Download - ρρ εργασίας συνεδριου

Transcript
Page 1: ρρ εργασίας συνεδριου

Σαατσόγλου Ελένη (Σχολική Σύμβουλος)

Σαμαρά Κυριακή (εκπαιδευτικός ΠΕ 70)

Σχέδιο Μαθήματος

««ΟΟ ΕαυτόςΕαυτός μουμου μέσαμέσα απόαπό τητη

ΔιαφορετικότηταΔιαφορετικότητα τωντων ΆλλωνΆλλων»»

Page 2: ρρ εργασίας συνεδριου

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το σχέδιο μαθήματος επιχειρεί, μέσα από συνεργατικέςδραστηριότητες στη σχολική τάξη, να αναδείξει κατά πόσο είναι εφικτή ηαποδοχή της διαφορετικότητας. Οι παρεμβατικές δράσεις υλοποιήθηκαν μεγνώμονα προϋποθέσεις αποτελεσματικής εκπαιδευτικής διαχείρισης τηςετερότητας, όπως ανάπτυξη διαλόγου, συναισθηματική έκφραση, αμοιβαίαεμπιστοσύνη, προαγωγή αυτοεκτίμησης, συμπλήρωση ερωτηματολογίουαπό μαθητές. Στα πλαίσια πραγματοποίησης των δραστηριοτήτωνπεριγράφονται αντιδράσεις, δυσκολίες, προβληματισμοί των μελών τηςομάδας και εξάγονται συμπεράσματα-προτάσεις. Ο προγραμματισμόςδραστηριοτήτων η καταγραφή ενδείξεων, η παρουσίαση αποτελεσμάτωναναδεικνύουν νέα προβλήματα και αξιολογούν δυνατότητες-αδυναμίες τωνεκπαιδευτικών πρακτικών. Η ανταλλαγή απόψεων, η εμψύχωση, οι ιδέες-προτάσεις, συμβάλλουν ώστε να ανταπεξέλθει ο εκπαιδευτικός στιςαπαιτήσεις της πολυπολιτισμικής τάξης.

Page 3: ρρ εργασίας συνεδριου

Ευχαριστούμε εκ των

προτέρων για τον

χρόνο σας

Page 4: ρρ εργασίας συνεδριου

Στάδιο Α΄: Σχέδιο Μαθήματος

Προτεινόμενες Τάξεις: Δ΄ E΄ και Στ΄ Δημοτικού

Προτεινόμενος χρόνος: 2 διδακτικά δίωρα / «Ευέλικτη Ζώνη»

Page 5: ρρ εργασίας συνεδριου

ΥλικάΦύλλα (χαρταετός), μπογιές, μαρκαδόροι, χαρτόνιακάνσον (δέντρα), καρτέλες αριθμών, CD μουσικής, ερωτηματολόγια

Προεργασία και Μέθοδος

� Γνωριμία με τα παιδιά / χρόνος 5 λεπτά

� Ενημέρωση των παιδιών για το τι θα κάνουμε / χρόνος 10 λεπτά

� Αναμνηστικά Συμμετοχής / χρόνος –

� Κατά την διεξαγωγή των δραστηριοτήτων εφαρμόζουμε

ομαδοσυνεργατική μέθοδο.

Page 6: ρρ εργασίας συνεδριου

Διαδικασία

Μαγικός Κύκλος, 1η και 2η δραστηριότητα

� Δημιουργία κύκλου / συνεργατικός λόγοςχαρακτηριστικά στοιχεία του εαυτού / ολομέλεια τάξης

3η και 4η δραστηριότητα

� ζεύγη ανάλογα με τον αριθμό της καρτέλας

� τετραμελείς ομάδες

5η δραστηριότητα

■ όλοι οι μαθητές - μία μεγάλη ομάδα

Page 7: ρρ εργασίας συνεδριου

Εισαγωγική Δραστηριότητα - Μαγικός Κύκλος

Στόχοι

� Γνωριμία του εαυτού των μαθητών

� Επικοινωνία - έκφραση

� Κοινές προτιμήσεις - διαφορετικότητα

Διάρκεια: 30 λεπτά

Page 8: ρρ εργασίας συνεδριου

Δραστηριότητα 1η - Παιχνίδι με ευχάριστα επίθετα

Στόχοι

� Προαγωγή αυτοεκτίμησης

� σύνδεσμος συνύπαρξης γηγενών – ετέρων

� προσδοκία θετικών προτύπων - διαπολιτισμική αγωγή

Διάρκεια: 20 λεπτά

Page 9: ρρ εργασίας συνεδριου

Δραστηριότητα 2η - Εκπροσωπώντας τον εαυτό μου

Στόχοι

� Αλληλοπαρουσίαση του εαυτού στην τάξη

� δημιουργικότητα και συνεργασία

� κατάργηση φραγμών της διαφορετικότητας

Διάρκεια: 30 λεπτά

Page 10: ρρ εργασίας συνεδριου

Δραστηριότητα 3η - Μπορώ και θα ήθελα

Στόχοι

� Αναφορά χαρακτηριστικών γνωρισμάτων του εαυτού

� παρώθηση δεξιοτήτων και θετικών στοιχείων

� ανάπτυξη αυτοπεποίθησης

� ενσωμάτωση στη διαπολιτισμική τάξη

Διάρκεια: 30 λεπτά

Page 11: ρρ εργασίας συνεδριου

Δραστηριότητα 4η - Ο καθρέφτης του άλλου

Στόχοι

� Αμοιβαιότητα – αλληλοβοήθεια

� αναβάθμιση ενδιαφέροντος στα κοινά

� αναγνώριση της διαφορετικότητας του άλλου

Διάρκεια: 30 λεπτά

Page 12: ρρ εργασίας συνεδριου

Δραστηριότητα 5η - Μουσική αγκαλιά

Στόχοι

� όλοι οι μαθητές - μία μεγάλη ομάδα.

� αλληλοσυνεργασία - δημιουργία,

� σωματική - ψυχική επαφή

� ενότητα στην πολυπολιτισμική τάξη

Διάρκεια: 15 λεπτά

Ερωτηματολόγιο και Αναμνηστικό Συμμετοχής

Page 13: ρρ εργασίας συνεδριου

Στάδιο Β΄: Παρεμβατικές Δράσεις►Ημερολόγιο Εκπαιδευτικού

►Τάξη που εμπλέκεται στις Δραστηριότητες

►Τίτλος Παρέμβασης

Δραστηριότητες

►Στόχοι

►Περιγραφή της διαδικασίας στα πλαίσια της δραστηριότητας

►Τι είπατε εσείς στα μέλη της ομάδας στόχου;

►Ποιες ήταν οι αντιδράσεις των μελών της ομάδας στόχου στηδραστηριότητα;

►Τι δυσκολίες συναντήσατε

►Συνοψίστε τα συμπεράσματα και τους προβληματισμούς που σαςγεννήθηκαν

►Πώς σας φάνηκε εσάς τον/την ίδιο/α όλη αυτή η διαδικασία; Ξεφύγατε νομίζετε από αυτό που κάνετε συνήθως στην τάξη; Αυτόήταν ευχάριστο; Ή όχι; Κερδίσατε εσείς κάτι; Εάν ναι τι;

►Προτάσεις χρήσιμες για την αποτελεσματική συνέχιση τηςδραστηριότητας

Page 14: ρρ εργασίας συνεδριου

Ερωτηματολόγιο

� Ποια δραστηριότητα σου άρεσε;

� Τι έμαθες για τον εαυτό σου, που είναι διαφορετικό απότους άλλους;

� Πώς θα ήθελες να είναι ο εαυτός σου, ώστε να είσαιαγαπητός στους άλλους;

� Πιστεύεις ότι ο εαυτός σου θα τα καταφέρει, ακόμα και ανβρεθεί σε έναν τόπο με διαφορετική γλώσσα από τη δική

σου;

� Καταφέρνεις να συνεργάζεσαι με τους συμμαθητές σου, ακόμα και με τους διαφορετικούς από εσένα;

� Κύκλωσε τη λέξη που εκφράζει τα συναισθήματά σου

χαρούμενος-η αδιάφορος-η λυπημένος-η

Page 15: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 1 Πίτα 1

μαθητές

Εισαγ. Δρ

1η Δρ.

.2η Δρ.

3η Δρ.

4η Δρ.

5η Δρ.

όλες

άλλη απάντ.

μαθητές

0

2

4

6

8

10

Εισα

γ. Δ

ρ

.2η Δρ

.

4η Δρ .

όλες

μαθητές

Page 16: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 2 Πίτα 2

μαθητές

02468

101214

μπορώ

είμαι

διαφορετικός

πολλά

τίποτα

γνώση εαυτού

αριθμός

μαθητώ

ν

μαθητές

μαθητές μπορώ

μοιάζω με όλους

είμαι διαφορετικός

δεν μπορώ πάντα

πολλά

αναφορά

Page 17: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 3 Πίτα 3

μαθητές

0123456789

10

όπως είναι

όπως οι άλλοι

χαρακτηριστικά

του

εαυτού

άλλη

απάντηση

ο εαυτός μου, αγαπητός

στους άλλους

αριθμός

μαθητών

μαθητές

μαθητές

όπως είναι

όπως οι άλλοι

χαρακτηριστικά

του εαυτού

άλλη απάντηση

Page 18: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 4 Πίτα 4

μαθητές

0

2

4

6

8

10

12

14

ναι

όχι

με προσπ

άθεια

ο εαυτός μου σε διαφορετικό

τόπο

αριθμός μαθητών

μαθητές

μαθητές

ναι

όχι

με προσπάθεια

Page 19: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 5 Πίτα 5

μαθητές

0

5

10

15

20

25

ναι

συνεργασία με όλους ακόμα και

με τους διαφορετικούς

αριθμός

μαθητών

μαθητές

μαθητές

ναι

Page 20: ρρ εργασίας συνεδριου

Διάγραμμα 6 Πίτα 6

μαθητές

02468

1012141618

χαρο

ύμενος

αδιάφο

ρος

λυπη

μένο

ς

αριθμός

μαθητών

μαθητές

μαθητές

χαρούμενος

αδιάφορος

λυπημένος

Page 21: ρρ εργασίας συνεδριου

Στάδιο Γ΄: Έκθεση Αξιολόγησης Δραστηριοτήτων

Στάδια Αξιολόγησης

Προγραμματισμός δραστηριοτήτων

Στόχοι

►Επίγνωση της πολιτισμικής καταγωγής

Μαγικός κύκλος - Εκπροσωπώντας τον εαυτό μου►Ενίσχυση της πολιτισμικής επίγνωσης

Μπορώ και θα ήθελα - ο καθρέφτης του άλλου►Προώθηση της ενότητας μέσα από την διαφορετικότητα

Ευχάριστα επίθετα - Μουσική αγκαλιά

Καταγραφή ενδείξεων

� Παρατήρηση σχέσεων μαθητών

� Συνέντευξη ή συζήτηση μαθητών

� Ερωτηματολόγιο στους μαθητές

Παρουσίαση αποτελεσμάτων

Page 22: ρρ εργασίας συνεδριου

Συμπεράσματα-Προτάσεις (1)

Στα πλαίσια της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης

� γνωριμία πολιτιστικών στοιχείων του άλλου συμμαθητή

� ενίσχυση προσέγγισης της διαφορετικότητας

� κατανόηση ετερότητας μέσα από το δικαίωμα του εαυτού

� εξοικείωση της ιδέας / αποδοχή του διαφορετικού� καλλιέργεια ενσυναίσθησης

� εκπαίδευση σεβασμού-αλληλεγγύης της πολιτισμικήςετερότητας

� ανάπτυξη αυτοαντίληψης - αυτοεκτίμησης� προσωπική βελτίωση - ανταλλαγή απόψεων με τονδιαφορετικό

� ανάδυση ιδεών – προτάσεων ομαλής ένταξης διαφορετικών� υποστήριξη διδακτικού έργου - εμψύχωση του εκπαιδευτικού

Page 23: ρρ εργασίας συνεδριου

Συμπεράσματα-Προτάσεις (2)

� αποτελεσματικές διδακτικές προσεγγίσεις

� στρατηγικές, νέες γνώσεις και δεξιότητες

� επιμορφωτικά σεμινάρια

� εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό υλικό

� καθοδήγηση από τον/η Σχολικό/ή Σύμβουλο,

� συγκεκριμένες τεχνικές διδασκαλίας

� εκπαιδευτικά προγράμματα του Υπουργείου Παιδείας

� ανάλογες αναπροσαρμογές στη διοίκηση και στην εποπτεία

της εκπαίδευσης

Page 24: ρρ εργασίας συνεδριου

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Γεωργογιάννης,, Π. (1999). Θέματα διαπολιτισμικής εκπαίδευσης. Αθήνα:Gutenberg

Νικολάου, Γ. (2000). Ένταξη και εκπαίδευση των αλλοδαπών μαθητών στο

δημοτικό σχολείο. Από την ομογένεια στην πολυπολιτισμικότητα. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα

Δαμανάκης, Μ. (2005). Η εκπαίδευση των παλιννοστούντων και

αλλοδαπών μαθητών στην Ελλάδα: Διαπολιτισμική προσέγγιση.Αθήνα:GutenbergΣακκά, Δ. & Ψάλτη Α. (2004). Πολιτισμική ποικιλομορφία στο σχολείο: Ορόλος του εκπαιδευτικού. Στο Πρακτικά ημερίδας, Αλεξανδρούπολη: Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε. Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης. Διαθέσιμοστο δικτυακό τόπο: Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. ΙΙ 24/4/2004

ΚΕ.Θ.Ε.Α.- TACADE (1998) Εκπαιδευτικό Υλικό: Δεξιότητες για παιδιά του

Δημοτικού. Προάγοντας την Προστασία του Παιδιού, Αθήνα: Π.Ι.