σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα...

10
ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΤΑΞΗ Β «ΣΕΙΣΜΙΚΗ ΚΑΙ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΗ ΔΡΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ» ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ:ΚΑΤΣΑΔΗΜΑ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΕ15 2014-15

Transcript of σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα...

Page 1: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΤΑΞΗ Β

«ΣΕΙΣΜΙΚΗ ΚΑΙ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΗ ΔΡΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ»

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ:ΚΑΤΣΑΔΗΜΑ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΕ15

2014-15

Page 2: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

Χρόνος – διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες. Τάξη: Β΄ Γυμνασίου

Γνωστικό αντικείμενο: Σεισμική και ηφαιστειακή δράση Ελλάδας και Ευρώπης

Σημεία μεγάλης σεισμικότητας - κατανομή των σεισμικά ενεργών περιοχών

Τα μεγάλα ηφαίστεια της Ευρώπης – Ηφαιστειακό τόξο Ελλάδας Μέτρα προστασίας

Προαπαιτούμενες γνώσεις των μαθητών:

1. Να γνωρίζουν τη σύνθεση και σύσταση του εσωτερικού της γης.

2. Να έχουν ήδη διδαχθεί τις κινήσεις των λιθοσφαιρικών πλακών, τα αποτελέσματα της κινήσεις τους και τη διαδικασία δημιουργίας ηφαιστείων.

3. Να γνωρίζουν να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο.

4. Στόχοι ως προς το γνωστικό αντικείμενο: Να ανακαλύπτουν την αιτία ενός σεισμού, καθώς και τη διαφορά μεταξύ

ηφαιστειογενούς και σεισμογενούς περιοχής.

Να εντοπίζουν περιοχές του κόσμου στις οποίες υπάρχουν ενεργά ρήγματα ηφαίστεια, και να ερμηνεύσουν το λόγο που εκδηλώνονται σε αυτές τις περιοχές

σεισμοί (σύγκλιση πλακών, Hot Spot). Να ανακαλύπτουν τις συνέπειες ενός σεισμού και να τις συσχετίζουν με τη

σεισμική κλίμακα.

Να αναγνωρίζουν τη «δύναμη» των σεισμών και τις φυσικές καταστροφές που μπορούν να προκαλέσουν.

Να προσεγγίζουν τρόπους προστασίας από τους σεισμούς.

Στόχοι ως προς τη χρήση νέων τεχνολογιών:

Να αναπτύξουν δεξιότητες στη χρήση των λογισμικών Gaia II, google earth, Γεωγραφία Α΄και Β’ γυμνασίου & hot potatoes.

Να χρησιμοποιήσουν το εμπλουτισμένο με html αρχεία διαδραστικό βιβλίο και

επιστημονικές ιστοσελίδες (π.χ. ΟΑΣΠ, Γεωλογικό Ινστιτούτο) ως μια εναλλακτική πηγή πληροφοριών και γνώσεων.

Να εξοικειωθούν με την επεξεργασία πληροφοριών που μπορούν να αντλήσουν μέσα από μια ιστοσελίδα ή από ένα εκπαιδευτικό λογισμικό.

Να αντιληφθούν ότι το διαδίκτυο είναι ένας χώρος μάθησης και επιστημονικής

πληροφορίας. Να αναπτύξουν δεξιότητες για τη συλλογή, κατανόηση και διαχείριση πληροφοριών

(δεξιότητες οθόνης).

Στόχοι ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:

Να αναπτύξουν την ικανότητα ομαδοκεντρικής και συνεργατικής εργασίας. Να εμπλουτιστεί η διαδικασία μάθησης με εικόνα και ήχο.

Να καλλιεργηθεί θετική στάση για το αντικείμενο διδασκαλίας.

Απαραίτητα μέσα

1. Υπολογιστής εφοδιασμένος με τα προγράμματα του MS Office (Word, PowerPoint,

πρόγραμμα paint ή publisher), Explorer, Acrobat, σύνδεση με το διαδίκτυο, τα λογισμικά

google earth, Gaia II, hot potatoes & Γεωγραφία Α’ και Β΄ . 2. Διδακτικό υλικό που αντλείται μέσα από το διαδίκτυο (προσομοιώσεις, βίντεο)

3. Επίσης θα χρησιμοποιηθούν οι ιστοσελίδες: http://seismo.geology.upatras.gr/

(Εργαστήριο Σεισμολογίας Πανεπιστημίου Πατρών) http://www.gein.noa.gr/

(Γεωδυναμικό Ινστιτούτο)

Page 3: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

http://www.civilprotection.gr

(Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας) http://www.oasp.gr

(Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας, Υπουργείο Υποδομών,

Μεταφορών και Δικτύων). Καθώς και

το Διαδραστικό Σχολικό βιβλίο , εμπλουτισμένο με html http://ebooks.edu.gr/2013/

Τεκμηρίωση λογισμικού:

— Google earth: Είναι μια εφαρμογή που μας παρέχει δορυφορικές εικόνες μεγάλης ευκρίνειας. Οι φωτογραφίες μπορεί να είναι επίπεδες ή με υψομετρική λεπτομέρεια και πάνω τους υπάρχουν σημειωμένα σημεία ενδιαφέροντος (στο

συγκεκριμένο σενάριο τα σημεία ενδιαφέροντος είναι τρισδιάστατες εικόνες ρηγμάτων και ηφαιστείων στον Ελλαδικό χώρο).

- Gaia II: Ο Εγκέλαδος είναι ο «κόσμος» των σεισμών. Μέσα από προσομοιώσεις

έχουμε την ευκαιρία να μελετήσουμε το εσωτερικό της γης και να διαπιστώσουμε τις απίστευτες δυνάμεις του φοβερού κόσμου του ΕΓΚΕΛΑΔΟΥ. Επιπλέον, με τη

βοήθεια μιας εικονικής διάταξης από σεισμογράφους τοποθετημένους στην περιφέρεια της Γης, εξετάζουμε πώς τα σεισμικά κύματα οδήγησαν στην

κατασκευή του αποδεκτού σήμερα μοντέλου του εσωτερικού της Γης.

— ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Α ΚΑΙ Β:

Ένα λογισμικό που, με τα εργαλεία που διαθέτει (προσομοιώσεις, εργαλεία και υπερμεσικές εφαρμογές), μπορεί να αποτελέσει ένα διερευνητικό μαθησιακό

περιβάλλον, με διαθεματικό χαρακτήρα και πολλαπλές αναπαραστάσεις όπου οι μαθητές θα μπορούν να συνεργάζονται , να συγκρίνουν δεδομένα, να

πειραματίζονται με προσομοιώσεις καταστάσεων και φαινομένων καθώς και μέσα από μοντελοποιήσεις των φαινομένων.

— Προσομοιώσεις: είναι ένας τρόπος μάθησης, μελέτης και κατανόησης μέσω του πειραματισμού πάνω σε ένα πραγματικό σύστημα ( λιθοσφαιρικές πλάκες και οι

κινήσεις τους, σημεία μεγάλης σεισμικότητας, σεισμοί και ηφαίστεια Ελλάδας και Ευρώπης) χωρίς οι μαθητές να έχουν άμεση επαφή μαζί του.

— Βίντεο: Η προβολή πολύπλοκων επιστημονικών στοιχείων (συγκρούσεις πλακών, δημιουργία ηφαιστείων) με τη χρήση εικόνας και ήχου είναι ένας τρόπος διδασκαλίας και μάθησης (προστασία από σεισμούς) αρεστός στους μαθητές.

— Power point: Πρόκειται για ένα πολύ ισχυρό πρόγραμμα διαφανειών στις οποίες, με την ενσωμάτωση κειμένων, εικόνων, βίντεο, ήχων και προσομοιώσεων, μπορεί

να δημιουργηθεί μια εντυπωσιακή παρουσίαση που θα κάνει πιο ελκυστική τη διαδικασία διδασκαλίας και μάθησης.

— Hot potatoes: Ένα λογισμικό κατάλληλο στην καλλιέργεια της κρίσης του μαθητή και τη σφαιρική σκέψη, αφού καλείται από το ολικό να μεταβεί στο

μερικό, καθώς και στην αξιολόγηση των όσων έχει διδαχθεί ήδη.

Οργάνωση τάξης – υλικοτεχνική υποδομή: Οι μαθητές θα εργαστούν σε ομάδες στο εργαστήριο πληροφορικής. Θα καθίσουν σε

ομάδες. Οι ομάδες θα συσταθούν βάσει της ανομοιογένειας των μαθητών. Σε κάθε υπολογιστή θα είναι ήδη εγκαταστημένα τα προαναφερθέντα λογισμικά και θα υπάρχει

σύνδεση με το διαδίκτυο.

Κάθε ομάδα θα δουλεύει χωριστά και στο τέλος θα αναφέρει τα αποτελέσματα των εργασιών και πειραματισμού στην ολομέλεια.

Page 4: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

Περιγραφή – Εφαρμογή σεναρίου με λεπτομέρειες

1η και 2η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ:

Gaia II Power Point

Γεωγραφία Α & Β

Google earth hot potatoes http://seismo.geology.upatras.gr/

http://www.gein.noa.gr/

http://ebooks.edu.gr/2013/

Χώρος: Εργαστήριο πληροφορικής

Θέμα: «Αξιολόγηση προϋπάρχουσας γνώσης – σύνδεση με νέα γνώση» Χρονοδιάγραμμα: Χωρισμός σε ομάδες, περιγραφή διαδικασίας: 5΄

1η δραστηριότητα – 1ο φύλλο εργασίας: 10΄

2η δραστηριότητα – 2ο φύλλο εργασίας: 30΄ _________________________________________________

3η δραστηριότητα – 3ο φύλλο εργασίας: 35’ 4η δραστηριότητα – συζήτηση: 10’

1η Δραστηριότητα:

Σ' αυτή τη δραστηριότητα θα μελετήσουμε το εσωτερικό της Γης με τη βοήθεια του λογισμικού ΓΑΙΑ ΙΙ.

Οι μαθητές κάθονται σε ομάδες των τριών παιδιών ανά υπολογιστή. Ανοίγουν το λογισμικό ΓΑΙΑ ΙΙ.

Στο μικρόκοσμο «ΕΓΚΕΛΑΔΟΣ», ενότητα ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ επιλέγουν ΔΟΜΗ ΤΟΥ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ. Με τα κουμπιά του χειριστηρίου μπορούν να δουν μια προσομοίωση της μεταβολής της θερμοκρασίας του εσωτερικού της Γης πατώντας το κεντρικό βέλος προς

τα κάτω και παρατηρώντας τις μεταβολές στον πίνακα δεξιά. Στους μετρητές καταγράφονται το βάθος και η θερμοκρασία (1η και 4η στήλη), ενώ αριστερά στο βέλος αυξομείωσης της

θερμοκρασίας αναφέρεται το τμήμα της γης που βρισκόμαστε κάθε φορά.

1ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:

Παρατηρώντας τις μεταβολές της θερμοκρασίας της γης, απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποια είναι τα τμήματα της γης; 2. Τι συμβαίνει στη θερμοκρασία του εσωτερικού της

Γης όσο αυξάνει το βάθος;

3. Ποια είναι η μέγιστη θερμοκρασία που πιστεύουμε ότι επικρατεί στο εσωτερικό της Γης και σε ποιο τμήμα

της και βάθος;

2η Δραστηριότητα:

Με τη βοήθεια προβολικού κάνουμε παρουσίαση με power point

(είναι εγκατεστημένο και στην επιφάνεια εργασίας των υπολογιστών τους για άμεση προβολή), στο οποίο έχουν

γίνει υπερσυνδέσεις με βίντεο, προσoμοιώσεις seilias & e- γεωγραφίας, το εμπλουτισμένο

διαδραστικό βιβλίο, καθώς και με τις ιστοσελίδες του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου και του Εργαστήριο Σεισμολογίας Πανεπιστημίου Πατρών. Οι μαθητές θα ταξιδέψουν στο παρελθόν

της και θα ανακαλύψουν τις δυνάμεις που κρύβει μέσα του αυτός ο υπέροχος πλανήτης μέσω του ήχου και της εικόνας. Τέλος, θα πειραματιστούν με προσομοιώσεις και θα δοκιμαστούν με

ερωτήσεις και κουίζ.

Page 5: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

Power point διαφάνειες:

Στην πρώτη διαφάνεια παρουσιάζεται το εσωτερικό της γης , ούτως ώστε να γίνει

σύνδεση με την προηγούμενη δραστηριότητα. Στις επόμενες δύο προβάλλονται δυο βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=NYbTNF

N3NBo για την ιστορική της εξέλιξη https://www.youtube.com/watch?v=Be7o6BYVO

zA

και τη δύναμη που κρύβει μέσα της.

Οι επόμενες τέσσερες διαφάνειες

αναφέρονται στην ανατομία, τη δημιουργία και τα γνωρίσματα ενός ηφαιστείου.

https://www.youtube.com/watch?v=dcXX6CpuTM4 (βίντεο)

http://geogr.eduportal.gr/askhseis/volcano/volcano.htm (προσομοίωση e-γεωγραφία)

Ακολουθούν τρεις διαφάνειες με θέμα τις

λιθοσφαιρικές πλάκες και τις κινήσεις τους. http://kids.oasp.gr/thalis/prehistoric/prehisto

ric_earth.html (ΟΑΣΠ, 2η ενότητα)

Στο σημείο αυτό οι μαθητές ανοίγουν και το πρόγραμμα Γεωγραφία Α & Β στον

υπολογιστή τους και επιλέγουμε την ενότητα «Εσωτερικό της γης». Κλικάρουμε την επιλογή «Κινήσεις Λιθοσφαιρικών πλακών». «Πατώντας» με τον

κέρσορα πάνω σε κάθε σημείο επαφής των πλακών και παρατηρούμε τη μορφή της κίνησής τους.

Κατόπιν, καλούνται να απαντήσουν στις παρακάτω ερωτήσεις:

2ο Φύλλο εργασίας:

1. «Δώστε», περιγράφοντας ή ζωγραφίζοντας ή και «κατεβάζοντας» φωτογραφίες από το δίκτυο, μια «εικόνα» του «Ειρηνικού πλανήτη» μας και μια «εικόνα» του

«Εκρηκτικού πλανήτη» μας! 2. Η γη είχε πάντα την ίδια μορφή που έχει και σήμερα;

3. Πριν πόσα εκατομμύρια χρόνια πήρε τη μορφή που έχει και σήμερα;

4. Ποια από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστή; - Η λιθόσφαιρα είναι συμπαγής και ενιαία.

- Η λιθόσφαιρα αποτελείται από κινούμενα τμήματα (πλάκες) που έχουν σταθερά

όρια και μέγεθος.

- Η λιθόσφαιρα αποτελείται από τμήματα (πλάκες) που συνέχεια μεταβάλλονται (σε

αριθμό, όρια, έκταση).

- Η λιθόσφαιρα αποτελείται από μεγάλα ακίνητα τμήματα (πλάκες).

5. Να αναφέρετε 4 λέξεις – γνωρίσματα που σας έρχονται πρώτα στο μυαλό με το

άκουσμα της λέξης «ηφαίστειο» και περιγράψτε μια, όποια θέλετε.

6. Πώς κινούνται μεταξύ τους; Με ποια από αυτές τις κινήσεις έχουμε δημιουργία και

με ποια καταστροφή φλοιού; 7. Σε ποια σημεία των πλακών παρατηρείται κίνηση των πλακών; Στα όρια ή στο

κέντρο τους;

8. Ποια είναι τα πιθανά αποτελέσματα στο στερεό φλοιό της Γης από την κίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών;

Page 6: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

3η Δραστηριότητα:

α. Συνεχίζουμε την προβολή του Power Point από το σημείο που σταματήσαμε.

Παίζουν οι διαφάνειες 11 και 12 με θέμα τη γεωγραφική κατανομή των ηφαιστείων στην υφήλιο και προσομοίωση seilias «Τα μεγάλα ηφαίστεια της γης

file:///C:/Users/katerina/Desktop/%CE%A3%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%A1%C

E%99%CE%91%20%CE%92%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%9F/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CE%BF%

CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20seilias/swf/volcano.swf», όπου οι μαθητές ανακαλύπτουν τα

μεγάλα ηφαίστεια του πλανήτη με βάση τη σχετική (κοντά – μακριά από

τη θάλασσα, ήπειρος) και τη

γεωγραφική (συντεταγμένες) θέση τους.

Στην 13η και 14η διαφάνεια

παρουσιάζονται δυο βίντεο : «ΤΑ

ΜΕΓΑΛΑ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ» και «ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ ΤΗΣ

ΕΛΛΑΔΑΣ» (προσομοιώσεις από διαδραστικό βιβλίο, κεφ. 9, 9.1 & 9.4, τα οποία έγιναν βίντεο με το πρόγραμμα camtasia

1.http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B106/382/2534,9804/extras/gbg09_EuropeVolcanoesGoogle/index.html

2.http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-

B106/382/2534,9804/extras/gbg09_GreekVolcanoesGoogle/index.html)

Στις επόμενες δυο διαφάνεια προβάλλεται χάρτης σεισμικότητας στον ελληνικό χώρο με αντιστοίχηση ρίχτερ ανά περιοχή και δυο βίντεο με θέμα το ελληνικό νησιωτικό

τόξο (δημιουργημένα από το διαδραστικό βιβλίο με το πρόγραμμα camtasia

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B106/382/2534,9804/extras/gbg09_elliniko_toxo/index.htm )

Στο σημείο αυτό γίνονται δυο

υπερσυνδέσεις με Γεωδυναμικό Ινστιτούτο και Εργαστήριο

Σεισμολογίας Πανεπιστημίου Πατρών http://seismo.geology.upatras.gr/

http://www.gein.noa.gr/ .

Οι μαθητές συνδέονται από τον

υπολογιστή τους.

Page 7: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

Πρώτα συνδέονται με το

Γεωδυναμικό Ινστιτούτο. Επιλέγουν την Γ. Ι. Κεντρική

Σελίδα και παρακολουθούν τη σεισμικότητα στη χώρα σε

πραγματικό χρόνο τις τελευταίες

48 ώρες (πίνακας δεξιά: χρόνος γένεσης σεισμού – τοπικό

μέγεθος). Κατόπιν επιλέγουν από τις επιλογές πάνω «

Τελευταία Ανακοινωθέντα». Δεξιά του χάρτη που ανεβαίνει

υπάρχει πίνακας με χρόνο

γένεσης, μέγεθος και βάθος, ενώ αν κλικάρεις πάνω στο σημείο

που αναβοσβήνει στον χάρτη σου δίνει και συντεταγμένες.

Κρατάμε σημειώσεις.

Επόμενη σύνδεση με Εργαστήριο Σεισμολογίας Πανεπιστημίου

Πατρών. Στα «περιεχόμενα» αριστερά επιλέγουμε «Seismicity». Ανεβαίνει χάρτης με τη σεισμική δραστηριότητα στην Ελλάδα. Αφού παρατηρήσουμε το χάρτη και τα

σημεία μεγάλης σεισμικότητας, επιλέγουμε από τη γραμμή επιλογών πάνω «seismic catalogs». Από τον πίνακα που ανοίγει στην οθόνη μας επιλέγουμε μήνα και έτος και

παρατηρούμε τη σεισμικότητα στον ελλαδικό χώρο. Κρατάμε σημειώσεις.

Ολοκληρώνουμε την παρουσίαση με τις επιπτώσεις των σεισμών στον άνθρωπο, θετικά και αρνητικά!

β. Οι μαθητές ανοίγουν και το πρόγραμμα Γεωγραφία Α & Β στον υπολογιστή τους και επιλέγουμε την ενότητα «Εσωτερικό της γης».

Κλικάρουμε την επιλογή «Κατανομή σεισμών και ηφαιστείων» πρώτα, και, αφού

περιηγηθούν και πειραματιστούν με την προσομοίωση, την επιλογή «Σημαντικότεροι σεισμοί και ηφαίστεια» όπου κάνουν το ίδιο.

Συνδυάζοντας όσα είδαν και άκουσαν και βασιζόμενοι σε όσα πειραματίστηκαν, απαντούν στις παρακάτω ερωτήσεις:

3ο Φύλλο εργασίας: 1. Τα μεγαλύτερα ηφαίστεια στον κόσμο είναι στο εσωτερικό των ηπείρων ή κοντά στη

θάλασσα; Αιτιολογήστε την απάντησή σας. 2. Οι κινήσεις ποιων πλακών επηρεάζουν τη σεισμικότητα της Ευρώπης;

3. Να αναφέρεται ένα μεγάλο ευρωπαϊκό ηφαίστειο και τη θέση του (κοντά στη θάλασσα/ στο εσωτερικό / υποθαλάσσιο – σημείο κίνησης ποιων πλακών – Αν. ,Β. ,

Δ. ή Ν. της ηπείρου – κοντινότερο μεγάλο αστικό κέντρο).

4. Επιλέξτε από το λογισμικό «Γεωγραφία Α & Β» και την ενότητα «Εσωτερικό της γης» το τμήμα «Σημαντικότεροι σεισμοί και ηφαίστεια». Η κάθε ομάδα θα περιηγηθεί

στην προσομοίωση και θα επιλέξει να παρουσιάσει έναν καταστροφικό σεισμό που συνέβει τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη (όποιον θέλει).

5. Πού εκτείνεται το ελληνικό νησιωτικό τόξο;

6. Ποια νησιά αποτελούν το ηφαιστειακό τόξο της Ελλάδας; 7. Απαντήστε ηλεκτρονικά στις ερωτήσεις του κουίζ ( hot potatoes) και παρουσιάστε τις

απαντήσεις σας, καθώς και τα ποσοστά επιτυχίας σας στην ολομέλεια της τάξης. 8. Δώστε 2 καταστροφικές και 2 θετικές συνέπειες στο ανθρωπογενές περιβάλλον .

9. Πού οφείλεται το εύρος της καταστροφής στο ανθρωπογενές περιβάλλον που ακολουθεί έναν σεισμό; Στο ίδιο το φαινόμενο ή στη στάση και συμπεριφορά του

ανθρώπου απέναντι στο φαινόμενο; Δώστε ένα παράδειγμα που αιτιολογεί την

απάντησή σας.

Page 8: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

4η Δραστηριότητα:

GOOGLE EARTH: Ταξιδεύοντας στα μεγάλα ηφαίστεια της Ευρώπης …τρισδιάστατα!!!!!! Αφού ανοίξουν το πρόγραμμα

gbg09-volcanoes.kmz

πληκτρολογούν στη μηχανή αναζήτησης τα:

Inside the Volcano, Iceland

Mount Etna Mount Vesuvius

Santorini Volcano Με την επιλογή + (κέρσορας δεξιά) «πλησιάζουν» τα μεγαλύτερα και εκρηκτικότερα

ηφαίστεια της Ευρώπης! Κάτω δεξιά επιλέγουν «ξενάγηση» και περιηγούνται στις φωτογραφίες. Κατόπιν, συζητάμε στην τάξη για το τι τους ενθουσίασε και τους άρεσε

περισσότερο και γιατί.

3η και 4η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ:

http://www.civilprotection.gr

(Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας) http://www.oasp.gr

(Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας, Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων)

Βίντεο «Εκπαιδευτικό βίντεο προστασίας από σεισμούς», Γενική Γραμματεία

Πολιτικής Προστασίας

Χώρος: Εργαστήριο πληροφορικής

Θέμα: «Οδηγίες σεισμικής προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό»

Χρονοδιάγραμμα: : Χωρισμός σε ομάδες, περιγραφή διαδικασίας: 5΄ 1η δραστηριότητα: 10΄

2η δραστηριότητα: 30΄ ____________________________________________________

Αφίσα: 35΄ Φύλλο αξιολόγησης:10΄

1η Δραστηριότητα:

Οι μαθητές κάθονται σε ομάδες

των τριών παιδιών ανά υπολογιστή και

συνδέονται στο διαδίκτυο με τη σελίδα http://www.civilprotection.gr.

Θα ανοίξει η αρχική σελίδα της Γενική

Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας. Κάντε κλικ και επιλέξτε το 2ο

εικονίδιο «Ξέρεις να προστατευτείς;» και μετά το 1ο «Σεισμοί: ενημερωθείτε

έγκαιρα». Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες και υπογραμμίστε 3 οδηγίες που

ήδη γνωρίζετε και 3 που μαθαίνετε για

πρώτη φορά. Παρουσιάστε στην ολομέλεια της τάξης ανά ομάδα.

Page 9: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

2η Δραστηριότητα:

Συνδεόμαστε με την ιστοσελίδα http://www.oasp.gr του Οργανισμού Αντισεισμικού

Σχεδιασμού και Προστασίας.

Αφού ανοίξει η αρχική σελίδα, επιλέξτε «Για μικρούς και μεγάλους» και, αφού αλλάξει

σελίδα, κλικάρετε πάνω στη λέξη «περιπλανηθείτε».

ΕΠΙΛΟΓΕΣ – ΣΕΙΡΑ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΕΙΣ:

Πολυκατοικία αριστερά :

« Ο Θαλής μόνος στο σπίτι» (5ος όροφος) «Το πάζλ του σεισμού» (3ος όροφος)

«Το σταυρόλεξο του σεισμού» (2ος όροφος)

«Το κρυπτόλεξο του σεισμού» (1ος

όροφος)

Πολυκατοικία δεξιά: «Η Χαρά εκπαιδεύεται» (4ος όροφος)

«Βρες τη σωστή απάντηση» (1ος όροφος)

Προβολή βίντεο: «Εκπαιδευτικό βίντεο προστασίας από σεισμούς»,

https://www.youtube.com/watch?v=nYQ9DCR2iQo Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.

Page 10: σεναριο σεισμικη και ηφαιστειακη δραση στην ελλαδα και την ευρωπη  μετρα προστασιας β ταξη

4ο Φύλλο εργασίας:

Δημιουργία Αφίσας

Δημιουργήστε μια αφίσα σε πρόγραμμα paint ή publisher η οποία έχει ως στόχο να

προστατέψει και να ενημερώσει τους πολίτες σχετικά με το τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση

σεισμού. Αναζητήστε πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό στις ιστοσελίδες: http://www.civilprotection.gr (Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας) και

http://www.oasp.gr (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας, Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων), στις οποίες δουλέψαμε.

Σχεδιασμός

Εργαστείτε με την ομάδα σας και συγκεντρώστε τα στοιχεία που σας χρειάζονται, ώστε

να κατασκευάσετε μια αφίσα που θα απευθύνεται στους πολίτες του τόπου που ζεις:

α. Πρόγραμμα στο οποίο θα κατασκευάσουμε την αφίσα: β. Τι θα παρουσιάζει η αφίσα:

γ. Μηνύματα που θα περιέχει η αφίσα:

δ. Εικόνες που θα περιέχει η αφίσα: 3. Καταγράψετε στάσεις και συμπεριφορές που θα πρέπει να υιοθετήσουμε στην

καθημερινή σας ζωή ώστε να αντιδρούμε σωστά σε περίπτωση σεισμού. Παρουσιάστε την αφίσα σας στους συμμαθητές σας.

ΠΗΓΕΣ:

ΕΝΔΟΓΕΝΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ:

Περιληπτική επισκόπηση των ενεργών τεκτονικών διεργασιών και των επιπτώσεών

τους, POWER POINT Παυλόπουλος Κοσμάς

Δρ. Γεωλόγος – Γεωμορφολόγος

Επικ. Καθηγητής

Τμήμα Γεωγραφίας – Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ html

Youtube videos: 650 Million Years in under 2 minutes - Introduction to Volcanoes /

national geographic - Πώς δημιουργούνται τα ηφαίστεια; - Εκπαιδευτικό βίντεο για

προστασία από σεισμούς (Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας)

ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΕΙΣ e-γεωγραφία «Τα ηφαίστεια» και seilias «volcano»

http://seismo.geology.upatras.gr/

http://www.gein.noa.gr/

http://www.civilprotection.gr

http://www.oasp.gr

«Σενάρια Σενάρια στη Γεωλογία-Γεωγραφία, Παυλόπουλος Κοσμάς

Δρ. Γεωλόγος – Γεωμορφολόγος

Επικ. Καθηγητής

Τμήμα Γεωγραφίας – Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο