Free Day T168

16
Με κατηγορηματικό τρόπο ο πρόεδρος της ΝΔ αποκλείει το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ. “Δεν είμαι μόνο εγώ που δεν θέλω να συγκυβερνήσω μαζί τους, ψάχνουν δεξιά και αριστερά να βρουν...”, τόνισε χαρακτηριστικά τόσο από τη Σπάρτη όσο και χθες το βράδυ από τις Σέρρες. FREEDAY thessaloniki Σαββατο 28 - Δευτέρα 30 Απριλίου 2012 ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΥΛΛΟΥ: 168 | THESSALONIKI FREE PRESS Νίκη του ΠΑΣΟΚ και κυβέρνηση με 14 υπουργούς Καβαλησε το Καλαμι ο Καμμενοσ Και τρεχει για την… εξουσια! Χρωστάω μόνον... στους πολίτες του Κιλκίς «Δεν συγκυβερνώ με το ΠΑΣΟΚ» Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αν και πιστεύει ότι το κόμμα του θα είναι το πρώτο κόμμα των εκλογών, εντούτοις προετοιμάζει, όπως τονίζει για την «επόμενη μέρα» πρωτοβουλίες για τη διαμόρφωση της βάσης για κυβερνήσεις συνεργασίας. Ονειρεύεται Οτι θα γινει πρωθύπΟύργΟς ΣΕΛ. 6 ΣΕΛ. 7 kentrinews.gr Ενημέρωση χωρίς δεσμεύσεις στράτος σιμόπουλος: βαδίζοντας προς τη νέα μεταπολίτευση ΣΕΛ. 5 ΣΕΛ. 2,9 ▶ «Στις 7 Μαΐου οι Ανεξάρτητοι Έλληνες θα έχουν τη διακυβέρνηση της χώρας» είπε κι ελάλησε. Μπορεί να φαίνεται παράδοξο, αλλά όσο ο Πάνος Καμμένος επιμένει στη γλώσσα και στην προπαγάνδα του εξτρεμισμού κερδισμένος βγαίνει ο «γνήσιος» εξτρεμισμός του Μιχαλολιάκου και του ναζισμού του. ▶ Στη σύλληψη του εκδότη της εφημερίδας «Παρασκευή και 13», Αιμίλιου Λιάτσου, προχώρησε χθες η αστυνομία μετά τη μήνυση που υπέβαλε σε βάρος του δημοσιογράφου η σύζυγος του Πάνου Καμμένου, Έλενα Τζούλη. ε. β ενιζέλος «Θέλουμε ισχυρή εντολή, για να μπορέσουμε να κυβερνήσουμε με «λυμένα χέρια» «Ο ταξιτζής είναι ένα είδος θερμόμετρου της αγοράς και της πολιτικής» «Ο Αντώνης Σαμαράς είναι η μοναδική αξιόπιστη και καθαρή επιλογή» «Τα άκρα, αριστερά και δεξιά, δεν είναι για τον Έλληνα» ΣΕΛ. 13 ΣΕΛ. 4 ΣΕΛ. 4 ΣΕΛ. 12 συνεντευξη α. ρεγΚουΖα μαρια μητσιου Δημητρησ ΠανοΖαχοσ σαββασ τσιτουριΔησ αντΩνησ σαμαρασ μελινα ΚαραΠαναγιΩτιΔου Έντονη συγκινησιακή φόρτιση και πολλές προσωπικές αναφορές είχε η πρώτη μεγάλη προεκλογική συγκέντρωση του. Σάββα. Τσιτουρίδη στο Κιλκίς. Το Συνεδριακό Κέντρο ήταν κατάμεστο ενώ υπήρχαν πολλοί όρθιοι μέσα κι έξω από την αίθουσα. έκδηλη την συγκίνηση απ` το γεγονός ότι εκφωνούσε μετά από 5 χρόνια μια ομιλία στους φίλους και ψηφοφόρους του στο Κιλκίς... ΣΕΛ. 9

description

free day newspaper. t168

Transcript of Free Day T168

Page 1: Free Day T168

Με κατηγορηματικό τρόπο ο πρόεδρος της ΝΔ αποκλείει το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ. “Δεν είμαι μόνο εγώ που δεν θέλω να συγκυβερνήσω μαζί τους, ψάχνουν δεξιά

και αριστερά να βρουν...”, τόνισε χαρακτηριστικά τόσο από τη Σπάρτη όσο και χθες το βράδυ από τις Σέρρες.

FREEDAYthessaloniki

Σαββατο 28 - Δευτέρα 30 Απριλίου 2012 ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΥΛΛΟΥ: 168 | THESSALONIKI FREE PRESS

Νίκη του ΠΑΣΟΚ και κυβέρνηση με 14 υπουργούς

Καβαλησε το Καλαμι ο Καμμενοσ Και τρεχει για την… εξουσια!

Χρωστάω μόνον...στους πολίτες του Κιλκίς «Δεν συγκυβερνώ

με το ΠΑΣΟΚ»

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αν και πιστεύει ότι το κόμμα του θα είναι το πρώτο κόμμα των εκλογών, εντούτοις προετοιμάζει, όπως τονίζει για την «επόμενη μέρα» πρωτοβουλίες για τη διαμόρφωση της βάσης για κυβερνήσεις συνεργασίας.

ΟνειρεύεταιΟτι θα γινει πρωθύπΟύργΟς

ΣΕΛ. 6

ΣΕΛ. 2

ΣΕΛ. 7

kentrinews.grΕνημέρωση χωρίς δεσμεύσεις

στράτος σιμόπουλος:

βαδίζοντας προς τη νέα μεταπολίτευση ΣΕΛ. 5

ΣΕΛ. 2,9

▶ «Στις 7 Μαΐου οι Ανεξάρτητοι Έλληνες θα έχουν τη διακυβέρνηση της χώρας» είπε κι ελάλησε.

▶ Μπορεί να φαίνεται παράδοξο, αλλά όσο ο Πάνος Καμμένος επιμένει στη γλώσσα και στην προπαγάνδα του εξτρεμισμού κερδισμένος βγαίνει ο «γνήσιος» εξτρεμισμός του Μιχαλολιάκου και του ναζισμού του.

▶ Στη σύλληψη του εκδότη της εφημερίδας «Παρασκευή και 13», Αιμίλιου Λιάτσου, προχώρησε χθες η αστυνομία μετά τη μήνυση που υπέβαλε σε βάρος του δημοσιογράφου η σύζυγος του Πάνου Καμμένου, Έλενα Τζούλη.

ε. βενιζέλος

«Θέλουμε ισχυρή εντολή, για να μπορέσουμε να κυβερνήσουμε με «λυμένα χέρια»

«Ο ταξιτζής είναι ένα είδος θερμόμετρου της αγοράς και της πολιτικής»

«Ο Αντώνης Σαμαράς είναι η μοναδική αξιόπιστη και καθαρή επιλογή»

«Τα άκρα, αριστερά και δεξιά, δεν είναι για τον Έλληνα»

ΣΕΛ. 13

ΣΕΛ. 4

ΣΕΛ. 4

ΣΕΛ. 12

συνεντευξηα. ρεγΚουΖα

μαρια μητσιου

ΔημητρησΠανοΖαχοσ

σαββασ τσιτουριΔησ αντΩνησ σαμαρασ

μελινα ΚαραΠαναγιΩτιΔου

Έντονη συγκινησιακή φόρτιση και πολλές προσωπικές αναφορές είχε η πρώτη μεγάλη προεκλογική συγκέντρωση του. Σάββα. Τσιτουρίδη στο Κιλκίς. Το Συνεδριακό Κέντρο ήταν κατάμεστο ενώ υπήρχαν πολλοί όρθιοι μέσα κι έξω από την αίθουσα. Mε έκδηλη την συγκίνηση απ ̀το γεγονός ότι εκφωνούσε μετά από 5 χρόνια μια ομιλία στους φίλους και ψηφοφόρους του στο Κιλκίς...

ΣΕΛ. 9

Page 2: Free Day T168

EDITORIAL

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

02

ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Α.Μ. Μ. ΕΠΕFREEDAY

THESSALoNiKi FREE PRESS

www.kentrinews.gr • [email protected]

Στη σύλληψη του εκδότη της εφη-μερίδας «Παρασκευή και 13», Αι-μίλιου Λιάτσου, προχώρησε την Παρασκευή η αστυνομία μετά τη μήνυση που υπέβαλε... σε βάρος του δημοσιογράφου η σύζυγος του Πά-νου Καμμένου, Έλενα Τζούλη.

Η μήνυση υπεβλήθη από την κ. Τζούλη στο Αγρίνιο μετά την παρα-βίαση ασφαλιστικών μέτρων που είχε κερδίσει η ίδια κατά της εφη-μερίδας «Παρασκευή και 13».

Η δικαστική απόφαση επέβαλε στην εφημερίδα απαγόρευση στην ανα-φορά του ονόματος της κ. Τζούλη.

Δριμύ κατηγορώ κατά του Πάνου Καμμένου εξαπέλυσε ο εκπρόσω-πος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης, με αφορμή τη σύλληψη του εκδότη - δημοσιογράφου Αιμίλιου Λιάτσου.

«Ο κ. Καμμένος ποινικοποιεί απρο-κάλυπτα την ελευθεροτυπία, την πληροφόρηση, τη διακίνηση ιδε-

ών. Επιχειρεί να τρομοκρατήσει τους δημοσιογράφους», τονίζει σε σχετική δήλωσή του ο κ. Μιχελά-κης και χαρακτηρίζει «πρωτόγνωρο και πρωτοφανές πολιτικός αρχηγός να ζητά τη σύλληψη και φυλάκιση

δημοσιογράφου για ρεπορτάζ στην εφημερίδα του. Γιατί ο δημοσιογρά-φος Αιμίλιος Λιάτσος τόλμησε να αναφερθεί στη συνεργασία του κ. Καμμένου με το θεωρητικό της χού-ντας Γεωργαλά».

Από την Πάτρα όπου βρέθηκε για επίσκεψη ο Πάνος Καμμένος, μεταξύ άλλων πολιτικών φληναφημάτων, είπε και το κορυφαίο: «Στις 7 Μαΐου οι Ανεξάρτητοι Έλληνες θα έχουν τη διακυβέρνη-ση της χώρας». Σε δηλώσεις που έκανε, τόνισε ότι «ξεκινάμε από την Πάτρα την πορεία απελευθέρωσης της Ελλάδος από τους τραπεζίτες, τις αγορές και τους ντόπιους υπαλλήλους τους», προσθέτοντας ότι «πια έχουν ξεφύγει λέγοντας ξεκάθαρα ότι ζητούν την παρα-χώρηση της εθνικής κυριαρχίας της χώρας».

Στη συνέχεια ανέφερε ότι «αυτή η χώρα ανήκει στα παιδιά μας, ανήκει στα όνειρα των παιδιών μας. Δεν θα γίνει πάλι μία χώρα μεταναστών. Θα γίνει μία χώρα ανάπτυξης μια χώρα που εθνικά κυρίαρχη και με σκληρή δουλειά θα πάρουμε και πάλι στα χέρια μας».

Όλα δείχνουν πως ο ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές της 6ης Μαΐου, θα είναι τελικά τρίτο κόμμα. Τα μηνύματα και οι πληροφορίες, απ΄ όλη την Ελλάδα, που φτά-νουν στη Κουμουνδούρου... δείχνουν ότι το κόμμα της Αριστεράς, το βράδυ των εκλογών, θα ανέβει στο «βάθρο των νικητών» καταγράφοντας διψήφιο ποσο-στό.

Σε ότι έχει να κάνει τώρα με τις συσπειρώσεις των κομμάτων μαθαίνουμε πως η ΝΔ βρίσκεται σε καλό δρόμο. Για το ΠΑΣΟΚ τα πράγματα χειρότερα δεν γίνονται. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως στις δυτικές συνοικίες της Αττικής είναι τόσο άσχημα τα πράγματα για το πάλαι ποτέ κραταιό κίνημα που ίδρυσε ο Ανδρέας Παπανδρέου, που μπορεί να βρε-θεί και στην 5η - 6η θέση!

Ο Καμμένος με τον άκρατο λαϊκισμό του δείχνει να υποχωρεί στην κοινωνία μετά την γαλάζια επίθεση και την συσπείρωση της ΝΔ, ενώ τα φασιστάκια της Χρυσής Αυγής μάλλον δεν θα μπουν στη βουλή.

Και λέμε μάλλον γιατί ακόμη και οι δημοσκοπήσεις, μέχρι την ημέρα απαγόρευσή τους, έδιναν μεγάλο ποσοστό απόκλισης στο φασιστικό μόρφωμα που θέ-λει να λέγεται και κόμμα. Το ΚΚΕ μετά και την ακα-τανόητη άρνηση της Αλέκας Παπαρήγα για ενότητα της Αριστεράς υπάρχει περίπτωση να υποχωρήσει ακόμη και στην 5η θέση. Ερώτημα τέλος παραμένει αν θα μπει τελικά στη βουλή ο Καρατζαφέρης, η Ντό-ρα και τι ποσοστό θα πάρει ο Κουβέλης…

Σημειώνουμε πως το ρεπορτάζ δεν βασίζεται σε δη-μοσκοπήσεις, αλλά σε πληροφορίες από τα κομμα-τικά επιτελεία και από την γενικότερη προεκλογική δραστηριότητα των κομμάτων…

Συλλάβανε τον Αιμίλιο Λιάτσο

Kαβάλησε το καλάμι ο Καμμένος Στην τρίτη θέση ο ΣΥΡΙΖΑ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Νίκης 3, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Τηλ. 22990 -73997

ΣΧΕΔΙΑΣΗ - ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ: DENSEDESIGN - ΤΗΛ: 6942.993.529

ΕΚΔΟΤΗΣ - ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΚΑΣ

ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΥΝ: ΣΩΤΗΡΗΣ Μ. ΤΖΟΥΜΑΣ, ΧΑΡΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΑΠΑΚΗΣ, ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΥΡΜΑΤΣΗΣ

Η αυτοκτονία του πολιτικού συστήματος

Η τεχνητή διόγκωση της απειλής, με απλά λόγια, είναι σε γενικές γραμμές ο ορισμός της κινδυνο-λογίας.

Η ουσία της κινδυνο-λογίας περικλείεται στη

φράση του Κεμάλ Ατατούρκ: «Για τον λαό, σε πείσμα του λαού». Αυτή η φράση έχει τη ση-μασία ότι, η κινδυνολογία χρησιμοποιείται για να εξυπηρετήσει το δημόσιο συμφέρον, και όχι για να στραφεί εναντίον του.

Στη Δημοκρατία, όπου οι ηγεσίες των κομ-μάτων δεσμεύονται από τη κοινή γνώμη, η κινδυνολογία χρησιμοποιείται προκειμένου να αντιμετωπιστεί μια απειλή, είτε αυτή είναι πραγματική είτε φανταστική. Κι αυτό γιατί στις δημοκρατίες, οι πολιτικοί ηγέτες, προτιμούν να κατευνάζουν παρά να αντι-μετωπίζουν τους επικίνδυνους αντιπάλους τους.

Στην Ελλάδα, μια εβδομάδα πριν από τις εκλογές, ο κίνδυνος ακυβερνησίας είναι υπαρκτός, και σε καμία περίπτωση δεν είναι διογκωμένος ώστε να θεωρείται κινδυνο-λογία.

Άλλωστε η αφασία των κομμάτων εξουσίας είναι τέτοια, που ακόμα και τη κινδυνολογία δεν έχουν τη δυνατότητα να την ασκήσουν με επαγγελματικό τρόπο. Επιπλέον, τα κόμ-ματα- πυλώνες του πολιτικού συστήματος, είναι στην ουσία τα ίδια που το υπονομεύ-ουν, με την άφρονα στάση και συμπεριφορά τους.

Είναι λυπηρό αλλά αποτελεί πλέον πραγμα-τικότητα το αδιέξοδο στο οποίο οδηγούνται οι πολιτικές εξελίξεις. Τα κόμματα εξουσίας, εξελίσσονται σε ιδανικούς αυτόχειρες του πολιτικού συστήματος, που μπορεί να μην ήταν απ’ τα καλύτερα, αλλά δεν έχουμε δει τα χειρότερα. Και τα χειρότερα, όπως προδιαγράφεται η επόμενη ημέρα, είναι η άνοδος και η είσοδος στη βουλή, κομμάτων της εξτρεμιστικής Δεξιάς και της λαϊκιστικής Αριστεράς.

Οι Δημοκράτες, όπου κι αν ανήκουν ιδεολογικά και πολιτικά, έχουν καθήκον να προστατεύσουν τις αρχές και τις αξίες της Δημοκρατίας. Στο κοινοβούλιο δεν έχουν σχέση όσοι το πολεμούν και επιδιώκουν την κατάργησή του.

Και επιτέλους αν αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό από τα κόμματα εξουσίας, όλοι εμείς που θα πάμε την ερχόμενη Κυριακή να ψηφίσουμε, οφείλουμε να αναλογισθού-με τι πάμε να κάνουμε παρασυρόμενοι από το θυμό μας.

Στο κάτω- κάτω δεν πρέπει να τους αφή-σουμε να αυτοκτονήσουν.

Tου ΧΑΡΗ ΠΑυΛΙΔΗ

άποψη

Page 3: Free Day T168
Page 4: Free Day T168

ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

04

Αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσου-με: Ο Αδάμ Ρε-γκούζας, πρώην υφυπουργός και υποψήφιος στη Β’ Θεσσαλονί-κης, παραμένει πιστός στην Εύα της ΝΔ παρ’ όλα όσα τράβηξε τα τε-λευταία χρόνια.

Και επιμένει ότι «οι μεγάλες μάχες ακόμη δεν έχουν δο-θεί», όπως είπε μιλώντας σε οπαδούς του κόμματος.

Αγρίεψε όμως και με τον όφι των «ευ-

καιριακών κομ-μάτων» ο Αδάμ. Και είπε: «Με το θυμωμένο λόγο τους απειλούν την ίδια τη Δη-μοκρατία...

Στην πραγματικότη-τα ανήκουν στη διεθνή

της ανευθυνότητας. Πολεμά-νε τη σταθερότητα της χώρας, πολεμάνε την ίδια τη χώρα και μάλιστα με άλλοθι τη σω-τηρία της»!

Στα ταξί σήμερα γίνονται οι ίδιες συζητήσεις που γινόντουσαν στα κουρεία της Αρχαίας Ελλάδας. Ο ταξιτζής είναι ένα είδος εξομο-λογητή που επιτελεί κοινωνικό έργο. Κι ένα είδος θερμόμετρου

της αγοράς και της πολιτικής, το-νίζει στη “FD” η Μαρία Μήτσιου,

υποψήφια με τη ΝΔ στην Α΄ Θεσσαλο-νίκης, Σύμφωνα με την γαλάζια υποψήφια, αν το ταξί έχει δουλειά, η αγορά λειτουργεί. Αν, όπως σήμερα, υπάρχουν ατέλειωτες ουρές άδειων ταξί στις πιά-τσες τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Ευημερία χωρίς ευχαριστημένους ταξιτζήδες δεν υπάρχει. Η Μαρία Μήτσιου κάνει και μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση σε μια προσπάθεια να βοηθηθούν συνάνθρωποι μας, που είχαν την ατυχία να γνωρίσουν το σκληρό πρό-σωπο της ζωής. Αναφερόμενη στους ταξιτζήδες, που δεν τους λείπουν οι κοινωνικές ευαισθησίες, όπως σημειώνει «θα θέλαμε να δημιουργήσουμε μία σει-ρά επιδοτούμενων σεμιναρίων με σκοπό να μάθουν να εξυπηρετούν αποτελεσματικά τους πιο άτυχους συμπολίτες μας, τα άτομα με αναπηρία (ΑΜΕΑ) και ακόμη να προσφέρουν υποτυπωδώς τις Πρώτες Βοή-θειες όταν αυτό χρειαστεί».

«Η συστράτευση στην πρώτη γραμ-μή της μάχης του Κώστα Καρα-μανλή, πέρα από την προσωπική χαρά που δίνει στον καθένα μας, προσφέρει ώθηση και αισιοδοξία στον μεγάλο αγώνα της παράτα-

ξής μας για νίκη στις επερχόμενες εκλογές και κυβερνητική αυτοδυνα-

μία της Νέας Δημοκρατίας» δήλωσε ο Θ. Καράογλου, με αφορμή την επίσκεψη του Κώστα Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη. Μιλώντας για τον τέως πρωθυπουργό είπε: «Έχοντας ζήσει πολύ σημαντικές στιγμές της πολιτικής μου πορείας στην παράταξη υπό την ηγεσία του Κώστα Καραμανλή, καθώς το 2004 εκλέχθηκα για πρώτη φορά βουλευτής, έχοντας βιώσει αμέτρητες χαρές αλλά και λύπες, χαίρομαι ιδιαίτερα που ξέρω ότι είναι κοντά μας περισσότερο παρά ποτέ. Πάμε δυνατά, για το μέλλον των παιδιών μας, για τη Θεσσαλονίκη μας για την Ελλάδα μας».

Στο ερώτημα γιατί κατεβαίνει στις εκλογές και γιατί τώρα, απαντά η Αρτεμις Διαλυνά, υποψήφια με τη ΝΔ στην Α΄Θεσσαλονίκης, «Ανή-κω σε μια γενιά που είδαμε να γί-νονται πολλά για μας χωρίς εμάς.

Σε μια γενιά, όμως, που αποφάσι-σε να πει: Φθάνει πια. Είναι ώρα να

πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας. Θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Να παλέψω για τα πιστεύω μου. Να συγκρουστώ για τις αρχές μου. Για-τί, όπως όλοι οι νέοι άνθρωποι, διαθέτω τη δύναμη αλλά και την αγνότητα που λείπει από την πολιτική. Μπορώ να φωνάξω για τις ιδέες μου. Απλά. Δίχως περιστροφές, μπορώ να πω ότι:ΠΙΣΤΕΥΩ στους ανθρώπους με καθαρό βλέμμα.ΕΚΤΙΜΩ την εντιμότητα και την ειλικρίνεια. Έχω μάθει να ΠΑΛΕΥΩ για το δικαίωμα στη δουλειά, στην εκπαίδευση, στην αξιοπρέπεια.Θέλω να ΕΛΠΙΖΩ για κάτι καλύτερο.ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ να μου στερήσουν τα όνειρα».

Ρώτησαν σε μια περι-οδεία τον υποψή-φιο της ΝΔ στην Α’ Θεσσαλονίκης Μάκη Στεργίου αν πρέπει να γίνουν αλλαγές στα πολυτεκνικά επιδόματα.

Και η απάντησή του: «Αν είναι δυνατό να ζουν οι πολύτεκνες οικογένει-ες αυτό τον παραλογισμό. Να διαπιστώνουν ότι το τρίτο και το τέταρτο παιδί αποτελούν τεκμαρτό εισόδημα και εξο-μοιώνονται με ένα αυτοκίνη-το 2500 κ.ε.κ ένα κότερο ή μια βίλα 400τ.μ.»!!

Εν συνεχεία ο υποψή-φιος κατάγγειλε την

κατάργηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και ζήτησε την απο-κατάσταση της δικαιοσύνης για

όσους έχουν το κουράγιο να γεν-

νούν παιδιά τέτοιες εποχές.

Δίκιο έχει ο κ. Στεργίου, αλλά ίσως θα έπρεπε να ζητήσει και να μην επιβληθούν τέλη κυκλοφορίας στα παιδιά των πολυτέκνων. Να προλάβει το κακό, γιατί όλα να τα περι-μένει κανείς στη τρέλα που ζούμε..

Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τις προβλέψεις της Τράπεζας της Ελλάδος για την ελληνι-κή οικονομία, ο υποψήφιος βουλευτής της Ν.Δ. στην Α΄ Θεσσαλονίκης, Στράτος Σι-μόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Στην ετή-σια έκθεση της ΤτΕ, ο κ. Προ-β ό π ο υ λ ο ς προέβλεψε ύφεση με-γ α λ ύ τ ε ρ η από 4,5% για το 2012.

Πρέπει να καταστεί σαφές πως την επόμενη ημέρα των εκλογών η χώρα χρειάζεται ισχυρή κυβέρνηση η οποία με στρατηγικό σχεδι-ασμό, δράσεις και παρεμβά-σεις θα επιτύχει το στόχο της

ανάκαμψης. Αυτό μπορεί να γίνει αξιοποιώντας τα κοινο-τικά κονδύλια του ΕΣΠΑ που παραμένουν ανεκμετάλλευτα, εξασφαλίζοντας ρευστότητα για την αγορά μέσω της επέ-κτασης προγραμμάτων για

τους μικρομεσαίους και του ΕΤΕΑΝ

και εξοφλώντας τα 6,5 δισε-

κατομμύρια ευρώ που χρωστά το δημόσιο σε ε π ι χ ε ι ρ ή -σεις.

Οι παραπά-νω κινήσεις

αποτελούν μια σειρά από πολιτικές

πρωτοβουλίες οι οποίες μπορούν να δώσουν “ανά-σα” στην ελληνική οικονομία ώστε να ανακάμψει εντός του 2013».

Ο Αδάμ, η Εύα και ο όφις Ο ταξιτζής είναι ένα είδος θερμόμετρου της αγοράς και

της πολιτικής..

Πάμε δυνατά

“Μπορώ να φωνάξω για τις ιδέες μου”

Το παιδί σας πόσα.. κυβικά είναι;

Η επόμενη μέρα των εκλογών απαιτεί στρατηγικό σχεδιασμό

«Ενώνω τις δυνάμεις μου μαζί σας, για να ξεπεράσουμε την κρίση»

Η πατρίδα μας διέρχε-ται από το πιο κρίσιμο σημείο για το μέλλον της κοινωνίας και της οικο-νομίας. Την ώρα αυτή απαιτούνται καθαρές λύσεις και απαντήσεις.Κατανοώ απόλυτα τους

προβληματισμούς σας, γιατί και εγώ ως οικογενειάρχης, σύζυγος και πατέρας δυο παιδιών, μοιράζομαι μαζί σας κοινές ανη-συχίες.

Επιλέγω και Τολμώ τη δύσκολη αυτή στιγμή να κάνω ένα βήμα μπροστά.Συμμετέχω στις επερχόμενες Εθνικές Εκλο-γές με το ψηφοδέλτιο της Νέας Δημοκρα-τίας στην Α΄ Θεσσαλονίκης. Διεκδικώ την εμπιστοσύνη και υποστήριξή σας, σίγουρος πως ο Αντώνης Σαμαράς είναι η μοναδική αξιόπιστη και καθαρή επιλογή. Ο μόνος που εγγυάται το δρόμο της ανάπτυξης, της απασχόλησης και της εθνικής υπερηφάνει-ας. Γνωρίζω καλά τον τόπο μας, τις ευκαι-ρίες και τα προβλήματα του. Σερραίος στην καταγωγή, μεγάλωσα και κατοικώ από τα παιδικά μου χρόνια στη Θεσσαλονίκη, ενώ ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Πανεπι-στήμιο Μακεδονίας. Εργάζομαι συνεχώς από το 1987 ως οικονομολόγος και φοροτε-χνικός σύμβουλος. Είμαι συνιδρυτής μιας από τις μεγαλύτερες εταιρείες λογιστών-φο-ροτεχνικών της χώρας μας. Από το 1995 οι συνάδελφοι μου, οικονομολόγοι, με τιμούν με την ψήφο τους εκλέγοντάς με στα όργανα του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Υποστηρίζω τις αρχές και τις αξίες της παράταξης μας από το 1978, ξεκινώντας τη δράση από τα μαθητικά μου χρόνια στην ΟΝΝΕΔ. Σήμερα, είμαι μέλος της Εκτελε-στικής Γραμματείας της Ν.Δ. και μοναδικό αιρετό μέλος από τη Βόρεια Ελλάδα.Ξέρω τα προβλήματα της δημόσιας διοίκη-σης και της ελληνικής περιφέρειας, καθώς μου δόθηκε η ευκαιρία να διατελέσω Γενι-κός Γραμματέας της Περιφέρειας Ηπείρου από το 2004 έως το 2009. Ζητώ να με κρίνε-τε και να με επιλέξετε, όχι με το κριτήριο της αναγνωρισιμότητας, αλλά με κριτήριο την πορεία, τις γνώσεις και τις ικανότητές μου, γιατί οι μεγάλες τομές και μεταρρυθμίσεις απαιτούν βαθιά γνώση και απεριόριστη διά-θεση για εργασία. Δεσμεύομαι απέναντι σας να φανώ αντάξιος των προσδοκιών σας, με πίστη στις κοινές μας αρχές και αξίες.

Ενώνω τις δυνάμεις μου μαζί σας, για να ξε-περάσουμε την κρίση, να βάλουμε τις βάσεις της ανάπτυξης για τον τόπο και τα παιδιά μας. Είμαι αποφασισμένος να εργαστώ σκληρά για να λύσουμε προβλήματα που ταλανίζουν όλους εμάς που κατοικούμε στη Θεσσαλονίκη. Τώρα εσύ αποφασίζεις για το μέλλον, έχεις τη δύναμη, έχεις φωνή».

Ο Δημήτρης Πανοζάχος είναι υποψήφιος με τη ΝΔ, στην Α΄Θεσσαλονίκης

Του ΔημηΤρη Πανοζαχου

άποψη

Page 5: Free Day T168

ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

05

«Στην κατοχή οι κου-κουλοφόροι και οι ναζί ήταν το ίδιο πράγμα», είπε ο Αντώνης Σαμα-ράς εξαπολύο-ντας επίθεση κατά της «Χρυ-σής Αυγής» και των άκρων, στα οποία προφανώς ενέ-ταξε και τον Πάνο Καμ-μένο. Δεν υπάρχει αμφιβολία, για κάθε δημοκράτη όπου κι αν ανήκει, πως η σιωπή ή τα μισόλογα απέναντι στον εκφασισμό της κοινωνίας, ισοδυναμούν με παραβίαση του Συντάγματος. Ωστόσο δεν

πρέπει βλέποντας το δέντρο, εν προκει-

μένω τη «Χρυσή Αυγή», να χά-σουμε το δάσος. Πιθανόν όμως όλοι βλέπουν το δέντρο και

έχουν χάσει το δάσος. Σ’ αυτές

τις ημέρες που απο-μένουν, θα ήταν τραγι-

κό να παρασυρθούμε από τη γοητεία των συνθημάτων και να χαθούμε στο «δάσος» του λαϊκισμού και της δημαγωγί-ας. Η Ελλάδα δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει «κοκκινο-σκουφίτσα».

Το ψηφοδέλτιο όλων ανεξαιρέτως των κομμάτων, δεν εί-ναι τίποτ’ άλλο παρά ο εύκολος και ανέξοδος τρόπος προκει-μένου να βο-λευτούν οι κομ-ματικοί, και όσοι τέλος πάντων έχουν «άκρες» με τις ηγεσίες των κομμάτων. Σε καμία όμως περίπτωση, με τη σημερινή του μορφή, δεν έχει σχέση με το σκοπό που ήθελε ο δημι-ουργός του, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, να εκπληρώσει.

Θα περίμενε κανείς ότι τα κόμματα, που με

δική τους ευθύνη είχαν μετατρέψει το ψηφοδέλτιο Ε π ι κ ρ α τ ε ί α ς σε ψηφοδέλτιο « Ε υ κ α ι ρ ί α ς » ,

θα έκαναν κάτι διαφορετικό από

αυτό που κάνουν από το ’81.

Δυστυχώς δεν κατάλαβαν ότι άλλαξε η εποχή και η κοινω-νία. Και έστειλαν το μήνυμα ότι δεν έχουν τη διάθεση να αλλάξουν και τα ίδια.

Ο Ολυμπιονίκης Πύρ-ρος Δήμας είνα τε-λικά το πρόσωπο που ορίστηκε ε π ι κ ε φ α λ ή ς στο ψηφοδέλ-τιο Επικρατεί-ας του ΠΑΣΟΚ για τις εκλογές της 6ης Μαϊου.

Ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ στράφηκε στον Πύρρο Δήμα, από τη στιγμή που δεν «περπά-τησε», σύμφωνα με πληροφο-ρίες, ο σχεδιασμός να τεθεί επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του Κινήματος ο άλλοτε Εισαγγελέας Γιώργος Ζορμπάς.

Κατά της υποψηφιότητας Ζορμπά τάχθηκε πληθώρα στελεχών από όλες τις τάσεις μέσα στο ΠΑΣΟΚ, και το επι-τελείο του Ευάγγελου Βενι-ζέλου αναγκάστηκε να μην επιμείνει στον αρχηγό σχεδι-

ασμό του.

Με τον Πύρρο Δήμα απ’ την άλλη, η επικοι-νωνία ήταν περισσότερο άνετη, καθώς ο χρυσός Ολυ-

μπιονίκης της Β α ρ κ ε λ ώ ν η ς ,

της Ατλάντα και του Σίδνεϊ δεν είχε

κρύψει ποτέ το ενδιαφέ-ρον του για τα κοινά. Πολιτικά δε, θεωρείται ότι κινείται στον χώρο της Κεντροαριστεράς, από την εποχή που ο σημερι-νός Περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός, τον είχε «επιστρατεύσει» στη dream team της Άρσης Βαρών, ως τότε πρόεδρος της Ομοσπον-δίας.

Η υποψηφιότητα “κλείδωσε” μετά από προσωπικό τηλεφώ-νημα του Ευάγγελου Βενιζέ-λου στον Πύρρο Δήμα.

Ένα από τα στελέχη της νεώτερης γενιάς του ΠΑΣΟΚ, και εκ των στε-νών συνεργατών του, ειδικά στις δύσκολες ώρες του παρελθόντος, επέλεξε ο Ευάγγελος Βενιζέλος για το ψηφοδέλτιο Επικρατείας

του ΠΑΣΟΚ. Τον Νίκο Ανδρουλά-κη.

Μετά τον Πύρρο Δήμα και τη Φώφη Γεννηματά λοι-πόν, ο Νίκος Ανδρουλάκης είναι εκείνος που κατέ-λαβε την 3η θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ. Μια θέση που στο παρελθόν θα ήταν εκλό-γιμη, ενόψει των εκλογών της 6ης Μαϊου όμως, με τις προβλέψεις για το ΠΑΣΟΚ και το ποσοστό του να μην είναι ιδιαίτερα θετικές, φαντάζει εξαιρετικά… ευ-άλωτη.

Μια φωτογραφία ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις, αλλά στην προκειμένη περίπτωση η εγκάρδια συζήτηση του πρώην πρωθυπουργού και προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Κώστα Καραμανλή, με τον αντιπρόε-δρο και υπουργό Εθνικής Αμύνης, Δημήτρη Αβρα-μόπουλο, σημειωτικά συμβολίζει πολλά περισσότερα. Κυρίως όμως στέλνει, όπως σημειώνει το statesmen.gr, την πλέον κρίσιμη στιγμή για τη μεγάλη φιλε-λεύθερη παράταξη της κεντροδεξιάς, το μήνυμα της εγγύησης για την ενότητα και τη συνοχή της. Ο Κώ-στας Καραμανλής και ο Δημήτρης Αβραμόπουλος, όπως επιβεβαιώνουν όλες οι δημοσκοπήσεις δεν είναι μόνο μακράν οι δημοφιλέστεροι πολιτικοί της Νέας Δημοκρατίας, αλλά και δύο πολιτικές προσω-πικότητες με απήχηση και διεισδυτικότητα και σε άλλους πολιτικούς χώρους. Είναι προφανές ότι, τόσο ο πρώην πρόεδρος όσο και ο νυν αντιπρόεδρος, θα διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο την επόμενη ημέρα.

Στην ψαροταβέρνα του Γεωργαλά, στα Γεωπονικά της Νέας Καλλικράτειας, πήγε αμέσως μετά την επίσκε-ψή του στα γραφεία της διοικούσας της ΝΔ, ο Κώ-στας Καραμανλής. Μαζί του λίγοι και εκλεκτοί φίλοι του. Πρώτο τραπέζι... πίστα ήταν ο πρόεδρος της δι-οικούσας επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Δημή-τρης Τσάμης, ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ Δυτικού Τομέα, Μίλτος Τασούλης και ο πρώην πρόεδρος της ΝΟΔΕ Δυτικού Τομέα, Δημήτρης Δημόπουλος.

Η Ελλάδα δεν πρέπει να γίνει… κοκκινοσκουφίτσα

Ψηφοδέλτιο… ευκαιρίας

Ο Βενιζέλος έπεισε τον Πύρρο

Από τον Δήμα… στον Ανδρουλάκη

Εγγυητές της ενότητας

Οι φίλοι του Καραμανλή

Βαδίζοντας προς τη νέα μεταπολίτευση

Η εκλογική αναμέτρηση της 6ης Μαΐου αποτελεί μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να περάσουμε από τα λόγια στην πράξη σε ένα νέο τρόπο διακυβέρνησης, τον οποίο ο Αντώνης Σαμαράς έχει ονο-μάσει «Νέα Μεταπολίτευση». Τώρα που ένας ιστορικός

κύκλος κλείνει, οι αλλαγές θα δρομολογηθούν είτε υπό την πίεση της κοινωνικής βάσης των κομμά-των που λαμβάνει σε πρώτο χρόνο τα μηνύματα των καιρών, είτε από τις κομματικές ηγεσίες.

Στην πρώτη περίπτωση, υπάρχει η πιθανότητα της πλήρους ανατροπής του πολιτικού σκηνι-κού και της ανάδειξης νέων δυνάμεων, εξέλιξη που δεν συνεπάγεται κατ’ ανάγκη πρόοδο, αλλά πολλές φορές μπορεί να αποτελέσει και οπισθο-δρόμηση. Στη δεύτερη περίπτωση, οι κομματικές ηγεσίες έχουν τη δυνατότητα να προχωρήσουν μεθοδευμένα στην αναγέννηση των κομμάτων, δημιουργώντας νέες δομές και αναδεικνύοντας νέο πολιτικό προσωπικό, ικανό να ανταποκριθεί στις συνθήκες που επικρατούν σήμερα.Τόλμη χρειάζεται και να θυμόμαστε τη φράση του Έμερσον ότι «χωρίς φιλοδοξία δεν ξεκινά τίποτε, χωρίς δουλειά δεν τελειώνει τίποτε». Τις δικές μας ευθύνες, βέβαια, θα πρέπει να αναλάβουμε και όλοι εμείς οι πολίτες οι οποίοι υπηρετήσαμε το πολιτικό σύστημα είτε ως «πελάτες», είτε ως μέλη, αναλογιζόμενοι ότι ο ελληνισμός πορεύτηκε στους αιώνες στηριζόμενες στις δυνάμεις του και εμπνεόμενος από οραματισμούς μεγάλων πολιτικών και τις πράξεις κάποιων «μικρότερου διαμετρήματος», αλλά πραγματικά αφοσιωμένων στο καθήκον.

Την επόμενη ημέρα των εκλογών αφήνουμε πίσω μας μια περίοδο 38 χρόνων, αυτήν της Μεταπολίτευσης, κεντρικός πυρήνας της οποίας αποτέλεσε η αρχή ότι όταν το κόμμα γίνεται Κυβέρνηση, δανείζεται ως κράτος, σπαταλά ανε-ξέλεγκτα και αφού πλουτίσουν ορισμένα στελέχη του, μοιράζει τμήμα των δανεικών με πελατειακή νοοτροπία, δημιουργώντας οπαδούς, τους οποί-ους χρησιμοποιεί έπειτα για να διατηρηθεί στην εξουσία. Παράλληλα, οι απόπειρες μεταρρυθμίσε-ων και η κατασκευή ορισμένων έργων υποδομής, εξωραΐζουν απλώς την πραγματικότητα, ενώ αργά αλλά σταθερά, η έλλειψη ανταγωνιστικό-τητος στην οικονομία και η σπάταλη διαχείριση δημιουργούν ένα ασφυκτικό δημόσιο έλλειμμα και χρέος, ικανό να εξαφανίσει τα όποια βήματα προόδου γίνονται κατά καιρούς. Οι πρακτικές αυτές, όμως, εξάντλησαν τη δυναμική τους και κατέρρευσαν υπό το βάρος των αδιεξόδων που οι ίδιες δημιούργησαν.

Τώρα είναι η ώρα να τα αλλάξουμε όλα. Και μοντέλο ανάπτυξης και σύστημα διακυβέρνησης. Με υπομονή, πολλή δουλειά, σχέδιο, μέθοδο και τις αναγκαίες πολιτικές αποφάσεις, μπορούμε να τα καταφέρουμε. Το οφείλουμε στους εαυτούς μας και κυρίως στα παιδιά μας. Για αυτό στις 6 Μαΐου ψηφίζουμε προκειμένου να αλλάξουμε και τις πολιτικές και τα πρόσωπα που μας οδήγησαν στη σημερινή πολύ δύσκολη οικονομική, κοινωνική και πολιτική κατάσταση. Ας κάνουμε, λοιπόν, όλοι μαζί την προσπάθεια που θα μας ξαναδώσει τη χαμένη αισιοδοξία μας. * O Στράτος Σιμόπουλος είναι ηλεκτρολόγος μηχα-νικός και υποψήφιος βουλευτής της ΝΔ στην Α΄ Θεσσαλονίκης

Του ΣΤράΤου Σιμοπουλου

άποψη

Page 6: Free Day T168

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

06

Με αιχμές κατά του κλασικού κλειστού πρωθυπουργικού μο-ντέλου, που «οδήγησε σε πολύ μεγάλο βαθμό στην κρίση», ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ επεσήμανε την ανάγκη μετάβασης στο ανοι-χτό μοντέλο της συντονισμένης συλλογικής λειτουργίας της κυ-βέρνησης.

«Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για τις κυβερνήσεις συνεργασί-ας κατά τη διάρκεια της κρίσης - δεν μπορεί κανείς μόνος του», τόνισε δε, ξεκαθαρίζοντας ότι αν και το ΠΑΣΟΚ πιστεύει ότι θα νικήσει, θα είναι το πρώτο κόμ-μα των εκλογών, εντούτοις προε-τοιμάζει για την «επόμενη μέρα» πρωτοβουλίες για τη διαμόρφω-ση της βάσης για κυβερνήσεις συνεργασίας (που εκ των πραγ-μάτων χρειάζονται έναν άλλο τρόπο οργάνωσης και έναν άλλο θεσμικό ρόλο των κομμάτων σε σχέση με τη λειτουργία της κυ-βέρνησης).

Οι προτάσεις Βενιζέλου:Τη συγκρότηση (το πολύ) 14 υπουργείων, συμπεριλαμβανο-μένου και του υπουργείου Εμπο-

ρικής Ναυτιλίας «που πρέπει να αποκτήσει και πάλι η μεγαλύτε-ρη ναυτιλιακή δύναμη του κό-σμου, η Ελλάδα».

Την πρόβλεψη ελάχιστων θέσε-ων υφυπουργών - όχι πάνω από 10.

Τον προσδιορισμό αυστηρών κριτηρίων επιλογής γενικών γραμματέων. Μόνιμοι γενικοί γραμματείς σε ευαίσθητους το-μείς, όπως τα φορολογικά και τε-λωνειακά θέματα - ένας γενικός γραμματέας κατά προτίμηση σε κάθε υπουργείο.Την αναβάθμιση του ρόλου της Γενικής Γραμματείας της κυ-βέρνησης, την κατάργηση της κάθετης οργάνωσης των υπουρ-γείων, δηλαδή των υπουργικών φέουδων.

«Δεν χρειάζεται να έχουμε υπουργικό πατριωτισμό και δι-εκδίκηση αρμοδιοτήτων. Ο κάθε υπουργός είναι αρμόδιος για ένα υπουργείο, αλλά και για τις ορι-ζόντιες πολιτικές που αντιστοι-χούν πρωτίστως στο υπουργείο του ώστε να ξεπεραστεί το τρα-

γικό πρόβλημα των συναρμοδι-οτήτων και της γραφειοκρατίας. Αρα ένας υπουργός είναι αρ-μόδιος για θέματα υγείας, αλλά και για όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την κοινωνική πολιτι-κή, την πρόνοια. Ενας υπουργός είναι αρμόδιος για τα προγράμ-ματα που έχουν σχέση με τις επενδύσεις», είπε χαρακτηριστι-κά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.Την καθημερινή τηλεδιάσκεψη γενικών γραμματέων για την επίλυση των προβλημάτων χω-ρίς καθυστέρηση, τη συγκρότη-

ση ολιγομελών διυπουργικών επιτροπών και τη συνένωση συναφών αρμοδιοτήτων σε ένα υπουργείο.

Την απόφαση για καμία ειδική παραγραφή για την ευθύνη των υπουργών, κανένα ειδικό, ευνοϊ-κό ποινικό αδίκημα για υπουρ-γό.

Ειδικότερα για τα απαραίτητα βήματα εκσυγχρονισμού της Δημόσιας Διοίκησης ο αρχη-γός του ΠΑΣΟΚ διαπίστωσε ότι

έχουν ήδη γίνει αρκετά, αλλά ο μεγάλος στόχος είναι η «επιστη-μονικά άρτια αξιολόγηση υπη-ρεσιών και προσωπικού, η ενερ-γοποίηση του νέου Πειθαρχικού Δικαίου, των νέων Πειθαρχικών Συμβουλίων κ.ά.

Για το κράτος δικαίου, προτείνει καταρχάς να γίνεται η επιλογή ηγεσίας της Δικαιοσύνης από το υπουργικό Συμβούλιο, αλλά με τη σύμφωνη γνώμη της Βουλής με πλειοψηφία δύο τρίτων».

Καθαρή γραμμή«Οι προτάσεις αυτές πρέπει φυ-σικά να συζητηθούν και με τις άλλες πολιτικές δυνάμεις για να γίνουν αντικείμενο ευρείας συ-ναίνεσης και μεταπλειοψηφιών λύσεων. Το ΠΑΣΟΚ έχει καθαρή γραμμή, ξέρει πάρα πολύ καλά ότι το όλο θέμα είναι το κράτος», υπογραμμίζει και καταλήγει στην ανάλυση των προγραμμα-τικών του θέσεων ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ: «Οι προτάσεις μας είναι συγκε-κριμένες, υπεύθυνες, εφικτές και καλώ όλα τα κόμματα να αντα-ποκριθούν».

Νίκη του ΠΑΣΟΚ και κυβέρνηση με 14 υπουργούς

Η συνάντηση της Αριστεράς με τον πολιτισμό δεν είναι μόδα

Αριστερή κριτική για τον “πατερούλη Φώτη”...

Στη συμμαχία των διανοουμένων και των ανθρώπων του πολιτισμού με το ΣΥΡΙΖΑ, με στόχο την ανί-χνευση των δυνα-τοτήτων για την πολι-τισμική α ν α -γ έ ν -ν η -ση

της χώρας, προσβλέπει ο Αλ. Τσίπρας, όπως ανέφε-ρε ο ίδιος σε εκδήλωση που έγινε στον πολυχώρο gazARTE στου Ψυρρή, με τη συμμετοχή προσωπικο-

τήτων των γραμμάτων και των τεχνών.

Η συνά-ντηση της Α ρ ι σ τ ε -ράς με τον πο-λιτισμό δ ε ν ε ίναι

μόδα, αλλά έχει ισχυρές καταβο-λές, υποστήριξε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ και αναφέρθη-κε σε μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Θεοδωράκης, ο Ρίτσος, ο Κατράκης κ.ά που έφεραν την ηγεμονία των αριστερών ιδεών στην Ελλάδα μέσω της λογοτε-χνίας και των τεχνών.

«Σήμερα χρειαζόμαστε μια νέα, πραγματική δημοκρατία η οποία θα κατοχυρώνεται με τους αγώνες του λαού και με ένα νέο σύνταγμα», υπογράμμι-σε και πρόσθεσε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν επενδύει στην εξαθλίωση της κοινωνίας. Εμείς, πρόσθεσε, «επενδύουμε στην αξιοπρέπεια των ανθρώπων, στην ικανότητά τους να κάνουν επιλογές χωρίς εκβιασμούς και εξαρτήσεις και να μπορούν να οραματίζονται και να αγωνίζονται για ένα κα-λύτερο κόσμο».

Αρνητικές εντυπώσεις έχει προκαλέσει το γεγονός ότι η ΔΗΜΑΡ προτίθεται να αναγρά-φει στα ψηφοδέλτιά της... κάτω από τον τίτλο του κόμματος, το όνομα του προέδρου της Φώτη Κουβέλη. Η λογική της απόφα-σης είναι βέβαια ότι οι πολίτες ξέρουν και εκτιμούν τον Κουβέ-λη, ενώ η ΔΗΜΑΡ είναι ακόμα σχετικά άγνωστη, αυτό ωστόσο δεν εμποδίζει ένα κύμα κριτικής και σαρκασμού να διατρέχει την πολύχρωμη αριστερά, ξεκινώ-ντας από απαξιωτικές κρίσεις για το νεογέννητο κόμμα, το οποίο λοιδωρείται ως «μωρό του Κουβέλη», και φτάνοντας μέχρι εχθρικές κρίσες για τον αρχηγό του, που χαρακτηρίζεται «ο πατερούλης Φώτης, με σαφές υπονοούμενο για τον πατερού-λη Στάλιν. Κι όλα αυτά γιατί όπως εκτιμούν οι ψυχραιμότε-ροι: -Ένα κόμμα που καταδικά-ζει μετά βδελυγμίας την προσω-πολατρεία καταφεύγει σ΄αυτή εν ονόματι εκλογικών σκοπιμο-τήτων. -Το μήνυμα που παίρνει

ο πολίτης είναι ότι η Δημοκρα-τική Αριστερά είναι «το κόμμα του Κουβέλη», κάτι που θυμίζει παλιές εποχές, με το κόμμα του Μαρκεζίνη, ή το κόμμα του Λε-βέντη. -Η αναγραφή του ονόμα-τος του Κουβέλη θεωρείται υπο-τιμητική για άλλα επώνυμα και αρκετά προβεβλημένα στελέχη όπως ο Λυκούδης, ο Μαργα-ρίτης, ο Σαμπατακάκης κλπ, τα οποία μάλιστα έπαιξαν σημα-ντικό ρόλο στην απόσχιση από το ΣΥΡΙΖΑ και στη δημιουργία του κόμματος. Η προσωπική προβολή πάντως και η ταύτιση του κόμματος με το πρόσωπό του ουδόλως φαίνεται να ενο-χλεί τον Φώτη Κουβέλη, παρά το γεγονός οτι κεντρικό στοιχείο της δημόσιας εικόνας του ειναι η συλλογικότητα και η εσωκομ-ματικη δημοκρατία. Να σημειωθεί τέλος ότι «θύμα» αυτής της κατάστασης μέσα στη ΔΗΜΑΡ έπεσε ήδη η Άννα Φι-λίνη, η οποία παραιτήθηκε από την Κεντρικη Επιτροπή και από το κόμμα λίγο πριν τις εκλογές..

Page 7: Free Day T168

Από το το Ζάππειο Μέγαρο την Πέμπτη ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, παρουσία-σε το σχέδιο του κόμματός του για τους θεσμούς, την κοινωνία και την ασφάλεια.

Ο κ. Σαμαράς αναφέρθηκε σε ζητήματα που αφορούν τη δια-φάνεια, τη λειτουργία του Κοι-νοβουλίου και της εκτελεστικής εξουσίας, καθώς επίσης την ενί-σχυση του αισθήματος ασφάλει-ας των πολιτών και τη βελτίωση της καθημερινότητας.

Ο αρχηγός της ΝΔ μεταξύ άλλων δεσμεύτηκε για:

Κατάργηση του νόμου Ραγκού-ση για την ιθαγένειαΑξιοποίηση των κονδυλίων για δημιουργία χώρων κράτησης παράνομων μεταναστών και πρωτοβουλία για επαναπροώ-

θηση στις χώρες προέλευσης σε συνεργασία με άλλες ευρωπαϊ-κές χώρεςΚαθιέρωση ασυμβίβαστου μετα-ξύ της ιδιότητας βουλευτή και υπουργούΕπανεξέταση του αριθμού των βουλευτών και των βουλευτών ΕπικρατείαςΑναθεώρηση της διάταξης για την ασυλία των βουλευτώνΑλλαγή στον έλεγχο του Πόθεν Έσχες πολιτικώνΚατάργηση βουλευτικών προνο-μίωνΊδρυση Συνταγματικού Δικαστη-ρίουΑναθεώρηση του άρθρου 16 για την ίδρυση μη κρατικών ΑΕΙ

Οι προτάσεις του κ. Σαμαρά αφορούν τη συνολικότερη λει-τουργία του κράτους και της κυ-βέρνησης για την οποία έχει ήδη περιγράψει πως θα είναι ολιγο-

μελής με εξωκοινοβουλευτικούς και μία από τις πρώτες προτε-ραιότητές της θα είναι η ανασύ-σταση του υπουργείου Ναυτιλί-ας – θέμα το οποίο ο Πρόεδρος της ΝΔ θεωρεί ως μείζονος ση-μασίας για την προοπτική εξό-δου της χώρας από την κρίση με

την προσέλκυση επενδύσεων.

«Κοινωνική συνοχή και ομα-λότητα στη χώρα». Τις δυο αυ-τές προϋποθέσεις περιέγραψε ο Πρόεδρος της ΝΔ ως προα-παιτούμενα για να μπουν σε εφαρμογή όλες οι αλλαγές στην

οικονομία και στο κράτος επα-ναφέροντας στην κορυφή της ατζέντας του το ζήτημα της ασφάλειας των πολιτών και της μετανάστευσης.

Η ΝΔ έδωσε στη δημοσιότητα και το δεύτερο διαφημιστικό σποτ το οποίο περιγράφει τις προτεραιότητες που βάζει ο κ. Σαμαράς:

-Εξεταστική για το πώς η χώρα οδηγήθηκε στο μνημόνιο

-Έλεγχος Πόθεν Έσχες για όλους όσοι άσκησαν εξουσία από το 1974 μέχρι σήμερα

-Αλλαγή του νόμου περί ευθύ-νης υπουργών, αλλαγή στο νόμο για τη βουλευτική ασυλία

-Ασυμβίβαστο μεταξύ βουλευτι-κής έδρας και υπουργικής θέσης

Tο κοινωνικό πρόγραμμα της ΝΔ παρουσίασε ο Α. Σαμαράς

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

07

Πρωθυπουργός ή ξανά εκλογές; Tα ψηφοδέλτια Επικρατείας ΝΔΣτην 8η θέση ο γιος του αγωνιστή της Αριστεράς Γρηγόρη Λαμπράκη

Έχοντας μπει στην τελι-κή ευθεία για τις εκλο-γές, θα περίμενε κανείς να έχει ξεκαθαρίσει κά-πως το τοπίο. Κι όμως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο... με όλα τα εν-δεχόμενα ανοιχτά.

Στο γαλάζιο στρατόπεδο πάντως, εκμεταλλευόμε-νοι την πανθομολογού-μενη πρωτιά που θα κα-ταλάβουν, η στρατηγική τους δημοσίως αρχίζει με την αυτοδυναμία και τελειώνει στην αυτοδυ-ναμία.

Στο παρασκήνιο όμως και στις αλλεπάλληλες συσκέψεις που γίνονται καθημερινά υπάρχει και κάτι άλλο που τους απα-σχολεί...

Κι αν δεν υπάρξει αυτο-δυναμία; «Τι θα κάνου-με; Θα πάμε σε συγκυ-βέρνηση με το ΠΑΣΟΚ;» είναι το δίλλημα που έχει μπει για τα καλά στο τραπέζι των συζη-τήσεων.

Καταρχήν υπάρχει η άποψη πως η ΝΔ στην περίπτωση που δεν έχει την αυτοδυναμία, δεν πρέπει να δώσει την ευ-καιρία στο ΠΑΣΟΚ να «ξεπλυθεί» των αμαρτι-ών του, μέσω μιας «κα-νονικής» συγκυβέρνη-σης.

Η λύση λοιπόν που προ-τείνεται από τους οπα-δούς αυτής της άποψης είναι εκλογές ξανά. Θεω-ρώντας ότι οι πολίτες θα δώσουν στη ΝΔ την πο-λυπόθητη αυτοδυναμία.

Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη- μειοψη-φούσα είναι η αλήθεια – που λέει ότι η ΝΔ πρέ-πει ως πρώτο κόμμα και έχοντας τον έλεγχο των πρωτοβουλιών, να σχη-ματίσει κυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ, με τον Αντώνη Σαμαρά πρωθυπουργό.

Να σημειωθεί πως τη λύση αυτή προκρίνει και ο Ευάγγελος Βενιζέ-λος, ο οποίος, εμμέσως πλην σαφώς, δηλώνει

πως δεν έχει πρόβλημα να είναι ο αρχηγός της ΝΔ ο επόμενος πρωθυ-πουργός…

ΥΓ. Σύμφωνα με στενούς συνεργάτες του Αντ. Σα-μαρά, η ΝΔ μπορεί να πάρει, όπως εκτιμούν, έστω και στο νήμα της κούρσας την αυτοδυνα-μία.

Η αισιοδοξία τους αυτή στηρίζεται στην αυξη-μένη συσπείρωση που παρουσιάζει, όπως λένε, το κόμμα τους, αλλά και στην υποχώρηση των ποσοστών του κόμματος του Πάνου Καμμένου.

Μάλιστα για το κόμμα του Καμμένου, θεωρούν στη Συγγρού πως δεν θα αντέξει μέχρι τέλους την γαλάζια επίθεση που δέχεται και τα πο-σοστά του θα είναι πολύ χαμηλότερα απ΄ ότι το εμφάνιζαν οι δημοσκο-πήσεις- μέχρι την ημέρα της απαγόρευσης των γκάλοπ...

Ο αρεοπαγίτης και πρό-εδρος της Ένωσης Δικα-στών και Εισαγγελέων, Χαράλαμπος Αθανασίου, τέθηκε επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατεί-ας της Νέας Δημοκρα-τίας. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Χρύσανθος Λαζαρίδης, σύμβουλος του Αντώνη Σαμαρά, ενώ στην τρίτη θέση ο εκπρό-σωπος της ΝΔ, Γιάννης Μιχελάκης.

Όπως ανέφερε ο πρό-εδρος της παράταξης, Αντώνης Σαμαράς, το ψηφοδέλτιο εκφράζει τη βούληση της ΝΔ να κάνει πράξη τη διαφάνεια στο δημόσιο βίο, να προτάξει την απόδοση Δικαιοσύ-νης, αλλά και την ανεξαρ-τησία της Δικαιοσύνης.

Αναλυτικά:

1. Χαράλαμπος Αθανασί-ου του Χριστόφα, πρόε-δρος της Ένωσης Δικα-στών και Εισαγγελέων, όπου εκλέγεται από το

2008 έως σήμερα.

2. Χρύσανθος Λαζαρίδης του Αλεξάνδρου, σύμβου-λος του Προέδρου της ΝΔ.

3. Ιωάννης Μιχελάκης του Σπυρίδωνος, εκπρό-σωπος της ΝΔ.

4. Ηλίας Κονοφάγος του Κωνσταντίνου, χημικός Μηχανικός του Ελβετι-κού Ομόσπονδου Πολυτε-χνείου της Λοζάνης.

5. Αναστασία Σαλή - Πα-πασαλή του Βασιλείου, πρύτανης Ιονίου Πανε-πιστημίου. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας.

6. Σταύρος Παπαγεωργί-ου του Βασιλείου, πτυχι-ούχος Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Θεσσαλο-νίκης.

7. Μαρία Ελένη Σούκου-λη - Βιλιάλη του Δημητρί-ου, πολιτικός μηχανικός.

8. Θεόδωρος Λαμπράκης του Γρηγορίου, Οικονομο-λόγος.

9. Γεώργιος Πετράκης του Εμμανουήλ, υπάλληλος δασικής Υπηρεσίας. Πρό-εδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αποκεντρω-μένων Διοικήσεων.

10. Σωτήριος Βαχαβιώλος του Ιωάννη, πτυχιούχος Μηχανολογίας του Πα-νεπιστημίου Fairleingh Nτίκινσον με BSEE.

11. Δήμητρα Λυγούρα του Γεωργίου, μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογι-στικών συστημάτων. Κα-θηγήτρια Πληροφορικής στο Κέντρο Πληροφόρη-σης και Στήριξης Νέων του Δήμου Δάφνης.

12. Δημήτρης Τσομώκος του Παναγιώτη, καθη-γητής Οικονομικών του Πανεπιστημίου της Οξ-φόρδης.

Page 8: Free Day T168

ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

08

Κακό μπελά βρήκε ο Αλέξης Τσίπρας με την απάντησή του στον 9,84 ότι με τον Καμμένο ο ΣΥΡΙΖΑ έχει με-γάλες πολιτικές και ιδεολογικές διαφορές, αλλά... αν χρειαζόταν στη Βουλή πέντε ψήφους και τις έδιναν οι Ανεξάρ-τητοι Έλληνες δεν θα έλεγε όχι, για να γλιτώσει ο τόπος από τα μνημόνια.

Η ΝΔ έσπευσε να αναγγεί-λει περιχαρής ότι πέφτουν οι μάσκες, το ΠΑΣΟΚ έσπευσε να καταγγείλει το ΣΥΡΙΖΑ, το διαδίκτυο γέμισε σχόλια για «κρυφή συμφωνία Καμμένου-Τσίπρα». Μέχρι και ο Μεϊμα-ράκης βγήκε για να πει ότι «αν υπάρχει κρυφή συμφωνία πρέπει να μας το πουν».

Αντιδράσεις υπήρξαν και μέσα από τον ΣΥΡΙΖΑ με πρώτη τη δήλωση Παπαδη-μούλη που αποδοκίμασε τον όσα είπε επί του προκειμένου ο Τσίπρας.

Πιο σοβαροί άνθρω-ποι πάντως σημει-

ώνουν ότι εκτός από την εκλογι-κή υποκρισία των επικριτών του Τσίπρα, στην προκειμέ-

νη περίπτωση ο αρχηγός του ΣΥ-

ΡΙΖΑ ήθελε και τα έπαθε.

Διότι στην πολιτική υπάρ-χουν πράγματα που λέγονται και δε γίνονται και πράγματα που γίνονται και δε λέγονται. Αν και δε μίλησε για συνεργα-σία ή σύγκλιση με τον Πάνο Καμμένο, δηλαδή, ο Αλέξης έκανε σοβαρό λάθος αφήνο-ντας να αιωρείται η άποψη ότι δεν είναι απίθανο να τα βρουν ο ΣΥΡΙΖΑ με τους Ανε-ξάρτητους Έλληνες.

Και φυσικά έσπευσαν να το εκμεταλλευτούν οι πολιτικοί του αντίπαλοι εντός και εκτός αριστεράς.

Ας πρόσεχε ο νεαρός αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ...

Μπορεί να εμφανίζεται αισιόδοξη, να δηλώνει ότι φιλοδοξεί να παίξει με το κόμμα της το ρόλο καταλύτη σε ενωτικές κυβερνήσεις... να διακηρύσσει ότι η Δη-μοκρατική Συμμαχία θα είναι η μεγάλη έκπληξη των εκλογών, αλλά η αλήθεια είναι ότι η Ντόρα Μπακογιάννη ανησυ-χεί σοβαρά. Πρώτον, διότι οι δημοσκο-πήσει είναι απογοητευτικές -ελάχιστα περιθώρια αφήνουν για την είσοδό της στη Βουλή. Δεύτερον, γιατί το προκλογι-κό κλίμα είναι τέτοιο, ώστε μια «ήρεμη δύναμη» όπως η ΔΗΣΥ πολύ δύσκολα μπορεί να κρατηθεί στην επιφάνεια και να μην καταβυθιστεί από τα κύματα ορ-γής που διατρέχουν την κοινωνία. Τρίτον γιατί η ΔΗΣΥ έχει καθαρές θέσεις όσον αφορά στο τι πρέπει να γίνει, αλλά εντε-λώς θολές για το πως θα γίνει και ποιοι θα το κάνουν. Από την άποψη αυτή η Ντόρα κινδυνεύει να καταταγεί στην κατηγορία των «συμπαθητικών» όπως ο Μάνος, που όλοι τους ακούνε, πολλοί συμφωνούν μαζί τους, αλλά ελάχιστοι τους ψηφίζουν. Στην πραγματικότητα, παρά την τρομπαρισμένη αισιοδοξία, το μυστικό της Ντόρας σ’ αυτές τις εκλογές είναι ένα: Να διασωθεί η ίδια πολιτικά και να είναι παρούσα στις αναπόφευκτες μετεκλογικές εξελίξεις και ανακατατάξεις. Τόσο στην κεντροδεξιά όσο και γενικότε-ρα. Από την άποψη αυτή το 3% είναι η σωσίβια λέμβος με την οποία ελπίζει να ξεφύγει από το γενικό ναυάγιο...

Αφού κράτησε για αρκετή ώρα σε αγω-νία τους χιλιάδες ακροατές του στην πρωϊνή εκπομπή του Real FM... ο Γιώρ-γος Τράγκας απάντησε χωρίς υπεκφυγές το ερώτημα που είχε θέσει στον εαυτό του: τι θα ψηφίσω σ’ αυτές τις εκλογές. Θα ψηφίσω το λιοντάρι της Ελλάδας είπε, τον Μανώλη Γλέζο, τον άνθρωπο που δε φοβήθηκε τους Γερμανούς κλπ. Και κα-τάγγειλε με το μοναδικό του τρόπο εκεί-νους που ψέκασαν τον Μανώλη Γλέζο με χημικά πριν λίγο καιρό στο Σύνταγμα. Για τέτοια είδηση το σχόλιο δεν μπορεί παρά να είναι νεανικό: Ουάου!

Μπορεί να την κατητηγορύν ότι παίζει κατενάτσιο απέναντι στην πρόταση του Τσίπρα για μέτωπο της αριστεράς, αλλά στο ποδόσφαιρο δηλώνει... οπαδός του επιθετικού παιγνιδιού. Και σχολιάζοντας στην τηλεόραση του Σκάι το παιγνίδι Μπάγερν-Ρεάλ η γραμματέας του ΚΚΕ δήλωσε όχι μόνο ποδοσφαιρόφιλη αλλά και φαν της Μπάγιερν γιατί της αρέσει το παιχνίδι της γερμανικής ομάδας. Μου αρέσει που δεν παίζει... κατενάτσιο, αλλά φουλ επίθεση, είπε.

Αποκάλυψε επίσης ότι είναι με τη Μπάρ-τσα, καθώς κι ότι δεν βλέπει ελληνικό πο-δόσφαιρο.

Ως εκ τούτου δεν μάθαμε αν ως παλιά κάτοικος Αμπελοκήπων είναι με τον Πα-ναθηναϊκό, όπως η διάσημη ηγερία των βάζελων και φίλη της Λιάνα Κανέλλη...

Με κατηγορηματικό τρόπο ο πρόε-δρος της ΝΔ απέκλεισε, μιλώντας από την Σπάρτη, το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου. «Δεν είμαι μόνο εγώ που δεν θέλω

να συγκυβερνήσω μαζί τους, ψά-χνουν δεξιά και αριστερά να βρούν.

Δεν ξεμπερδεύουν με μια συγνώμη. Θα τους δούμε στην αντιπολίτευση, θα τους κρίνει ο ελ-ληνικός λαός και εκεί θα δούμε εάν αλλάξανε» τόνισε χαρακτηριστικά.

Ο Αντ. Σαμαράς ζήτησε «ισχυρή εντολή» στις εκλογές της 6ης Μαΐου από τον ελληνικό λαό. «Η Ελλάδα θα τα καταφέρει, ελάτε να κερδίσουμε όλοι μαζί το στοί-χημα!» σημείωσε.

Αναφερόμενος στα... συγγενικά κόμματα της ΝΔ είπε πως τα «μικρά κόμματα» προσπαθούν να κόψουν τη δύναμη νίκης της ΝΔ, επισημαίνοντας ότι έτσι δί-νουν «ανάσα στο ΠΑΣΟΚ, ψήφο ασυλίας στο ΠΑΣΟΚ, φιλί ζωή στο ΠΑΣΟΚ».

Για τις «κουκούλες» υποστήριξε πως «πρέπει να βγά-λουμε και τις κουκούλες από τους κουκουλοφόρους, από αυτούς που καίνε τις πόλεις ανεξάρτητα. Από τις 7 Μαϊου τέρμα όλα αυτά, τέρμα οι κουκούλες».

Μιλώντας για την παρουσία της Χρυσής Αυγής έκα-νε λόγο για «εχθρούς της πατρίδας» και είπε ότι «οι κουκουλοφόροι και οι ναζί ήταν ένα πράγμα στην κα-τοχή και τώρα είναι πάλι ένα πράγμα και πρέπει να τους απομονώσετε».

Πανικόβλητα τα φασιστοειδή από τις πληροφορίες ότι δεν μπαίνουν στη βουλή, άρχισαν τις επιθέ-σεις εναντίον των κομμάτων. Την Πέμπτη έβαλαν... στο στόχα-στρο τους τον ιστορικό ηγέτη της

Αριστεράς Μανόλη Γλέζο και τον πρόεδρο του Συνασπισμού Αλέξη

Τσίπρα.

Η οργάνωση που κινείται στα όρια της ημιπαρανο-μίας, σχολιάζοντας την απάντηση του Αλ. Τσίπρα ότι «δεν συνηθίζω να ανταλλάσω συνταγές μαγειρικής με ανθρωποφάγους» ανήρτησε στο site της ένα εμε-τικό σχόλιο.

Ιδού τι γράφουν οι οπαδοί των Ναζί:

«Του οφείλουμε συνεπώς την απάντηση, που η έλ-λειψη δημοσίου βήματος, μας στερεί τη δυνατότητα να του τη δώσουμε κατά πρόσωπο, όπως του αξίζει: Καίτοι μη βρώσιμος, ως νερόβραστος, ο νεοκομ-μουνιστής Τσίπρας έχει δίκιο να μας φοβάται. Διότι πολύ σύντομα, του υποσχόμαστε ότι εντός βουλής θα τον κάνουμε με τα κρεμμυδάκια. Και αυτόν και τους ομοίους του και το ίνδαλμά του, τον κρονόληρο (σ.σ ξεκουτιάρης γέρος) Μανόλη Γλέζο, εμετικό υμνητή του τυράννου των Ελλήνων βορειοηπειρωτών Εμ-βέρ Χότζα, που εβδομήντα χρόνια τώρα εμπαίζει τον ελληνικό λαό με την δήθεν αντιστασιακή παραμύθα του».

Οι δημόσιες εμφανίσεις της Αλέκας Παπαρήγα επιβεβαι-ώνουν τις διαρροές από τον Περισσό που κάνουν λόγο για... εκνευρισμό και ανησυ-χία της γε-νικης

γ ρ α μ -ματέως του ΚΚΕ. Η οποία σύμφωνα με όλα τα στοιχεία δεν ανησυχεί μόνο για την εκλογική τύχη του κόμματός της.

Για πρώτη φορά από το 1991 που αναδείχτηκε στη θέση του επικεφαλής του κόμματος ανησυχεί και για τη δική της πολιτική τύχη.

Η στρατηγική του κόμματος, που συνοψίζεται εκλογικά σε

μια στάση εναντίον των συμ-μαχιών με άλλες αριστερές δυνάμεις, περνάει μεγάλη δο-κιμασία, η οποία όπως είναι φυσικό έχει εξελιχθεί σε δο-κιμασία για την κ. Παπαρήγα.

Η γενική γραμματέας έχει εισηγηθεί, επι-

βάλλει και στηρίζει αυτή τη στρατη-γική και είναι λογικό, αν η σ τ ρ α τ η γ ι κ ή ν α υ α γ ή σ ε ι , αυτό να σημαί-νει και ναυάγιο της Αλέκας.

Αυτό εξηγεί, λένε σοβαρές πη-

γές από το χώρο του ΚΚΕ, τόσο τον

εκνευρισμό της Αλέ-κας σε δημόσιες εμφα-

νίσεις της -κάτι εντελώς νέο για την ήρεμη πολιτικό- όσο και την εμμονή της στην υπε-ράσπιση μιας γραμμής που δεν δείχνει να περνάει ούτε στους οπαδούς, ούτε στα μέλη του κόμματος.

Το εκλογικό αποτέλεσμα του ΚΚΕ θα κρίνει φυσικά τις εξελίξεις. Κανείς όμως δεν μπορεί να αποκλείσει την πι-θανότητα το μνημόνιο, που καταβροχθίζει πολιτικούς, να «φάει» και την Αλέκα...

Ντου στον Τσίπρα για τον ΚαμμένοΤο μυστικό της Ντόρας...

Γλέζο θα ψηφίσει ο Τράγκας!!!!!!

Φουλ επίθεση και Μπάγερν η Αλέκα

Το ΠΑΣΟΚ στο... αναμορφωτήριο της

αντιπολίτευσης

Tα φασιστάκια απειλούν: Θα κάνουμε τον Τσίπρα...

με τα κρεμμυδάκια

Τι φοβάται η Αλέκα;

Page 9: Free Day T168

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

09

Έντονη συγκινησιακή φόρτιση και πολλές προσωπικές ανα-φορές είχε η πρώτη μεγάλη προεκλογική συγκέντρωση του. Σάββα. Τσιτουρίδη στο Κιλκίς. Το Συνεδριακό Κέντρο ήταν κα-τάμεστο ενώ υπήρχαν πολλοί όρθιοι μέσα κι έξω από την αί-θουσα. Mε έκδηλη την συγκίνη-ση απ` το γεγονός ότι εκφωνεί μετά από 5 χρόνια μια ομιλία στους φίλους και ψηφοφόρους του στο Κιλκίς, ο κ. Τσιτουρίδης ξεκίνησε λέγοντας: « Σε αυτές τις εκλογές θέλω να με κρίνει το Κιλ-κίς, ο τόπος μου, η πατρίδα μου. Δε με διόρισε κανείς και θέλω να με βγάλουν βουλευτή και να με κρατήσουν στην πολιτική, οι συμπατριώτες μου και κανείς άλλος. Το να βρίσκομαι και να πολιτεύομαι στο Κιλκίς για μένα αποτελεί στάση ζωής. Ούτε την παράταξή μου εγκατέλειψα ούτε τον τόπο που με τίμησε».

Μ` αφορμή τα όσα διαδραμα-τίστηκαν κατά το τελευταίο δι-άστημα της υπουργίας του, ο Σ. Τσιτουρίδης εξαπέλυσε δριμύτα-τη επίθεση εναντίον μεγαλοεκ-δοτών, καναλαρχών κι εντεταλ-μένων δημοσιογράφων, όπως είπε, οι οποίοι κήρυξαν εναντί-ον του «έναν βρώμικο πόλεμο», όταν είδαν πως θίγονται με την πολιτική του ως υπουργού, διάφορα μεγαλοσυμφέροντα. Ο πρώην υπουργός ανέφερε χαρα-κτηριστικά: « Το μέλλον, στα δύ-σκολα που έχουμε μπροστά μας, ανήκει σε αυτούς που δε συμβι-βάστηκαν σε μια οικονομική και μιντιακή εξουσία η οποία, επί πολλά χρόνια, πλούτιζε από σχέ-σεις αλληλεξάρτησης αλληλοεξυ-πηρέτησης με κάποιο πολιτικό δυναμικό που ανήκει σε όλες τις παρατάξεις. Πλούτιζαν και δεν μπορούσαν να δεχθούν ότι κά-ποιοι από την ελληνική περιφέ-ρεια και οι οποίοι χρωστούσαν

μόνο στον κόσμο τους, αφού δε χρειαζόταν τα κανάλια τους για να κάνουν πολιτική και τις εφημερίδες τους για να γίνουν υπουργοί, αλλά χρωστούσαν μό-νον στον κόσμο της περιφέρειάς τους». Και υπογράμμισε με νό-ημα: « Εγώ και πολλοί άλλοι δε συμβιβαστήκαμε. Δε συμβιβά-στηκα ούτε υπήρξα ορντίναντσα ή φιλιππινέζα κρατικοδίαιτων εκδοτών, βιομηχάνων, εφοπλι-στών, εργολάβων κι άλλων που με τα λεφτά του κράτους το παί-ζουν τραπεζίτες».

Κάνοντας μια αναδρομή στην πολιτική του καριέρα, ο κ. Τσι-τουρίδης ανέφερε: «Νιώθω πε-ρήφανος όταν δηλώνω πρώην υπουργός επειδή νιώθω υπερη-φάνεια και για το έργο που επι-τέλεσα για τον τόπο μου. Παρ’ όλα αυτά όταν εγκαινιάστηκε το έργο της Αρτζάν, το οποίο ήταν

το πρώτο που δημοπράτησα όταν ανέλαβα υπουργικά καθή-κοντα το 2004, κανείς δεν με κά-λεσε στα εγκαίνια».

Ο πρώην υπουργός αναφερό-μενος στη σημερινή κατάσταση είπε χαρακτηριστικά: «Βρήκα στην πολιτική συναδέλφους που δεν δούλεψαν ποτέ και διαπί-στωσα ότι υπάρχουν εφοπλιστές που δεν πλήρωσαν φόρο ούτε ένα ευρώ. Αυτοί που ευθύνονται για τη δημιουργία χρεών, να τα πληρώσουν, στέλνοντας τον λο-γαριασμό σ` εκείνους που πρέ-πει. Εγώ, πάντως, δεν χρωστώ σε κανέναν», είπε μεταξύ άλλων ο κ. Τσιτουρίδης, υπερασπιζό-μενος το πρόγραμμα «Ζάπειο 3″ που εξήγγειλε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης . Σαμαράς. «Δεσμευόμαστε ότι δεν θ` αγγί-ξουμε μισθούς και συντάξεις, θ` αποκαταστήσουμε τις συντάξεις

των χαμηλοσυνταξιούχων και

τα επιδόματα των πολυτέκνων», πρόσθεσε.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η αναφορά του, στο πρόσωπο του σημερινού πρωθυπουργού, τον οποίο χαρακτήρισε «εντολο-δόχο των τραπεζιτών». «Στήθηκε ένα ολόκληρο σύστημα που τον θέλει πρωθυπουργό. Για να μην έχουμε ξανά τον Παπαδήμο, πρέπει να ενισχυθεί αποφασι-στικά το κόμμα μας. Αν παρα-μείνει ο Παπαδήμος, και 50.000 ψήφους να πάρω θα είμαι άχρη-στος ως βουλευτής κατέληξε.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ανα-μένεται και η ομιλία που θα πραγματοποιήσει ο Σάββας Τσιτουρίδης, αύριο Κυριακή 29 Απριλίου, στις 11 το πρωί, στο Κέντρο Νεότητας της Γουμένισ-σας. Η προεκλογική κίνηση και οι ομιλίες του θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 4 Μαΐου, σε συ-γκέντρωση που θα γίνει στο Πο-λύκαστρο.

Σάββας Τσιτουρίδης:

Χρωστάω μόνον... στους πολίτες του Κιλκίς

Ο Καμμένος και οι ύαινες...Ο Πάνος Καμμένος ξεκίνησε για πολλούς σαν φάρσα, που τείνει τώρα να εξελιχθεί σε κίνδυνο...

Ο Καμμένος βγήκε από νωρίς εκτός αυτών των κανόνων. Η προ-παγάνδα του όμως, βασισμένη στην υπερβολή, στους χαρακτη-ρισμούς και σε μια γλώσσα λαϊκι-σμού και υπερπατριωτισμού, που σε ορισμένα σημεία ακουμπάει στη γλώσσα της Χρυσής Αυγής, παίρνει έξαλλο χαρακτήρα όσο πλησιάζουν οι εκλογές και όσο επίσης εντείνονται οι συνδυα-

σμένες επιθέσεις εναντίον του.

Η απόπειρα να εμφανιστεί υπο-ψήφιός του ως πράκτορας της ΕΥΠ, η εχθρική αντιμετώπισή του από πολλά ΜΜΕ, οι επανα-λαμβανόμενες κατηγορίες εναντί-ον του για έλλειψη πατριωτισμού τον ώθησαν σε μια στρατηγική των άκρων, που αποσταθεροποιεί ακόμα και τον ίδιο και την όποια εικόνα του.

Η φθορά του είναι μια απόδειξη ότι δεν αρκεί η επένδυση στη

δημοσιότητα που χαρίζουν οι ακρότητες για να χτίσει κάποιος προφίλ νίκης. Χρειάζεται σοβαρό-τητα, σταθερότητα, ήθος, πολιτι-κή συνέπεια –και σ’ αυτά οι Ανε-ξάρτητοι Έλληνες έχουν σοβαρές ελλείψεις.

Το χειρότερο όμως είναι ότι ο Πάνος Καμμένος, επιλέγοντας ως στρατηγική έναν ακατέργαστο και άγριο πολιτικό λόγο –υπο-τίθεται ότι έτσι θα εκφράσει τη λαϊκή οργή- παρασέρνει και άλ-λες πολιτικές δυνάμεις στο πεδίο

της άρνησης και των φραστικών πυροτεχνημάτων.

Τα οποία καίνε, όπως συμβαίνει συνήθως, και τα χλωρά μαζί με τα ξερά και τελικώς βοηθούν στη δημιουργία ενός κλίματος που το αξιοποιεί και το εκμεταλλεύεται η Χρυσή Αυγή.

Μπορεί να φαίνεται παράδο-ξο, αλλά όσο ο Πάνος Καμμένος επιμένει στη γλώσσα και στην προπαγάνδα του εξτρεμισμού κερδισμένος βγαίνει ο «γνήσιος»

εξτρεμισμός του Μιχαλολιάκου και του ναζισμού του.

Από την άποψη αυτή μπορεί κα-νείς να εκτιμήσει ότι αντικειμενι-κά ο Καμμένος τη στιγμή αυτή εί-ναι χωρίς βέβαια να το επιδιώκει ο καλύτερος σύμμαχος και αιμο-δότης της Χρυσής Αυγής.

Στην πολιτική εξάλλου συμβαίνει πολύ συχνά αυτό: Τα «λιοντάρια» τύπου Καμμένου να τρέφουν τις ύαινες...

Page 10: Free Day T168

ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

10

Για ολική αναθεώρηση του Συντάγματος δεσμεύεται ο Ευ-άγγελος Βενιζέ-λος.

«Χρειαζόμαστε μια μεγάλη εθνι-κή και κοινωνι-κή συμφωνία για μια «Νέα Πολιτεία». Χρειαζόμαστε μια δημο-κρατία της συναίνεσης, γιατί με οριακές πλειοψηφίες δεν πετυχαίνουμε τίποτα», τόνισε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ πα-ρουσιάζοντας τις δεσμεύσεις του κόμματός του για το κρά-τος και το πολιτικό σύστημα.

Ο κ. Βενιζέλος πρότεινε και αλλαγές στον τρόπο εκλογής του Προέδρου της Δημοκρα-τίας όπως να εκλέγεται απευ-θείας από το εκλογικό σώμα

και να έχει νέου τύπου ρυθμιστικές αρμο-

διότητες.

Αλλαγές πρότει-νε και για την κυβέρνηση, το κλειστό αρχηγι-

κό μοντέλο της οποίας, τόνισε,

ευθύνεται σε μεγά-λο βαθμό για την κρίση

που βιώνουμε. Μεταξύ άλλων εισηγήθηκε την κατάργηση της κάθετης οργάνωσης των υπουργείων και περιορισμό του αριθμού των υφυπουρ-γών, που δεν θα ξεπερνούν τους δέκα.

Τόνισε επίσης ότι χρειάζεται ριζική αλλαγή της φυσιογνω-μίας των κομμάτων και δρα-στική μείωση της κρατικής χρηματοδότησης.

Έγχρωμη έκπληξη μέσα στο γκρίζο της εκλογικής αναμέτρησης, το site της Ζωής Κωνσταντοπούλου (zoikonstantopoulou.gr). Γιατί στην προμετωπίδα του έχει τους στίχους του Λευτέρη Παπαδό-

πουλου που μελοποίησε ο Μίκης Θεοδωράκης.

Και γιατί επίσης η νεαρή δικηγόρος ξέ-ρει να συστήνεται αποφεύγοντας την ξύλινη γλώσσα της πολιτικής:

«Ονομάζομαι Ζωή Κωνσταντοπούλου και δηλώνω παρούσα στον αγώνα της γενιάς και του τόπου μου, συμμετέχοντας στο ψηφοδέλτιο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. στην Α’ Αθηνών, με την πεποίθηση ότι είναι στο χέρι μας και είναι ευθύνη μας να αντισταθούμε και να τους ανατρέψουμε. Για να μπορούμε αύριο να κοιτάμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη και τις επόμενες γενιές στα μάτια».

Αυτά ως προς τη γλώσσα. Ως προς την πολιτική ταυ-τότητα η νεαρή δικαιώνει όσους κατά καιρούς υπο-στηρίζουν ότι το μήλο κάτω απ’ τη μηλιά θα πέσει...

«Κουβέντα αυτοκριτικής» από τον Κώστα Καραμανλή για ότι έγινε μέχρι το 2009, είπε ο Ευάγγελος Βενι-ζέλος, μιλώντας στα θεσσαλικά ΜΜΕ. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αναφερόταν στη δήλωση με την οποία ο πρώην πρωθυπουργός εκφράζει τη στήριξή του στη ΝΔ και στον Αντώνη Σαμαρά. Σε ερώτηση αν ο κ. Παπανδρέου θα προβεί σε ανάλο-γη δήλωση στήριξης του ΠΑΣΟΚ και του ίδιου, ο κ. Βενιζέλος απάντησε ότι ο πρώην πρόεδρος του ΠΑ-ΣΟΚ είναι μάχιμος, υποψήφιος του κόμματος και δεν σιώπησε τρία χρόνια όπως ο Καραμανλής.

Όλα σωστά. Μόνο ένα ξέχασε ο πρόεδρος του ΠΑ-ΣΟΚ. Ότι ο Γιώργος Παπανδρέου δεν καταδέχτηκε ως τώρα να πει δυο λόγια αυτοκριτικής για τη δική του πρωθυπουργική θητεία. Άφησε αυτή τη «δύσκο-λη δουλειά» στον ίδιο. Δυο μέτρα και δυο σταθμά ο κύριος Βενιζέλος. Γιατί και στην περίπτωση αυτή με τους «πρώην» αποδεικνύεται το γνωστό: Θεέ μου φύ-λαγέ με από την κριτική, γιατί από την αυτοκριτική φυλάγομαι μόνος μου. Όπως κι αν λέγομαι..

«Κάτω από τη μπάρα» κινδυνεύει να κλατάρει αυτή τη φορά η Φώφη Γεννηματά, όπως σημειώνουν οι κακεντρεχείς εκλογολόγοι της Ιπποκράτους.. . Κι αυτό γιατί ενώ ο Πύρρος θα αναδειχτεί σίγουρα νικητής -δεν χρειάζεται να σηκώσει κιλά αυτή τη φορά- η εκλογή της Φώφης δεν είναι καθόλου βέβαιη, καθώς χρειάζεται το ΠΑΣΟΚ να ξεπεράσει το 16% και να προσεγγίσει το 17% για να εκλέξει δύο από το ψηφο-δέλτιο επικρατείας. Πράγμα που αν πιστέψουμε τις τελευταίες δημοσκοπήσει οι οποίες είδαν το φως της δημοσιότητας καθόλου βέβαιο δεν είναι. Το άγχος της Φώφης γίνεται ακόμα μεγαλύτερο απο το γεγονός ότι στις προηγούμενες εκλογές έμεινε εκτός νυμφώνος εξαιτίας της επιπολαιότητας του Παπανδρέου -και της δικής της όμως- αφού παραιτή-θηκε από την περιφέρεια χωρίς όπως αποδείχτηκε να έχει δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα για τη Βουλή. Έζησε με το βάρος τόσο καιρό αλλά το άντεξε, γιατί όσο να ‘ναι ο Γιώργος ήταν ελαφρύς. Τώρα με το βά-ρος του Βενιζέλου που την επέλεξε και του Πύρρου που είναι απο πάνω της στο ψηφοδέλτιο θα πάθει ασφυξία η κοπέλα...

Από τους πιο συμπαθείς πο-λιτικούς ο Παναγιώτης Κου-ρουμπλής, χαίρει μεγά-λης εκτίμησης σε αντιπάλους και φίλους. Ακόμα π ε ρ ι σ σ ό τ ε -ρο απο τη μέρα που «τα βρόντη-σε» λόγω μνημονίου και άφησε πίσω του το ΠΑΣΟΚ, για να πάει μάλιστα στο «ζόρικο» ΣΥ-ΡΙΖΑ μαζί με τη Σοφία Σακοράφα. Ε, στον Κουρουμπλή, όπως και σε άλλους, τυχαίνουν τα πιο απίθανα στις προεκλογι-κές τους βόλτες.Όπως για πα-ράδειγμα η λαϊκή κυρία που

τον πλησίασε στους Αγίους Αναργύρους για να του πει

τη γνώμη του για τον ίδιο σε αντίθεση

με τους άλλους.

«Οι περισσό-τεροι είναι κ ό τ τ ε ς » , του είπε. Και σκύ-βοντας στο αφτί του

για να μην την ακούσουν:

«εσύ όμως έχεις αρχ...α».

Άγαλμα ο Κουρουμπλής που έχει ακούσει ότι έχει θάρρος, έχει κουράγιο, έχει κότσια τέλος πάντων. Αλλά όχι έχει αρχ..α, πολιτικά εννοείται, πρώτη φορά το άκουγε.

Νίπτει τας χείρας για το χάλι της χώρας και εμφανίζεται άμοιρος ευθυνών για όσα έγιναν επί πρωθυπουργίας του, ο Γιώργος Παπανδρέ-ου...

Απαντώντας στις όντως βα-ριές κουβέντες που είπε ενα-ντίον του ο Πάνος Καμμένος απο την κρατική τηλεόραση και τον Σκάι, δεν αρκείται να τον περάσει γενεές δεκα-τέσσερις, αλλά παίζει το ρόλο της αγνής Αλίκης στη χώρα των.. τεράτων, φορτώνοντας

τα πάντα στους πολιτικούς του αντιπάλους και απονέ-μοντας στον εαυτό του εύ-σημα για την πολιτική και τη στάση του!

Με τη σκληρή του ανα-κοίνωση, που φανερώνει εκνευρισμό, επιτίθεται με σφοδρότητα στον πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων, ο οποίος τον χαρακτήρσε απατεώνα, και τον αποκαλεί ψεύτη, πατριδοκάπηλο και δημαγωγό.

Νέο Σύνταγμα από το Βενιζέλο Με λένε Ζωή...

Από την αυτοκριτική φυλάγονται μόνοι τους...

Κάτω από τη μπάρα η Φώφη!

Τα κρυφά όπλα του Κουρουμπλή

Ο Παπανδρέου... αθώα Αλίκη στη χώρα των τεράτων!

Μηδενιστές

Ότι θέλεις κυκλοφορεί, ενόψει μάλιστα εκλογών, στο διαδίκτυο. Ειδήσεις, κουτσομπολιά, φήμες, διαδόσεις, αποκαλύψεις, ανακριβείς ειδήσεις, ακρι-βή ρεπορτάζ, στοιχεία και βιογραφικά παντός

είδους. Με αποτέλεσμα να έχει ανάγκη ο καθένας ένα ειδικό φίλτρο διαδικτύου –μέσα στο μυαλό του- και να επιστρατεύει την πείρα και την κρίση του για να μην πέσει θύμα παραπληροφόρησης ή προπαγάνδας –εχθρικής, αντεθνικής, αντιμνημονιακής και κάθε είδους.

Να για παράδειγμα, χτες, με αφορμή την έκθεση Προβόπουλου, η οποία ασχολείται ενδελεχώς με το σήμερα και το αύριο της οικονομίας και της χώρας και υποστηρίζει την ανάγκη να υποστηριχτούν τα κόμματα που υποστηρίζουν τα μνημόνια, κυκλοφό-ρησε σε κάποια sites η πληροφορία ότι ο συντάκτης της έκθεσης τα λέει αυτά, αλλά αμείβεται με κάτι παραπάνω από 30.000 ευρώ το μήνα από την Τράπεζα της Ελλά-δας. Ότι έπαιρνε μάλιστα μέχρι πέρυσι κάτι πάνω από 40.000 ευρώ, αλλά επέβαλε στον εαυτό του μείωση για να δώσει το καλό παράδειγμα.

Αν είναι δυνατό να λέγονται και να γράφο-νται τέτοια πράγματα. Διότι εντάξει, ένας διαπρεπής τραπεζίτης δεν είναι κι αφύσικο να παίρνει τόσα λεφτά σε ένα μήνα, όσα παίρνει ένας εργαζόμενος με τον κατώτερο μισθό σε πέντε-έξι χρόνια. Τα αξίζει στο κάτω-κάτω, με τέτοιες σπουδές και τέτοιο ταλέντο να κάνει το χρήμα να γεννάει. Αλλά ένας θεσμικός παράγοντας, ένας οδηγός μας στα μονοπάτια της σωτηρίας, ένας πατριώ-της που μας προειδοποιεί για την επικείμε-νη καταστροφή αν δε δεχτούμε πρόθυμα τη φτώχεια; Είναι δυνατό να γράφονται τέτοιες τερατολογίες;

Θέλουν δηλαδή να πιστέψουμε ότι ένας άνθρωπος που η τράπεζα του προσφέρει όλα τα καλά –επικοινωνία, ταξίδια, αυτοκί-νητα με οδηγούς, φύλαξη κλπ- πληρώνεται από πάνω και τόσο πλούσια για να αναλύει σε μας την ανάγκη της ανεργίας και της φτώχειας; Μας θεωρούν τόσο κορόιδα ώστε να πιστέψουμε ότι ένας τέτοιος παράγοντας καταδέχεται τέτοιες εποχές να έχει αυτό το εξωπραγματικό εισόδημα και να προτείνει για μας μισθούς Βουλγαρίας; Βλέπει γύρω του παιδιά να λιμοκτονούν και μεγάλους να αυτοκτονούν και προτείνει να μείνουμε σταθεροί στην πολιτική που γεννάει τέτοια δράματα, γιατί αλλιώς αλίμονό μας;

Είναι προφανές πού αποσκοπούν τέτοιες τερατολογίες. Να εμφανίσουν μηδενικές τις υποδείξεις Προβόπουλου, προσθέτοντας μη-δενικά στο εισόδημά του. Αποδεικνύοντας το είδος των μηδενιστών που κρύβονται πίσω τους...(δημοσιεύτηκε στην Αυγή)

Του Θαναση ΚαρΤερου

άποψη

Page 11: Free Day T168

ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

11

Χαμόγελα στη Νέα Δημοκρατία, μετά την ιδιαίτερα επι-τυχημένη πα-ρουσίαση του ο ι κ ο ν ο μ ι κ ο ύ προγράμματος, στο Ζάππειο. Ο Αντώνης Σαμα-ράς, όπως λέει το επιτελείο του, έπει-σε πως είναι έτοιμος να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας, διαθέτοντας ένα συγκροτημένο σχέδιο.. για την ανάκαμψη της οικονομί-ας και την επιστροφή στην ανάπτυξη.

Μερικά από τα σημεία του Ζαππείου 3:• Τέλος στις οριζόντιες περι-κοπές μισθών και συντάξεων, διασφάλιση 13ου και 14ου μισθού• Αποκατάσταση των πολύ χαμηλών συντάξεων και των πολυτεκνικών επιδομάτων

• Μείωση των φο-ρολογικών συντε-

λεστών στο 19%, 9% και 5% (του-ριστικό πακέτο)• Μαχαίρι στο σπάταλο κρά-τος, ιδιωτικο-

ποιήσεις• Κατάργηση χα-

ρατσιού- ενιαίος φό-ρος ακινήτων

• Αποζημίωση ομολογιού-χων• Σημαντική στήριξη αγρο-τών και κτηνοτρόφων• Συμψηφισμός οφειλών προς το Δημόσιο. Φορολογική αμνήστευση για επιστροφή καταθέσεων• Νομοθετικές παρεμβά-σεις για τους δανειολήπτες (Η δόση δανείων δεν θα μπορεί να ξεπερνά το 30% του μηνι-αίου εισοδήματος). Επιδότηση στεγαστικών δα-νείων πρώτης κατοικίας με 2% για δέκα χρόνια

Σε δημόσια δήλωση στήριξης του Αντώ-νη Σαμαρά και της ΝΔ προέβη ο Κώστας Κα-ραμανλής. Ο πρώην πρω-θυπουργός, αν και αποφεύγει να αναφερθεί στο στόχο της α υ τ ο δ υ να μ ί α ς , συνδέει ευθέως την ενίσχυση του Αντώνη Σα-μαρά στις εκλογές με τη στα-θερότητα και την προοπτική της χώρας.

Ολόκληρη η δήλωση Καρα-μανλή είνει η εξής:«Το κυρίαρχο ζητούμενο στις επικείμενες εκλογές είναι η πολιτική και κυβερνητική σταθερότητα. Κρίσιμες απο-φάσεις πρέπει να ληφθούν, διαρθρωτικές αλλαγές να προ-χωρήσουν γρήγορα και, πάνω απ’ όλα, επείγει μια ολοκλη-ρωμένη αναπτυξιακή πολι-

τική που θα βγάλει τη χώρα από την

αδιέξοδη δίνη της ύφεσης. Η χώρα πρέπει να μπορεί να κυβερνηθεί με ξεκάθαρη πο-λιτική στόχευ-

ση και χρονικό ορίζοντα τετρα-

ετίας.Διαφορετικά η πρω-

τοφανής περιπέτεια που βιώνει ο τόπος μπορεί να επι-δεινωθεί σε όλα τα επίπεδα, οικονομικά, κοινωνικά, ακόμα και εθνικά. Αναγκαία προϋπό-θεση για την πολιτική και κυ-βερνητική σταθερότητα είναι η ενίσχυση της Νέας Δημο-κρατίας. Όσο μεγαλύτερη στή-ριξη έχουν η Νέα Δημοκρατία και ο Αντώνης Σαμαράς, τόσο πιο βάσιμη γίνεται η ελπίδα ότι μπορούμε να βγούμε από την κρίση χωρίς ακόμα μεγα-λύτερο κόστος».

Ζήλεψε τον Καρατζαφέρη με τη Βάνα και είπε να ποντά-ρει στη... διαφορά στήθους ή μήπως σκέφτηκε ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν από μία ξαν-θιά, επιβάλλεται να πάρει και εκείνος μία... Η υποψήφια του Πάνου Καμμένου στη Χίο, όπως διαβάσαμε στο radar.gr, διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδο της στη βουλή...

Στην πρεμούρα του να μαζέψει σταυρουδάκια, ο Μη-ταράκης της ΝΔ, μάλλον λέει πολλά. Τόσα πολλά που φαίνεται πως έχει μπερδευτεί, γι΄αυτό... τη μία μέρα λέει κάτι για ένα θέμα και την επόμενη, με σχετική ευκολία, εντελώς διαφορετικά πράγματα, για το ίδιο πάντα θέμα!!! Όπως έγινε καλή ώρα με το πρόγραμμα συγχωνεύσεων δημόσιων οργανισμών που παρουσί-ασε την Κυριακή στο Ζάππειο ο Αντώνης Σαμαράς. Βγήκε λοιπόν τη Δευτέρα ο νεόκοπος πολιτικός και... ερμηνεύοντας τον πρόεδρο της ΝΔ, είπε πως αυτό θα έχει ως συνέπεια τη μείωση προσωπικού. Δηλαδή απολύσεις εργαζομένων. Μόλις το έμαθαν στη Συγ-γρού, όπως έγραψε το kentrinews.gr, έπαθαν εγκεφα-λικό. Μετά τις σχετικές συστάσεις κι αφού προηγου-μένως οι επιτελείς της Συγγρού...του είχαν τραβήξει το αυτί, βγήκε την Τρίτη και έκανε μια ωραία... πι-ρουέτα, σαν αυτές που κάνει κατά καιρούς ο Καρα-τζαφέρης. «Δεν θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή μπορούν να γίνουν άμεσα απολύσεις χωρίς να έχουμε μεγάλες οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις. Δεν θέλου-με άμεσα απολύσεις γιατί είναι κοινωνικά άδικο και οικονομικά αναποτελεσματικό σε μια οικονομία που ήδη βουλιάζει» δήλωσε στο κρατικό ραδιόφωνο.

Εξώδικο έστειλε ο χουντικός Γεωργαλάς στον Πάνο Καμμένο, στο οποίο τον κατηγορεί ότι δεν τον πλή-ρωσε για υπηρεσίες που προσέφερε στο κόμμα του. Με το εξώδικο, ο διαβόητος Γεωργαλάς, (υφυπουργός την περίοδο της δικτατορίας), καλεί τον Πάνο Καμ-μένο να ανταποκριθεί άμεσα στις υποχρεώσεις απέ-ναντί του και να τού καταβάλει το ποσό των 14.000 ευρώ που φέρεται να του χρωστά από συγγραφή βι-βλίων και μελετών. Ο Πάνος Καμμένος, χωρίς είναι η αλήθεια να μπαίνει στην ουσία της καταγγελίας, με σχόλιο του στο twitter απάντησε ως εξής στον Γε-ωργαλά: «Σε λίγο θα πουν ότι συμμετείχα στο πρα-ξικόπημα σε ηλικία 2 ετών». Πρόσθεσε δε ότι έχουν κατατεθεί μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.

Σε τρεις τέσσερις μέρες το στρατόπεδο για τους μετα-νάστες στην Αμυγδαλέζα θα είναι έτοιμο, δήλωσε στις Βρυξέλλες ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης. Ειχε προηγηθεί η δήλωση Βορίδη ότι... το στρατόπεδο δεν πρόκειται να γίνει, γιατί δεν θα το επιτρέψει ο ίδιος!Πρόκειται για άλλο ένα κρούσμα κυβερνητικής ασυ-ναρτησίας, που δίνει την εντύπωση ότι προχωράμε προς τις εκλογές με το καράβι ακυβέρνητο. Ο Παπα-δήμος έχει εξαφανιστεί, κάθε υπουργός κάνει ότι του κατέβει -κυρίως επιδιώκοντας να κερδίσει έδαφος στη μάχη της εκλογής.Αν σ’ αυτό προστεθεί και η φαγωμάρα των δύο κυβερνητικών εταίρων με βαρείς χαρακτηρισμούς καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγμα-τα είναι χειρότερα απ’ ότι φαίνονται. Να σκεφτεί κα-νείς ότι δεν μπορούν να συνεννοηθούν ούτε για το θέμα του debate για το οποίο έχει ξεσπάσει καυγάς τρικούβερτος. Το θέμα δεν είνα αν έχουν διαφορές και ποιες. Το θέμα είναι ότι όλοι τους ορκίζονται στην εθνική ενότητα και στην εθνική ομοψυχία την ίδια στιγμή που κάνουν ότι μπορούν για να πολώσουν και να διασπάσουν. Δίνοντας το μήνυμα σ’ όλη την κοινωνία, την οποία καλούν και υποβάλλουν σε θυ-σίες, ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η δική τους επικράτηση και γαία πυρί μιχθήτω. Να φτάσει επιτέ-λους η 6 Μάη να τελειώνουμε με όλο αυτό το κακό-γουστο πανηγύρι και το κυβερνητικό ξεχαρβάλωμα...

Πιο κοντά η αυτοδυναμία μετά το Ζάππειο

Στηρίζει Σαμαρά ο Καραμανλής

Καμμένος... με διαφορά στήθους!

Οι... πιρουέτες του Νότη

Καυγάς Καμμένου -Γεωργαλά, για 14.000 ευρώ

Κοκορομαχίες -Βορίδης κατά Χρυσοχοΐδη και όλοι εναντίον

όλωνγια 14.000 ευρώ

Ο Μέγας Παν που ζητάει την ψήφο μας

Με σωματοδομή Μουσολίνι και μυαλά Χίτλερ, ο Νίκος Μιχαλολιάκος τα κατάφερε μετά από χρόνια και χρόνια στο φασιστικό περιθώριο, να απασχολεί σήμερα την κοινή γνώμη και να απειλεί με «εισβολή» στη Βουλή. Ας είναι καλά η τρόικα και οι

πολιτικοί των μνημονίων.

Έχει μάθει όμως τα κόλπα. Έκοψε τα φασιστι-κά, έβαλε σε τάξη τα παιδιά της νέας τάξης να μη δέρνουν και να εμφανίζονται τελευταία σε πράξεις ελληνοπρεπούς φιλανθρωπία, όπως να περνούν γριούλες στο απέναντι πεζοδρόμιο. Κάλπη είναι αυτή, αν δε γίνεις και λίγο κάλπικος θα μένεις πάντα στους 20.000 ψήφους που πήρες σε όλες τις μέχρι τώρα εκλογές.

Τι εστί όμως Μιχαλολιάκος; Αρχηγός της Χρυσής Αυγής, πρώην στέλεχος της ΕΠΕΝ, πρώην μαχη-τής της 4ης Αυγούστου του Πλεύρη, παιδιόθεν φασίστας, συνεργάτης στα εφηβικά του χρόνια σύμφωνα με φήμες που δεν έχουν επαληθευτεί της ασφάλειας και της ΚΥΠ, μπλεγμένος σε ουκ ολίγα επεισόδια βίας –από την κηδεία του βασα-νιστή Μάλλιου, όταν επιτέθηκε σε δημοσιογρά-φους και κρατήθηκε στον Κορυδαλλό, μέχρι την καταδίκη του για κατοχή όπλων και εκρηκτικών.

Το ταπεραμέντο Ες-Ες του ίδιου και της οργά-νωσής του το έχουν πληρώσει με αίμα όχι μόνο μετανάστες που πέφτουν στα χέρια των «Αρίων» του, αλλά και προοδευτικοί Έλληνες όπως ο φοι-τητής Κουσουρής, που παραλίγο να πεθάνει από επίθεση για την οποία ο ναζί Περίανδρος είναι ακόμα στη φυλακή.

Αν και το οπλοστάσιο της Χρυσής Αυγής σε πιστόλια, μαχαίρια και ρόπαλα είναι πλούσιο, το οπλοστάσιο των ιδεών του αρχηγού, δημοτικού συμβούλου του δήμου Αθηναίων και επίδοξου βουλευτή είναι όχι μόνο φτωχό, αλλά και απο-τελείται από ιδέες-γενόσημα και απόψεις-αντί-γραφα μεγάλων διανοητών όπως ο Χίτλερ και ο Παπαδόπουλος.

Τον παγανισμό ναζιστικού τύπου αποτυπώνει και η ποίησή του –μάλιστα ο Μιχαλολιάκος γράφει και ποιήματα.

Να ένα παράδειγμα:

Στο κέντρο της τεράστιας αιμάτινης κηλίδας Τραγόμορφος, Σατανικά υπέροχος. Την ώρα δοξάζει της θυσίας Των ευγενών ενστί-κτων και της βίας Αυτός ο αιώνιος κυβερνήτης ο Μέγας Παν.

Ψηφίστε τον!

Του ΑΛΕΞΑΝΔΡουΠΑΠΑΣΤΑΘοΠουΛου

άποψη

Page 12: Free Day T168

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

12

Κουβέντα με την υποψήφια βουλευτή ΝΔ στην Α’ Θεσσα-λονίκης δημοσιογράφο Μελίνα Καραπαναγιωτίδου η οποία – λέει – ότι δεν θα ξοδέψει ούτε ένα ευρώ για την προεκλογική της καμπάνια!

-Πως κι έτσι;

-Είμαστε τώρα για τέτοια; Οι ψηφοφόροι τσαλακωμένοι από τις πολιτικές των κομμάτων και οι υποψήφιοι των κομμάτων με ιλουστρασιόν φυλλάδια, έντυπα κι άλλα της χλιδάτης προβολής και μάλιστα την ώρα που υπάρ-χουν social media; -Ποιο αξίωμα θα πάρεις αν δεν βγεις βουλευτίνα; Συνήθως έτσι δεν γίνεται;

-Συνήθως έτσι γίνονταν. Εγώ όμως έχω παραιτηθεί τρεις φο-ρές από το δημόσιο, γιατί δεν μου άρεσαν πρόσωπα και πράγ-ματα. Γιατί τώρα στα γεράματα να αλλάξω χαρακτήρα και να… βολευθώ; -Τι σ έπιασε και κοτζάμ γνωστή

δημοσιογράφος της Θεσσαλονί-κης κατεβαίνεις στην πολιτική και «στα χαλάσματα» όπως σ αρέσει να λες;

-Δεν βλέπω εργάτες αλλά μόνο αξιωματούχους και επισήμους που «φοβούνται» ο ένας τον άλ-λον ότι θα «αλληλοκαπελωθουν» σε οποιαδήποτε κοινή προσπά-θεια.

Η πόλη μας θέλει ομάδες εργα-σίας όχι εκπροσώπους αποκομ-μένους από την πραγματικότητα και βολεμένους σε γραφειάρες. Θέλει ανθρώπους για τη λάντζα της ζωής… -Τον ψηφοφόρο δεν τον φοβά-σαι; Οργισμένος, απογοητευμέ-νος γιατί να σε πιστέψει τώρα που γίνεσαι ένα μ αυτούς;

-Και λίγα λες… Ο ψηφοφόρος δεν πρέπει να πιστεύει κανέναν και τίποτε. Θα πρέπει να ψάξει καλά πριν πλησιάσει την κάλπη. Ποιοι είναι οι υποψήφιοι και τι έκαναν ή δεν έκαναν! Η αδιαφορία επί-σης πρέπει να «τιμωρείται».

-Tι να κάνει σ αυτές τις εκλογές;

-Να αφήσει κατά μέρος τα σταυ-ρωμένα ψηφοδέλτια, τα τηλεφω-νήματα από το Δήμαρχο ή το Δημοτικό Σύμβουλο της περιο-χής του, τη μάνα και τον πατέρα του και να δει ποιος δούλεψε στη ζωή του και ποιος δεν τα παρά-τησε με τα πρώτα προβλήματα. Όσο για την οργή και την απο-

γοήτευση, να τα αφήσει κι αυτά στην άκρη, διότι με το θυμικό δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέ-ματα. Το μίσος οδηγεί σε κατα-στάσεις που δεν θα ήθελα να τις ζήσουν τα παιδιά μου. Τα άκρα, αριστερά και δεξιά, δεν είναι για τον Έλληνα… -Για πες βρε Μελίνα, αυτό το πο-λιτικό σύστημα μπορεί να αλλά-ξει;

-Τώρα το ψάχνω και από… μέσα. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι αν οι άνθρωποι δεν έχουν τη δύναμη να αλλάξουν τα πράγματα, να ορίσουν κανό-νες λειτουργίας και ελέγχου της δημόσιας ζωής, τότε είμαστε χα-μένοι από χέρι.

-Με τέτοια απαξίωση, με για-ούρτια, μούντζες και βρισιές… -Τι να κάνουμε; Να τα παρατή-σουμε; Να αφήσουμε τη χώρα σε Χρυσή Αυγή και σε άλλα ευ-καιριακά κόμματα που επιζη-τούν την ανάδειξη και μόνο την ανάδειξη τους;

-Αν εκλεγείς θα ψηφίσεις:- Κατάργηση βουλευτικής ασυλίας- Αλλαγή νόμου περί ευθύνης υπουργών- Κατάργηση της κρατικής χρηματοδότησης των κομμάτων- Κατάργηση του βουλευτικού αυτοκινήτου- Κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης -Φυσικά.

-Με τα θηρία τους άλλους υπο-ψηφιους τους πιο…επαγγελμα-τίες– κυριως για οικονομικούς λογους – πως τα βάζεις;

-Είμαι ακόμη εργαζομένη και πολλές φορές «απολογούμαι» γι αυτό! Πως είναι δυνατόν – μου λένε – να τα προλαβαίνω όλα. Παιδιά, δουλειά και… εκλογές; Προσπαθώ και τα παλεύω.

Όπως άλλωστε παλεύουν τόσοι άλλοι συμπολίτες μου, για να βρουν δουλειά, φάρμακα για τα καρκινοπαθή παιδιά τους, κου-ράγιο για τα γεράματα…

Τα άκρα, αριστερά και δεξιά, δεν είναι για τον Έλληνα…

Μελίνα Καραπαναγιωτίδου:

Η επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου στην Θεσσαλονίκη-κουβέντα για την 4Ε TV

Πανοζάχος: “Ανικανότητα ή πρόθεση τα... ‘λάθη’ του ΠΑΣΟΚ;”

Πέρα από κάθε προσδοκία ήταν η παρουσία του κόσμου που πα-ραβρέθηκε χθες στην πολιτική ομιλία του υποψήφιου βουλευ-τή της Ν.Δ της Α΄ Θεσσαλονί-κης Δημήτρη Πανοζάχου, στο συνεδριακό κέντρο Ι. Βελλίδης.

Ο κ. Πανοζάχος φανερά συγκι-νημένος με την ανταπόκριση του κόσμου παρουσίασε τις θέ-σεις και το πρόγραμμα της ΝΔ, ενώ τόνισε μεταξύ άλλων:

Η έκτακτη κατάσταση που βι-ώνει η χώρα απαιτεί ισχυρή κυβέρνηση με σαφή προσανα-τολισμό, με σχέδιο, με πρόγραμ-μα και αποφασιστικότητα, για να δείξουμε το δρόμο εξόδου από το σκοτεινό τούνελ που μας οδήγησε το ΠΑΣΟΚ.

Οφείλουμε να εξετάσουμε αν τα λάθη του ΠΑΣΟΚ τα τελευταία χρόνια ήταν λόγω ανικανότη-

τας ή λόγω πρόθεσης. Ο λαός απαιτεί να μάθει την αλήθεια, προχωράμε μπροστά με μήνυ-μα σταθερότητας και ελπίδας δίνοντας την ψήφο μας για μια ισχυρή κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας. Το ΠΑΣΟΚ επε-σήμανε, ακόμη και σήμερα δεν πιστεύει ότι κύριο αίτιο της σημερινής μας δύσκολης κατάστασης είναι η πολιτική των δανει-κών που ασκούσε όσα χρόνια ήταν κυβέρνηση.

Την εκδήλωση προλόγισε ο κ. Καρχιμάνης Περιφεριάρχης Ηπείρου, ενώ τίμησαν με την παρουσία τους, ο Περιφερειάρχης Κε-ντρικής Μακεδονίας κ. Ψωμιάδης, ο Αντιπεριφερει-

άρχης κ. Τζιτζικώστας, ο πρό-εδρος της ΝΔ Θεσσαλονίκης κ. Τσάμης, ο Δήμαρχος Κορδε-λιού-Ευόσμου κ. Λαφαζανίδης, Αντιδήμαρχοι, Περιφερειακοί και Δημοτικοί Σύμβουλοι, πρώ-ην Δήμαρχοι και Κομματικά στελέχη.

Ανεπίσημη επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη πραγματοποίη-σε την Τρίτη που μας πέρασε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος.

Κατά την παραμονή του στην πόλη μας συναντήθηκε με τον Αντιπεριφερειάρχη Θεσσαλο-νίκης Απόστολο Τζιτζικώστα, με τον οποίο διατηρούν πολύ καλή προσωπική σχέση εδώ και χρόνια, παρουσία του Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβα.

Ο Αρχιεπίσκοπος εξήρε την στήριξη της Περιφέρειας για τη δημιουργία του κοινωνικού παντοπωλείου της Μητρόπο-λης Νεαπόλεως και άκουσε τον Απόστολο Τζιτζικώστα να του ανακοινώνει ότι την προ-σεχή Παρασκευή θα εγκρι-θεί από τη Μητροπολιτική Επιτροπή η Προγραμματική

Σύμβαση με τη Μητρόπολη της Νεάπολης για την ένταξη στο ΕΣΠΑ και την κατασκευή Μονάδας Φροντίδας Ηλικιω-μένων στο Φίλυρο, σε έκταση που ανήκει στη Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλε-ως.

Ο Μητροπολίτης Βαρνάβας του παρουσίασε το σχέδιο κατασκευής της Μονάδας, η οποία θα μπορεί να φιλοξενεί 99 ηλικιωμένους και αποτελεί ένα ακόμη έργο της Μητρόπο-λης μετά το ξενώνα φιλοξενίας συγγενών καρκινοπαθών που λειτουργεί στον Εύοσμο, το οποίο θα φέρει την προσωπι-κή υπογραφή του Μητροπολί-τη Βαρνάβα.

Σ.Σ. Για τις συζητήσεις που γί-νονται για την τηλεόραση 4Ε TV, κουβέντα δε λένε! Κατέλη-ξαν κι αν ναί με ποιούς όρους;

Page 13: Free Day T168

Ο πρώην υφυπουργός οικονο-μικών και υποψήφιος βουλευ-τής στη Β’ Θεσσαλονίκης με τη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αδάμ Ρεγκούζας μιλάει στη “FD” για καθαρή εντολή σχηματισμού κυβέρνησης, διότι «η πατρίδα μας σ αυτή την κρίσιμη φάση δεν έχει περιθώρια πειραματι-σμών με ακραία και ευκαιρια-κά κόμματα…» -Είστε αισιόδοξος για το εκλο-γικό αποτέλεσμα παρά την οργή του κόσμου;

Ο στόχος της καθαρής εντολής για σχηματισμό ισχυρής κυ-βέρνησης είναι και εφικτός και αναγκαίος. Ο κόσμος δικαιολο-γημένα αισθάνεται οργισμένος, από τα αποτελέσματα της διακυ-βέρνησης του ΠΑΣΟΚ και επιθυ-μεί να τιμωρήσει το πολιτικό σύ-στημα εν γένει. Πλησιάζοντας, όμως, προς τις κάλπες η συσπεί-ρωση της ΝΔ θα αυξάνεται διότι οι πολίτες αντιλαμβάνονται ότι η ΝΔ είναι:

• Η δύναμη που επαληθεύθηκε στις προβλέψεις της για «τη λά-θος συνταγή» του Μνημονίου.• Η μόνη συντεταγμένη δύναμη μέσα σε ένα πολιτικό σύστημα που καταρρέει.• Η πολιτική δύναμη που ταυτό-χρονα εγγυάται τη θέση της Ελ-λάδας μέσα στην Ευρώπη.• Η μόνη που μπορεί να δώσει σταθερή κυβέρνηση, να δια-πραγματευθεί στο εξωτερικό, να δώσει στη χώρα αίσθημα ασφά-λειας και προοπτικής. Γιατί όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν με μια κυβέρνηση συ-νεργασίας όπως έχουμε σήμε-ρα;

-Eιναι αναγκαία η αυτοδυναμία, διότι στην Ελλάδα ποτέ δεν έγι-ναν μεγάλες αλλαγές από πολυ-κομματική κυβέρνηση. Κυβερνή-σεις που στηρίζονται σε δύο ή περισσότερα κόμματα έχει δείξει η εμπειρία ότι είναι αναποτελε-σματικές και ρέπουν στους συμ-βιβασμούς και στην αδράνεια. Η χώρα, στην κρίση που έχει βυθιστεί χρειάζεται κυβέρνηση που έχει σχέδιο, αποφασιστικό-τητα και δεν θα καθυστερήσει ούτε ημέρα. Τέτοια κυβέρνηση

μόνον η Νέα Δημοκρατία μπο-ρεί να την σχηματίσει. Γι’ αυτό θέλουμε ισχυρή εντολή, για να μπορέσουμε να κυβερνήσουμε με «λυμένα χέρια», για ν’ αλλά-ξουμε άμεσα όλα αυτά που κρα-τούν καθηλωμένη την οικονομία και τη χώρα.

Ποιες είναι οι προτεραιότητες και με ποιο κυβερνητικό σχή-μα;

-Ο Αντώνης Σαμαράς έχει δε-σμευτεί ότι θα σχηματίσει κυβέρ-νηση που θα έχει περίπου τους μισούς υπουργούς από τη σημε-ρινή. Στόχος μας ένα μικρό και επιτελικό κράτος, χωρίς κατα-κερματισμένες αρμοδιότητες και πολλαπλές υπογραφές. Η Νέα Δημοκρατία διαθέτει έμπειρα και ικανά στελέχη αλλά και όπου χρειάζεται θα τοποθετηθούν και εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί. Πρώτη προτεραιότητα θα είναι η Ανάκαμψη, που πρέπει να κερ-δηθεί από τους πρώτους μήνες της διακυβέρνησής μας, με μια δέσμη σχεδιασμένων μέτρων, όπως:

• Άμεση ενεργοποίηση του ΕΣΠΑ, καθώς σχεδόν 14,5 δισ. μένουν αναξιοποίητα.• Εξασφάλιση της ρευστότητας, για να κινηθεί η αγορά.• Επιστροφή από το κράτος των οφειλών σε ιδιώτες, που ανέρχο-νται σε 6,7 δισ. τα τελευταία δύο χρόνια, έως και τις αρχές του κα-λοκαιριού.Οι ενέργειες αυτές μπορούν να φρενάρουν την ύφεση και δεν προσκρούουν στους όρους της δανειακής σύμβασης.5. Η κυβέρνηση της Νέας Δημο-κρατίας θα πάρει νέα μέτρα, που θα προβλέπουν φόρους και περι-κοπές μισθών και συντάξεων;Επιδίωξή μας είναι ν’ αποφύ-γουμε κάθε μέτρο που βαθαίνει την ύφεση.

Ειδικότερα, από τα 3 δισεκα-τομμύρια που προβλέπεται να συμφωνηθούν τον Ιούνιο για το 2012 και από τα άλλα 7 για το 2013-14, έχουμε ήδη εξασφα-λίσει ότι δεν θα αφορούν νέους φόρους ή αύξηση υφισταμέ-νων φόρων και επίσης ότι δεν θα θίγουν τους πιο αδύναμους. Δεσμευόμαστε να κάνουμε ό,τι

είναι δυνατόν για να μην αφο-ρούν σε νέα μείωση συντάξεων κι άλλα μέτρα ύφεσης.

Γι’ αυτό και θα προχωρήσουμε:• σε «ισοδύναμα μέτρα», όπως την αύξηση της φορολογίας κερδών από τα νέα ηλεκτρονικά στοιχήματα του ΟΠΑΠ και για τα ηλεκτρονικά τυχερά παίγνια που μπορεί να φέρει έσοδα στο κράτος εκατοντάδες εκατομμύ-ρια ετησίως• σε μειώσεις δαπανών 18,4 δι-σεκατομμυρίων σε τέσσερα χρό-νια, που πρόκειται στην πραγ-ματικότητα για σπατάλες στην Κεντρική διοίκηση, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, στην Υγεία, στο λαθρεμπόριο καυσίμων, στη φο-ροδιαφυγή και στην εισφοροδι-αφυγή.

-Αν δεν μειωθούν οι μισθοί πως θα ενισχυθεί η ανταγωνι-στικότητα;Δεν θα αυξήσουμε την ανταγω-νιστικότητα της οικονομίας με τη μείωση του μισθολογικού κό-στους. Θα το πετύχουμε με την πάταξη της γραφειοκρατίας, τη μείωση της υψηλής φορολογίας και του ενεργειακού κόστους, την εμπέδωση κλίματος ευνο-μίας και σταθερότητας. Αυτή η πολιτική θα δημιουργήσει το κα-τάλληλο ευνοϊκό επιχειρηματικό κλίμα που θα προσελκύσει και τις αναγκαίες επενδύσεις που θα φέρουν και την ανάπτυξη. Η Ισπανία που έχει χαμηλότερο μισθολογικό κόστος, έχει ακό-μη μεγαλύτερη ανεργία από την Ελλάδα. &εν είναι τυχαίο ότι το

πρόγραμμα αποδίδει στην Ιρ-λανδία που διατήρησε χαμηλά το φορολογικό συντελεστή στο 12,5% και παρουσιάζει θετικό πρόσημο ανάπτυξης. Αντιθέτως, εμείς βουλιάζουμε για 5ο χρόνο στην ύφεση. -Ποιες οι θέσεις της Νέας Δη-μοκρατίας για την παράνομη μετανάστευση;

Η ανεξέλεγκτη είσοδος παράνο-μων μεταναστών από τα σύνορά μας έχει καταστήσει τη χώρα ένα «ξέφραγο αμπέλι». Κύρια ευ-θύνη έχει πρωτίστως η κυβέρνη-ση του ΠΑΣΟΚ, που με το νόμο Ραγκούση για την ιθαγένεια κα-τέστησε τη χώρα πόλο έλξης για τους μετανάστες. Η Νέα Δημο-κρατία ως αυριανή κυβέρνηση με αποφασιστικότητα και σχέδιο θα δράσει άμεσα και καταλυτικά για να δώσει λύση στο πρόβλη-μα με σειρά μέτρων, όπως:

• Κατάργηση του νόμου για την ιθαγένεια (Ν.3838/2010), που καθιέρωσε το ΠΑΣΟΚ.

• Αποτελεσματικός έλεγχος των συνόρων ώστε να δοθεί το μή-νυμα στην Ευρώπη ότι η Ελλάδα έχει τη δυνατότητα να φυλάττει τα σύνορά της.

• Πάταξη του παραεμπορίου που οδηγεί στο κλείσιμο χιλιάδων επιχειρήσεων.

• Λήψη μέτρων κατά της μαύρης εργασίας παράνομων μετανα-στών σε επιχειρήσεις.

• Αυστηρότερη νομοθεσία στην εκμίσθωση κατοικίας και επαγ-γελματικού χώρου σε παράνο-μους αλλοδαπούς.

• Δημιουργία σύγχρονων κέ-ντρων υποδοχής και παραμο-νής παράνομων μεταναστών, που η κυβέρνηση της ΝΔ ξεκί-νησε την κατασκευή τους. Τα κέντρα, όμως, θα τηρούν όλα τα αναγκαία κριτήρια, όπως: να είναι εκτός οικιστικού ιστού, να υπάρχουν ήδη εγκαταστάσεις, ώστε να μην επιβαρυνθεί με υπέρογκες δαπάνες η Πολιτεία, να υπάρχουν σημαντικά αντα-ποδοτικά κίνητρα στις τοπικές κοινωνίες.

Αδάμ Ρεγκούζας: «Θέλουμε ισχυρή εντολή, για να μπορέσουμε να κυβερνήσουμε με «λυμένα χέρια»

Αυτοδυναμία για τις μεγάλες αλλαγές που χρειάζεται ο τόπος

συνεντευξη

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

13

Page 14: Free Day T168

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Σάββατο 28 Απριλίου 2012

FREEDAY

14

Η τύχη ωφέλησε μέσα στις γιορ-τές του Πάσχα -με το παραπά-νω- δύο οικογένειες, οι οποίες... εμπιστεύτηκαν τις αποταμιεύ-σεις τους στο Ταχυδρομικό Τα-μιευτήριο.

Δύο τυχεροί του λογαριασμού «Μεγαλώνω» για παιδιά, που εί-χαν εναποθέσει όλες τους τις οι-κονομίες στον προνομιακό κατα-θετικό λογαριασμό του ΤΤ, είδαν το υπόλοιπό τους να διπλασιάζε-ται, χάρη στην εβδομαδιαία κλή-ρωση στην οποία συμμετέχουν αυτόματα όλοι οι κάτοχοι του «Μεγαλώνω».

Συγκεκριμένα, μία οικογένεια στο Αγρίνιο που άνοιξε λογα-ριασμό στο παιδάκι της στο το-πικό κατάστημα του ΤΤ, κέρδισε 13.000 ευρώ. Ο δεύτερος τυχε-ρός μικρός φίλος του ΤΤ βρέθη-κε στο Ηράκλειο Κρήτης, στον οποίον η τράπεζα θα διπλασι-άσει το ποσό των 18.000 ευρώ που διατηρούσε ως σήμερα στο λογαριασμό του!

Ο Καταθετικός – Αποταμιευτι-

κός λογαριασμός Μεγαλώνω για παιδιά, με προνομιακό επι-τόκιο για όλο το ποσό του λο-γαριασμού, χωρίς έξοδα διαχεί-ρισης, δίνει την ευκαιρία στους μικρούς καταθέτες να μυηθούν στην ιδέα της αποταμίευσης αποκτώντας δωρεάν τον πρώ-το τους κουμπαρά, αλλά και τη δυνατότητα να διπλασιάσουν το υπόλοιπο του λογαριασμού τους μέσω της εβδομαδιαίας συμμε-τοχής του ς - με τον αριθμό της κάρτας μέλους - στις κληρώσεις του Λαϊκού Λαχείου.

Ο Διευθυντής του Καταστήμα-τος ΤΤ Αγρινίου κ. Βασίλης Γκρέ-κας δήλωσε: «Συμμεριζόμαστε τη χαρά του μικρού μας φίλου

και της οικογένειάς του, ειδικά σε μία δύσκολη εποχή, που κάθε οικονομική βοήθεια είναι σημα-ντική». «Βασικός μας στόχος στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο είναι να στηρίζουμε και να επιβρα-βεύουμε όσους πιστεύουν στην αποταμίευση» συμπλήρωσε ο Διευθυντής του Καταστήματος Ηρακλείου Κρήτης κ. Ανδρέας Μπαντουβάς.

Το κατάστημα ΤΤ Αγρινίου βρί-σκεται σε κεντρικό σημείο της πόλης, επί της οδού Αναστασι-άδη 2, ενώ στο Ηράκλειο Κρή-της η τράπεζα έχει δυναμική παρουσία με 5 καταστήματα και πολλαπλά σημεία εξυπηρέτησης μέσω ΕΛΤΑ και ΑΤΜ.

Δύο τυχεροί, χάρη στην κλήρωση του «Μεγαλώνω»!

Νέα μέτρα

Δέσμευση καταθέσεων για φοροφυγάδες

Για χρέη στο ΙΚΑ συνελήφθη ο Μιχάλης Ζορπίδης

Ο Προβόπουλος απαιτεί: Σκύψτε, γιατί αλλιώς..

Για μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών προς το ΙΚΑ συνε-λήφθη το πρωί της Τετάρτης ο πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης, Μιχάλης Ζορπίδης. Μετά την καταβολή της οφειλής προς το Ίδρυμα αφέθηκε ελεύθερος.

H οφειλή του επιχειρηματία και πρώην αντιδημάρχου επί Πα-παγεωργόπουλου, ήταν ύψους 162.000 ευρώ και προέκυψε μετά τον περασμένο Ιούλιο.Όπως έγινε γνωστό, μέρος της παραπάνω οφειλής, περί τις 40.000 ευρώ, το είχε καταβάλει πριν από κάποιο χρονικό διά-

στημα, χωρίς όμως να προβεί σε ρύθμιση των οφειλομένων. Μετά τη σύλληψή του κατέβαλε και το υπόλοιπο ποσό και αφέ-θηκε ελεύθερος. Η εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, όπου προσήχθη έθεσε τη δικο-γραφία στο αρχείο.

Προβλέπει ότι η ύφεση το 2012 θα φτάσει στο 5%, η ανεργία θα αυξηθεί και η αρχή της ανά-καμψης θα έρθει στα... τέλη του 2013 ο Γιώργος Προβόπουλος. Και ταυτόχρονα αξιοποιεί την έκθεση της Τράπεζας της Ελ-λάδας για να υποδείξει στους πολίτες τι να ψηφίσουν και στα πολιτικά κόμματα να συνεργα-στούν για την πιστή εφαρμογή των μνημονίων. Σε απλή μετά-φραση: Σκύψτε για να μην… κα-ταστραφεί η χώρα.Η ελληνική οικονομία βρίσκεται σε κρίσιμο σταυροδρόμι, λέει ο διοικητής της ΤτΕ και δεν δι-στάζει να αναπαράγει το γνωστό

εκλογικό δίλημμα: «Το ιστορικό διακυβεύμα για τη χώρα μας, μεταξύ της επίπονης προσπά-θειας ανασυγκρότησης της οι-κονομίας εντός της ζώνης του ευρώ και της άτακτης οπισθο-δρόμησης που θα την οδηγού-σε δεκαετίες πίσω, παραμένει και σήμερα δύο χρόνια μετά το πρώτο Μνημόνιο», υποστηρίζει. Και… προειδοποιεί ότι « αν μετά τις εκλογές τεθεί εν αμφιβόλω η βούληση της νεάς κυβέρνησης και της κοινωνίας να εφαρμο-στεί το πρόγραμμα, η χώρα κιν-δυνεύει να περιέλθει γρήγορα σε κατάσταση ιδιαίτερα δυσχερή». Για να μην αφήσει αμφιβολία

για τις προθέσεις του ο Κ. Προ-βόπουλος εκτιμά σε άλλο ση-μείο της έκθεσής τον αρνητικό ρόλο που έπαιξε η «αμυντική υποδοχή» του μνημονίου, συνι-στώντας εμμέσως πλην σαφώς στους Έλληνες να αλλάξουν στά-ση και να δεχτούν τις επιταγές των δανειστών με… προθυμία. Να σημειωθεί ότι ο υπέρμαχος της πρόθυμης λιτότητας κ. Προ-βόπουλος δήλωσε το 2008 εισό-δημα 4 εκατομμύρια ευρώ και αμείβεται μετά τη... μείωση του μισθού του, σύμφωνα με όσα έχουν δημοσιευτεί κατά και-ρούς, με 32.000 ευρώ το μήνα από την Τράπεζα της Ελλάδας…..

Ορατός είναι ο κίνδυνος η τρόικα κατά τον έλεγχο του Ιουνίου να ζητήσει πρόσθετα μέτρα για το τρέχον έτος, αν τα στοιχεία δείξουν ότι η ύφεση είναι βαθύτερη από το 4,7% που έχει προβλεφθεί στον προ-ϋπολογισμό.Την εκτίμηση αυτή έκανε χθες κορυφαίο στέλεχος του υπουρ-γείου Οικονομικών, προσθέ-τοντας ότι η ελληνική πλευρά

θα θέσει θέμα παράτασης της δημοσιονομικής προσαρμο-γής (δηλαδή το έλλειμμα να πέσει κάτω από το 3% όχι το 2014 αλλά έναν χρόνο αργό-τερα) εφόσον ωριμάσουν οι συνθήκες σε επίπεδο Ε.Ε. Και αυτό με το σκεπτικό πως, αν χαλαρώσει το πρόγραμμα, θα είναι πιο εύκολο να γυρίσει η οικονομία σε θετικούς ρυθ-μούς ανάπτυξης.

Σε δέσμευση τραπεζικών λο-γαριασμών και καταθέσεων θα μπορούν να προχωρούν άμεσα οι ελεγκτικές Αρχές, και μάλιστα χωρίς προηγούμενη ακρόαση του φορολογούμενου για τον οποίο έχουν στοιχεία ότι φοροδιαφεύγει, προκειμέ-νου να διασφαλίσουν τα συμ-φέροντα του Ελληνικού Δη-μοσίου. Την εντολή έδωσε ο αναπληρωτής υπουργός Οικο-νομικών Παντελής Οικονόμου στο πλαίσιο του γενικότερου σχεδίου που έχει εκπονηθεί στο «κυνήγι» της φοροδια-φυγής και των μέτρων που λαμβάνονται για την ενίσχυ-ση των δημοσίων εσόδων και τη στήριξη του κρατικού προϋπολογισμού. Για να μην εκδίδονται όμως απορριπτι-κές για τον τυπικό αυτό λόγο (της μη προηγούμενης ακρό-ασης) δικαστικές αποφάσεις,

η αρμόδια για την εφαρμογή των μέτρων φορολογική Αρχή οφείλει να επιδίδει με απόδει-ξη στον υπόχρεο, σε βάρος του οποίου εφάρμοσε τα μέτρα δι-ασφάλισης των συμφερόντων του Δημοσίου, κλήση προς επιγενόμενη ακρόαση για τις διαπιστώσεις που καταγρά-φηκαν στην Ειδική Έκθεση Ελέγχου, εντός αποκλειστικής προθεσμίας 15 ημερών από την ημερομηνία εφαρμογής των μέτρων.ο υπόχρεος καλείται εντός προθεσμίας 10 ημερών, η οποία αρχίζει από την επομέ-νη ημέρα της ημέρας επίδο-σης, προκειμένου να παράσχει εγγράφως τις απόψεις του επί των διαπιστώσεων της ως άνω Ειδικής Έκθεσης Ελέγχου, προσκομίζοντας και κάθε απο-δεικτικό στοιχείο των ισχυρι-σμών του.

Page 15: Free Day T168

redalert.gr

REDALERTΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ... ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ!

Page 16: Free Day T168

Στην τρίτη θέση ο ΣΥΡΙΖΑ