μαρίνα καραφυλλίδου ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και...

8
Σενάριο μαθήματος για τη Ν.Ε. Γλώσσα της Γ΄ Γυμνασίου Μαρίνα Καραφυλλίδου, ΠΕ02 1 ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας Τίτλος: Ευρωπαϊκή Ένωση και μετανάστες Εμπλεκόμενες περιοχές: Η αφόρμηση είναι η 4η ενότητα της Ν.Ε. Γλώσσας και ειδικότερα το κείμενο 7 με τίτλο «Ευρώπη και μετανάστες». Διαθεματικά εμπλέκεται η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και η Ιστορία. Στόχοι Γνωστικοί - Να ξεδιαλύνουν τη διαφορά στη σημασία των ποικίλων όρων που χρησιμοποιούνται για τους ανθρώπους που μετακινούνται από την πατρίδα τους - Να γνωρίσουν οι μαθητές τις διαστάσεις και τις παραμέτρους του προβλήματος των μεταναστών - Να γνωρίσουν τις θέσεις και τη στάση της Ε.Ε. πάνω στο ζήτημα - Να ασκηθούν στην ανάγνωση της εικόνας (φωτογραφίας) - Να ασκηθούν στην πύκνωση του λόγου (γραφή λεζάντας) - Να ασκηθούν στην ανάπτυξη δημιουργικού λόγου Παιδαγωγικοί - Να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, προσπαθώντας να δουν το πρόβλημα των μεταναστών βιωματικά - Να αναπτύξουν την ομαδοσυνεργατικότητα και την ικανότητα λήψης αποφάσεων από κοινού - Να αναπτύξουν αυτενέργεια και δημιουργικότητα Τεχνογραμματισμού - Ανάπτυξη του αλφαβητισμού της εικόνας - Πλοήγηση στο διαδίκτυο και αναζήτηση πληροφοριών - Συμπαραγωγή κειμένου σε περιβάλλον επεξεργαστή κειμένων - Χρήση ηλεκτρονικού παιχνιδιού για παιδαγωγικούς λόγους - Χρήση λογισμικού παρουσίασης, για την παρουσίαση των εργασιών Λογισμικό Διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσίασης Υποστηρικτικό υλικό Τέσσερα διαφορετικά φύλλα εργασίας, φάκελος με φωτογραφίες και χρήσιμο λεξιλόγιο τοποθετημένος στους υπολογιστές των παιδιών, απόσπασμα βίντεο από DVD του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή Εργαστήριο πληροφορικής, προβολικό και οθόνη προβολής Διάρκεια 4 διδακτικές ώρες

Transcript of μαρίνα καραφυλλίδου ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και...

Page 1: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

Σενάριο μαθήματος για τη Ν.Ε. Γλώσσα της Γ΄ Γυμνασίου

Μαρίνα Καραφυλλίδου, ΠΕ021ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας

Τίτλος: Ευρωπαϊκή Ένωση και μετανάστες

Εμπλεκόμενες περιοχές: Η αφόρμηση είναι η 4η ενότητα της Ν.Ε. Γλώσσας και ειδικότερα το κείμενο 7 με τίτλο «Ευρώπη και μετανάστες». Διαθεματικά εμπλέκεται η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και η Ιστορία.

ΣτόχοιΓνωστικοί

- Να ξεδιαλύνουν τη διαφορά στη σημασία των ποικίλων όρων που χρησιμοποιούνται για τους ανθρώπους που μετακινούνται από την πατρίδα τους

- Να γνωρίσουν οι μαθητές τις διαστάσεις και τις παραμέτρους του προβλήματος των μεταναστών

- Να γνωρίσουν τις θέσεις και τη στάση της Ε.Ε. πάνω στο ζήτημα- Να ασκηθούν στην ανάγνωση της εικόνας (φωτογραφίας)- Να ασκηθούν στην πύκνωση του λόγου (γραφή λεζάντας)- Να ασκηθούν στην ανάπτυξη δημιουργικού λόγου

Παιδαγωγικοί- Να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, προσπαθώντας να δουν το πρόβλημα των

μεταναστών βιωματικά- Να αναπτύξουν την ομαδοσυνεργατικότητα και την ικανότητα λήψης

αποφάσεων από κοινού- Να αναπτύξουν αυτενέργεια και δημιουργικότητα

Τεχνογραμματισμού- Ανάπτυξη του αλφαβητισμού της εικόνας- Πλοήγηση στο διαδίκτυο και αναζήτηση πληροφοριών- Συμπαραγωγή κειμένου σε περιβάλλον επεξεργαστή κειμένων- Χρήση ηλεκτρονικού παιχνιδιού για παιδαγωγικούς λόγους- Χρήση λογισμικού παρουσίασης, για την παρουσίαση των εργασιών

ΛογισμικόΔιαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσίασης

Υποστηρικτικό υλικόΤέσσερα διαφορετικά φύλλα εργασίας, φάκελος με φωτογραφίες και χρήσιμο λεξιλόγιο τοποθετημένος στους υπολογιστές των παιδιών, απόσπασμα βίντεο από DVD του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομήΕργαστήριο πληροφορικής, προβολικό και οθόνη προβολής

Διάρκεια4 διδακτικές ώρες

Page 2: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

Οργάνωση της τάξηςΗ τάξη χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες. Σε κάθε ομάδα ορίζεται ένας συντονιστής των δραστηριοτήτων, ένας (ή δύο, αν η ομάδα διαθέτει δύο Η/Υ) χειριστής υπολογιστή, ενώ οι υπόλοιποι καταγράφουν τις πληροφορίες και προτείνουν ιδέες. Συμφωνούν επίσης ποιος /οι θα αναλάβουν την παρουσίαση των εργασιών.

Περιγραφή σεναρίουΑφού κάθε ομάδα πάρει τη θέση της μπροστά σε δύο διπλανούς υπολογιστές,

μοιράζονται τα φύλλα εργασίας – διαφορετικά για κάθε ομάδα (αν και υπάρχουν και κοινές δραστηριότητες).

Ο πρώτος στόχος του σεναρίου είναι να διευκρινίσουν τα παιδιά τη σημασία και τη διαφορά των όρων : πρόσφυγας, μετανάστης, αιτών άσυλο, οικονομικός μετανάστης, εσωτερικά εκτοπισμένος, ανιθαγενής. Γι’ αυτό το λόγο το φύλλο εργασίας στέλνει όλες τις ομάδες στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε., όπου με τις κατάλληλες οδηγίες θα βρουν αναπτυγμένη την ερμηνεία των όρων. Κάθε ομάδα θα διαβάσει προσεκτικά δύο όρους και θα κρατήσει σημειώσεις στο φύλλο εργασίας της (ή και σε φύλλο επεξεργαστή κειμένου). Θα ακολουθήσει ανακοίνωση από την κάθε ομάδα των ευρισκομένων της προς την ολομέλεια και θα συζητηθούν τυχόν απορίες.

Στη συνέχεια το φύλλο εργασίας ζητά από τα παιδιά να βρουν τον εκ των προτέρων αποθηκευμένο φάκελο που περιλαμβάνει μια σειρά φωτογραφιών με θέμα τους μετανάστες (ο καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες που τράβηξαν ανήλικοι μετανάστες από τη διεύθυνση http:/www.photovoice.org ή να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες από το υλικό της Ύπατης Αρμοστείας). Ακολούθως ζητιέται από τα παιδιά να παρατηρήσουν τις φωτογραφίες και να τοποθετήσουν λεζάντες στην κάθε φωτογραφία, πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθουν ότι τους μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). Κατόπιν ο καθηγητής προβάλλει τις φωτογραφίες στην κεντρική οθόνη και ζητά από κάθε ομάδα να ανακοινώσει τη λεζάντα της. Έτσι θα προκύψουν οι διαφορετικές αναγνώσεις που είναι δυνατόν να γίνουν σε μια φωτογραφία. (Αλφαβητισμός της εικόνας)

Η επόμενη δραστηριότητα έχει σκοπό να αναπτύξει την ενσυναίσθηση αλλά και το δημιουργικό λόγο. Ζητάμε από κάθε ομάδα να διαλέξει μια από τις φωτογραφίες, να φανταστεί και να αναπτύξει την ιστορία πίσω από τη φωτογραφία. Να γράψουν, δηλαδή, από κοινού στον επεξεργαστή κειμένων μια φανταστική ιστορία για έναν μετανάστη ή πρόσφυγα σε πρώτο πρόσωπο (ανάπτυξη της ενσυναίσθησης). Στον αποθηκευμένο φάκελο θα υπάρχει επίσης μια ομάδα λέξεων-κλειδιών για το θέμα (όπως: στρατός, άσυλο, σύνορα, συμβόλαιο, κέντρο κράτησης, εκπαίδευση, απέλαση, φόβος, οικογενειακή επανένωση, ευκαιρία, διαβατήριο, δίωξη, φτώχεια, προστασία, επιστροφή, εποχιακός εργάτης, λαθροδιακινητής, εργασία, γονείς) από τις οποίες οι μαθητές καλούνται να διαλέξουν και να χρησιμοποιήσουν στην ιστορία τους τρεις.Κατά την κατασκευή της ιστορίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος της διαδοχικής γραφής από κάθε μέλος της ομάδας. Αφού ολοκληρωθεί η γραφή των ιστοριών, κάθε ομάδα διαβάζει την ιστορία της στην ολομέλεια.

Μετά από συζήτηση γύρω από τις ιστορίες, γίνεται η διαπίστωση ότι κάθε ιστορία μετανάστη ή πρόσφυγα κρύβει τρία βασικά μέρη: το γιατί έφυγε, το πώς έφυγε και το τι δυσκολίες αντιμετώπισε στο νέο τόπο. Στο σημείο αυτό οι ομάδες

Page 3: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

γυρίζουν στον υπολογιστή τους και η κάθε μια αναλαμβάνει να διερευνήσει μια από τις παραπάνω παραμέτρους. Συγκεκριμένα:

Η πρώτη ομάδα θα μπει στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας της Κύπρου (www . taxidifygis . org . cy / ) , όπου θα βρει και θα παίξει το πρώτο μέρος του ηλεκτρονικού παιχνιδιού που έχει κατασκευαστεί από τη Αρμοστεία και δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να μπουν μέσα στο πρόβλημα των αιτιών που κάνουν κάποιον να φύγει από τη χώρα του. Παίζοντας τα παιδιά ταυτόχρονα θα εντοπίζουν και θα σημειώνουν τις αιτίες της μετανάστευσης.

Η δεύτερη ομάδα θα κληθεί να παρακολουθήσει ένα απόσπασμα από DVD που κατασκεύασε η Ύπατη Αρμοστεία και ο Δ.Ο.Μ (Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης) και στο οποίο μια Ιρανή λαθρομετανάστρια περιγράφει τη φυγή της από το Ιράν. Τα παιδιά ακούγοντάς την καλούνται να καταγράψουν τις δυσκολίες της φυγής, τους τρόπους και τους δρόμους που ακολουθούνται.

Η τρίτη ομάδα καλείται επίσης να μπει στο ηλεκτρονικό παιχνίδι της Αρμοστείας της Κύπρου και να παίξει το τρίτο μέρος του παιχνιδιού, όπου πρέπει να αντιμετωπίσουν ως μετανάστες δυσκολίες προσαρμογής στο νέο τόπο. Και πάλι θα καταγράψουν τις δυσκολίες που θα εντοπίσουν.

Η τέταρτη ομάδα καλείται να μπει στη επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ε. και να βρει με τη σχετική καθοδήγηση το σημείο το οποίο αναφέρεται η θέση της απέναντι στους μετανάστες. Καταγράφουν έτσι την επίσημη στάση της Ε.Ε. στο πρόβλημα. Θα μπορούσαν επίσης να διερευνήσουν και τη θέση της χώρας μας στο πρόβλημα.

Στο τέλος οι ομάδες καλούνται να παρουσιάσουν στην ολομέλεια τα στοιχεία που συνέλεξαν, τοποθετώντας τα σε ένα λογισμικό παρουσίασης.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της εκτέλεσης των δραστηριοτήτων ο καθηγητής κυκλοφορεί ανάμεσα στα παιδιά παίζοντας το ρόλο του εμψυχωτή – καθοδηγητή και βοηθώντας, όπου και όταν χρειάζεται, με τις κατάλληλες διευκρινήσεις.

Page 4: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

1ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http :// www . unhcr . gr / και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων μετανάστης και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα στο φάκελο «Μετανάστες» - Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους.- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα- Τώρα θα διερευνήσετε τις αιτίες που είναι δυνατόν να αναγκάσουν κάποιον να φύγει από την πατρίδα του κάτω από ανώμαλες συνθήκες. Θα το κάνετε όμως παίζοντας. Μπείτε στη διεύθυνση: http :// www . taxidifygis . org . cy , όπου θα βρείτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το πρώτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια. Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε σημειώσεις για τους λόγους που αναγκάζουν κάποιον να εγκαταλείψει τη χώρα του.- Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.

Page 5: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

2ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http :// www . unhcr . gr / και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων αιτών άσυλο και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους.- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα- Τώρα θα διερευνήσετε τους τρόπους και τους δρόμους με τους οποίου φεύγουν από την πατρίδα τους οι μετανάστες/πρόσφυγες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν κατά τη φυγή τους. - Θα παρακολουθήσετε ένα απόσπασμα10΄ από ένα DVD, που έφτιαξε η Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες και ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης και περιέχει αληθινές μαρτυρίες. Εσείς θα ακούσετε τη μαρτυρία μιας Ιρανής, που έφυγε κρυφά από τη χώρα της.- Καθώς θα παρακολουθείτε την αφήγηση θα κρατάτε σημειώσεις για όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες που είχε η φυγή της.

Page 6: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

- Αφού ολοκληρώσετε την παρακολούθηση, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.

3ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http :// www . unhcr . gr / και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία» , αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων μετανάστης και οικονομικός μετανάστης σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους.- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα- Τώρα θα διερευνήσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος όταν φτάνει σε ξένη χώρα ως πρόσφυγας ή μετανάστης. Θα το κάνετε όμως παίζοντας. Μπείτε στη διεύθυνση: http :// www . taxidifygis . org . cy , όπου θα βρείτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το τρίτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια. Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε σημειώσεις για όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες των προσφύγων/μεταναστών στην ξένη χώρα.

Page 7: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

- Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.

4ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http :// www . unhcr . gr / και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων αιτών άσυλο και ανιθαγενής σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους.- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα- Τώρα θα διερευνήσετε ποια είναι η θέση της Ε.Ε. απέναντι στο μεγάλο πρόβλημα των μεταναστών. Πληκτρολογήστε την επίσημα διεύθυνση της Ευρωπαϊκή Ένωσης: http://europa.eu/index_el.htm Μπορείτε να περιηγηθείτε ή να πάτε κατευθείαν στις διευθύνσεις: http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_persons_asylum_immigration/jl0001_el.htm http://europa.eu/eu-life/residence-rights/index_el.htm Διαβάστε το προσεκτικά τα κείμενα και κρατήστε σημειώσεις για τη θέση της Ε.Ε. επάνω το θέμα.

Page 8: μαρίνα καραφυλλίδου  ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

- Αφού ολοκληρώσετε τη συγκέντρωση πληροφοριών, θα τις τοποθετήσετε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.