκλας.Το site: bedtimestoriescollection.com-που θα ακούσουμε τηναφήγηση του παραμυθιού «Οι μουσικοί της Βρέμης» και θα δούμεανάλογες εικόνες προκειμένου να μας βοηθήσει στη δημιουργίαδικού μας ψηφιακού παραμυθιού μέσα από το storybird.Το λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης kidspirationπροκειμένου να ανιχνευθούν οι προϋπάρχουσες απόψεις τωννηπίων για τα ζώα. Αποτελεί ένα ανοιχτό υπολογιστικό περιβάλλονο παιδαγωγικός σχεδιασμός του οποίου βασίζεται στη θεωρία τηςοπτικής μάθησης και στον εποικοδομισμό. Είναι εύκολο ναχρησιμοποιηθεί από τα παιδιά γιατί το μόνο που πρέπει ναγνωρίζουν καλά είναι η λειτουργία του ποντικιού drag and drop(σύρε και άσε)Έτσι τα παιδιά καλούνται να ταξινομήσουν τα ζώα σύμφωνα με τοπεριβάλλον που ζουν, να ενώσουν κάθε μητέρα με το μωρό της,να τα διαχωρίσουν σε ζώα με 2 και ζώα με 4 πόδια, σε ζώα καιπροϊόντα που παίρνουμε απ΄αυτά, να ταξινομήσουν τις γάτες ωςπρος το μέγεθος, να αντιστοιχίσουν κάθε ζώο με το όνομά του.Το εκπαιδευτικό λογισμικό καλλιτεχνικής έκφρασης: tuxpaint ένασχεδιαστικό πρόγραμμα εύκολο με χαρούμενο και δημιουργικόπεριβάλλον που ωθεί τα παιδιά σε ενεργητική δράση καικαλλιεργεί τη δημιουργική σκέψη.

5

Page 6: Οι φίλοι μας τα ζώα

Το edu.glogster.com για δημιουργία πολυμεσικής αφίσας καιψηφιακή αποτύπωση της θεματικής ενότητας με μηνύματα για τοπως φροντίζουμε τα ζώα και πως τα προστατεύουμε.

8.ΔιάρκειαΗ διάρκεια των δραστηριοτήτων του σεναρίου εκτιμάται στις 6διδακτικές ώρες.

9. Οργάνωση της τάξης και απαιτούμενηυλικοτεχνική υποδομήΟι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν στην τάξη όπου υπάρχειη γωνιά του υπολογιστή. Τα παιδιά χωρίζονται σε ανομοιογενείς ομάδες των 3 παιδιών ωςπρος το φύλλο, την ηλικία, τη συμπεριφορά, τον τεχνολογικόγραμματισμό, οι οποίες εναλλάσσονται.Όταν μια ομάδα είναι στον υπολογιστή οι υπόλοιπες ασχολούνταιμε συμβατικές δραστηριότητες αλλά όπου κρίνεται σκόπιμοσυνεργάζεται όλη η τάξη.Η απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή αφορά ψηφιακήφωτογραφική μηχανή, έναν υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο,έναν σαρωτή(scanner) και έναν εκτυπωτή πλήρως εξοπλισμένοικαι συντηρημένοι. Έχουμε εγκαταστήσει τα κατάλληλα εκπαιδευτικά λογισμικά για τηναξιοποίηση τους στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του σεναρίουκαι τα έχουμε ήδη δείξει στα παιδιά ώστε να έχουν κάποιαεξοικείωση.

10. Περιγραφή και αξιολόγηση του σεναρίουΤο σενάριο στηρίζεται στις γνωστικές θεωρίες μάθησης: ογνωστικός εποικοδομισμός του Piaget, η ανακαλυπτική μάθησητου Bruner, η θεωρία της επεξεργασίας της πληροφορίας και ηθεωρία του συνδεσιασμού (Κόμης, 2004), που συντέλεσαν στοσχεδιασμό εκπαιδευτικών περιβαλλόντων με τη χρήση των ΤΠΕ.Οι γνωστικές θεωρείς μάθησης παρέχουν πολλαπλέςαναπαραστάσεις των γνωστικών εννοιών και παράλληλασυντελούν στη δημιουργία αυθεντικών καταστάσεων μάθησηςμέσω της επίλυσης προβλημάτων οικείων προς τα ενδιαφέροντατων παιδιών.Επίσης στηρίζεται και στις κοινωνικοπολιτικές θεωρίες τουVygotsky. Στόχος της μάθησης είναι η τροποποίηση των γνώσεωνπου προϋπάρχουν. Στόχος της διδασκαλίας είναι η δημιουργίακατάλληλου και πλούσιου περιβάλλοντος στο οποίο

6

Page 7: Οι φίλοι μας τα ζώα

αλληλεπιδρούν οι μαθητές. Τους δίνεται η δυνατότητα ναερευνήσουν, να αναζητήσουν να συζητήσουν να συμφωνήσουν καινα εξάγουν από κοινού τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους.Ο ρόλος του εκπαιδευτικού είναι αυτός του εμψυχωτή καισυντονιστή των μαθησιακών δραστηριοτήτων και παράλληλαοργανωτικός αποβλέποντας στην εξασφάλιση, τη δημιουργία καιτη ρύθμιση εκείνου του κοινωνικού περιβάλλοντος που μπορεί ναδιαπαιδαγωγήσει τους μαθητές(Δαφέρμος, 2002).

Το προτεινόμενο σενάριο

1η Διδακτική ώρα

Συζητάμε το θέμα με τα παιδιά και εφαρμόζοντας την τεχνική του«καταιγισμού ιδεών» τα παροτρύνουμε να σκεφτούν και νααφηγηθούν προηγούμενες εμπειρίες τους, να αποκαλύψουν τιςγνώσεις τους και να καταθέσουν τις προσωπικές τους ιδέες αλλάκαι τους προβληματισμούς τους γύρω από το θέμα.Δίνουμε στα παιδιά ένα χάρτη εννοιών όπου θα υπάρχουν κάποιαβασικά στοιχεία τα οποία θα πρέπει να εμπλουτίσουν και νασυμπληρώσουν. Για τα λόγο αυτό θα αξιοποιήσουμε το λογισμικόεννοιολογικής χαρτογράφησης: kidspiration όπως φαίνεταιπαρακάτω:

7

Page 8: Οι φίλοι μας τα ζώα

2η Διδακτική ώρα

Αξιοποίηση του web.2.0. tools http://animoto.com/ – τεχνική videoόπου τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες των τριών ατόμωνπροκειμένου να φτιάξουν φιλμ με εικόνες επιλογής τους από τοδιαδίκτυο ή από τη συλλογή φωτογραφιών της νηπιαγωγούσχετικά με το θέμα.Επιλέγουν το animoto που τους αρέσει τις εικόνες που θέλουν ναχρησιμοποιήσουν, την μουσική και έχουμε το παρακάτωαποτέλεσμα:

8

Page 9: Οι φίλοι μας τα ζώα

Τα ζώα που ζουν κοντά μας http://animoto.com/play/EjnMQO9KFDqroPVaCadOMw

Οι φίλοι μας τα ζώαhttp://animoto.com/play/JB6naB4K6MO8LiFxs7Ep0Q

Οι φτερωτοί μας φίλοιhttp://animoto.com/play/uRL5hDcwF6YK7hxLJp0wWg

Τα ζώα του δάσουςhttp://animoto.com/play/urraMAUfnoiTzamx7EolfA

Τα ζώα της ζούγκλαςhttp://animoto.com/play/bdgQSBsb0V5kQRmAV1BYjg

Αττικό Ζωολογικό Πάρκοhttp://animoto.com/play/UtN58Yv50OkpYuxH7jv0Vg

Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίαςhttp://animoto.com/play/5tjRWjLiYtfYlu2ikCqR3Q

3η Διδακτική ώρα

Μπαίνουμε στο site: http://www.bedtimestoriescollection.com/που θα ακούσουμε την αφήγηση του παραμυθιού «Οι μουσικοί τηςΒρέμης» και θα δούμε ανάλογες εικόνες.

9

Page 10: Οι φίλοι μας τα ζώα

10

Page 11: Οι φίλοι μας τα ζώα

Η αφήγηση του παραμυθιού μας δίνει το έναυσμα ώστε ναφτιάξουμε και μεις το δικό μας ψηφιακό παραμύθι μέσα από τοstorybird.Για τη δημιουργία δικού μας παραμυθιού επιλέγουμε το εξώφυλλο,τον τίτλο του παραμυθιού, τις εικόνες από τη συλλογή εικόνων τουstorybird και προσθέτουμε το δικό μας κείμενο. Το αποτέλεσμααποτυπώνεται στην παρακάτω διεύθυνση:

Ψηφιακό Παραμύθι:Τα ζώα διασκεδάζουν

http://storybird.com/books/-2868/?token=wmu63jzzse

4η Διδακτική ώρα

Αξιοποίηση του εκπαιδευτικού λογισμικού εννοιολογικήςχαρτογράφησης kidspiration.Το συγκεκριμένο λογισμικό είναικατάλληλο γιατί ξεφεύγει από τον παραδοσιακό λεκτικό τρόπο καιη παρουσίαση του γίνεται πολυτροπικά με ταυτόχρονη ανάμειξηγραφικών και εικόνας. Η εννοιολογική χαρτογράφηση επιτρέπει τηδιερεύνηση των σχέσεων και των εννοιών μεταξύ τους καιμετατρέπει τη δηλωτική γνώση σε διαδικαστική και μπορείπρακτικά να χρησιμοποιηθεί από τα παιδιά του νηπιαγωγείου.

11

Page 12: Οι φίλοι μας τα ζώα

Αποτελεί ένα ανοιχτό υπολογιστικό περιβάλλον ο παιδαγωγικόςσχεδιασμός του οποίου βασίζεται στη θεωρία της οπτικής μάθησηςκαι στον εποικοδομισμό. Είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί από ταπαιδιά γιατί το μόνο που πρέπει να γνωρίζουν καλά είναι ηλειτουργία του ποντικιού drag and drop (σύρε και άσε)Έτσι τα παιδιά καλούνται χωρισμένα σε ομάδες των τριών ατόμων:1η ομάδα: Να ταξινομήσουν τα ζώα σύμφωνα με το περιβάλλον που ζουν σεκατοικίδια ζώα, ζώα του δάσους και ζώα της ζούγκλας.

12

Page 13: Οι φίλοι μας τα ζώα

και να αντιστοιχοίσουν ποσότητα με αριθμό.

13

Page 14: Οι φίλοι μας τα ζώα

2η ομάδα:Να ενώσουν κάθε μητέρα με το μωρό της

14

Page 15: Οι φίλοι μας τα ζώα

3η ομάδα:Να τα διαχωρίσουν σε ζώα με 2 και ζώα με 4 πόδια

15

Page 16: Οι φίλοι μας τα ζώα

16

Page 17: Οι φίλοι μας τα ζώα

4η ομάδα:Να αντιστοιχίσουν τα ζώα με τα προϊόντα που παίρνουμε απ΄αυτά.

17

Page 18: Οι φίλοι μας τα ζώα

5η ομάδα:Να βάλουν τις γάτες στη σειρά ξεκινώντας από την μεγαλύτερη.

18

Page 19: Οι φίλοι μας τα ζώα

6η ομάδα:Να βρουν και να αντιστοιχίσουν κάθε ζώο με το όνομά του.

19

Page 20: Οι φίλοι μας τα ζώα

5η Διδακτική ώρα

Αξιοποίηση του εκπαιδευτικού λογισμικού καλλιτεχνικήςέκφρασης: tuxpaint. Είναι ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα εύκολοστην κατανόηση και στη χρήση κατάλληλο για παιδιά προσχολικήςηλικίας με χαρούμενο και δημιουργικό περιβάλλον απόσχεδιαστικά εργαλεία(πινέλα, στάμπες, γραμμές, σχήματα, γόμακλπ.) που ωθεί τα παιδιά σε ενεργητική δράση και καλλιεργεί τηδημιουργική σκέψη.Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες των τριών ατόμων δημιουργούντα παρακάτω έργα:

20

Page 21: Οι φίλοι μας τα ζώα

Ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωπο

Ζώα του δάσους

21

Page 22: Οι φίλοι μας τα ζώα

Πουλιά και ζώα που ζουν κοντά σε λίμνες

22

Page 23: Οι φίλοι μας τα ζώα

Ζώα της ζούγκλας

23

Page 24: Οι φίλοι μας τα ζώα

6η Διδακτική ενότηταΑξιοποίηση του edu.glogster.com για δημιουργία πολυμεσικήςαφίσας και ψηφιακή αποτύπωση της θεματικής ενότητας μεμηνύματα για το πως φροντίζουμε τα ζώα και πως ταπροστατεύουμε στην παρακάτω διεύθυνση:

http :// pardimou . edu . glogster . com / oi - filoi - mas - ta - zoa

Η πολυμεσική αφίσα περιλαμβάνει:Βίντεο που έχουμε δημιουργήσει με τα παιδιάΜακέτα με τα ζώα του αγροκτήματοςΦωτογραφία από την δραματοποίηση του παραμυθιού στην τάξη«Οι μουσικοί της Βρέμμης»Ζωγραφιές των παιδιών με τα αγαπημένα τους ζώαΤραγούδι για τα ζώα από το youtubeΑφίσες με μηνύματα για την φροντίδα και προστασία των ζώων

11.Προστιθέμενη αξίαΗ αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών δίνει άλλες δυνατότητες στηνεκπαιδευτική πράξη. Τα παιδιά μαθαίνουν από πολύ μικρή ηλικίανα αναζητούν και να βρίσκουν πληροφορίες. Παίρνουν ενεργητικόρόλο στην ανακάλυψη της γνώσης και παύουν να είναι οιπαθητικοί δέκτες που δέχονταν έτοιμη γνώση από τονεκπαιδευτικό. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού έχει αλλάξει. Είναι πάνταδίπλα στο παιδί, βοηθώντας, εμψυχώνοντας, ενθαρρύνοντας,παρακινώντας.Τα παραπάνω λογισμικά όπως και τα πολυμεσικά εργαλεία πουαξιοποιήθηκαν στη εκπαιδευτική διαδικασία συνιστούν ανοιχτά

24

Page 25: Οι φίλοι μας τα ζώα

περιβάλλοντα μάθησης σύμφωνα με τις αρχές του εποικοδομισμούκαι τις κοινωνικοπολιτικές θεωρίες. Επιτρέπουν στα παιδιά να ταχειρίζονται αυτόνομα και δυναμικά να αυτοελέγχονται και νααυτοδιορθώνονται.

12.Φύλλα εργασίαςΠαράλληλα με τις δραστηριότητες στο kidspiration δόθηκανανάλογα φύλλα εργασίας στα παιδιά όπως:

.

25

Ζωγραφίζω το αγαπημένο μου ζωάκι ή το κατοικίδιό μου

Page 26: Οι φίλοι μας τα ζώα

Μέτρησε πόσα κατσικάκια υπάρχουν στην εικόνα καικύκλωσε το σωστό αριθμό

1 2 3 4 5 6

26

Page 27: Οι φίλοι μας τα ζώα

Ένωσε κάθε ζώο με το όνομά του

γουρούνι

αγελάδα

άλογο

27

Page 28: Οι φίλοι μας τα ζώα

13.Πρόσθετες πληροφορίες

Αξιολόγηση του σεναρίου

Η αξιολόγηση σύμφωνα με το μοντέλο του Kirkpatrickπεριλαμβάνει συνολικά ή κατά περίπτωση.Την ανταπόκριση όπου αξιολογεί πως ανταποκρίθηκαν τα παιδιάστο σενάριο, αν τους άρεσε, τους ενδιέφερε. Αυτό μπορεί να γίνειπροφορικά με συνεντεύξεις ή με ερωτηματολόγιο.Τη μάθηση όπου γίνεται αποτίμηση των γνωστικών καιμεταγνωστικών αποτελεσμάτων του σεναρίου. Δίνουμε στα παιδιάίδιες δραστηριότητες με διαφορετικό περιεχόμενο ώστε ναανιχνεύσουμε αν μπορούν να γενικεύσουν την αποκτηθείσα γνώσηκαι δεν είναι αποτέλεσμα εξάσκησης.Τη συμπεριφορά που βλέπουμε κατά πόσο το παιδί έκανε κτήματου τη νέα γνώση και τη μετέφερε στην καθημερινότητά τουαλλάζοντας τη συμπεριφορά του πριν και μετά με την πάροδοικανού χρόνου.Το αποτέλεσμα όπου τίθεται το ερώτημα σε τι ωφέλησε τελικά ηνέα γνώση, όπου γίνεται η αποτίμηση του προγράμματος πχ.Ποιες δραστηριότητες άρεσαν περισσότερο, αν τονώθηκε τοενδιαφέρον τους, πως συνεργάστηκαν οι ομάδες, αν τονώθηκε ηαυτοπεποίθηση τους και αν έχουμε αλλαγή στάσης-συμπεριφοράς.

Επεκτασιμότητα του σεναρίου Το σενάριο μπορεί να επεκταθεί σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα τωννηπίων.Στη γλώσσα με βιβλία πληροφοριών σχετικά με τα ζώα, όπως καιμε παραμύθια και μύθους.Στα μαθηματικά με ομαδοποιήσεις, ταξινομήσεις, μετρήσεις,ζώων με εποπτικό υλικό της τάξης.Στη μελέτη περιβάλλοντος όπου τα παιδιά φέρνουν το κατοικίδιοτους στην τάξηΣτα εικαστικά με ζωγραφιές, τρισδιάστατες κατασκεύες, κολάζ,αφίσες, πίνακες ζωραφικής.Στη δραματοποίηση του παραμυθιού «Οι Μουσικοί της Βρέμης»Στη μουσική με τραγούδια για τα ζώα όπως: ΄Οταν θα πάω κυράμου στο παζάρι.Στη φυσική αγωγή με ομαδικά παιχνίδια όπως: Λύκε λύκε είσαι εδώ; Αλεπού τι ώρα είναι; Φύγε φύγε ποντικάκι.

28

Page 29: Οι φίλοι μας τα ζώα

Άλλα θέματα που θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε στη συνέχειαείναι:Ζώα σε χειμέρια νάρκη Ζώα των πάγων Ζώα υπό εξαφάνιση

29

Page 30: Οι φίλοι μας τα ζώα

Ενδεικτική Βιβλιογραφία – Δικτυογραφία

Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών για τοΝηπιαγωγείο (ΔΕΕΠΣ 2003)

Οδηγός Νηπιαγωγού. Εκπαιδευτικοί σχεδιασμοί. Δημιουργικάπεριβάλλοντα μάθησης. Ο.Ε.Δ.Β. ΑΘΗΝΑ

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή τωνΤΠΕ στη διδακτική πράξη. Τεύχος: 1 Γενικό Μέρος Γ΄ έκδοσηΠάτρα, Μάρτιος 2013

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή τωνΤΠΕ στη διδακτική πράξη. Τεύχος 2β: Κλάδος ΠΕ 60 Α΄ έκδοσηΠάτρα, Ιανουάριος 2013

Σημειώσεις Επιμορφωτή Γιάννη ΡεΘεωρίες Μάθησης και ΤΠΕΕκπαιδευτικό λογισμικόΚατηγοριοποίηση εκπαιδευτικού λογισμικούΑξιολόγηση Εκπαιδευτικού ΛογισμικούRubrics

Ματσαγκούρας Η. (1998), Ομαδοσυνεργατική Διδασκαλία, Αθήνα,Εκδόσεις Γρηγόρης

Ντολιοπούλου (1999) Σύγχρονες τάσεις της προσχολικής αγωγής,Αθήνα, Τυποθήτω-Γιώργος Δάρνανος.

Ράπτης Α., & Ράπτη, Α. (2007). Μάθηση και διδασκαλία στηνεποχή της πληροφορίας: Ολική προσέγγιση, Τόμος Α & Β, Αθήνα

Κόμης, Β. Ι. (2004). Εισαγωγή στις εκπαιδευτικές εφαρμογές τωνΤεχνολογιών Πληροφορίας και των Επικοινωνιών. Αθήνα:Εκδόσεις Νέων Τεχνολογιων.

http :// animoto . com /http :// storybird . com /http://edu.glogster.com/http://www.axmag.com/http://blogs.sch.grhttp://users.sch.grhttp://www.blogspot.gr/

30