· Web viewNėščiajai kofeino norma yra mažesnė nei 150 mg per dieną. 1 puodelyje kavos jo...

of 171/171
INFORMACIJA NĖŠČIOSIOMS
 • date post

  26-Jan-2020
 • Category

  Documents

 • view

  1
 • download

  0

Embed Size (px)

Transcript of  · Web viewNėščiajai kofeino norma yra mažesnė nei 150 mg per dieną. 1 puodelyje kavos jo...

INFORMACIJA NĖŠČIOSIOMS

TURINYS

1. Alkoholis, rūkymas ir narkotikai nėštumo metu.......................................................................3 psl.

2. Antenatalinė priežiūra.............................................................................................................12 psl.

3. B grupės β hemolizinis streptokokas (bgs) ir kita bakterinė prenatalinė infekcija.................17 psl.

4. Cezario pjūvio operacija. Indikacijos......................................................................................21 psl.

5. Cukrinis diabetas.....................................................................................................................25 psl.

6. Daugiavaisis nėštumas............................................................................................................27 psl.

7. Gimdymas po buvusios cezario pjūvio operacijos..................................................................29 psl.

8. Gimdymo skausmo malšinimas..............................................................................................32 psl.

9. Gimdymo sužadinimas............................................................................................................36 psl.

10. Gimdos kaklelio vėžys ir nėštumas......................................................................................39 psl.

11. Krūties vėžys ir nėštumas.....................................................................................................43 psl.

12. Mekonijus vaisiaus vandenyse.............................................................................................49 psl.

13. Nėščiųjų anemija..................................................................................................................52 psl.

14. Nėščiųjų pielonefrito diagnostika ir gydymas......................................................................57 psl.

15. Nėščiųjų diabetas..................................................................................................................59 psl.

16. Pogimdyminė infekcija.........................................................................................................62 psl.

17. Priešlaikinis gimdymas.........................................................................................................65 psl.

18. Priešlaikinis neišnešioto vaisiaus dangalų plyšimas.............................................................68 psl.

19. Replių ir vakuuminio ekstraktoriaus naudojimas akušerijoje...............................................71 psl.

20. Rezus izoimunizacija............................................................................................................75 psl.

21. Tarpvietės plyšimai. Epiziotomijos......................................................................................78 psl.

22. Tromboembolijų profilaktika...............................................................................................80 psl.

23. Ultragarsinė patikra ir tyrimas nėštumo metu......................................................................82 psl.

24. Užsitęsęs nėštumas...............................................................................................................84 psl.

25. Vaisiaus augimo sulėtėjimas................................................................................................87 psl.

26. Vaisiaus pečių užstrigimas...................................................................................................89 psl.

27. Vaisiaus sėdmenų pirmeiga..................................................................................................91 psl.

28. Vaisiaus žūtis........................................................................................................................94 psl.

29. Virkštelės iškritimas. Distocija.............................................................................................96 psl.

30. Virusinė perinatalinė infekcija..............................................................................................98 psl.

ALKOHOLIS, RŪKYMAS IR NARKOTIKAI

NĖŠTUMO METU

Kaip alkoholis veikia nėštumo metu?

Nėštumo metu vartojamas alkoholis pereina per placentą iš motinos į vaisiaus kraują ir ilgainiui gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi gimdoje.

Alkoholis labiausiai pažeidžia vaisių, jei moteris jį vartoja prieš pat nėštumą ir jo metu. Sumažinus arba nutraukus alkoholio vartojimą bet kuriuo nėštumo metu, neigiamas alkoholio veikimas vaisiui nutrūksta, tačiau jei alkoholio žala vaisiui jau yra padaryta, poveikis išlieka.

Kada geriausiai būtų nutraukti alkoholio vartojimą: planuojant nėštumą ar jo metu?

Geriau būtų atsisakyti alkoholio ar sumažinti vartojimą planuojant nėštumą.

Kaip alkoholis matuojamas?

Alkoholis yra matuojamas vienetais.

Standartinio dydžio alkoholinių (1 SAV) gėrimų pavyzdžiai

Eil. Nr.

Gėrimas

Kiekis

1.

Spiritinis gėrimas (40 proc.)

25 ml

2.

Vynas (12,5 tūrio proc.)

125 ml

3.

Alkoholinis kokteilis

275 ml

4.

Alus (5 proc.)

250 ml

Koks alkoholio kiekis nėštumo metu yra saugus?

Saugaus alkoholio kiekio, vartojamo nėštumo metu, nėra. Alkoholio įtakos kūdikiui nėra, jei moteris visai negeria bandydama pastoti ar nėštumo metu.

Jei alkoholį vis tik nusprendėte vartoti, turėtumėte išgerti ne daugiau kaip vieną ar du vienetus alkoholio vieno gėrimo metu ir ne dažniau kaip vieną ar du kartus per savaitę.

Kas atsitiks, jei aš gersiu daugiau, nei rekomenduojama?

Jei nėštumo metu alkoholio vartojate daugiau nei du vienetus ir dažniau nei du kartus per savaitę, padidėja rizika:

· persileidimo;

· vaisiaus žuvimo;

· sutrikusio augimo ir vystymosi gimdoje (ypač smegenų);

· priešlaikinio gimdymo;

· per mažo vaisiaus svorio (kuo daugiau moteris geria, tuo mažiau svorio priauga vaisius);

· vaiko fizinės negalios;

· vaiko mokymosi sunkumų mokykloje;

· dažnesnio vaiko sirgimo.

Jei moteris nėštumo metu vartoja didelius kiekius alkoholio, naujagimis gali gimti turėdamas įgimtą vaisiaus alkoholinį sindromą.

Kas yra vaisiaus alkoholinis sindromas?

Vaisiaus alkoholinis sindromas – tai būklė, kuri sukelia vaisiaus smegenų pažeidimus ir augimo sutrikimą. Naujagimiai su vaisiaus alkoholiniu sindromu būna mažesnio svorio, mažesnėmis galvomis ir labai neramūs, palyginti su sveikais naujagimiais. Augdami tokie vaikai turi elgesio sutrikimų, kurie išlieka visą gyvenimą.

Kokie yra vaisiaus alkoholinio sindromo simptomai?

Naujagimis, gimęs su vaisiaus alkoholiniu sindromu, turi specifinių veido bruožų:

· ploną viršutinę lūpą;

· plokščią lataką (filtrą) tarp nosies ir viršutinės lūpos;

· siaurą plyšį tarp akių vokų.

Naujagimiai būna labai neramūs, dirglūs ir labai jautrūs triukšmui.

Augant vaikui pasireiškia:

· augimo atsilikimas. Tai reiškia, kad tokiems vaikams reikia daugiau laiko išmokti daryti veiksmus, kuriuos atlieka kiti tokio amžiaus vaikai, pavyzdžiui, vaikščioti ir kalbėti;

· didesnis aktyvumas nei sveikų vaikų;

· raumenų silpnumas;

· mokymosi, girdėjimo ir matymo sunkumų.

Paaugliams ir suaugusiems žmonėms turintiems šį sindromą, gali būti:

· mąstymo ir atminties sutrikimų;

· susikaupimo ir dėmesio sunkumų;

· bendravimo su kitais problemų;

· sunkumų išlaikyti nuolatinį darbą ir gyventi savarankiškai.

Ar yra tyrimas, nustatantis vaisiaus alkoholinį sindromą?

Tokio tyrimo nėra. Tačiau Jūsų gydytojas gali diagnozuoti vaisiaus alkoholinį sindromą iš vaiko simptomų ir apžiūros. Taip pat gydytojas klaus, kiek alkoholio vartojote nėštumo metu.

Kaip gydomas vaisiaus alkoholinis sindromas?

Šio sindromo pasekmių negalima panaikinti. Tačiau specialistai gali išmokyti Jus padėti savo vaikui atlikti kasdienius darbus, tokius kaip mokytis, kalbėti.

„Dalyvavau vakarėlyje, kuriame vartojau daug alkoholio. Tuo metu dar nežinojau, kad laukiuosi. Ar tai labai pakenks mano vaisiui?“

Dalis nėštumų yra neplanuoti ir moteris alkoholį gali gausiai vartoti nežinodama, kad laukiasi. Jei gausus alkoholio vartojimas buvo vienkartinis, tikimybė, kad jis turės neigiamos įtakos motinai ir vaisiui, yra nedidelė.

„Aš norėčiau nebevartoti alkoholio“

Nėštumas dažnai priverčia moteris susimąstyti ne tik apie savo, bet ir apie savo būsimo naujagimio sveikatą, todėl moterys neretai ieško pagalbos. Jūs visada galite kreiptis į savo akušerį, šeimos gydytoją, akušerį-ginekologą ar priklausomybės ligų ir pagalbos centrą.

PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ IR PAGALBOS CENTRAI

Eil. Nr.

Pavadinimas

Adresas

Telefonas

Faksas

1.

Vilniaus priklausomybės ligų centras

GerosiosVilties g. 3

(8 5) 216 00 14

(8 5)216 00 19

2.

Kauno priklausomybės ligų centras

Giedraičių g. 8

(8 37) 337 437

(8 37) 333 253

3.

Klaipėdos priklausomybės ligų centras

Taikos pr. 46

(8 46) 415 026

(8 46) 410 648

4.

Panevėžio priklausomybės ligų centras

Elektronikos g. 1C

(8 45) 582 672

(8 45) 582 673

5.

Šiaulių priklausomybės ligų centras

Daubos g. 3

(8 41) 457 511

(8 41) 455 574

6.

Krizinio nėštumo centras

Vilnius, J. Juzeliūno g. 33-16

(8 60)357 726

-

RŪKYMAS NĖŠTUMO METU

Rūkymas labiau paplitęs tarp vyrų nei tarp moterų, tačiau kasmet šis skirtumas mažėja.

Rūkymas ir moters sveikata

· Rūkančios moterys turi 10–40 proc. mažesnę tikimybę pastoti vieno ciklo metu (Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad moterys, surūkančios 5–9 cigaretes per dieną, turėjo 1,8 karto didesnę tikimybę nepastoti per 12 mėn. negu nerūkančios).

· Statistiškai įrodyta, kad rūkančioms moterims 50 proc. dažniau būna skausmingos bei nereguliarios menstruacijos.

· Rūkymas jau pats savaime didina išeminės širdies ligos bei insulto riziką, tačiau rūkančioms ir vartojančioms sudėtinių hormoninių kontraceptikų moterims šių ligų rizika gali padidėti keletą kartų (išeminės širdies ligos rizika padidėja iki 20 kartų, o insulto rizika – iki 7,2 kartų).

· Invazinio gimdos kaklelio vėžio rizika rūkančioms moterims padidėja net 2–3 kartus. Rūkančių moterų gimdos kaklelio gleivėse randama cigaretės dūmuose esančių toksinių (kancerogeninių) medžiagų sankaupų, be to, yra įrodymų, kad rūkymas gali susilpninti vietinį gimdos kaklelio imunitetą.

· Tyrimais buvo patvirtinta, kad rūkančioms moterims menopauzė pasireiškia vidutiniškai dvejais metais anksčiau nei nerūkančioms. Metimas rūkyti gali atitolinti menopauzę, be to, rūkančios moterys menopauzės metu dažniau patiria nemalonių simptomų: karščio antplūdžius, padidėjusį prakaitavimą, miego sutrikimus.

Kaip rūkymas veikia nėštumo metu?

Rūkant išsiskiria daugiau nei 4000 toksinių savybių turinčių medžiagų, kurios neigiamai veikia ne tik motinos, bet ir vaisiaus organizmą. Tabako dūmuose yra ir apie 90 vėžį sukeliančių medžiagų. Tarp jų yra priklausomybę sukeliantis nikotinas, deguonies pernešimą ir nuolatinį deguonies badą sukeliantis anglies monoksidas (smalkės), radioaktyvus polonis 210 bei ypač toksiški ciano junginiai.

Nikotinas veikia sutraukdamas kraujagysles. Susitraukus placentos kraujagyslėms, sumažėja kraujo kiekis, kuriuo vaisius aprūpinamas deguonimi ir maisto medžiagomis. Kuo mažiau deguonies ir maisto medžiagų gauna vaisius, tuo labiau sutrinka normalus jo vystymasis.

Anglies monoksidas tiesiogiai sutrikdo deguonies pernašą vaisiui, todėl jis gyvena nuolatinėmis deguonies stygiaus sąlygomis.

Kada geriausiai būtų mesti rūkyti: planuojant nėštumą ar nėštumo metu?

Geriau būtų mesti rūkyti planuojant nėštumą.

Kiek cigarečių per dieną nėštumo metu vaisiui yra saugu?

Nėra saugaus motinai ir jos vaisiui surūkomų cigarečių skaičiaus. Moteris turėtų mesti rūkyti nėštumo metu. Geriausių rezultatų pasiekiama, jei moteris neberūko jau nuo pirmojo nėštumo laikotarpio, tačiau tai padaryti niekada nevėlu. Jei moteris neįstengia to padaryti – reikėtų sumažinti surūkomų cigarečių skaičių.

Kaip būtų geriau mesti rūkyti: nutraukti iš karto ar mažinti surūkomų cigarečių kiekį po truputį?

Motinai ir būsimam kūdikiui palankiau būtų, jei moteris iš karto mestų rūkyti. Tačiau, jei tai pasirodo per sunku, moteris galėtų mažinti surūkomų cigarečių kiekį po truputį.

Kas atsitiks vaisiui, jei aš rūkysiu?

Rūkant padidėja rizika:

· negimdinio nėštumo 1,5–2,5 karto, kadangi rūkant į organizmą patenkančios medžiagos slopina kiaušintakių gleivinės peristaltiką ir vaisius vystosi kiaušintakyje;

· persileidimo iki 25 proc., ir tai tiesiogiai susiję su rūkymo intensyvumu;

· vaisiaus apsigimimų (studijos parodė, kad rūkymas nėštumo metu siejamas su 30 proc. didesne kiškio lūpos bei vilko gomurio rizika ir 20 proc. didesne šlapimo sistemos apsigimimų rizika);

· priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo;

· priešlaikinio gimdymo: rūkančios moterys iki 2 kartų dažniau gimdo prieš laiką (iki 37 nėštumo savaitės);

· placentos atšokos: rūkymas nėštumo metu iki 2,4 karto padidina placentos atšokos tikimybę dėl nepakankamai gaunamo deguonies kiekio;

· placentos pirmeigos: iki 3 kartų dažniau diagnozuojama placentos pirmeigos tikimybė (dėl patiriamos nuolatinės deguonies stokos, placenta vystosi didesnė ir padidėja tikimybė siekti gimdos kaklelį);

· vaisiaus, naujagimio žūties: nustatyta tiesioginė priklausomybė tarp surūkomų cigarečių skaičiaus ir perinatalinės mirties rizikos. Rūkymas nėštumo metu yra patvirtintas staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnys;

· per mažo gimusio naujagimio svorio: rūkančios nėščiosios gimdo 200–250 g mažiau sveriančius naujagimius nei nerūkančios. Mažo svorio naujagimius rūkančios moterys gimdo 3 kartus dažniau nei nerūkančios. 

Daugiausiai tam įtakos turi rūkymas trečiuoju nėštumo laikotarpiu. Jei moteris nustotų rūkyti šiuo laikotarpiu, vaisiaus svoris galėtų būti normalus.

Rūkymas nėra maitinimo krūtimi kontraindikacija tačiau:

· nikotinas slopina prolaktino gamybą;

· rūkančioms ir krūtimi maitinančioms moterims paros pieno gamyba sumažėja 200–250 ml;

· rūkančių motinų piene randama mažiau lipidų negu nerūkančių.

Mitas

· Staiga nutraukus rūkymą nėštumo metu, atsiradusi nėščiosios abstinencija sąlygoja didesnį stresą ir žalą vaisiui nei tolesnis rūkymas.

· Nėštumo metu mesti rūkyti pavojinga, nes patiriamas stresas gali sukelti persileidimą ar priešlaikinį gimdymą.

· Sprendimas atsisakyti rūkymo nėštumui artėjant į pabaigą, nėra prasmingas.

Tiesa

· Metimas rūkyti ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu sumažina riziką vaisiui iki minimumo.

· Atsisakymas rūkyti bet kuriuo nėštumo laikotarpiu yra neginčytinai naudingas tiek motinai, tiek vaisiui! Net ir 37 savaičių nėštumui.

· Net rūkymo intensyvumo sumažinimas yra naudingas vaisiaus sveikatai.

Ar aš galiu būti aplinkoje, kurioje rūko kiti, nors aš pati nerūkau?

Jei moteris pati ir nerūko, tačiau būna aplinkoje, kurioje yra rūkoma, tai taip pat gali neigiamai paveikti vaisių. Šis poveikis pasireiškia padidėjusia persileidimo, priešlaikinio gimdymo, vaisiaus žūties ar mažesnio naujagimio svorio tikimybe.

Ar po gimdymo aš galėsiu vėl rūkyti?

Moksliniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikai dažniau serga lėtinėmis kvėpavimo ligomis, turi mokymosi sunkumų, yra hiperaktyvūs ir turi didesnį imlumą priklausomybę sukeliančioms medžiagoms paauglystėje. Rūkant ir maitinant krūtimi, į vaiko organizmą vis tiek patenka toksinių medžiagų ir nikotino, be to, pieno gaminama mažiau ir jis yra mažiau maistingas.

Rūkančių motinų vaikai gali gimti su nikotino abstinencijos požymiais: būna neramūs, irzlūs arba vangūs, blogiau valgo, gali vemti, sutrinka termoreguliacija, miego ir būdravimo ciklas.

Ilgalaikis nikotino poveikis vaikui.

· dažniau serga bronchine astma ir kitomis kvėpavimo takų ligomis;

· dažniau serga vidurinės ausies uždegimu;

· sutrinka kognityvinė funkcija;

· būna elgesio bei dėmesio sutrikimų;

· atsiranda mokymosi sunkumų.

„Aš norėčiau neberūkyti“

Nėštumas dažnai priverčia moteris susimąstyti ne tik apie savo, bet ir apie būsimo naujagimio sveikatą, todėl moterys neretai ieško pagalbos. Jūs visada galite kreiptis į savo bendrosios praktikos slaugytoją, šeimos gydytoją ar akušerį.

„Nuo ko pradėti?“ Jums gali padėti keli žingsneliai „START“:

S – Susiplanuokite konkrečią datą

T – Turite apie savo planus pasakyti šeimos nariams, draugams ir kitiems artimiesiems žmonėms

A – Aptarkite su artimaisiais situacijas, kada Jums gali būti ypač sunku laikytis savo užsibrėžto tikslo

R – Reikėtų pašalinti cigaretes, tabako gaminius iš Jūsų akiračio

T – Turėtumėte apie savo tikslą informuoti ir gydytoją, kad jis galėtų pasiūlyti papildomų pagalbinių priemonių, pvz., taikyti nikotino pakeičiamąją terapiją.

Nėštumą prižiūrinčio sveikatos specialisto tikslas

· Labai trumpai ir suprantamai paaiškinti, kodėl rūkymo nutraukimas yra sveikatos priežiūros specialistų darbas.

· Surinkti rūkymo anamnezę.

· Suteikti informaciją apie galimus metimo būdus ir jų prieinamumą.

· Padėti apsispręsti.

· Tęsti bendravimą ir po gimdymo.

Priėmus sprendimą atsisakyti rūkymo gali būti taikoma

· Kognityvinė elgesio terapija.

· Psichologo konsultacija.

· Grupės parama (psichologinė grupė, šeimos ir artimųjų parama).

· Nikotino pakeičiamoji terapija (NPT): kai nepadeda psichologinė pagalba ar surūkoma 10 ir daugiau cigarečių per dieną.

Pirmiausia rekomenduojama mesti rūkyti nenaudojant medikamentinės pagalbos. Nepavykus, gali būti siūloma pakeičiamoji terapija, kuri kelia kur kas mažesnį pavojų vaisiui, nei paties nikotino vartojimas rūkant.

Pakeičiamoji nikotino terapijai

· Nikotininė guma;

· Nikotininis pleistras (netinka nėščiosioms);

· Nikotininės pastilės;

· Nikotininis aerozolis;

· Nikotino inhaliatorius;

· Nikotininės poliežuvio tabletės.

Mesti rūkyti pats tinkamiausias metas dabar.

· Praėjus 20 min. po rūkymo, sunormalėja dėl rūkymo padidėjęs kraujo spaudimas ir padažnėję širdies susitraukimai.

· Po 8 val. padidėjusi anglies viendeginio koncentracija kraujyje nukrenta iki vidutiniškai normalaus lygio, padidėja deguonies koncentracija kraujyje, pranyksta nemalonus rūkančiojo kvapas.

· Po 24 val. sumažėja širdies miokardo infarkto rizika.

· Po 2 parų pastebimas uoslės ir skonio jutimo pagerėjimas, nes nervinės ląstelės pradeda prisitaikyti prie nikotino stygiaus.

· Po 2 mėn. pagerėja viso kūno kraujotaka, iki 30 proc. pagerėja plaučių funkcija.

· Po 3-–9 mėn. susilpnėja ar visai išnyksta buvęs varginantis kosulys, silpnumas, oro trūkumas, organizmas tampa atsparesnis infekcijai. Miegas tampa ramesnis, veidas – skaistesnis, išnyksta pilkumas, sulėtėja pagreitėjęs organizmo senėjimo procesas. Sumažėja rizika susirgti skrandžio opalige, pagerėja nuotaika ir aktyvumas.

· Po 5 metų rizika mirti nuo širdies ligų sumažėja iki niekada nerūkusiosios lygio, o susirgti plaučių vėžiu rizika sumažėja net dvigubai.

· Po 10 metų rizika susirgti plaučių vėžiu tampa tokia pati, kaip niekada nerūkiusios bei sumažėja kitų vėžinių ligų pavojus.

PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ IR PAGALBOS CENTRAI

Eil. Nr.

Pavadinimas

Adresas

Telefonas

Faksas

1.

Vilniaus priklausomybės ligų centras

GerosiosVilties g. 3

(8 5) 216 00 14

(8 5)216 00 19

2.

Kauno priklausomybės ligų centras

Giedraičių g. 8

(8 37) 337 437

(8 37) 333 253

3.

Klaipėdos priklausomybės ligų centras

Taikos pr. 46

(8 46) 415 026

(8 46) 410 648

4.

Panevėžio priklausomybės ligų centras

Elektronikos g. 1c

(8 45) 582 672

(8 45) 582 673

5.

Šiaulių priklausomybės ligų centras

Daubos g. 3

(8 41) 457 511

(8 41) 455 574

6.

Krizinio nėštumo centras

Vilnius, J. Juzeliūno g.

33-16

(8 60)357 726

-

NARKOTIKAI NĖŠTUMO METU

· Kanapės – tai viena iš silpniausių nelegaliai vartojamų narkotinių medžiagų, tačiau tai yra tarsi tramplynas stipresniems narkotikams.

· Kokainas – pats populiariausias tarp nėščiųjų.

· Heroinas – stipriausias ir pavojingiausias nėščiosioms (kūdikio abstinencijos sindromas, būna stipresnis, negu vartojant kitokių narkotinių medžiagų).

Kaip narkotikai veikia nėštumo metu?

Marihuanos (kanapių), vadinamosios žolės, hašišo sudėtyje yra toksinių medžiagų, kurios sutrikdo normalią deguonies pernašą vaisiui. Jei deguonies kiekis nepakankamas, sutrinka vaisiaus vystymasis.

Kokainas, vadinamasis krekas ar, sniegas, patenka į vaisiaus kraują per placentą. Kokainui būdinga tai, kad jis iš vaisiaus organizmo pašalinamas daug lėčiau nei iš motinos organizmo, todėl ir toksinis poveikis jam yra ilgesnis nei suaugusiam žmogui.

Heroinas taip pat į vaisiaus kraują patenka per placentą. Prie heroino labai greitai priprantama, todėl dar negimęs kūdikis jau gali turėti priklausomybę nuo šio narkotiko.

LSD yra stiprus haliucinogenas, kurio pavartojus gali kilti grėsmė ne tik motinos, bet ir vaisiaus gyvybei.

Metamfetaminas dažnina širdies susitraukimus ne tik motinai, bet ir vaisiui, į kurio organizmą patenka per placentą.

Koks narkotikų kiekis nėštumo metu yra saugus?

Saugios narkotikų vartojimo ribos nėra nei nėštumo, nei ne nėštumo metu.

Kas atsitiks vaisiui, jei aš vartosiu narkotikų?

Vartojant kokainą, padidėja rizika:

· persileidimo;

· priešlaikinio gimdymo;

· placentos atšokos;

· per mažo gimusio naujagimio svorio;

· mažesnio naujagimio ūgio bei mažesnės galvos.

Vartojant metamfetaminą, padidėja rizika:

· priešlaikinio gimdymo;

· per mažo gimusio naujagimio svorio.

Vartojant heroiną, padidėja rizika:

· persileidimo;

· placentos atšokos;

· vaisiaus žūties, negyvagimio ar staigios kūdikių mirties sindromo;

· priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo;

· priešlaikinio gimdymo;

· per mažo gimusio naujagimio svorio;

· naujagimių abstinencijos sindromo (būna neramūs, irzlūs arba vangūs, blogiau valgo, gali vemti, sutrinka termoreguliacija, miego ir būdravimo ciklas);

· įvairios virusinės infekcijos, kur gali patekti į motinos organizmą per švirkštus.

Vartojant narkotinių medžiagų nėštumo metu, padidėja toliau išvardintos rizikos tikimybė.

· Cerebrinis paralyžius, protinis atsilikimas, mažesnis IQ.

· Labai didelė įtaka tolesnei vaiko raidai.

· Ugdymo problemos (pažinimo ir suvokimo sutrikimas);

· Miego sutrikimai (sulaukus ≈3 m.);

· Atminties ir kalbėjimo sutrikimai (≈3 m.);

· Augimo atsilikimas sulaukus 6 m.;

· Padidėjęs hiperaktyvumas, impulsyvumas, dėmesio stoka (≈10 metus).

Narkotinių medžiagų vartojimas – didelės rizikos nėštumas, reikalaujantis glaudaus nėštumą prižiūrinčio specialisto, nėščiosios, priklausomybės ligų centro specialisto ir psichologo bendradarbiavimo.

Prireikus gali būti atliekamas šlapimo tyrimas, siekiant nustatyti, ar vartojama narkotinių medžiagų.

„Aš norėčiau nebevartoti narkotikų“

Nėštumas dažnai priverčia moteris susimąstyti ne tik apie savo, bet ir apie būsimo naujagimio sveikatą, todėl moterys neretai ieško pagalbos. Jūs visada galite kreiptis į savo bendrosios praktikos slaugytoją, šeimos gydytoją ar akušerį.

Jei vartojate narkotikų ir negalite jų nutraukti savo jėgomis, Jums reikėtų kreiptis į priklausomybės ligų centro specialistus arba tiesiog į savo gyvenamosios vietos psichikos sveikatos centro psichiatrą.

Nėštumą prižiūrinčio sveikatos specialisto tikslas

· Labai trumpai ir suprantamai paaiškinti, kodėl narkotinių medžiagų vartojimo gydymas yra sveikatos priežiūros specialistų darbas.

· Surinkti narkotinių medžiagų vartojimo anamnezę.

· Suteikti informaciją apie galimus gydymo būdus ir jų prieinamumą.

· Padėti apsispręsti.

· Tęsti bendravimą ir po gimdymo.

Jeigu yra priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, rekomenduojamas gydymas metadonu (gydymo planą sudaro priklausomybės ligų centro specialistas).

Kad metadonas būtų perduodamas su motinos pienu, neįrodyta (jei ir perduodamas, tai tik labai mažomis dozėmis, kurios gali sumažinti atsiradusius naujagimio abstinencijos simptomus), todėl vartojant metadoną naujagimį maitinti krūtimi galima.

Narkotinių medžiagų vartojimas (heroinas, ekstazis, amfetaminas) ― maitinimo krūtimi kontraindikacija.

Vartojant kanapių narkotinių medžiagų, maitinti krūtimi taip pat nerekomenduojama, kadangi, šiandien turimais duomenimis, pagrįstai teigiama, kad kanapių ekstrakto patenka į motinos pieną, nors poveikis kūdikiui galutinai nėra žinomas.

Aktualu

· Visoms moterims, tiek nėščioms, tiek ne nėščioms, vartojančioms narkotinių medžiagų rekomenduojama kontracepcija: siekiant sumažinti neplanuotų nėštumų skaičių ar tol, kol moteris gydysis nuo priklausomybės, kad būtų kuo labiau sumažinta žala vaisiui.

· Vartojant narkotinių medžiagų, labai padidėja vertikalusis krauju plintančių virusų perdavimas vaisiui (t. y. infekcijos perdavimas per placentą). Naujagimis gali gimti sirgdamas ŽIV, hepatitu B ar hepatitu C.

· Visą nėštumo laiką moterį reikia stebėti, kadangi yra didelė vaisiaus augimo sulėtėjimo rizika.

· Gimdymo metu moteriai, vartojančiai narkotinių medžiagų ar metadoną, gydytojas anesteziologas sudaro atitinkamą skausmo malšinimo planą, jei moteris jo pageidauja gimdymo metu.

· Naujagimiai nuo pat gimimo kas 4 val. vertinami pagal atitinkamą skalę siekiant nustatyti, ar nėra naujagimių abstinencijos sindromo. Jeigu tokių požymių yra, reikia skirti medikamentinį gydymą.

Dėl gydymo ir pagalbos, jei yra priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, visada galima kreiptis į

PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ IR PAGALBOS CENTRĄ

Eil. Nr.

Pavadinimas

Adresas

Telefonas

Faksas

1.

Vilniaus priklausomybės ligų centras

GerosiosVilties g. 3

(8 5) 216 00 14

(8 5)216 00 19

2.

Kauno priklausomybės ligų centras

Giedraičių g. 8

(8 37) 337 437

(8 37) 333 253

3.

Klaipėdos priklausomybės ligų centras

Taikos pr. 46

(8 46) 415 026

(8 46) 410 648

4.

Panevėžio priklausomybės ligų centras

Elektronikos g. 1C

(8 45) 582 672

(8 45) 582 673

5.

Šiaulių priklausomybės ligų centras

Daubos g. 3

(8 41) 457 511

(8 41) 455 574

6.

Krizinio nėštumo centras

Vilnius, J. Juzeliūno g. 33-16

(8 60)357 726

-

ANTENATALINĖ PRIEŽIŪRA

Pas kokį mediką gali lankytis nėščia moteris?

Jei nėštumas yra mažai rizikingas, nėščiąją prižiūrėti gali akušeris ar šeimos gydytojas. Jei nėštumas yra labai rizikingas, nėščiąją prižiūrėti turi akušeris-ginekologas.

1-asis nėštumo laikotarpis (iki 13 savaitės)

Kaip dažnai turiu apsilankyti pas mane prižiūrintį specialistą ir ką man darys?

Pirmą kartą šiuo nėštumo laikotarpiu Jūs turite atvykti pas Jus prižiūrėsiantį specialistą kiek galima anksčiau. Jums bus:

· nustatyti nėštumo rizikos veiksniai;

· išmatuotas arterinis kraujo spaudimas (AKS);

· apskaičiuotas kūno masės indeksas (KMI);

· padaryti kraujo bei šlapimo tyrimai, paimtas šlapimo pasėlis;

· atliktas gliukozės tolerancijos mėginys, jei turite rizikos veiksnių, pvz., šeimoje yra sergančių cukriniu diabetu, esate pagimdžiusi didelio svorio naujagimį;

· pasiūlytas atlikti ultragarsinis tyrimas 11+0–13+6nėštumo savaitę, daugiavaisio  nėštumo, vaisiaus patologijos diagnostikai.

Po 10-14 dienų, kartotinio apsilankymo metu Jums bus išduota „Nėščiosios kortelė“, aptarti tyrimų rezultatai bei pateiktas nėštumo priežiūros planas.

2-asis nėštumo laikotarpis (13–28 savaitės)

Kaip dažnai turiu apsilankyti pas mane prižiūrintį specialistą ir ką man darys?

Šiuo nėštumo laikotarpiu Jūs turite atvykti pas Jus prižiūrintį specialistą 2 kartus (jei yra indikacijų – dažniau). Jums bus:

· išmatuotas AKS;

· paimta šlapimo tyrimams;

· nustatytas gimdos dugno aukštis (nuo 24 savaitės) ir įvertinti vaisiaus širdies tonai (nuo24 savaitės);

· atliktas ultragarsinis tyrimas 18+0–20+0 savaitę  vaisiaus vystymuisi įvertinti;

· 24–28 savaitę atliktas gliukozės tolerancijos mėginys;

· jeigu Jūsų Rh faktorius neigiamas, 27–28 savaitę Jums bus paimta kraujo Rh antikūnams nustatyti. Jei jų nebus rasta, 28–32 savaitę bus suleista anti-D imunoglobulino.

Esant indikacijų genetiniam tyrimui:

· 11+0–13+6 savaitę atliekamas ultragarsinis tyrimas;

· 11–21 savaitę atliekami specialūs kraujo tyrimai (dvigubas ir trigubas testai).

3-iasis nėštumo laikotarpis (29–40 savaitę)

Kaip dažnai turiu apsilankyti pas mane prižiūrintį specialistą ir ką man darys?

Šiuo nėštumo laikotarpiu Jūs turite atvykti pas Jus prižiūrintį specialistą  2–3  kartus (jei yra indikacijų – dažniau). Jums bus:

· išmatuotas AKS;

· paimta šlapimo tyrimams;

· nustatytas gimdos dugno aukštis ir įvertinti vaisiaus širdies tonai;

· 30 savaitę išduotas nedarbingumo pažymėjimas nėštumo ir gimdymo atostogoms;

· 32 savaitę paimta kraujo tyrimams;

· 35–37 savaitę paimtas pasėlis B grupės streptokokui nustatyti;

· 37 savaitę  bus siūlomas vaisiaus apgręžimas, jei yra vaisiaus sėdmeninė pirmeiga ir sąlygos tai atlikti.

Suėjus 40 savaičių

Ką aš turiu daryti, atėjus gimdymo laikui?

Jūs turite atvykti pas Jus prižiūrintį specialistą. Jums bus:

· išmatuotas arterinis kraujo spaudimas (AKS);

· įvertinti vaisiaus širdies tonai;

· pasakyta, ar galima tęsti nėštumą dar iki 10 dienų ar reikia gultis į ligoninę.

Suėjus 41 nėštumo savaitei

Jūs turite atvykti pas Jus prižiūrintį specialistą. Jums bus:

· išmatuotas arterinis kraujo spaudimas (AKS);

· įvertinti vaisiaus širdies tonai;

· įvertinta gimdymo takų būklė;

· užrašyta kardiotokograma;

· ultragarsu nustatytas vaisiaus vandenų kiekis;

· pasakyta, ar reikia gultis į ligoninę.

Ką dar turėčiau žinoti?

Nėščiosios tiriamos ant ginekologinės kėdės ir (ar) imamas makšties tepinėlis tik specialių indikacijų atveju (pvz., įtariama, kad teka vaisiaus vandenys) ar atsiradus pokyčių (niežuliui, kraujavimui ir pan.).

Tyrimai dėl infekcijos

Visoms nėščiosioms atliekami tyrimai, siekiant nustatyti, ar nėra šlapimo takų infekcijos, sifilio ir ŽIV (jei moteris neprieštarauja).

Jei yra galimybė, rekomenduojami tyrimai dėl hepatito B nėštumo pradžioje.

Ištyrimas dėl citomegalo viruso ar toksoplazmozės visoms nėščiosioms nerekomenduojamas. Jis atliekamas, jei atsiranda minėtoms ligoms būdingų simptomų.

Kasdien skaičiuoti vaisiaus judesių, jei vaisius auga ir vystosi normaliai, nereikia. Visgi negalima laukti kitos dienos įtarus:

· jog vaisius nejuda;

· jog vaisiaus judesiai vienos dienos metu ar per kelias dienas tolygiai silpnėja;

· jog vaisiaus judesiai suretėjo iki mažiau nei 10 judesių per 2 valandas, nors visą dieną vaisius buvo aktyvus

Ultragarsiniai tyrimai. Atliekami nustatytu laiku (11+0–13+6 sav.  ir 18+0–20+0 savaitę). Jie yra labai svarbūs, vertinant nėštumo laiką, vaisiaus raidą, daugiavaisį nėštumą. Ultragarsas nėra žalingas nei vaisiui, nei nėščiajai. Papildomi tyrimai ultragarsu atliekami tik esant indikacijų.

Jūs turite teisę atsisakyti šio tyrimo ir teisę nesužinoti nepalankios prognozės vaisiui.

Svarbu sveika ir visavertė mityba

Mitybos pagrindą turėtų sudaryti duona, grūdiniai produktai, vaisiai ir daržovės. Jų sudėtyje gausu skaidulinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Svarbu pakankamai vartoti produktų, kuriuose yra baltymų: liesos mėsos, žuvies, pieno gaminių. Reikėtų rinktis natūralų, kuo mažiau perdirbtą maistą be sintetinių priedų ar saldiklių. Nėščioji neturi maitintis „už du“, o mitybos racioną reikėtų papildyti 300 kcal daugiau nei iki nėštumo. Tai 350 g jogurto arba 100 g duonos, arba bananas, kriaušė ir obuolys ir t. t.

Vengti

Termiškai neapdorotų (t. y. žalių ar blogai išvirtų, iškeptų) mėsos, žuvies ir kiaušinių patiekalų, blogai nuplautų vaisių, daržovių, nes jose ar ant jų esantys mikrobai (pvz., salmonelės, toksoplazmos, listerijos) gali sukelti apsinuodijimą maistu, kartais net vaisiaus žūtį. Prie nerekomenduojamų produktų priskiriama saliamis, vytinti mėsos gaminiai, jūros gėrybės, nepasterizuotas pienas ir jo gaminiai, minkšti ledai, pelėsinis sūris, majonezas.

Jūrų žuvų patiekalai rekomenduojami vartoti kartą per savaitę, nes juose gali būti randama sunkiųjų metalų (gyvsidabrio) ir kitų teršalų, neigiamai veikiančių vaisiaus smegenų vystymąsi.

Reikėtų vengti kepenų, pašteto ir kitokių kepenėlių patiekalų, nes juose esantys dideli vitamino A kiekiai taip pat kenkia vaisiui.

Nepatariama dieta, kai nėščioji griežtai riboja mitybą. Jeigu besivystantis vaisius gauna per mažai maisto medžiagų, sutrinka jo  raida. Gimę mažai sveriantys naujagimiai būna silpnesni ne tik pirmaisiais gyvenimo metais, bet ir užaugę dažniau serga širdies ir psichikos ligomis, cukriniu diabetu, vėžiu.

MAISTO PAPILDAI

Rekomenduojama

Per parą patariama vartoti 400 µg folio rūgšties. Jos būtina pradėti vartoti jau planuojant nėštumą, geriausia 3 mėnesius iki nėštumo ir pirmas 12 nėštumo savaičių. Taip sumažinama rizika, kad naujagimis turės nervinio vamzdelio defektą (būklė, kai nesuaugus stuburo slanksteliams lieka tarpas, pro kurį pažeidžiamos nugaros smegenys) bei kai kurių apsigimimų. 10 µg (400 TV) vitamino D  per parą skiriama nėščiosioms, kurios retai būna gryname ore, saulėje, dažniau būna namuose, mažai vartoja šio vitamino turinčių maisto produktų: riebios žuvies, kiaušinių, grūdinių kultūrų.

· Kalcio preparatų skiriama tais atvejais, kai nėščioji nepakankamai vartoja pieno produktų (mažiau nei 4 porcijas per dieną), yra nėščiųjų hipertenzijos (padidėjusio kraujospūdžio) rizika.

· Geležies preparatų skiriama, jei yra mažakraujystė.

· Polivitaminų skiriama nėščiosioms, kurių mityba yra nepakankama, kurioms yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika ar kurių vaisiaus augimas yra sulėtėjęs.

Nerekomenduojama

· Dideli vitamino A kiekiai nepalankiai veikia vaisiaus raidą, todėl reikėtų vengti papildų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 700 µg šio vitamino, kepenų produktų, pašteto.

· Jei yra persileidimo ar gresiančio priešlaikinio gimdymo požymių, vartoti magnio preparatų nepatariama. Magnis skiriamas esant mėšlungiui.

Gėrimai

Pirmenybę teikti negazuotam vandeniui. Jo reikėtų išgerti ne mažiau kaip 1,5–2 litrus per dieną.

Vengti

Kavoje esantis kofeinas mažina geležies pasisavinimą, todėl produktų, kuriuose yra kofeino, rekomenduojama vartoti ne valgio metu. Nėščiajai kofeino norma yra mažesnė nei 150 mg per dieną. 1 puodelyje kavos jo yra 175 mg, juodojoje arbatoje – 60 mg, žaliojoje –40 mg, 50 g šokolado – 50 mg.

Fizinis aktyvumas

Jūs galite ir toliau mankštintis, jei tai darėte iki nėštumo, tik mažesniu krūviu. Tinka vaikščiojimas, plaukiojimas, joga, tempimo pratimai, šokiai, neintensyvi aerobika. Fizinis aktyvumas padeda išvengti nugaros skausmų ir pasiruošti gimdymui. Ypač naudingi dubens dugną stiprinantys pratimai, nes po mažylio gimimo džiaugsmą kartais užtemdo nemaloni problema – šlapimo nelaikymas.

Nėštumo ir gimdymo metu dubens dugno raumenys yra labai stipriai įtempiami. Kuo ilgiau trunka gimdymas ir kuo stambesnis kūdikis, tuo didesnė tikimybė, kad moteris nelaikys šlapimo. Dubens dugno raumenys praranda elastingumą, nusilpsta , todėl pasikeičia kampas tarp šlapimtakio kanalų ir šlapimo pūslės, sutrinka įprastinis funkcinis šlapinimosi mechanizmas. Neretai šlapimo nelaiko ir nėščiosios, kai kosėja, čiaudi, juokiasi arba lipa laiptais dėl padidėjusio spaudimo pilvo ertmėje. Stiprindama tarpvietės raumenis, gerinsite savo sveikatos būklę, šlapimo sulaikymą.

Dubens dugno raumenims (DDR) stiprinti rekomenduojami Kėgelio pratimai.

· Sutraukti raumenis aplink makštį taip, tarsi norint sustabdyti šlapimo srovę.

· Sutrauktus raumenis įtraukti aukštyn į vidų.

· Nestumti žemyn kaip šlapinantis.

· Sutraukti tik dubens dugno raumenis.

· Nesutraukti sėdmenų, šlaunis pritraukiančių ir pilvo raumenų.

· Nesitreniruoti pilna šlapimo pūsle.

Atliekant pratimus galvoti apie juos, įsivaizduoti, kaip susitraukia dubens dugno raumenys.

Patikrinti susitraukimą pertraukiant šlapimo srovę šlapinimosi metu kas savaitę.

Atliekant Kėgelio pratimus svarbu:

· taisyklinga pradinė padėtis;

· taisyklingas kvėpavimas: prieš kiekvieną susitraukimą įkvėpti pro nosį, po jo   

· lengvai iškvėpti pro  atvirą burną.

Pratimų programa:

· pirmą savaitę: 4–5  maksimalūs DDR sutraukimai, 4–5 kartus per dieną, susitraukimo trukmė – 4 sekundės, atpalaidavimo trukmė – 4 sekundės;

· vėliau kas 3–4 dienas pridėti po 5–10 sutraukimų, sutraukimo trukmę ilginti po 2 sekundes, tačiau ne ilgiau nei 10 sekundžių.

Paveikslėlyje parodyta taisyklinga padėtis.

Vengti

Reikėtų vengti sporto šakų, galinčių sukelti kritimo ar pilvo traumų pavojų, pvz., jojimo, slidinėjimo, čiuožimo. Mankštinantis reikėtų vengti skysčių trūkumo, gulėjimo ant nugaros. Nepatariama perkaisti nei aktyviai judant, nei saunose, nei sūkurinėse voniose. Perkaitimas gali sukelti vaisiaus apsigimimų, o pirmais nėštumo mėnesiais – net persileidimą. Visada fizinio aktyvumo galimybes reikėtų aptarti su prižiūrinčiu specialistu.

Lytiniai santykiai

Lytiniai santykiai neturi didelės įtakos nėštumui. Nėštumą prižiūrintis specialistas, įvertinęs klinikinę situaciją, gali patarti ir kitaip.

Elgesys su gyvūnais

Po kontakto su naminiais ar laukiniais gyvūnais nepamirškite nusiplauti rankų. Kačių tualetus tvarkykite su pirštinėmis, o sutvarkius švariai nusiplaukite rankas.

Vaistai

Vengti

Nėščia moteris turėtų vengti bet kokių vaistų. Jei to padaryti neįmanoma, būtina pasitarti su prižiūrinčiu specialistu dar prieš pradedant jų vartoti.

Alkoholis

Tiek planuojant nėštumą, tiek jo metu alkoholio gerti negalima, nes nėra nustatyta  saugi alkoholio dozė vaisiui.

Verta prisiminti, kad alkoholis gali sukelti:

· persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką;

· vaisiui alkoholinį sindromą (pažeidžiama centrinė nervų sistema, atsiranda veido deformacijų, atsilieka vaisiaus augimas) bei klausos, regėjimo, širdies ir kraujagyslių, šlapimo, lyties organų vystymosi defektų;

· vaikams - įvairių protinės ir neurologinės raidos sutrikimų, bendravimo, mokymosi problemų.

Rūkymas

Moteris turėtų mesti rūkyti jau besiruošdama nėštumui. Jei to nepavyksta padaryti iki nėštumo, niekada nevėlu atsisakyti cigarečių bet kuriuo nėštumo metu. Nusprendus mesti rūkyti, padės nėštumą prižiūrintis specialistas specialiais patarimais ar paskirdamas pakaitinę nikotino terapiją.

Rūkymas gali sukelti:

· persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos pirmeigą ar atšoką;

· vaisiui apsigimimų, žūtį;

· naujagimiui protinės, neurologinės ir fizinės raidos atsilikimą, staigią mirtį;

· vaikams intelekto sumažėjimą, mąstymo sutrikimą, atminties susilpnėjimą.

Narkotikai (būtina jų atsisakyti!)

Narkotikai gali sukelti:

· persileidimą, priešlaikinį gimdymą;

· vaisiui - apsigimimų.

Nėščiųjų priežiūros (antenatalinės priežiūros) tikslas – rūpintis moters ir vaisiaus sveikata, siekiant optimalios nėštumo baigties, išvengti motinos ir vaisiaus ligų bei komplikacijų, užtikrinti gerą psichologinę moters būklę, išsamiai supažindinti su gimdymo natūraliu būdu privalumais ir didesne operacinio gimdymo rizika.

Nėščiosios sveikatos priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas arba PASP komandos akušeris-ginekologas arba akušeris. Jei nėštumo metu yra didelės rizikos veiksnių, nėščiąją prižiūri akušeris-ginekologas.

Moksliniai tyrimai rodo, kad antenatalinė priežiūra sumažina nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sergamumą bei mirtingumą.

B GRUPĖS Β HEMOLIZINIS STREPTOKOKAS (BGS) IR KITA BAKTERINĖ PRENATALINĖ INFEKCIJA

Kas yra B grupės streptokokas ?

BGS yra žmogaus storosios žarnos natūralios mikrofloros dalis, galinti lengvai iš tiesios žarnos patekti į makštį ar apatinius šlapimo takus. Daugumai sveikų suaugusiųjų šis mikroorganizmas nėra žalingas, tačiau nėščiai moteriai ir jos vaisiui ar naujagimiui gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Maždaug vienos iš keturių moterų virškinimo trakte ir (ar) makštyje yra BGS ir tai nesukelia jokių simptomų. Nešioti šį mikroorganizmą – tai ne tas pats, kas sirgti jo sukelta infekcine liga. Gydymo, apsaugančio nuo šio mikroorganizmo nešiojimo, nėra.

BGS yra dažniausias naujagimių ankstyvosios (įgimtos) infekcijos, pasireiškiančios sepsiu, pneumonija ar meningitu per pirmąsias 72 val. po gimimo (90 proc. atvejų – per pirmąsias 12 gyvenimo valandų), sukėlėjas. Daug vaisių nutekėjus vandenims, prasidėjus sąrėmiams arba tiesiog slenkant gimdymo takais gimdymo metu turi kontaktą su BGS ir lieka sveiki. Kodėl kai kurie naujagimiai suserga, nėra aišku.

Antibiotikų vartojimas gimdymo metu moterims, turinčioms rizikos veiksnių BGS perduoti naujagimiui, 80–90 proc. sumažina naujagimių ankstyvosios (įgimtos) infekcijos dažnį, tačiau net ir idealiai vykdant naujagimių BGS infekcijos profilaktiką visų įgimtos BGS infekcijos atvejų išvengti nepavyks.

Moterims nėštumo metu BGS gali sukelti šlapimo takų infekciją, placentos ir vaisiaus dangalų uždegimą (chorionamnionitą), gimdos uždegimą (endometritą) ar sepsį (daugiau informacijos žr. „Šlapimo takų infekcija“, „Priešlaikinis gimdymas“ ir „Pogimdyminė infekcija“).

Kokie naujagimių ankstyvosios BGS sukeltos infekcijos rizikos veiksniai?

· Pasėlyje iš makšties ir tiesiosios žarnos išaugo BGS, t.y. BGS nešiojimas.

· Jūsų anksčiau gimusiam naujagimiui nustatyta BGS infekcija.

· Šio nėštumo metu šlapimo pasėlyje išaugo BGS.

· Priešlaikinis (<37+0 sav.) vaisiaus dangalų plyšimas.

· Priešlaikinis (<37+0 sav.) gimdymas.

· Karščiavimas (≥ 38 ºC) gimdymo metu.

· Placentos ir vaisiaus dangalų uždegimas (chorionamnionitas).

· Vaisiaus vandenys buvo nutekėję daugiau kaip 18 val. iki naujagimio gimimo.

Ar yra tyrimas BGS nustatyti?

Taip. Gydytojas gali paimti mėginius iš įvairių kūno skysčių ir patikrinti, ar juose auga BGS bakterija. Tai vadinama BGS pasėliu.

Dauguma gydytojų rekomenduoja, kad visoms moterims 35+0–37+6nėštumo savaitę būtų paimtas mėginys iš apatinio makšties trečdalio ir išangės. Mėginio paėmimas nėra skausmingas.

Pasėlio tyrimo atsakymas sužinomas anksčiausiai po 48 val. ir jis gali būti teigiamas (BGS išaugo) arba neigiamas (BGS neišaugo). Nėščiosioms, kurioms BGS pasėlyje išaugo, gimdymo metu rekomenduojama skirti antibiotikų, kurie sumažina naujagimio riziką sirgti įgimta BGS infekcija.

BGS pasėlio 35+0–37+6nėštumo savaitę nereikia imti tais atvejais, jeigu Jums anksčiau šio nėštumo metu šlapimo pasėlyje išaugo BGS ar Jūsų anksčiau gimusiam naujagimiui buvo nustatyta BGS infekcija. Šiais atvejais, net neatliekant pasėlio iš makšties ir išangės tyrimo (ar jam esant neigiamam), gimdymo metu rekomenduojama skirti antibiotikų.

Kaip galima sumažinti naujagimių ankstyvosios (įgimtos) BGS infekcijos riziką?

Jei Jūsų pasėlyje išaugs BGS ar turėsite kitų aukščiau minėtų naujagimių ankstyvosios BGS sukeltos infekcijos rizikos veiksnių, Jums bus injekuojama antibiotikų į veną gimdymo metu. Antibiotikai bus pradėti leisti iškart prasidėjus gimdymo veiklai ar nutekėjus vaisiaus vandenims, įkišus į rankos veną kateterį, kuris liks viso gimdymo metu.

Naujagimių ankstyvosios BGS infekcijos profilaktika veiksmingiausia, jeigu antibiotikų į veną leista ilgiau nei 4 val. iki naujagimio gimimo. Nei geriamieji, nei į raumenis injekuojami antibiotikai neveiksmingi. Taip pat turite žinoti, kad nėštumo metu antibiotikai BGS nešiojančioms moterims siekiant išnaikinti streptokokus iki gimdymo neskiriami. Dažniausiai skiriamas penicilinas, nebent Jūs esate jam alergiška.

Gydymo antibiotikais rizika

· 1 iš 10 pacienčių, net jei prieš tai nebuvo alergijos antibiotikams, gali pasireikšti alerginės reakcijos: viduriavimas, pykinimas, išbėrimas.

· 1 iš 10000–100000 pacienčių gali prasidėti gyvybei pavojinga alerginė reakcija (anafilaksija). Medicinos personalas žino, kaip elgtis tokiomis situacijomis.

· Antibiotikai, pavartoti gimdymo metu, gali pereiti placentos barjerą ir sutrikdyti naujagimio žarnyno mikroflorą. Tai gali paveikti imuninės sistemos formavimąsi ir ateityje būti susiję su polinkiu alergijai bei astmai. Renkamasi siauriausio veikimo spektro antibiotikas, kuris mažiausiai veikia į žarnyno mikroflorą.

Ar yra alternatyva antibiotikams?

Šiuo metu kitų veiksmingų naujagimių ankstyvosios BGS infekcijos profilaktikos ar BGS infekcijos gydymo būdų, išskyrus antibiotikus, nėra.

Kas nutiks, jei atsisakysiu būti tiriama dėl BGS infekcijos?

Jei moteris nėštumo metu nebuvo tirta dėl BGS nešiojimo, antibiotikų jai bus skiriama tik tais atvejais, jei gimdymo metu bus nustatyta aukščiau minėtų naujagimių ankstyvosios BGS sukeltos infekcijos rizikos veiksnių.

Kokie naujagimių ankstyvosios BGS sukeltos infekcijos simptomai?

Jei gimdymo metu esate gydoma antibiotikais, Jus prižiūrinti specialistų komanda stebės ir Jūsų naujagimį, ar nėra infekcijos požymių. Žindymas nedidina naujagimių BGS infekcijos rizikos, todėl jokių apribojimų įprastai žindyti naujagimį nėra.

Infekcija naujagimiui pasireiškia karščiavimu ar sumažėjusia kūno temperatūra (normali naujagimio kūno temperatūra yra 36,5–37,5⁰C), nenoru žįsti, kvėpavimo sutrikimu (normalus naujagimio kvėpavimo dažnis yra 40–60 kartų per minutę), dirglumu ar mieguistumu, blyškumu, širdies ritmo dažnio pokyčiais (normalus naujagimio širdies susitraukimo dažnis yra 110–160 kartų per minutę). Jei bus įtarta, kad naujagimiui yra infekcija, reikės atlikti kraujo tyrimus, krūtinės ląstos rentgenogramą ir kitus reikiamus tyrimus. Patvirtinus, kad yra infekcija, naujagimis bus gydomas antibiotikais mažiausiai 10 dienų.

Ką aš dar turėčiau žinoti?

· Nė vienas tyrimas nėra 100 proc. tikslus, o pasėlio rezultatas gali būti klaidingai neigiamas. Kitaip tariant, pasėlis dėl BGS bus neigiamas, nors iš tikrųjų makštyje ir išangėje BGS yra.

· Nė vienas gydymas nėra visais atvejais 100 proc. veiksmingas. Netgi vartojant antibiotikų gimdymo metu kai kurie naujagimiai sirgs įgimta BGS infekcija.

SEPSIS NĖŠTUMO METU

Sepsis yra gyvybei grėsminga būklė, kuria gali susirgti ir nėščia moteris. Sepsis (kartais vadinamas kraujo užkrėtimu) sukelia labai stiprią uždegimu pasireiškiančią organizmo reakciją, kuri gali baigtis net mirtimi.

Sepsis daug dažniau gali suluošinti ar baigtis paciento mirtimi nei plaučių vėžys, krūties vėžys ir insultas kartu sudėjus. Pasaulio mastu apie trečdalis susirgusiųjų sepsiu miršta, nemažai daliai pasveikusiųjų lieka dauginis organų funkcijos nepakankamumas. Sepsis dažnesnis besivystančiose šalyje, bet pasitaiko ir išsivysčiusiose šalyse. Nors šiuo metu sepsis nėščioms moterims pasitaiko vis rečiau, tačiau tai yra liga, kurią būtina anksti diagnozuoti bei atitinkamai rimtai gydyti.

Sepsiui būdingi simptomai pasireiškia staiga:

· Karščiavimas (≥ 38⁰C), šaltkrėtis;

· Prakaitavimas;

· Pagreitėjęs širdies plakimas;

· Padažnėjęs kvėpavimas.

Sunkiais atvejais gali pasireikšti galvos svaigimas atsistojus, dezorientacija, pykinimas, vėmimas.

Nors sepsis gali atsirasti bet kam, tačiau tam tikri žmonės yra labiau pažeidžiami:

· sergantys liga ar gydomi vaistais silpninančiais imuninę sistemą;

· sergantys sunkia liga, besigydantys ligoninėje;

· labai jauni ar vyresniojo amžiaus žmonės;

· pacientai, kuriems atlikta operacija ar yra žaizdų po traumos.

Būdingos trys sepsio stadijos:

· Sepsis, kuriam būdingi anksčiau minėti simptomai.

· Sunkus sepsis pasireiškia, kai organizmo reakcija į infekciją sutrikdo vidaus organų (širdies, plaučių, inkstų, kepenų) funkciją.

· Sepsinis šokas pasireiškia sunkiais sepsio atvejais, kai kraujospūdis nukrenta iki pavojingos ribos – sutrinka kraujo ir deguonies patekimas į gyvybiškai svarbius organus.

Kas sukelia sepsį nėščiai moteriai?

Sepsis nėščiai moteriai gali pasireikšti dėl įvairių ligų, jų komplikacijų ar procedūrų.

· Persileidimas. Po bet kokio persileidimo yra padidėjusi infekcijos rizika. Jei po persileidimo atsiranda infekcijos simptomų (užsitęsęs ar stiprėjantis skausmas, gausios, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties, pilvo jautrumas, karščiavimas, nuovargis, bloga bendroji savijauta), būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

· Cezario pjūvio operacija. Sepsis gali atsirasti po bet kokios chirurginės procedūros ar operacijos.

· Po gimdymo (ar cezario pjūvio operacijos), jei laiku nebus išgydyta infekcinė liga (endometritas, šlapimo takų infekcija, mastitas).

· Gripas, ŽIV ir kt. Bet kokia infekcija, didinanti sepsio riziką, ją didina ir nėščioms moterims.

Kaip diagnozuojamas sepsis?

Sepsis galimas kiekvienai nėščiajai, kuriai atsiranda aukščiau minėtų simptomų. Bus atliekami reikiami kraujo tyrimai, nustatantys uždegimą ir gyvybiškai svarbių organų funkciją. Norint nustatyti bakteriją, sukėlusią sepsį, bus imami įvairių kūno skysčių mėginiai, siekiant kraujo pasėlyje išauginti bakteriją, nustatyti jos jautrumą antibiotikams ir surasti sepsio priežastį.

Kaip gydomas sepsis?

Nėščioms moterims pasireiškęs sepsis visada bus gydomas ligoninėje, nes jo eiga mažiau nuspėjama. Daugeliu atvejų, jei sepsio eiga nekomplikuota, galimas visiškas pasveikimas. Sunkus sepsis ar sepsinis šokas yra skubios pagalbos reikalaujančios būklės, paprastai gydomos intensyviosios terapijos skyriuje, kur gali būti palaikoma ir užtikrinta svarbiausių organų funkcija, kol infekcija gydoma antibiotikais.

Daugiau informacijos galite rasti

http://www.health.wa.gov.au/CircularsNew/attachments/117.pdf

http://www.cdc.gov/groupbstrep/resources/flyer-protect-baby.html

http://sogc.org/publications/group-b-streptococcus-gbs-infection-in-pregnancy/

www.groupbstrepinternational.org

http://www.sepsisalliance.org/sepsis_and/pregnancy/

http://www.nhs.uk/conditions/Blood-poisoning/Pages/Introduction.aspx

CEZARIO PJŪVIO OPERACIJA. INDIKACIJOS

Cezario pjūvis – tai operacija, kurios metu per pjūvį, atliktą pilvo sienoje ir gimdoje, gimsta naujagimis. Tai chirurginė procedūra, skirta gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ir (ar) vaisiaus gyvybei, arba jų išvengti. Tik dėl svarbių medicininių priežasčių atliktos operacijos yra naudingos motinos ar naujagimio sveikatai. Ir, atvirkščiai, moksliniai duomenys rodo, jog nepagrįsta planinė cezario pjūvio operacija yra susijusi su didesniu pavojumi tiek moters, tiek naujagimio, vėliau – ir vaiko sveikatai.

Pastaruoju metu daugėja žinių, jog operacinis, t. y. nenatūralus, gimdymo būdas gali lemti tolesnę vaiko sveikatą ir turėti ryšį su dažnomis lėtinėmis ligomis. Kita vertus, pačiai moteriai dėl rando gimdoje kito nėštumo metu gali atsirasti labai sunkių, net gyvybei pavojingų komplikacijų, todėl labai svarbu, kad cezario pjūvio operacija būtu atlikta tik tuomet, kai jos iš tiesų reikia.

Cezario pjūvio operacijos gali būti:

· planinės: sprendimas operuoti moterį priimamas iš anksto, nėštumo metu, operacija atliekama iki gimdymo pradžios ir vaisiaus vandenų nutekėjimo;

· skubios: atliekamos staiga atsiradus nėštumo ar gimdymo komplikacijų ir iškilus grėsmei motinos ir (ar) vaisiaus sveikatai.

Kodėl galėtų būti atlikta planinė cezario pjūvio operacija?

Dažniausios priežastys, dėl kurių gali būti atlikta planinė cezario pjūvio operacija:

· Jums anksčiau buvo atlikta cezario pjūvio operacija, kurios metu gimdoje atliktas vertikalus pjūvis, arba Jums buvo atlikta daugiau nei viena cezario pjūvio operacija. Šie veiksniai padidina gimdos plyšimo riziką gimdymo natūraliais takais metu.

· Jums buvo susiūtas gimdos plyšimas ar atlikta kitokia gimdos ertmę atverianti operacija, pvz., pašalinta mioma.

· Jūsų nėštumas daugiavaisis. Kai kuriais atvejais dvynius galima gimdyti natūraliais takais, tačiau esant tryniams, ketvertukui ir t. t. gimdant numatoma atlikti cezario pjūvio operaciją.

· Numatomas stambus vaisius. Dažniausiai pasitaiko diabetu sergančioms moterims ar jau gimdžiusioms panašaus svorio naujagimį.

· Vaisiaus padėtis netaisyklinga (pvz., skersinė padėtis).

· Jums diagnozuota placentos pirmeiga (kai placenta yra prisitvirtinusi taip žemai, kad iš dalies ar visiškai dengia gimdos kaklelį).

· Gimdymo takuose yra kliūtis, kuri apsunkintų gimdymą natūraliais takais (pvz., gimdos mioma, pakitusi dubens kaulų anatomija po buvusių traumų).

· Vaisiui nustatyta tam tikra patologija, dėl kurios natūralus gimdymas nėra saugus.

· Nešiojate žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV) ir prieš gimdymą Jums nustatyta didelė viruso DNR koncentracija kraujyje.

Kodėl atliekama skubi cezario pjūvio operacija?

Dažniausios priežastys, dėl kurių gali būti atlikta skubi cezario pjūvio operacija:

· Gimdos kaklelis nustoja vertis ar vaisius nesileidžia gimdymo takais gimdymo metu, o gimdymo veiklos stimuliavimas neduoda rezultatų.

· Gimdymą prižiūrinčiam personalui kelia nerimą vaisiaus širdies ritmas ir nusprendžiama, kad vaisius patiria per didelį stresą, kad ištvertų gimdymą.

· Virkštelė iškrenta pro gimdos kaklelį. Taip atsitikus, cezario pjūvio operacija turėtų būti atlikta nedelsiant. Iškritusi virkštelė spaudžiama gimdos kaklelio ir pirmeigės dalies, dėl to gali nutrūkti vaisiaus aprūpinimas deguonimi.

· Placenta pradeda atsiskirti nuo gimdos sienos prieš laiką. Šios būklės metu operaciją reikia atlikti nedelsiant, nes atsiskyrus placentai nutrūksta vaisiaus aprūpinimas deguonimi.

· Yra genitalijų herpes infekcija, kai prasideda gimdymas ar nuteka vaisiaus vandenys. Rekomenduojama atlikti cezario pjūvio operaciją, kad vaisius išvengtų infekcijos.

Kas vyksta prieš cezario pjūvio operaciją?

Gydytojas Jums paaiškins, kodėl reikia atlikti cezario pjūvio operaciją, suteiks informaciją apie pirmą kartą arba pakartotinai atliekamo cezario pjūvio ir gimdymo (bandymo gimdyti) natūraliu būdu privalumus ir riziką bei paprašys pasirašyti cezario pjūvio operacijos sutikimo formą.

Jei Jūsų nėštumą ar gimdymą prižiūri akušeris, iškilus komplikacijų, tolesnę priežiūrą jis perduos gydytojui, kuris priims galutinį sprendimą dėl operacijos būtinumo, suteiks informaciją apie cezario pjūvį ir gimdymą natūraliais takais bei paprašys pasirašyti cezario pjūvio operacijos sutikimo formą.

Ką reikia žinoti ruošiantis planinei cezario pjūvio operacijai ?

· Moteris turi atvykti į ligoninę dieną prieš operaciją arba operacijos dieną anksti ryte.

· Dieną prieš operaciją rekomenduojama valgyti nedaug, o 6 valandas iki operacijos pradžios nieko nevalgyti ir negerti.

· Klizmos neatliekamos.

· Rekomenduojama nukirpti plaukus gaktos srityje.

· Reikia nusiprausti po dušu.

· Nakčiai gali būti skiriama nerimą ir baimę mažinančių medikamentų.

Prieš operaciją Jums bus reikalinga anesteziologo konsultacija, kurios metu Jums bus paaiškinti galimi anestezijos būdai bei paprašyta pasirašyti anestezijos sutikimo formą. Dažniausiai atliekama regioninė, t. y. spinalinė arba epiduralinė anestezija, kai vaistų nuo skausmo suleidžiama į stuburo kanalą, kad nejaustumėte apatinės kūno dalies, tačiau tam tikromis aplinkybėmis gali būti sukelta ir bendroji nejautra.

Jūs išgersite vaistų, mažinančių skrandžio rūgštingumą, kad operacijos metu, atsiradus bendrosios nejautros būtinybei, Jūsų skrandžio turinio nepatektų į kvėpavimo takus ir jų nepažeistų. Likus 15–60 min. iki operacijos, suleidžiama vienkartinė antibiotikų dozė infekcijos profilaktikai.

Į šlapimo pūslę bus įkištas kateteris, kad būtų galima stebėti, kiek ir koks šlapimas teka iš šlapimo pūslės. Į veną taip pat bus įkištas kateteris, kad prieš operaciją ir jos metu būtų galima suleisti reikiamų vaistų.

Sukėlus anesteziją ir pasirengus operacijai, operacinis laukas bus uždengtas taip, kad nematytumėte atliekamų veiksmų, ir prasidės operacija.

Įprastomis aplinkybėmis po gimimo naujagimis bus parodytas Jums, o tada perduotas Jūsų partneriui, kol baigsis operacija ir pati galėsite rūpintis naujagimiu.

Kaip atliekama cezario pjūvio operacija?

Pradėjus veikti anestezijai, Jūsų pilvas bus nuvalytas antiseptiniu tirpalu ir operuojantis gydytojas atliks nedidelį horizontalų odos pjūvį virš sąvaržos (vadinamąjį „bikini“ pjūvį). Prapjovus odą, toliau bus pjaunami žemiau esantys audiniai, kol bus pasiekti pilvo raumenys, kurie bus praskirti bukuoju būdu, t. y. jų nepjaunant. Pasiekus gimdą, operuojantis gydytojas atliks horizontalų gimdos kūno pjūvį apatinėje jos dalyje. Labai retais atvejais gydytojas gali atlikti vertikalų gimdos kūno pjūvį. Vertikalus gimdos pjūvis gali būti daromas šiais atvejais: vaisius labai neišnešiotas, ypač esant sėdmenų pirmeigai; didelės miomos apatiniame gimdos segmente; daug sąaugų aplink šlapimo pūslę po ankstesnių operacijų; skersa stambaus vaisiaus padėtis; placentos pirmeiga, kai placenta prisitvirtinusi priekinėje gimdos sienoje; gimdos kaklelio invazinis vėžys. Atlikus vertikalų pjūvį, kitas gimdymas turi būti užbaigtas cezario pjūvio operacija. Iš gimdos gydytojas ištrauks Jūsų naujagimį, perkirps virkštelę (esant galimybei, bus leidžiama virkštelei nustoti pulsuoti ir tik tuomet ji bus perkirpta) ir perduos jį gydytojui neonatologui, kad jis apžiūrėtų ir įvertintų būklę. Jeigu naujagimio ir Jūsų savijauta bus gera ir leis operacinės galimybės, naujagimis gali būti trumpam paguldomas Jums ant krūtinės. Tuo metu operuojantis gydytojas atskirs placentą, patikrins, ar gimdos ertmėje neliko placentos ir vaisiaus dangalų likučių, ir pradės pasluoksniui užsiūti audinius. Po vaisiaus gimimo gimdos ir kitų audinių sluoksnių užsiuvimas truks apie 30 minučių. Siūlai, kuriais susiūs gimdą, ištirps savaime. Odą susiūs siūlais, kuriuos išims prieš Jums išvykstant namo, arba išvykusi iš ligoninės nuvyksite pas savo šeimos gydytoją, kad juos išimtų.

Po operacijos būsite perkelta į intensyviojo stebėjimo palatą, kur kelias valandas bus stebima Jūsų būklė. Jei Jūsų naujagimis bus sveikas ir gerai jausis, jis bus atneštas Jums į palatą, kur galėsite būti kartu. Po cezario pjūvio operacijos gulėsite ligoninėje 3–5 paras.

Galimos cezario pjūvio operacijos komplikacijos

Sunkios komplikacijos

· Moteriai

· Skubus gimdos pašalinimas (7–8 moterims iš 1000).

· Operacijos būtinybė (pvz. gimdos abrazija) vėlesniu laikotarpiu (5 moterims iš 1000).

· Gydymas intensyviosios terapijos skyriuje (9 moterims iš 1000).

· Tromboemolinės komplikacijos (4–16 moterų iš 10 000).

· Šlapimo pūslės pažeidimas (1 moteriai iš 1000).

· Šlapimtakių pažeidimas (3 moterims iš 10 000).

· Komplikacijos, susijusios su anestezija.

· Mirtis (1 moteris iš 12 000).

· Kito nėštumo metu

· Gimdos plyšimo rizika kito nėštumo ir gimdymo metu (2–7 moterims iš 1000).

· Vaisiaus žūtis kito nėštumo metu (1–4 moterims iš 1000).

· Placentos pirmeiga, placentos įaugimas kito nėštumo metu (4–8 moterims iš 1000).

Dažnos komplikacijos

· Moteriai

· Pilvo ir operacinio pjūvio skausmingumas ir jautrumas keltą mėnesių po operacijos (9 moterims iš 100).

· Pakartotina cezario pjūvio operacija kito nėštumo metu (1 moteriai iš 4).

· Pakartotinas patekimas į ligoninę (5 moterims iš 100).

· Kraujavimas (5 moterims iš 1000).

· Infekcija (6 moterims iš 100).

· Naujagimiui

· Odos įpjovimai (1–2 naujagimiams iš 100).

· Gydymas intensyviosios terapijos skyriuje (dėl kvėpavimo funkcijos sutrikimų).

Sveikimas po operacijos

Po cezario pjūvio operacijos moteris gali pradėti gerti vandenį praėjus 2 val., valgyti ir keltis iš lovos – po 6 val. ar kitą dieną (priklausomai nuo būklės). Moteris turi stengtis pradėti judėti kuo anksčiau, nes tai padeda išvengti giliųjų venų trombozės. Pooperacinis skausmas malšinamas leidžiamaisiais vaistai nuo skausmo ir (ar) žvakutėmis, kurios kišamos į tiesiąją žarną. Odos siūlai ištraukiami 5–7 parą po operacijos. Moteris gali būti išleidžiama iš ligoninės 3–5 parą po cezario pjūvio operacijos. Apie 6 savaites rekomenduojama laikytis tausojančio režimo: riboti fizinį krūvį, nekelti sunkių daiktų, praustis tik po dušu, nesantykiauti lytiškai. Praėjus 6–8 sav. po operacijos, būtina apsilankyti pas akušerį-ginekologą.

Kuo greičiau susisiekti su gydytoju, jei:

· po operacijos atsirado šaltkrėtis ar karščiavimas;

· labai kraujuoja iš genitalijų;

· atsirado ūmus skausmas;

· yra paraudimas ar daug išskyrų iš operacinio pjūvio;

· yra problemų, susijusių su šlapinimusi, tuštinimusi ar dujų pasišalinimu;

· atsirado dusulys ar skausmas krūtinės ląstoje.

CUKRINIS DIABETAS

Cukrinis diabetas (CD) ̶ viena grėsmingiausių šio amžiaus ligų, galinti sukelti pavojingų lėtinių komplikacijų: regos sutrikimą, inkstų pažeidimą, kojų amputaciją bei miokardo infarktą ar insultą. Nėštumas cukriniu diabetu sergančioms moterims susijęs su padidėjusia rizika ir motinai, ir ypač vaisiui. Griežta glikemijos kontrolė iki nėštumo ir jo metu sumažina apsigimimų skaičių ir perinatalinį mirtingumą [A].

Ar gali moters, sergančios I ar II tipo CD, nėštumo eiga būti sklandi?

Visuotinai pripažinta, kad CD sergančios moterys gali sėkmingai išnešioti ir pagimdyti naujagimį, jei bus tinkamai prižiūrimos ir laikysis gydytojų rekomendacijų.

Nėščiajai, sergančiai CD, galimos dažnesnės komplikacijos: savaiminis persileidimas, šlapimo takų uždegimas, preeklampsija, didesnis vaisiaus vandenų kiekis, didelio svorio naujagimis, didesnė priešlaikinio gimdymo rizika. Kartais dėl įvairių priežasčių joms gimdymą tenka sužadinti anksčiau.

Visų šių komplikacijų riziką galima sėkmingai sumažinti, jei nėštumo metu yra normalus gliukozės kiekis kraujyje. Ne visuomet lengva tai padaryti, nes nėštumo pradžioje galimi glikemijos svyravimai, o maždaug nuo 24 nėštumo savaitės dėl nėštumui būdingų hormonų pokyčių didėja insulino poreikis. Nepakankamai reguliuojant insulino dozavimą, gali pasireikšti sunki komplikacija – ketoacidozė.

Kuo pavojingas cukrinis diabetas vaisiui?

Jei gliukozės kiekis motinos kraujyje padidėjęs, embrionas nuo pat pradžių vystosi nenormalioje terpėje, dėl to galimi jo organų ir sistemų pažeidimai. Diabetu sergančių moterų vaikams įgimta patologija yra tris kartus dažnesnė negu sveikų motinų vaikams. Dažniausiai tai būna širdies ydos, rečiau – kitų organų komplikacijos. Jos susiformuoja 3–6 nėštumo savaitę, kai dažna moteris dar net nežino, kad yra nėščia.

Kai CD blogai kontroliuojamas, didelis gliukozės kiekis iš motinos kraujo lengvai prasiskverbia per placentą ir patekęs į vaisiaus kraują dirgina jo kasą. Atsakydama į tai, vaisiaus kasa pradeda gaminti daug insulino, kuris veikia vaisių kaip augimo hormonas ir sužadina kitus augimo veiksnius. Dėl to didėja vaisiaus svoris, sutrinka ir kai kurių kitų organų funkcijos. Vaisiaus tampa stambus. Tokie naujagimiai būna storesni, paburkę, apvaliu „mėnulio“ veidu. Jų vidaus organai, ypač širdis, būna padidėję.

Gimdymo metu stambus naujagimis gali būti traumuotas, o dėl plaučių nesubrendimo gali sutrikti kvėpavimas. Kai kuriais atvejais, kai gliukozės kiekis motinos kraujyje labai nenormalus, vaisius gali žūti gimdoje paskutinėmis nėštumo savaitėmis.

Kaip galima išvengti šių komplikacijų?

Visos šios komplikacijos priklauso nuo padidėjusio gliukozės kiekio nėščiosios kraujyje, todėl svarbiausia yra palaikyti kiek galima normalesnį gliukozės kiekį kraujyje viso nėštumo metu: nevalgius – 3,5–5,5 mmol/l, pavalgius – 5,0–8,0 mmol/l.

Kadangi diabetas gali paveikti embrioną labai anksti – pirmosiomis nėštumo savatėmis, kartais – kai moteris net nežino, jog ji nėščia, todėl labai svarbu glikemiją suregliuoti dar iki nėštumo. Visos diabetu sergančios jaunos (galinčios pastoti) moterys turi žinoti nėštumo planavimo reikšmę. Norinti pastoti moteris turi būti išsamiai ištiriama, išmokoma savikontrolės, jai turi būti išaiškinama mitybos, fizinio aktyvumo bei intensyvios insulino terapijos reikšmė.

Diabetu serganti moteris turėtų pastoti tik tada, jei bent 2–3 mėnesius jos glikemija buvo visiškai sureguliuota ir glikuotas hemoglobinas - normalus. Šio laikotarpio metu moteris turi naudoti apsisaugojimo nuo nėštumo priemones.

Koks gydytojas gali prižiūrėti diabetu sergančią nėščiąją?

Dažniausiai prižiūri akušeris-ginekologas, konsultuoja endokrinologas, gali būti reikalingos oftalmologo, nefrologo ir kitų specialistų konsultacijos (priklausomai nuo to, kokių yra cukrinio diabeto sukeltų pažeidimų organams ar sistemoms).

Jei moteris pastojo neplanuotai ir glikemija iki nėštumo nebuvo sureguliuota, labai svarbu kuo anksčiau užtikrinti gerą diabeto kontrolę.

Nėščiąsias turi prižiūrėti patyrusių specialistų komanda, kurią sudaro endokrinologas, akušeris-ginekologas, okulistas, dietologas, slaugytoja, o prireikus – ir nefrologas.

Labai svarbus ir pačios moters pasiryžimas bendradarbiauti. Nėštumui būdingi dideli glikemijos svyravimai įvairiu nėštumo metu, todėl kiekviena nėščioji turi vykdyti akušerio-ginekologo ir endokrinologo nurodymus, laikytis dietos, nuolat sekti glikemiją savikontrolės priemonėmis ne rečiau kaip 4 kartus per dieną.

Nėščiųjų, sergančių CD, priežiūros principai

· Visų moterų, sergančių cukriniu diabetu, centralizuota priežiūra kvalifikuotame centre.

· Nėščiųjų mokymas.

· Reguliari savikontrolė ir jos kontrolė.

· Intensyvus gydymas trumpo ir vidutinio veikimo insulinu arba nuolatine poodine insulino infuzija ir specialia dieta.

· Optimalios glikemijos palaikymas viso nėštumo metu:

· prieš valgį ̶ < 5,3 mmol/l;

· 1 val. po valgio ̶ < 7,8 mmol/l;

· 2 val. po valgio ̶ < 6,7 mmol/l;

· HbA1c< 6,1 proc. (tiriamas kas 3 mėn.).

· Okulisto konsultacija kiekvieną nėštumo trečdalį.

· Diabetinės nefropatijos atvejais inkstų funkcijos tyrimas kiekvieną nėštumo trečdalį (K, Na, šlapalo, kreatinino, albuminų kiekis paros šlapime).

· Bakteriurija (šlapimo pasėlio tyrimas).

· Vaisiaus būklės priežiūra.

· Ug tyrimas tuoj nustačius nėštumą:

· 12 sav - sprando vaiskumos nustatymas;

· 18 ̶ 20 sav. – visuotinis tyrimas;

· nuo 24 savaitės kas 4 savaites vaisiaus augimo vertinimas.

· Nestresinis testas (vaisiaus širdies tonų registravimas) ir biofizinis profilis (kartu atliekant ir ultragarsinį tyrimą) nuo 32 savaičių, o moterims, kurioms glikemija nepakankamai sureguliuota, nuo 30 savaičių.

Siekiant įvykdyti minėtus nurodymus, CD sergančios nėščiosios turi būti guldomos į minėtą specializuotą centrą 3 kartus:

· tuoj nustačius neštumą ir suėjus 24 nėštumo savaitėms – į Endokrinologijos kliniką;

· jei 34 savaičių nėštumas – į akušerijos kliniką;

· jei glikemija normali ir vaisius būklė gera, nėščioji išleidžiama iki 37-38savaičių ambulatorinei priežiūrai, gimdymas - kaip galima arčiau gimdymo termino;

· jei glikemija sunkiai koreguojama ar vaisiaus būklė įtartina, gimdymas sužadinamas anksčiau, atsižvelgus į vaisiaus būklę.

Pastaba. Bet kuriuo nėštumo metu atsiradus komplikacijų, nėščioji turi būti guldoma į Perinatologijos centro Akušerijos kliniką.

DAUGIAVAISIS NĖŠTUMAS

Kas yra daugiavaisis nėštumas?

Tai toks nėštumas, kai gimdoje auga daugiau nei vienas vaisius.

Kas yra identiški dvyniai?

Identiški dvyniai vystosi iš vieno motinos kiaušinėlio, apvaisinto vienu tėvo spermatozoidu, pasidalijus apvaisintai ląstelei į du embrionus. Identiški dvyniai turi beveik tokius pačius genus, todėl visada yra tos pačios lyties ir labai panašūs. Priklausomai nuo to, kada įvyko apvaisinto kiaušinėlio pasidalijimas, dvyniai gali turėti atskiras placentas ir dangalus arba bendrą placentą ir atskirus arba bendrus dangalus, o kartais, kiaušinėliui pasidalijus iš dalies, dvyniai gali būti suaugę įvairiomis kūno dalimis.

Kas yra neidentiški dvyniai?

Neidentiški dvyniai vystosi iš dviejų skirtingų motinos kiaušinėlių, apvaisintų dviem skirtingais tėvo spermatozoidais. Neidentiški dvyniai turi skirtingus genus, todėl gali būti ir tos pačios lyties, ir skirtingų lyčių, panašūs tik kaip broliai ir seserys. Neidentiški dvyniai visada turi atskiras placentas ir atskirus dangalus.

Kurios moterys turi didesnę tikimybę susilaukti dvynių?

Dvynių dažniau susilaukia vyresnės nei 30 metų, vartojančios vaisingumą didinančių vaistų, po pagalbinių apvaisinimo metodų, turinčios giminaičių dvynių moterys. Reikšmės turi ir rasė – juodaodės dvynių susilaukia dažniau nei baltaodės ar geltonodės.

Kaip sužinoma, kad nėštumas daugiavaisis?

Kai gimdoje auga ne vienas vaisius, ji visada yra didesnė, nei įprasta tam tikru nėštumo laiku. Tiksliausiai ir anksčiausiai daugiavaisis nėštumas nustatomas ultragarsiniu tyrimu. Jį atlieka gydytojas akušeris-ginekologas. Ultragarsiniu tyrimu jau nuo 8 nėštumo savaitės nustatomas vaisių skaičius ir jų gyvybingumas. Daugiavaisio nėštumo atveju labai svarbu ultragarsinį tyrimą atlikti iki 14 nėštumo savaitės. Tik šiuo laiku įmanoma tikslai nustatyti nėštumo pobūdį, t. y. iš vieno ar iš dviejų kiaušinėlių vystosi nėštumas. Nėštumo pobūdžio žinojimas yra labai svarbus numatant komplikacijų riziką ir sudarant nėštumo priežiūros planą.

Ar dėl daugiavaisio nėštumo reikalinga speciali priežiūra nėštumo metu?

Jei nėštumas daugiavaisis, dėl didelės įvairių komplikacijų rizikos nėščiąją prižiūri akušeris- ginekologas. Tenka daug dažniau lankytis gydymo įstaigoje, dažnai atliekami ultragarsiniai vaisių tyrimai jų augimui ir būklei įvertinti, kartais prireikia papildomų tyrimų nėščiosios ar vaisių būklei patikslinti.

Ką reikia žinoti, kai nėštumas daugiavaisis?

Kai gimdoje auga ne vienas vaisius, didesnė įvairių nėštumo komplikacijų tikimybė, todėl reikia nepervargti, sunkiai nedirbti, intensyviai nesportuoti. Nėštumo nutrūkimo (persileidimo) ir priešlaikinio gimdymo grėsmė yra didesnė, nei nešiojant vieną vaisių. Dažniau nustatoma nėščiųjų mažakraujystė, dažniau būna nėščiųjų arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, nėščiųjų cukraligė. Dėl vaisių augimo sutrikimo ar kitų nėštumo metu atsiradusių problemų gali tekti sužadinti gimdymą anksčiau.

Kada reikia skubiai kreiptis pagalbos?

Kreiptis skubios pagalbos reikia visais atvejais, kai atsiranda skausmingų, reguliarių gimdos susitraukimų, teka vaisiaus vandenys arba iš makšties pasirodė kraujo, jei staiga atsirado dusulys, labai padidėjo pilvo apimtis, skauda galvą, sutriko regėjimas, sumažėjo šlapimo, staiga sutino veidas, plaštakos ar kitais atvejais, kai savijauta yra bloga.

Kaip vyksta gimdymas, kai nėštumas daugiavaisis?

Gimdymo būdas priklauso nuo vaisių skaičiaus, jų padėties gimdoje, nėštumo trukmės, vaisių ir nėščiosios būklės. Dažniausiai, jei vaisių daugiau kaip du, atliekamas cezario pjūvis. Jei yra dvyniai, nėščiosios ir vaisių būklė gera ir pirmasis dvynys gimsta galvos pirmeiga, galima tikėtis sėkmingo gimdymo natūraliu būdu. Jei vaisių pirmeigos netaisyklingos, atliekamas cezario pjūvis. Gimus naujagimiams, jų placentos atsiskiria nuo gimdos sienelių ir išlenda. Daugiavaisio nėštumo atveju po gimdymo dažnai būna gausesnis kraujavimas, nei pagimdžius vieną naujagimį, todėl po gimdymo natūraliu būdu ar cezario pjūvio operacijos į veną lašinama vaistų, skatinančių gimdos traukimąsi, kad būtų mažesnis pogimdyminis kraujavimas.

Kas prižiūri gimdymą, kai gimsta ne vienas naujagimis?

Gimdymą priežiūri akušerių-ginekologų, akušerių, naujagimių gydytojų ir slaugytojų komanda. Jeigu gimdymo skausmą reikia malšinti, kviečiamas gydytojas anesteziologas-reanimatologas ir jo padėjėjas.

Kaip žinoti, ar dvyniai identiški, ar ne?

Jei gimsta skirtingų lyčių naujagimiai, aišku, kad dvyniai yra neidentiški. Jei gimsta vienos lyties naujagimiai ir placenta buvo viena, aišku, kad dvyniai yra identiški. Jei gimsta vienos lyties naujagimiai, bet placentos buvo dvi, dvyniai gali būti ir identiški, ir neidentiški – patikslinti galima tik atlikus brangius genetinius dvynių kraujo tyrimus.

Ar galima žindyti iš krūties gimusius kelis naujagimius?

Jei naujagimių būklė leidžia, juos galima sėkmingai žindyti iš krūties. Jei dėl neišnešiotumo problemų naujagimiai patys laikinai negali žįsti, pieną galima traukti rankomis ir maitinti juo naujagimius pro zondą ar iš taurelės. Sustiprėjusius naujagimius vėliau sėkmingai galima žindyti.

Ar pakanka jėgų rūpintis keliais naujagimiais iš karto?

Kadangi kelių naujagimių priežiūra yra varginanti, labai gerai, jei rūpintis jais gali padėti vyras ar kiti artimieji, kol gimdyvė atgaus jėgas ir įgaus pakankamai naujagimių priežiūros įgūdžių.

Ar po dvynių ar trynių gimdymo kitas nėštumas vėl gali būti daugiavaisis?

Tikimybė, kad ir kitas nėštumas gali būti daugiavaisis, išlieka.

Daugiavaisio gimdymo dažnis Lietuvoje yra 11–13 proc. Pastaraisiais metais daugiavaisio nėštumo atvejų daugėja. Tam įtakos neabejotinai turi vyresnis nėščiųjų amžius ir šiuolaikiniai pagalbinio apvaisinimo metodai. Daugiavaisis nėštumas susijęs su didele motinos ir vaisių komplikacijų rizika. Dėl to, kad gimdoje auga du ar daugiau vaisių, motinai yra didesnė nėštumo nutrūkimo, priešlaikinio gimdymo, mažakraujystės, nėštumo sukelto cukrinio diabeto, hipertenzinės būklės, pogimdyminio kraujavimo tikimybė. Kartais vaisiai vystosi netolygiai, turi raidos patologiją, nenormalų vaisių vandenų kiekį, gimdoje išsidėsto netaisyklingai, gimsta neišnešioti ar net žūsta gimdoje.

Naujagimiai dažniau yra per mažo svorio, turi raidos sutrikimų ir dažniau miršta po gimdymo. Retai atsiranda komplikacijų, būdingų tik daugiavaisiam nėštumui. Kad būtų laiku pastebėtos galimos komplikacijos, nėštumo metu apsilankymai pas akušerį-ginekologą yra dažnesni, nėštumo priežiūra yra individuali ir skiriasi nuo vienvaisio nėštumo priežiūros. Kas 2–4 savaites atliekami ultragarsiniai tyrimai, būtini vaisių raidai vertinti. Nėštumo ir gimdymo eiga labiausiai priklauso nuo vaisių, jų placentų ir dangalų skaičiaus. Prognozė palankesnė, jei mažiau vaisių auga gimdoje ir jei kiekvienas vaisius turi atskirą placentą ir dangalus.

Tačiau net ir laikantis visų šiuolaikinių mokslo įrodymais pagrįstų daugiavaisio nėštumo ir gimdymo priežiūros rekomendacijų kartais nepavyksta išvengti nesėkmingos nėštumo baigties.

GIMDYMAS PO BUVUSIOS CEZARIO PJŪVIO OPERACIJOS

Kokie galimi gimdymo būdai po buvusios cezario pjūvio operacijos?

Lietuvoje kas ketvirta moteris (apie 26 proc.) pagimdo cezario pjūvio operacijos (operacija, kurios metu per pjūvį, atliktą pilvo sienoje ir gimdoje, gimsta naujagimis) pagalba. Nemažai daliai moterų atliekama daugiau nei viena cezario pjūvio operacija. Jei Jums buvo atliktas vienas ar daugiau cezario pjūvis, tikriausiai svarstote, kokiu būdu gimdysite kito nėštumo metu.

Visos nėščiosios, kurių gimdoje yra skersinis, įprastinės formos randas po buvusios vienos cezario pjūvio operacijos, gali bandyti gimdyti natūraliu būdu, jei joms nenustatyta kita planinės operacijos priežastis. Tiek bandymas gimdyti natūraliai, tiek kartotinė planinė cezario pjūvio operacija yra susijusi su tam tikra rizika bei nauda moteriai ir jos vaisiui (naujagimiui).

Galimi gimdymo būdai po buvusios cezario pjūvio operacijos

· Bandymas gimdyti po buvusios cezario pjūvio operacijos gali būti sėkmingas (t. y. Jūs pagimdysite natūraliu būdu) arba nesėkmingas (t. y. dėl gimdymo metu atsiradusių komplikacijų skubiai reikės atlikti cezario pjūvį).

· Kartotinė planinė cezario pjūvio operacija,kuri numatoma iš anksto Jūsų apsilankymo pas gydytoją metu ir dažniausiai atliekama, kai nėštumas yra 39-40 savaičių ir daugiau.

Prieš nusprendžiant kokiu būdu gimdysite, Jūsų gydytojas norės sužinoti:

· dėl kokios priežasties praeityje Jums buvo atlikta cezario pjūvio operacija, ar ji buvo skubi;

· koks pjūvis buvo atliktas gimdoje;

· ką Jūs manote ir prisimenate apie savo gimdymą (-us), ar turite klausimų, kurie Jums kelia nerimą;

· ar šis nėštumas buvo sklandus, nekomplikuotas.

Taip pat Jūs su gydytoju aptarsite sėkmingo gimdymo natūraliu būdu galimybę, galimus tokio gimdymo ir kartotinės cezario pjūvio operacijos pavojus bei naudą Jūsų bei vaisiaus (naujagimio) sveikatai, Jūsų pastojimo planus ateityje ir kartu nuspręsite, kokiu būdu gimdysite.

Kokie yra sėkmingo gimdymo natūraliu būdu privalumai?

· Gimdymas natūralus.

· Mažesnė komplikacijų tikimybė kito nėštumo metu (ypač placentos pirmeigos, placentos įaugimo).

· Išvengiama operacijos ir su ja susijusių komplikacijų.

· Mažesnis pilvo skausmas po gimdymo.

· Mažiau netenkama kraujo.

· Mažesnė infekcijos tikimybė.

· Trumpesnis sveikimo laikotarpis ir gulėjimo ligoninėje trukmė.

· Mažesnė naujagimio kvėpavimo funkcijos sutrikimų, kuriuos reikia gydyti intensyviosios terapijos skyriuje, tikimybė.

Kokia tikimybė, kad bandymas gimdyti po buvusios cezario pjūvio operacijos bus sėkmingas?

Trys iš keturių moterų (60-80 proc.), kurių nėštumas buvo nekomplikuotas, pagimdo natūraliu būdu po buvusios vienos cezario pjūvio operacijos.

Tais atvejais, kai yra buvęs ir gimdymas natūraliu būdu (ypač po cezario pjūvio operacijos), sėkmingai natūraliai pagimdo devynios iš dešimties moterų (apie 90 proc.).

Daugumai moterų, kurioms buvo atliktos dvi cezario pjūvio operacijos, kitas nėštumas taip pat užbaigiamas atliekant cezario pjūvio operaciją, tačiau, jeigu joms atsiranda savaiminė gimdymo veikla, sėkmingai natūraliu būdu pagimdo apie 70 proc. moterų.

Veiksniai, didinantys sėkmingo gimdymo natūraliu būdu tikimybę.

· Buvęs gimdymas natūraliu būdu, ypač gimdymas po buvusio cezario pjūvio.

· Savaiminė gimdymo veiklos pradžia.

Veiksniai, mažinantys sėkmingo gimdymo natūraliu būdu tikimybę

· Buvusi operacija dėl distocijos (t. y. neprogresuojančio gimdymo, vaisiaus galvutės ir dubens neatitikimo).

· Sužadintas gimdymas.

· Daugiau kaip 41+0 savaitės nėštumas.

· Numatomas vaisiaus svoris didesnis kaip 4000 g.

· Vyresnis moters amžius (>40 m.).

· Moters nutukimas (KMI >30).

· Gimdymas praėjus mažiau nei 2 m. po buvusio cezario pjūvio.

Kokia yra gimdymo natūraliu būdu po buvusios cezario pjūvio operacijos rizika?

Dažniausiai rizika atsiranda tais atvejais, kai bandymas gimdyti natūraliai po buvusios cezario pjūvio operacijos yra nesėkmingas.

· Skubi cezario pjūvio operacija. Vienai iš keturių moterų (25 proc.) gali prireikti atlikti skubų cezario pjūvį. Tačiau net ir pirmą kartą gimdant natūraliai penktadaliui (20 proc.) moterų gimdymas užbaigiamas skubia cezario pjūvio operacija (dažniausiai dėl neprogresuojančio gimdymo ar įtariamos nestabilios vaisaus būklės).

· Kraujo transfuzijos ir gimdos infekcijos tikimybė padidėja 1 proc., palyginti su planine cezario pjūvio operacija.

· Gimdos plyšimas, kai kyla didelė grėsmė tiek Jūsų, tiek vaisiaus sveikatai (gyvybei). Ši komplikacija pasireiškia mažiau nei 1 proc. moterų. Kita vertus, netgi nusprendus atlikti planinę operaciją, gimdos plyšimas galimas prieš numatytą operacijos datą. Jeigu yra požymių, kad gresia (įvyko) gimdos plyšimas, Jums bus atliekama skubi operacija.

· Vaisiaus žūties ar vaisiaus smegenų pažeidimo rizika yra labai maža (2 iš 1000 moterų, t. y. 0,2 proc.). Ši rizika nėra didesnė negu pirmą kartą natūraliu būdu gimdančioms moterimis ir tik šiek tiek didesnė, nei atliekant kartotinę planinę cezario pjūvio operaciją (1 iš 1000 moterų, t. y. 0,1 proc.).

Kada nepatariama gimdyti natūraliu būdu

· Buvusios cezario pjūvio operacijos metu gimdoje atliktas išilginis (klasikinis) ar pratęstas įprastas apatinis skersinis („T” ar „J” formos) pjūvis.

· Buvęs gimdos plyšimas.

· Buvo trys ir daugiau cezario pjūvio operacijų.

· Nėštumo metu kyla kitų komplikacijų, dėl kurių reikia atlikti planinę cezario pjūvio operaciją.

Kokie yra planinės kartotinės cezario pjūvio operacijos privalumai?

· Beveik visada išvengiama rando gimdoje plyšimo.

· Išvengiama vaisiaus žūties ar vaisiaus smegenų pažeidimo (1 iš 1000 moterų, t. y. 0,1 proc.) ir kitos su gimdymu natūraliu būdu susijusios rizikos.

· Gimdymo datos žinojimas. Vis dėlto išlieka tikimybė, kad Jums gimdymas prasidės prieš numatytą planinės cezario pjūvio operacijos laiką (apie 10 proc. gimdyvių).

Kokia yra planinės kartotinės cezario pjūvio operacijos rizika?

· Ilgesnė ir sudėtingesnė operacija. Dėl surandėjusių audinių kartotinė cezario pjūvio operacija užtrunka ilgiau, yra sudėtingesnė ir susijusi su didesne šlapimo pūslės ar žarnos sužalojimo rizika, dažnesnės visos galimos operacijos komplikacijos.

· Ilgesnis sveikimas, pilvo ir operacinio pjūvio skausmingumas ir jautrumas keletą mėnesių po operacijos. Jums gali būti reikalinga pagalba namuose.

· Naujagimio kvėpavimo funkcijos sutrikimai. Po planinės cezario pjūvio operacijos dažnai pasitaiko laikinų naujagimio kvėpavimo sutrikimų, dėl kurių jis gali patekti į naujagimių intensyviosios terapijos skyrių. Apie 3-4 proc. naujagimių, gimę atliekant planinę cezario pjūvio operaciją, turi kvėpavimo sutrikimų, palyginti su 2-3 proc, naujagimių, gimusių natūraliu budu po buvusios cezario pjūvio operacijos. Kuo nėštumo laikas ilgesnis, tuo kvėpavimo funkcijos sutrikimų pasitaiko rečiau.

· Kartotinė cezario pjūvio operacija būsimo nėštumo metu

· Placentos pirmeiga, placentos įaugimas kito nėštumo metu. Ši situacija gali baigtis gausiu kraujavimu ir gimdos pašalinimo operacija. Rizika didėja su kiekviena cezario pjūvio operacija.

Kas atsitiks, jei prasidėjo gimdymas, o yra suplanuota kartotinė cezario pjūvio operacija?

Jūs turite gimdyti tokioje ligoninėje, kurioje, prireikus, galima atlikti skubią cezario pjūvio operaciją. Turėtumėte vykti į ligoninę, kai tik, Jūsų manymu, prasideda gimdymo veikla ar nuteka vaisiaus vandenys. Jeigu gimdymas progresuoja arba jeigu nėštumas yra mažiau nei 37 savaitės, gimdymas natūraliu būdu gali būti tinkamesnis už suplanuotą operaciją. Galimus priežiūros variantus bei kilusius klausimus Jūs aptarsite su gydytoju.

Kas atsitiks, jei gimdymas neprasideda, nors numatyta gimdyti natūraliu būdu po buvusios cezario pjūvio operacijos?

Jei gimdymas neprasideda iki 41 nėštumo savaitės, galimus priežiūros variantus Jūs aptarsite su gydytoju.

· Toliau laukiama savaiminės gimdymo pradžios.

· Gimdymas sužadinamas. Tai padidina gimdos rando išplonėjimo ir gimdos plyšimo riziką bei sumažina sėkmingo gimdymo natūraliu būdu tikimybę.

· Atliekama kartotinė cezario pjūvio operacija.

Daugiau informacijos galite rasti

www.vbac.com

www.childbirthconnection.org

www.caesarean.org.uk

GIMDYMO SKAUSMO MALŠINIMAS

· Prasidėjus gimdymui, skausmas sąrėmių metu juntamas dėl gimdos susitraukimo ir gimdos kaklelio tempimo.

· Esant dideliam gimdos kaklelio atsivėrimui ar prasidėjus vaisiaus išstūmimui, skauda dėl dubens orga