ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

5
Λογοτεχνία Β΄ Γυμνασίου Ενότητα: ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΖΩΑ Επαναληπτική Εργασία Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε μια ώρα, συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02, στο Γυμνάσιο Λαχανά την Τρίτη 17/01/2012, την 1 η ώρα 1. Τίτλος «οι αρχαίοι Έλληνες και τα ζώα» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Λογοτεχνία και Αρχαία Ελληνικά 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α)να γνωρίσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αρχαίοι Έλληνες «έβλεπαν» τα ζώα και να κάνουν συγκρίσεις με τη σημερινή πραγματικότητα. β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας όπως το διαδίκτυο. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του διαδικτύου με τη χρησιμοποίηση της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας. 5. Διάρκεια Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

Transcript of ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Page 1: ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Λογοτεχνία Β΄ Γυμνασίου Ενότητα: ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΖΩΑΕπαναληπτική ΕργασίαΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε μια ώρα, συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02,στο Γυμνάσιο Λαχανά την Τρίτη 17/01/2012, την 1η ώρα

1. Τίτλος

«οι αρχαίοι Έλληνες και τα ζώα»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Λογοτεχνία και Αρχαία Ελληνικά

3. Διδακτικοί στόχοι:Επιδιώκεται οι μαθητές:α)να γνωρίσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αρχαίοι Έλληνες «έβλεπαν» τα ζώα και να κάνουν συγκρίσεις με τη σημερινή πραγματικότητα.

β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας όπως το διαδίκτυο.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και του διαδικτύου με τη χρησιμοποίηση της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα κρατάει σημειώσεις και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

Page 2: ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών Α και Β ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.

9. Περιγραφή σεναρίου

Μεθοδολογικά η εργασία αυτή θα στηριχθεί κατά κύριο λόγο στην ανακαλυπτική και βιωματική μάθηση. Επίσης η επαγωγική μέθοδος, με τη συγκέντρωση πληροφοριών από το διαδίκτυο, θα βοηθήσει στη βαθύτερη διερεύνηση του θέματος.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Διαδίκτυο).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Στην Εργασία αυτή οι μαθητές καλούνται να μελετήσουν στην Πύλη της Ελληνικής Γλώσσας αποσπάσματα από κείμενα αρχαίων συγγραφέων και στη συνέχεια να απαντήσουν σε ερωτήσεις που τους οδηγούν σε προσωπική – βιωματική θέση. Επιδιώκεται κατά συνέπεια να κερδηθεί το ενδιαφέρον των παιδιών με τη διέγερση και του συναισθήματος. Στέρεο έδαφος, πάνω στο οποίο θα στηριχθεί η εργασία, αποτελεί η μελέτη κειμένων της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου, που ήδη έγινε, με θέματα σχετικά με τα ζώα.

Page 3: ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Λογοτεχνία Β΄ ΓυμνασίουΕνότητα: ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΖΩΑ

Για να ολοκληρώσετε την εργασία σας θα έχετε στη διάθεσή σας μια (1) διδακτική ώρα.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - Ομάδα Α

1. θα ανοίξετε την ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας www . greek - language . gr

2. θα ανοίξετε το παράθυρο Αρχαία Ελληνικά → Εργαλεία → Σώμα κειμένων → Συμφραστικός Πίνακας Λέξεων Αττικής Πεζογραφίας

3. θα κάνετε αναζήτηση της λέξης κύων. Θα οδηγηθείτε στο κείμενο του Ξενοφώντα Ιππαρχικός 4.19-4 και θα βρείτε τη μετάφραση του αποσπάσματος.

4. θα απαντήσετε στις Ερωτήσεις που ακολουθούν:Πώς συμπεριφέρονται τα ζώα στο απόσπασμα αυτό του Ξενοφώντα; Ομοιάζει η συμπεριφορά τους με αυτή των ανθρώπων; Αν ναι, σε τι ακριβώς; Πώς αντιλαμβάνεστε εσείς το όλο θέμα;

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 4: ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Λογοτεχνία Β΄ ΓυμνασίουΕνότητα: ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΖΩΑ

Για να ολοκληρώσετε την εργασία σας θα έχετε στη διάθεσή σας μια (1) διδακτική ώρα.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - Ομάδα Β

1. θα ανοίξετε την ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής Γλώσσας www . greek - language . gr

2. θα ανοίξετε το παράθυρο Αρχαία Ελληνικά → Εργαλεία → Σώμα κειμένων → Συμφραστικός Πίνακας Λέξεων Αττικής Πεζογραφίας

3. θα κάνετε αναζήτηση της λέξης ίππος. Θα οδηγηθείτε στο κείμενο του Αριστοτέλη Ρητορική 1393 b 10-20 και θα βρείτε τη μετάφραση του αποσπάσματος.

4. θα απαντήσετε στις Ερωτήσεις που ακολουθούν:Γιατί έκανε το άλογο εχθρό του το ελάφι; Ποια είναι τα λάθη που κάνει το άλογο; Ωφελήθηκε το άλογο που εμπιστεύτηκε τον άνθρωπο; Πώς θα χαρακτηρίζατε εσείς το άλογο;

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………