bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το...

11
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ… ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΝΙΩΣΑΜΕ.. ΠΟΣΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ! Γνωστικό Αντικείμενο : Γλώσσα Εκπαιδευτικό σενάριο από την ευρύτερη Θεματική περιοχή: «Ευέλικτη ζώνη» Σχολείο : 3 ο Δημοτικό Σχολείο Αισωνίας Σέσκλου Τάξη : Δ΄ τάξη Δημοτικής Εκπαίδευσης

Transcript of bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το...

Page 1: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ… ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΝΙΩΣΑΜΕ.. ΠΟΣΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!

Γνωστικό Αντικείμενο: Γλώσσα

Εκπαιδευτικό σενάριο από την ευρύτερη Θεματική περιοχή: «Ευέλικτη

ζώνη»

Σχολείο: 3ο Δημοτικό Σχολείο Αισωνίας Σέσκλου

Τάξη: Δ΄ τάξη Δημοτικής Εκπαίδευσης

Πλήθος μαθητών: 12

Εκπαιδευτικός: Ανδρεάδου Ευαγγελία

Page 2: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

Μοντέλο διδασκαλίας: Ομαδοσυνεργατικές εργασίες, σύνδεση της γνώσης

με την πραγματική ζωή με τρόπο που να έχει νόημα για τους μαθητές.

Διάρκεια διαδικτυακής διδασκαλίας: 10 διδακτικές ώρες

Προαπαιτούμενα: Οι μαθητές θα πρέπει να μπορούν να συζητούν και να

συνεργάζονται.

Εργαλεία: Κάρτες με εικόνες, μολύβι, χαρτί, υπολογιστής

Βασική ιδέα: Συχνά η έννοια του δυνατού συγχέεται και με την έννοια του

σπουδαίου και του χρήσιμου. Το γεγονός ότι όλοι είναι χρήσιμοι και σπουδαίοι για

κάποιο λόγο, κάποιο χάρισμα, είναι συνήθως υποτιμημένο και θα πρέπει να το

ξεκαθαρίσουμε

Στόχοι:

1 . Ειδικοί στόχοι

Μέσα από τις ιστορίες με τις κάρτες που δημιουργούν τα παιδιά να αναδειχθεί

η αξία του αδύναμου

Να διορθωθούν οι παρανοήσεις σε έννοιες που αφορούν την ισότητα, την

ισοτιμία και την διαφορετικότητα.

2. Γενικοί στόχοι

Να παρακινηθούν σε διαδικασίες αναστοχασμού σχετικά με τις

διαπροσωπικές σχέσεις (σχέσεις μεταξύ τους)

Μέσα από κριτική σκέψη (ανάλυση, σύνθεση και αξιολόγηση) και

προσωπικών εμπειριών να υιοθετήσουν συμπεριφορές που θα τους

εξασφαλίσουν αρμονική συμβίωση με τους γύρω τους.

Αλληλεπίδραση με τους συμμαθητές, ανάπτυξη της δημιουργικότητας,

καλλιέργεια των δεξιοτήτων της επικοινωνίας και της συνεργασίας.

Αφόρμηση:

Συχνά οι διαπληκτισμοί ανάμεσα στους μαθητές οδηγούν στην υποτίμηση του

ενός ή του άλλου με αρνητικές συνέπειες στις σχέσεις μεταξύ τους αλλά και στην

εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του. Μετά από ένα τέτοιο περιστατικό και με

σκοπό να εξομαλυνθούν οι σχέσεις των δύο εμπλεκόμενων πλευρών αλλά και οι

παρανοήσεις όλων των μαθητών, οργανώθηκε το εν λόγω σενάριο.

Πορεία διδασκαλίας:

Page 3: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

Στους μαθητές της Δ΄ τάξης και κατά την ευέλικτη ζώνη, διαμοιράστηκαν 3

κάρτες με εικόνες. Οι κάρτες εξεικόνιζαν ζώα ισχυρά, αδύναμα καθώς και

καταστάσεις κατά τις οποίες, τα ζώα, είχαν πέσει σε αιχμαλωσία. Οι ιστορίες

αφορούσαν τους τρόπους με τους οποίους ένα αδύναμο ζώο μπορούσε να βοηθήσει

ένα ισχυρό αλλά και άλλες περιπτώσεις.

Στη συνέχεια, οι μαθητές αφηγούνταν σχετικές ιστορίες κατά τις οποίες τα

αδύναμα ζώα ελευθέρωναν τα πιο ισχυρά.

Έγινε μεταφορά της γνώσεις και στην ανθρώπινη κοινωνία, ώστε να βρεθούν

περιπτώσεις όπου αδύναμοι άνθρωποι έχουν καταστεί πολύτιμοι για τη δική μας

ευημερία και για την κοινωνία γενικά.

Κατόπιν, γράφτηκε το σενάριο της τελικής ομαδικής ιστορίας με προτάσεις

από όλους τους μαθητές.

Οι μαθητές ενθαρρύνθηκαν να ζωγραφίσουν πως φαντάζονται τα γεγονότα

της ιστορίας τους.

Διαμοιρασμός ρόλων σε όλους τους μαθητές, διήγηση της ιστορίες και

ηχογράφηση.

Δημιουργία animation video με τη χρήση των εικόνων που ζωγράφισαν τα

παιδιά και ηχητικά από τη δική τους διήγηση.

3Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΣΩΝΙΑΣ ΣΕΣΚΛΟΥ

Δ΄ Τάξη

Όλοι χρειαζόμαστε τη βοήθεια… όλων

Page 4: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

Μια φορά κι έναν καιρό, μια παρέα από ευγενικά ποντικάκια, γνώρισαν στο

μόλο της παραλίας ένα καλό και ευγενικό ψαράκι και έγιναν φίλοι.

Πολύ συχνά, τα ποντικάκια κατέβαιναν στην ακροθαλασσιά για να

κουβεντιάσουν και

να χαρούν με το φίλο τους, κι εκείνος έκανε του κόσμου τις βουτιές και τα

ακροβατικά για να τους εντυπωσιάσει!

- Ζήτω… ζήτω...! αχαα, τι ωραία, αναφωνούσαν τα ποντικάκια!

Μια μέρα όμως ένας πατέρας που ήταν κι αυτός βόλτα στην ακροθαλασσιά

με τα παιδάκια του είδε το ψαράκι έτσι ζωηρό- ζωηρό να ξεπετάγεται έξω από το

νερό...... πήρε την απόχη του και χρούπ άρπαξε το ψαράκι μας στον αέρα!

Πω πω.. μεγάλη τρομάρα, που πήρε το καημένο!! Εμ τα ποντικάκια;... δεν

ήξεραν κατά που να κάνουν!

Τι ήταν αυτό το κακό που τους βρήκε!!

- Καλέ αφήστε το φίλο μας!! Αφήστε

τον !... φώναζαν αλλά δεν τους άκουγε

κανείς...

Ο πατέρας πήρε το ψαράκι, το πήγε στα

παιδάκια του και το έβαλε μέσα σε μια γυάλα.

Το ψαράκι ένιωθα βαθιά στεναχώρια. Έχασε

την ελευθερία του, το σπίτι του, τους φίλους του...!

Η οικογένεια με το ψαράκι, κάθισε να φάει και έβαλαν τη γυάλα δίπλα τους

στο τραπέζι..

Όταν έφτασαν τα ποντικάκια είδαν το φίλο τους που ήταν πολύ

δυστυχισμένος και αποφάσισαν να τον βοηθήσουν...

Με την πρώτη ευκαιρία, φορτώθηκαν τη γυάλα στην πλατούλα τους και

πήραν το δρόμο για τη θάλασσα..

- εεεεπ!! …

Τους είδε όμως η μαμά...

- που πάτε ατακτούλικα; .. το ψαράκι είναι για εδώ, δεν θα φύγει από το

σπίτι μας..

Είπε, και το έβαλε ψηλά σε μια ντουλάπα!

Page 5: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

Πωωω πωωω, τα καημένα τα ποντικάκια δεν μπορούσαν να φτάσουν το

φίλο τους με κανένα τρόπο!

Τι να κάνουν , τι να κάνουν.. δεν υπήρχε καμιά λύση.

Τότε εμφανίστηκε μια μελισσούλα... και ανησύχησε κι αυτή..

- .. τι πάθατε; τους ρώτησε όλο ενδιαφέρον;

Τα ποντικάκια τότε της είπαν όλη την ιστορία και πως ήθελαν τώρα να

βοηθήσουν το φίλο τους.

Ήταν τόσο ψηλά όμως που αυτό ήταν αδύνατον!!

Η μελισσούλα τότε είπε γεμάτη αισιοδοξία:

- Είναι αδύνατον για εμάς, αλλά όχι για το φίλο μου τον αετό!

Τρέχω γρήγορα να ζητήσω τη βοήθειά του!!

Τα ποντικάκια κοιτούσαν γεμάτα απορία.. ένας αετός, θα βοηθούσε ένα

ψάρι;;!!

Η μελισσούλα όμως δεν

το έβαζε κάτω, γύρισε όλο το

δάσος και στο τέλος , πάνω σε

ένα δέντρο, συνάντησε τον αετό..

- ζζζζζ αετέ μου....ζζζζζ εεε

αετούλι μου.......ζζζζζ.....

Μα ο αετός έδειχνε να

μην την ακούει καθόλου

- ζζζζ καλέεεε αετέ εδώ!

εδώ είμαι η φίλη σου η μελισσούλα!!

- Χμμμ κάνει ο αετός, τι γυρεύεις εδώ πάνω φίλη μου;; είσαι καλά;;

- Αχ αετέ μου, εγώ καλά είμαι , οι φίλοι μου όμως χρειάζονται βοήθεια..

μόνο εσύ με τη δύναμή σου μπορείς να τους βοηθήσεις

- Εγώ μόνο; αλήθεια;; και... ποιός ακριβώς χρειάζεται τη βοήθειά μου;

- Ο φίλος μας το ψαράκι!! αχ το βάλανε στη γυάλα και κανείς δεν μπορεί να

το μεταφέρει στη θάλασσα στο σπίτι του

παρά μόνο εσύ!!

- Μα... μελισσούλα είσαι σίγουρη;;

εγώ τα ψάρια τα τρώω!!

Page 6: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

- Έλα αετέ μου, αυτό το ψάρι δεν είναι το γεύμα σου, είναι φίλος μας!!!! Σε

παρακαλώ..

Χμμμ, «ωραία», σκέφτηκε ο αετός.. «ας πάμε προς τα εκεί και αν το ψάρι

μου φανεί νόστιμο το τρώω κι όλας!!! Τι ανάγκη έχω εγώ να βοηθήσου αυτά τα

αδύναμα πλάσματα, εγώ δεν έχω ανάγκη κανέναν , αλλά ας κάνω μια καλή

πράξη....!»

- Εν τάξει πάμε να μου δείξεις...

Και η μελισσούλα πέταξε μπροστά όσο πιο ψηλά μπορούσε και ο αετός την

ακολούθησε...

Από το ανοιχτό παράθυρο του σπιτιού ο αετός είδε το ψαράκι που του

φάνηκε τόσο μικρό που ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκε να το φάει.

Πήρε μια πλαστική σακούλα στα νύχια του τη βούτηξε μέσα στη γυάλα. Στη

σακούλα εκτός από νερό κατάφερε να μπει και το ψαράκι, έτσι τώρα ο αετός

κρατούσε με ασφάλεια μια σακούλα γεμάτη με νερό και μέσα να κολυμπάει το

ψαράκι μας!!

Όλοι έτρεξαν προς το μόλο, τα ποντικάκια η μελισσούλα, και φυσικά ο αετός

που με μια στριφογυριστή κίνηση άδειασε τη σακούλα και το ψαράκι μέσα στο

νερό!!!

Πω πω τι χαρά έκαναν οι φίλοι!! το ψαράκι έκανε χίλια ακροβατικά το ίδιο

και τα ποντικάκια... ήταν τόσο ευτυχισμένοι όλοι!

Εν τω μεταξύ ευχαρίστησαν τον αετό και εκείνος έφυγε και πάλι για το

δάσος...

Στο δρόμο του όμως συνάντησε μια παγίδα, δεν πρόσεξε και δεν είδε, ένα

δίχτυ ολόκληρο είχε στηθεί και τον περίμενε! Ο αετός έπεσε πάνω του, μπλέχτηκε

Page 7: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

και δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

αποτέλεσμα να μην μπορεί να κουνηθεί..

Σαν να μην έφτανε αυτό, εμφανίζεται και μια αλεπού..

-Χμμμμ, του λέει, κυρ αετέ μου, τι ωραία που χτυπιέσαι, έτσι πολύ μου

αρέσει! Γρήγορα θα κουραστείς και εγώ θα σε φάω....χαχαχχα τι τυχερή που είμαι!!

Τι να πει ο αετός... προσπαθούσε να βρει μια λύση πριν γίνει το γεύμα της

αλεπούς....

Εν τω μεταξύ ή μελισσούλα πήρε το δρόμο για το δάσος... έτσι όπως

πετούσε είδε πως ο φίλος της ο αετός ήταν μπλεγμένος και ανέλαβα και πάλι

δράση.

Πήγε βρήκε τα ποντικάκια και τους είπε :

-Φίλοι μου, ο καλός μας ο αετός κινδυνεύει πρέπει να τον βοηθήσουμε,

ελάτε

γρήγορα!!

Page 8: bravo.sustainablegreece2020.com · Web viewκαι δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το δίχτυ σφιγγόταν όλο και πιο πολύ πάνω του με

Τα ποντικάκια που ένιωθαν ευγνωμοσύνη για την καλοσύνη που τους έδειξε

ο αετός, ακολούθησαν την μελισσούλα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τι μπορούσαν να

κάνουν όμως έτσι μικρούλικα που ήταν;!

Όταν έφτασαν και είδαν τον αετό τυλιγμένο με το δίχτυ αμέσως κατάλαβαν

τι έπρεπε να κάνουν και στρώθηκαν στη δουλειά... χράτσα χρούτσα χράτσα

χρούτσα με τα κοφτερά δοντάκια τους έκαναν το δίχτυ που παγίδευσε τον αετό

χίλια κομματάκια..!

Η αλεπού βέβαια από κάτω φώναζε...

-Σταματήστε καλέ... σταματήστε σας λέω...αφήστε το φαγητό μου ήσυχο..εει

εσείς!!

Μα τα ποντίκια δε σταμάτησαν παρά μόνο όταν ο αετός είχε απελευθερωθεί

εντελώς...

Πω πω ανακούφιση που ένιωσε καθώς τα μεγάλα του φτερά απλώθηκαν

πάλι ψηλά στον ουρανό!... Έτρεξε και ευχαρίστησε τους φίλους του πολύ

συγκινημένος και ένιωσε η απόφασή του να κάνει εκείνη την καλή πράξη και να

βοηθήσει τους αδύναμους φίλους του όταν τον χρειάζονταν, τελικά του έσωσε τη

δική του ζωή.

Αν και δυνατός, η βοήθεια των αδύναμων φίλων του τον έσωσε!!