1st & 2nd Declensions Present, Future, Imperfect …...1st & 2nd Declensions Present, Future,...

of 60 /60
1st & 2nd Declensions Present, Future, Imperfect Tenses Definite Article Adjectives May 24-26, 2016 Online Intensive Classical Greek Prof. Kristina Chew

Embed Size (px)

Transcript of 1st & 2nd Declensions Present, Future, Imperfect …...1st & 2nd Declensions Present, Future,...

  • 1st & 2nd Declensions Present, Future, Imperfect Tenses

    Definite Article Adjectives

    May 24-26, 2016Online Intensive Classical Greek

    Prof. Kristina Chew

  • 1st Declension nouns (fem.)α η α αιας ης ης ῶνᾳ ῃ ῃ αιςαν ην αν αςα η α αι

    singular

    ὥρα ὥραιὥρας ὡρῶνὥρᾳ ὥραιςὥραν ὥραςὥρα ὥραι

    τέχνη τέχναιτέχνης τέχνῶντέχνῃ τέχναιςτέχνην τέχναςτέχνη τέχναι

    θάλαττα θάλατταιθαλάττης θαλαττῶνθαλάττῃ θαλάτταιςθάλατταν θαλάτταςθάλαττα θάλατται

    plural

  • 1st Declension m.nounsEndings

    singular pluralης ας αιου ου ῶνῃ ᾳ αιςην αν αςα|η α αι

    δεσπότης δεσπόταιδεσπότου δεσποτῶνδεσπότῃ δεσπόταιςδεσπότην δεσπόταςδεσπότη δεσπόται

    ὁ νεανίας οἱ νεανίαιτοῦ νεανίου τῶν νεανιῶντῷ νεανίᾳ τοῖς νεανίαιςτὸν νεανίαν τοὐς νεανίαςὦ νεανία ὦ νεανίαι

    ὁ μαθητής

  • 2nd Declension nouns

    ος ον οι αου ου ων ωνῳ ῳ οις οιςον ον ους αε ον οι α

    ὁ τό οἱ τάτοῦ τοῦ τῶν τῶντῷ τῷ τοῖς τοῖςτόν τόν τούς τά

    Endings for 2nd Decl. nouns Definite article (m., n.)singular plural sg. pl.

    λόγος

    m. n. m. m. m.n. n. n.

    ἔργον

  • The Definite Article

    m. f. n. m. f. n.ὁ ἡ τό οἱ αἱ τάτοῦ τῆς τοῦ τῶν τῶν τῶντῷ τῃ τῷ τοῖς ταῖς τοῖςτόν τήν τόν τούς τάς τά

    singular plural

  • Demonstratives

    ~ used in predicate position, before or after a nounοὗτος ὁ ἵππος = this horse [not this the horse]

    this (here), these this, these | that, those that, those

    points out smne/smthg very close;what will follow in the next sentence.τόδε τὸ βιβλίον ἔγραπον.

    points out smne/smthg far away;the former.ἐκεῖνο τὸ βιβλίον ἔβαλλον.

    points out smne/smthg less close;what was in the preceding sentence; the latter.τοῦτο τὸ βιβλίον ἔγραπον.

    ταῦτα μὲν Ὅμηρος ἔλεγεν, τάδε δ᾽ Ἡσίοδος ἔλεγεν. These preceding things Homer was saying; the following things, Hesiod said.

    this person’s

  • Personal PronounsΙ, meἐγώἐμοῦ | μουἐμοί | μοιἐμέ | με

    youσύσοῦ | σουσοί | σοισέ | σε

    we, usἡμεῖςἡμῶνἡμῖνἡμᾶς

    you (pl.)ὑμεῖςὑμῶνὑμῖνὑμᾶς

    he, she, it, they; same; selfαὐτός αὐτή αὐτό αὐτοί αὐταί αὐτάαὐτοῦ αὐτῆς αὐτοῦ αὐτῶν αὐτῶν αὐτῶναὐτῷ αὐτῇ αὐτῷ αὐτοῖς αὐταῖς αὐτοῖςαὐτόν αὐτήν αὐτόν αὐτούς αὐτάς αὐτά

    egome tu te nos vos

  • one

  • 3rd Declension nouns—,ς — ες α ος ος ων ων ι ι σι(ν) σι(ν) α — ας α —,ς — ες α

    singular pluralm./f. n. m./f. n.

    —,ς ες — α ος ων ος ων

    ι σι(ν) ι σι(ν) α ας — α —,ς ες — α

    m./f. n.sg. pl. sg. pl.

    ης εις ος ος η ας α ωςους ων ους ων ως ων ους ει εσι(ν) ει εσι(ν) αι,ᾳ ασι(ν) οιη εις ος η ας α ωες εις ος η ας α ως

    Sigma-stems

    nom

    gen

    dat

    acc

    voc

    εσ-stem m/f εσ-stem n ασ-stem n οσ-stem f

    τριήρης τεῖχος γέρας αἰδώς

  • 1st, 2nd, 3rd declensions

    α η α αιας ης ης ῶνᾳ ῃ ῃ αιςαν ην αν αςα η α αι

    1st Decl.(f.)

    ης ας αιου ου ῶν

    ῃ ᾳ αιςην αν αςα|η α αι

    ος οι ον αου ων ου ωνῳ οις ῳ οιςον ους ον αε οι ον α

    —,ς, ος ες — α ος ων ος ων

    ι σι(ν) ι σι(ν) α ας — α —,ς* ες — α

    1st Decl.(m.)

    2nd Decl.(m./f., n.)

    3rd Decl.(m./f., n.)

    ψυχήθάλατταοἰκέτηςστρατιώτης

    λόγοςδῶρον

    *m/f voc usually = nom; sometimes = pure stem

    ἀσπίςχάριςνύξἀνήργυνήκύωνπαῖςἰχθύςαἷμαὄνοματεῖχοςγέραςφῶς

  • Present tense of λύω (αctive)

    ω

    εις

    ει

    ομεν

    ετε

    ουσι(ν)

    λύω

    λύεις

    λύει

    λύομεν

    λύετε

    λύουσι(ν)

    I loosen, undo

    you loosen

    he/she/it/one loosens

    we loosen

    you (pl.) loosen

    they loosen

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    ε ετωετε οντων

    λύε λυέτωλύετε λυόντων

    loosen! (sg.) let him loosen!loosen! (pl.) let them loosen!

    INFINITIVE ειν λύειν to loosen

    IMPERATIVE 3rd

    1st principal part

  • Future tense of λύω (active)

    σ + ω

    σ + εις

    σ + ει

    σ + ομεν

    σ + ετε

    σ + ουσι(ν)

    λύσω

    λύσεις

    λύσει

    λύσομεν

    λύσετε

    λύσουσι(ν)

    I will loosen, undo

    you will loosen

    he/she/it/one will loosen

    we will loosen

    you (pl.) will loosen

    they will loosen

    ENDINGS VERB TRANSLATIONINFINITIVE σ + ειν λύσεινto be about to loosen

    π, β, φ, πτ + σ => ψ πέμπω, πέμψω βλάπτω, βλάψω

    τ, δ, θ + σ => σσ => σ σπεῦδω, σπεῦσω

    κ, γ, χ, ττ + σ => ξ διώκω, διώξω φυλάττω φυλάξω

    Euphonic changes to form the future tense endings

    Verb stem ends in.. add σ present, future tenses

    2nd principal part

  • Imperfect tense of λύω (active)

    ον

    ες

    ε (ν)

    ομεν

    ετε

    ον

    ἔλυον

    ἔλυες

    ἔλυε(ν)

    ἐλύομεν

    ἐλύετε

    ἔλυον

    I was loosening. loosened

    you were loosening. loosened

    he/she/it/one was loosening. loosened

    we were loosening. loosened

    you (pl.) were loosening. loosened

    they were loosening. loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    Verb begins w/ a vowel

    AUGMENT

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    Verb begins w/ consonant

    1stprincipal part

  • Present tense of λύω (middle/passive)

    λύομαι

    λύῃ

    λύεται

    λυόμεθα

    λύεσθε

    λύονται

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    ου εσθωεσθε εσθων

    λύου λυέσθωλύεσθε λυέσθων

    loosen for yourself/be loosened! (sg.) let him loosen for himself/be loosened!loosen! (pl.) for yourself/be loosened! let them loosen for themselves/be loosened!

    IMPERATIVE

    ομαι

    ῃ | ει*

    εται

    ομεθα

    εσθε

    ονται

    INFINITIVE εσθαι λύεσθαιto loosen for oneself / to be loosened

    I loosen for myself / am loosened

    you loosen for yourself / are loosened

    he/she/it/one loosens for him/her/it/oneself / is loosened

    we loosen for ourselves / are loosened

    you (pl.) loosen for yourselves / are loosened

    they loosen for themselves / are loosened*εσαι->ε[σ]αι->εαι->ει

    + genitive of personal agent ~ ὑπό

    intervocalic sigmacompensatory lenthening

    1st principal part

  • λύσομαι

    λύσῃ

    λύσεται

    λυσόμεθα

    λύσεσθε

    λύσονται

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    σ + ομαι

    σ + ῆ | ει

    σ + εται

    σ + ομεθα

    σ + εσθε

    σ + ονται

    INFINITIVE σ + εσθαι λύσεσθαιto be about to loosen for oneself

    Future tense of λύω (middle)

    I will loosen for myself

    you will loosen for yourself

    he/she/it/one will loosen for him/her/it/one self

    we loosen for ourselves

    you (pl.) will loosen for yourselves

    they will loosen for themselves

    2nd principal part

  • Imperfect tense of λύω (middle/passive)

    ομην

    ου*

    ετο

    ομεθα

    εσθε

    οντο

    ἐλυόμην

    ἐλύου

    ἐλύετο

    ἐλυόμεθα

    ἐλύεσθε

    ἐλύοντο

    I was loosening for myself; I was loosened

    you were loosening for yourself / you were loosened

    he/she/it/one was loosening for he/she/it/oneself/ he was loosened

    we were loosening for ourselves / we were loosened

    you (pl.) were loosening for yourselves / you were loosened

    they were loosening for themselves / they were loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    Verb begins w/ a vowel

    AUGMENT

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    Verb begins w/ consonant

    *εσο->ε[σ]ο->εο->ου

    1st principal part

  • Verb ‘to be’: εἰμί, ἔσομαι

    εἰμί

    εἶ

    ἐστί(ν)

    ἐσμέν

    ἐστέ

    εἰσί(ν)

    ἔσομαι

    ἔσῇ | ἔσει

    ἔσται

    ἐσόμεθα

    ἔσεσθε

    ἔσονται

    ἦ | ἦν

    ἦσθα

    ἦν

    ἦμεν

    ἦτε | ἦστε

    ἦσαν

    εἶναι ἔσεσθαι ἴσθι ἔστεἔστω ἔστων

    PRESENT FUTURE IMPERFECT

    INFINITIVEIMPERATIVE

    to be to be about to be

    be!let

    him be!

    ῇς

    ὦμεν

    ἦτε

    ὦσι(ν)

    PRESENT SUBJUNCTIVE

    INDICATIVE

    εἴην ἐσοίμην

    εἴης ἐσοίο

    εἴη ἐσοίτο

    εἴημεν ἐσοίμεθα

    εἴητε ἐσοίσθε

    εἴησαν ἐσοίντο/ εἶεν

    / εἶτε

    / εἶμεν

    PRESENT & FUTURE OPTATIVE

  • Present, Future, Imperfect ~ Active ω

    εις

    ει

    ομεν

    ετε

    ουσι(ν)

    σ + ω

    σ + εις

    σ + ει

    σ + ομεν

    σ + ετε

    σ + ουσι(ν)

    ον

    ες

    ε (ν)

    ομεν

    ετε

    ον

    λύω

    λύεις

    λύει

    λύομεν

    λύετε

    λύουσι(ν)

    λύσω

    λύσεις

    λύσει

    λύσομεν

    λύσετε

    λύσουσι(ν)

    ἔλυον

    ἔλυες

    ἔλυε(ν)

    ἐλύομεν

    ἐλύετε

    ἔλυον

    INFINITIVE ειν λύειν to loosen

    INFINITIVE σ + ειν λύσεινto be about to loosen

    κρᾶσις

  • Present, Future, Imperfect ~Middle/Passive

    ομαι

    ῃ | ει

    εται

    ομεθα

    εσθε

    ονται

    λύομαι

    λύῃ

    λύεται

    λυόμεθα

    λύεσθε

    λύονται

    INFINITIVE εσθαι λύεσθαιto loosen for oneself / to be loosened

    σ + ομαι

    σ + ῇ | ει

    σ + εται

    σ + ομεθα

    σ + εσθε

    σ + ονται

    λύσομαι

    λύσῃ

    λύσεται

    λυσόμεθα

    λύσεσθε

    λύσονται

    INFINITIVE σ + εσθαι λύσεσθαιto be about to loosen for oneself

    ομην

    ου

    ετο

    ομεθα

    εσθε

    οντο

    ἐλυόμην

    ἐλύου

    ἐλύετο

    ἐλυόμεθα

    ἐλύεσθε

    ἐλύοντο

  • Contract Verbs• stem ends in vowel φιλέω, τιμάω, δηλόω -> φιλῶ, τιμῶ, δηλῶ• stem + ending contracts —> long vowel or diphthong• accent goes where it would have on the uncontracted verb• some verbs have ‘contracted futures’ with ε: λέγω, ἐρῶ

    How combinations

    of vowels contract

    α +ε = η α + ω = ωε + ε = ει ε + η = η ο + ο = ου ε + ο = ου

    anything + ω = ω

  • 1st Aorist tense of λύω (active)

    σ + α

    σ + ας

    σ + ε(ν)

    σ + αμεν

    σ + ατε

    σ + αν

    ἐλύσα

    ἐλύσας

    ἐλύσε(ν)

    ἐλύσαμεν

    ἐλύσατε

    ἔλυσαν

    I loosened

    you loosened

    he/she/it/one loosened

    we loosened

    you (pl.) loosened

    they loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION INFINITIVE σ + αι λῦσαι to loosen

    π, β, φ, πτ + σ => ψ τ, δ, θ + σ => σσ => σ κ, γ, χ, ττ + σ => ξ

    Euphonic changes

    IMPERATIVE σον σατωσατε σαντων

    λύσον λυσάτω loosen! loosen!λύσατε λυσάντων let him loosen! let them loosen

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    AUGMENT

    Verb begins w/ consonant

    accent always on penult

    φιλέω —> ἐφίλησατιμάω —> ἐτίμησαδηλόω —>ἐδήλωσαμέλλω —> ἐμέλλησαἀγγέλλω—> ἤγγειλα

    Contract verbs, stems in λ, μ, ν

    πέμπω ἐπεμψα

    3rd principal part

  • ἐλυσάμην

    ἐλύσω

    ἐλύσατο

    ἐλυσάμεθα

    ἐλύσασθε

    ἐλύσαντο

    ENDINGS VERB TRANSLATIONAUGMENT

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    Verb begins w/ consonant

    *ασο->α[σ]ο->αο->ω

    I loosened for myself

    you loosened for yourself

    he/she/it/one loosened for he/she/it/oneself

    we loosened for ourselves

    you (pl.) loosened for yourselves

    they loosened for themselves

    INFINITIVE σ + ασθαι λύσασθαιto loosen for oneself

    IMPERATIVE αι ασθωασθε ασθων

    λῦσαι λυσάσθω loosen for yourself! loosen for yourselves!λύσασθε λυσάσθων let him loosen for himself! let them loosen for themselves!

    1st Aorist tense of λύω (middle)

    σ + αμην

    σ + ω*

    σ + ατο

    σ + αμεθα

    σ + ασθε

    σ + αντο

    recessive accent

    no augment

    no augment

    persistent accent on

    antepenult

    3rd principal part

  • 2nd Aorist tense of λείπω (active)

    ον

    ες

    ε(ν)

    ομεν

    ετε

    ον

    ἔλιπον

    ἔλιπες

    ἔλιπε(ν)

    ἐλίπομεν

    ἐλίπετε

    ἔλιπον

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    INFINITIVE + ειν λιπεῖν to leave

    IMPERATIVE ε ετωετε οντων

    λίπε λιπέτω leave! leave!λίπετε λιπόντων let him leave! let them leave!

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    Verb begins w/ consonant

    AUGMENT I left

    you left

    he/she/it/one left

    we left

    you (pl.) left

    they left

    accent always on ultima

    ἔλειπον

    ἔλιπον

    λείπω, λείψω, ἔλιπονfinite

    3rd principal part

  • ἐλιπόμην

    ἐλίπου

    ἐλίπετο

    ἐλιπόμεθα

    ἐλίπεσθε

    ἐλίποντο

    I left for myself

    you left for yourself

    he/she/it/one left for he/she/it/oneself

    we left for ourselves

    you (pl.) left for yourselves

    they left for themselves

    ENDINGS VERB TRANSLATIONAUGMENT~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    Verb begins w/ consonant

    *εσο->ε[σ]ο->εο->ω

    INFINITIVE + εσθαι λιπέσθαι to loosen for oneself

    ου εσθωεσθε εσθων

    λιποῦ λιπέσθω leave for yourself! leave for yourselves!λίπεσθε λιπέσθων let him leave for himself! let them loosen for themselves!

    IMPERATIVE

    no augment

    no augment

    2nd Aorist tense of λείπω (middle)

    ομην

    ου*

    ετο

    ομεθα

    εσθε

    οντο

    accent always on penult

    3rd principal part

  • Perfect tense of λύω (active)

    (κ)α

    (κ)ας

    (κ)ε(ν)

    (κ)αμεν

    (κ)ατε

    (κ)ασι(ν)

    λέλυκα

    λέλυκας

    λέλυκε(ν)

    λελύκαμεν

    λελύκατε

    λελύκασι(ν)

    I have loosened

    you have loosened

    he/she/it/one has loosened

    we have loosened

    you (pl.) have loosened

    they have loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    INFINITIVE (κ)έναι λελυκέναιto have loosened

    1st perfect: κα2nd perfect: α

    accent always on penulτ

    πέμπω —> πέπομφαλείπω—> λέλοιπαδιώκω —> δεδίωχαἄγω —>ἦχαφεύγω —> πέφευγαἀκούω—> ἀκήκοα

    Some 2nd perfects

    REDUPLICATION

    single consonant (β, φ, τ, δ, θ, κ, γ, χ; λ, μ, ν)—> repeat consonant + εθνῄσκω —> τέθνηκα [φ ->π, θ ->τ, χ->κ]

    2 consonants —> double 1st consonant+ ε γράφω—>γέγραφα; κλέπτω—>κέκλοφα

    vowel; double consonant (ζ,ξ,ψ); 2+ consonants —>use augment ἀγγέλλω—> ἤγγελκα; ζητέω —>ἐζήτηκα; στρατεύω —>ἐστράτευκα

    Verb begins w/

    4th principal part

  • Reduplication

    single consonant (β, φ, τ, δ, θ, κ, γ, χ; λ, μ, ν)—> repeat consonant + εθνῄσκω —> τέθνηκα [φ ->π, θ ->τ, χ->κ]

    2 consonants —> double 1st consonant + ε γράφω—>γέγραφα; κλέπτω—>κέκλοφα

    vowel; ῥ; double consonant (ζ,ξ,ψ); 2+ consonants —>use augment ἀγγέλλω—> ἤγγελκα; ζητέω —>ἐζήτηκα; στρατεύω —>ἐστράτευκα

    Verb begins with:

  • Pluperfect tense of λύω (active)

    (κ)η

    (κ)ης

    (κ)ει(ν)

    (κ)εμεν

    (κ)ετε

    (κ)εσαν

    ἐλελύκη

    ἐλέλυκης

    ἐλέλυκει(ν)

    ἐλελύκεμεν

    ἐλελύκετε

    ἐλελύκεσαν

    I had loosened

    you had loosened

    he/she/it/one had loosened

    we had loosened

    you (pl.) had loosened

    they had loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATIONSyllabic augment

    AUGMENT REDUPLICATIONsingle consonant (β, φ, τ, δ, θ, κ, γ, χ; λ, μ, ν)

    —> repeat consonant + ε [φ ->π, θ ->τ, χ->κ]

    2 consonants —> double 1st consonant+ ε

    vowel; double consonant (ζ,ξ,ψ); 2+ consonants

    —>use augment

    Verb begins w/

    Some 2nd perfects as pluperfectsπέμπω —> πέπομφα, ἐπεπόμφη λείπω—> λέλοιπα, ἐλελοίπηδιώκω —> δεδίωχα, ἐδεδιώχηἄγω —>ἦχα, ἤχηφεύγω —> πέφευγα, ἐπεφεύγηἀκούω—> ἀκήκοα, ἠκηκόη

    4th principal part

  • Some 2nd perfects as pluperfects

    πέμπω —> πέπομφα, ἐπεπόμφη

    λείπω—> λέλοιπα, ἐλελοίπη

    διώκω —> δεδίωχα, ἐδεδιώχη

    ἄγω —>ἦχα, ἤχη

    φεύγω —> πέφευγα, ἐπεφεύγη

    ἀκούω—> ἀκήκοα, ἠκηκόηrecessive accent

  • Perfect tense of λύω (middle/passive) μαι

    σαι

    ται

    μεθα

    σθε

    νται

    λέλυμαι

    λέλυσαι

    λέλυται

    λελύμεθα

    λελύσθε

    λελύνται

    I have been loosened

    you have been loosened

    he/she/it/one have been loosened

    we have been loosened

    you (pl.) have been loosened

    they have been loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION

    INFINITIVE σθαι λελύσθαιto have been loosened

    accent always on penulτ

    Euphonic changes when reduplicated stem is added to endings

    REDUPLICATION

    single consonant (β, φ, τ, δ, θ, κ, γ, χ; λ, μ, ν)

    —> repeat consonant + ε [φ ->π, θ ->τ, χ->κ]

    2 consonants —> double 1st consonant+ ε

    vowel; double consonant (ζ,ξ,ψ); 2+ consonants

    —>use augment

    Verb begins w/

    reduplicated stem without connecting vowel

    Stem ending in +μαι, μην, μεθα

    +αι, ο

    +ται, το

    +θε, θαι*

    π, β, φ μ ψ π φκ, γ, χ γ ξ κ χτ, δ, θ σ σ σ σν σ ν ν ν

    σ (σθε, σθαι) between consonants is dropped 3rd pl. perf/plpf m/p formed from perfect participle + εἰσί / ἦσαν

    5th principal part

  • Euphonic changes when reduplicated stem is added to perf/plpf mid./pass.endings

    Stem ending in

    +μαι, μην, μεθα

    +αι, ο

    +ται, το

    +θε, θαι*

    π, β, φ μ ψ π φ

    κ, γ, χ γ ξ κ χ

    τ, δ, θ σ σ σ σ

    ν σ ν ν ν

    3rd pl. perf/plpf m/p formed from perfect participle + εἰσί / ἦσαν

    σ (σθε, σθαι) between consonants is dropped

  • Pluperfect tense of λύω (middle/passive)

    μην

    σο

    το

    μεθα

    σθε

    ντο

    ἐλελύμην

    ἐλέλυσο

    ἐλέλυτο

    ἐλελύμεθα

    ἐλελύσθε

    ἐλελύντο

    I had been loosened

    you had been loosened

    he/she/it/one had been loosened

    we had been loosened

    you (pl.) had been loosened

    they had been loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATIONSyllabic augmentἐ

    AUGMENT REDUPLICATION

    single consonant (β, φ, τ, δ, θ, κ, γ, χ; λ, μ, ν)

    —> repeat consonant + ε [φ ->π, θ ->τ, χ->κ]

    2 consonants —> double 1st consonant+ ε

    vowel; double consonant (ζ,ξ,ψ); 2+ consonants

    —>use augment

    Verb begins w/

    reduplicated stem without connecting vowel

    Euphonic changes when reduplicated stem is added to endings

    Stem ending in +μαι, μην, μεθα

    +αι, ο

    +ται, το

    +θε, θαι*

    π, β, φ μ ψ π φκ, γ, χ γ ξ κ χτ, δ, θ σ σ σ σν σ ν ν ν

    σ (σθε, σθαι) between consonants is dropped 3rd pl. perf/plpf m/p formed from perfect participle + εἰσί / ἦσαν

    5th principal part

  • (θ)ην

    (θ)ης

    (θ)η

    (θ)ημεν

    (θ)ητε

    (θ)ησαν

    ἐλύθην

    ἐλυθης

    ἐλυθη

    ἐλύθημεν

    ἐλύθητε

    ἐλύθησαν

    I was loosened

    you were loosened

    he/she/it/one was loosened

    we were loosened

    you (pl.) were loosened

    they were loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATIONAUGMENT

    1st Aorist tense of λύω (passive)

    ~ Syllabic augment

    ἐ~ Temporal augment

    INFINITIVE + θηναι λυθῆναι to be/have been loosened

    IMPERATIVE θητι θητεθητω θεντων

    λύθητι λύθητε be loosened! be loosened!λυθήτω λυθέντων let him be loosened! let them be loosened!

    no augment

    PARTICIPLE λυθείς, λυθεῖσα, λυθέν being/having been loosenedλυθέντος λυθείσης λυθέντος

    verb stem ends in consonant:

    ἐγράφηνγραφῆναιγράφητιγραφείς

    2ND AORIST PASSIVE

    6th principal part

  • (θ)ησομαι

    (θ)ησει | ῃ

    (θ)ησεται

    (θ)ησεμεθα

    (θ)ησθε

    (θ)ησονται

    λυθησομαι

    λυθήσει | ῃ

    λυθήσεται

    λυθησόμεθα

    λυθήσεσθε

    λυθήσονται

    I will be loosened

    you will be loosened

    he/she/it/one will be loosened

    we will be loosened

    you (pl.) will be loosened

    they will be loosened

    ENDINGS VERB TRANSLATION INFINITIVE + θησεσθαι λυθήσεσθαι to be about to be loosened

    PARTICIPLE λυθησόμενος, λυθησομένη, λυθησόμενον about/going to be loosened

    verb stem ends in consonant:

    γραφήσομαιγραφήσεσθαιγραφησόμενος

    Future tense of λύω (passive) 6th principal part

    FUTURE PERFECT

    λελύκως ἔσται λελύμενος ἔσται

    he will have loosenedhe will have been loosened

    λελύκσω λελύξομαι

    perf partιciple + εἰμίperf stem + σ

    + future endingsperiphrastic

  • λύω, λύσω, ἔλυσα, λέλυκα, λέλυμαι, ἔλύθην

    present imperfect

    activemiddle passive

    future activefuture middle

    future passiveaorist passive

    aorist activeaorist middle

    perfect,pluperfect

    active

    perfect,pluperfectmiddle, passive

    Principal Parts of a Greek Verb & which tenses/voices they are form

    2nd aorist passive has aorist passive stem without θγράφω, γράψω, ἔγραψα, γέγραγα, γέγραμμαι, γράφην

  • Compare the verb ‘see’:ωoptics, optometryὁράω (ἑώρων), ὄψομαι, εἶδον, ἑόρακα | ἑώρακα, ἑώραμαι | ὦμμαι, ὤφθην

    οἶδα, εἴσομαι. know, ‘have found out’ γιγνώσκω cognosco know γνῶθι σαῦτον

    ἦ | ἦν

    ἦσθα

    ἦν

    ἦμεν

    ἦτε | ἦστε

    ἦσαν

    cf. video (invideo)

    εἰδῶ εἰδῶμενεἰδῇς εἰδῆτεεἰδῇ εἰδῶσι(ν)

    Perfect Active Subjunctive

    εἰδείην εἰδεῖμεν

    εἰδείης εἰδεῖτε

    εἰδείη εἰδεῖεν

    Perfect Active Optative

    compare imperfect of εἰμί

    / εἰδείημεν

    / εἰδείητε

    / εἰδείησαν

  • Present & Aorist Subjunctive of λύω (active, middle, passive)

    ω ωμαι

    ῃς ῃ

    ῃ ηται

    ωμεν ωμεθα

    ητε ησθε

    ωσι(ν) ωνται

    PRESENT (act, mid, pass),2ND AORIST (act, mid) ENDINGS

    VERB

    1st, 3rd, 6thprincipal parts

    σω σωμαι θῶ

    σῃς σῃ θῇς

    σῃ σηται θῇ

    σωμεν σωμεθα θῶμεν

    σητε σησθε θῆτε

    σωσι(ν) σωνται θῶσι(ν)

    1ST ΑΟRIST (act, mid, pass) ENDINGS

    λύω λύωμαι

    λύῃς λύῃ

    λύῃ λύηται

    λύωμεν λυώμεθα

    λύητε λύησθε

    λύωσι(ν) λύωνται

    λύσω λύσωμεν λύσωμαι λύσωμεθα λυθῶ λυθῶμεν

    λύσῃς λύσητε λύσῃ λύσησθε λυθῇς λυθῆτε

    λύσῃ λύσωσι(ν) λύσηται λύσωνται λυθῇ λυθῶσι(ν)

    αctive middle passive

    αctivemiddlepassive

    γράφω γράφωμεν

    γράφῃς γράφητε

    γράφῃ γράφωσι(ν)

    2nd aorist passive

    αctive middle,passive αctive middle passive

  • Present Subjunctive of Contract Verbs (active, middle, passive)

    α +ω α +ωμαι

    α +ῃς α +ῃ

    α +ῃ α +ηται

    α +ωμεν α +ωμεθα

    α +ητε α +ησθε

    α +ωσι(ν) α +ωνται

    αω

    1stprincipal part

    νικῶ νικῶμαι

    νικᾷς νικᾷ

    νικᾷ νικᾶται

    νικῶμεν νικώμεθα

    νικᾶτε νικᾶσθε

    νικῶσι(ν) νικῶνται

    αctive

    ο +ω ο +ωμαι

    ο +ῃς ο +ῃ

    ο +ῃ ο +ηται

    ο +ωμεν ο +ωμεθα

    ο +ητε ο +ησθε

    ο +ωσι(ν) ο +ωνται

    ε +ω ε +ωμαι

    ε +ῃς ε +ῃ

    ε +ῃ ε +ηται

    ε +ωμεν ε +ωμεθα

    ε +ητε ε +ησθε

    ε +ωσι(ν) ε +ωνται

    εω οω middle, passiveαctiveαctivemiddle, passive middle, passive

    ποιῶ ποιῶμαι

    ποιῇς ποιῇ

    ποιῇ ποιῆται

    ποιῶμεν ποιώμεθα

    ποιῆτε ποιῆσθε

    ποιῶσι(ν) ποιῶνται

    πληρῶ πληρῶμαι

    πληροῖς πληροῖ

    πληροῖ πληρῶται

    πληρῶμεν πληρώμεθα

    πληρῶτε πληρῶσθε

    πληρῶσι(ν) πληρῶνται

    νικάω, νικήσω, ἐνίκησα νικησω, νικησῇς

  • Present & Future Optative of λύω (active, middle, passive)

    οιμι οιμην

    οις οιο

    οι οιτο

    οιμεν οιμεθα

    οιτε οισθε

    οιεν οιντο

    PRESENT (act, mid, pass) ENDINGS VERB

    1st, 2nd, 6thprincipal parts

    σοιμι σοιμην θησοιμην

    σοις σοιο θησοιο

    σοι σοιτο θησοιτο

    σοιμεν σοιμεθα θησοιμεθα

    σοιτε σοισθε θησοισθε

    σοιεν σοιντο θησοιντο

    FUTURE (act, mid, pass) ENDINGS

    λύοιμι λυοίμην

    λύοις λύοιο

    λύοι λύοιτο

    λύοιμεν λυοίμεθα

    λύοιτε λύοισθε

    λύοιεν λύοιντο

    λύσοιμι λύσοιμεν λυσοίμην λυσοίμεθα λυθησοίμην λυθησοίμεθα

    λύσοις λύσοιτε λύσοιο λύσοισθε λυθήσοιο λύθησοισθε

    λύσοι λύσοιεν λύσοιτο λύσοιντο λυθήσοιτο λυθήσοιντο

    αctive middle passive

    αctive middle, passive αctive middle passive

    οἰμοι eheu!

  • 1st & 2nd Aorist Optative of λύω (active, middle, passive) 1ST AORIST (act, mid, pass) ENDINGS

    3rd, 6thprincipal parts

    σαιμι σαιμην θείην

    σειας σαιο θείης

    σειε(ν) σαιτο θείη

    σαιμεν σαιμεθα θείημεν

    σαιτε σαισθε θείητε

    /σαιεν σαιντο θείησανλύσαιμι λυσαίμην λυθείηνλύσειας λύσαιο λυθείηςλύσειε(ν) λύσαιτο λυθείηλύσαιμεν λυσαίμεθα λυθείημενλύσαιτε λύσαισθε λυθείητελύσειαν λύσαιντο λυθείησαν

    2ND AORIST (act, mid, pass) ENDINGS

    αctive middle passive

    / σαις

    / σαι

    σειαν

    οιμι οιμην είην

    οις οιο είης

    οι οιτο είη

    οιμεν οιμεθα είημεν

    οιτε οισθε είητε

    οιεν οιντο είησαν

    αctive middle passive

    λίποιμι λιποίμην γραφείηνλίποις λίποιο γραφείηςλίποι λίποιτο γραφείηλίποιμεν λιποίμεθα γραφείημενλίποιτε λίποισθε γραφείητελίποιεν λίποιντο γραφείησαν

    1st & 2nd Aorist Optative of λύω (active, middle, passive)

  • λύσαιμι λυσαίμην λυθείηνλύσειας λύσαιο λυθείηςλύσειε(ν) λύσαιτο λυθείηλύσαιμεν λυσαίμεθα λυθείημενλύσαιτε λύσαισθε λυθείητελύσειαν λύσαιντο λυθείησαν

    σαιμι σαιμην θείην

    σειας σαιο θείης

    σειε(ν) σαιτο θείη

    σαιμεν σαιμεθα θείημεν

    σαιτε σαισθε θείητε

    /σαιεν σαιντο θείησαν

    / σαις

    / σαι

    σειαν

    1st aoristoptative

  • α +οιην α +οιμην

    α +οιης α +οιο

    α +οιη α +οιτο

    α +οιμεν α +οιμεθα

    α +οιτε α +οισθε

    α +οιεν α +οιντο

    αω

    1stprincipal parts

    νικῴην νικῴμην

    νικῴης νικῷο

    νικῴη νικῷτο

    νικῷμεν νικῴμεθα

    νικῷτε νικῷσθε

    νικῷεν νικῷντο

    αctive

    ο +οιην ο +οιμην

    ο +οιης ο +οιο

    ο +οιη ο +οιτο

    ο +οιμεν ο +οιμεθα

    ο +οιτε ο +οισθε

    ο +οιεν ο +οιντο

    ε +οιην ε +οιμην

    ε +οιης ε +οιο

    ε +οιη ε +οιτο

    ε +οιμεν ε +οιμεθα

    ε +οιτε ε +οισθε

    ε +οιεν ε +οιντο

    εω οω middle, passiveαctiveαctivemiddle, passive middle, passive

    ποιοίην ποιοίμην

    ποιοίης ποιοῖο

    ποιοίη ποιοῖτο

    ποιοῖμεν ποιοίμεθα

    ποιοῖτε ποιοῖσθε

    ποιοῖεν ποιῶντο

    πληροίην πληροίμην

    πληροίης πληροῖο

    πληροίη πληροῖτο

    πληροῖμεν πληροίμεθα

    πληροῖτε πληροῖσθε

    πληροῖεν πληροῖντο

    Present Optative of Contract Verbs (active, middle, passive)

  • PARTICIPLES Present Future Aorist Perfect

    Activeλύων, λύουσα, λῦον loosening

    λύσων, λύσουσα, λῦσον about to loosen

    λύσας, λύσασα, λῦσαν loosening / having loosenedλιπών, λιποῦσα, λιπόν leaving / having left

    λελυκώς, λελυκυῖα, λελυκός having loosened

    Middle λυόμενος, λυομένη, λυόμενον

    loosening for oneself

    being loosened

    λυσόμενος, λυσομένη, λυσόμενον

    about to loosen for oneself

    λυσάμενος, λυσαμένη, λυσάμενον

    loosening / having loosened for oneself

    λιπόμενος, λιπομένη, λιπόμενον

    leaving / having left for oneself

    λελυμένος, λελυμένη, λελυμένον

    having loosened for oneself

    having been loosened

    Passive

    λυθησόμενος, λυθησομένη, λυθησόμενον

    about to be loosened

    λυθείς, λυθεῖσα, λυθέν

    being loosened / having been loosened

  • Participles of εἰμίPresent active, ‘being’

    ὤν οὖσα ὄν ὄντες οὖσαι ὄνταὄντος οὔσης ὄντος ὄντων οὐσῶν ὄντωνὄντι οὔσῃ ὄντι οὖσι(ν) οὐσαις οὖσι(ν)ὄντα οὖσαν ὄν ὄντας οὔσας ὄντα

    Future middle (deponent forms), ‘about to be’

    ἐσόμενος, ἐσομένη, ἐσόμενον

  • μι-verbsThe conjugation of μι-verbs differs from that of ω-verbs in the present, imperfect, second aorist active and middle; and (rarely) in the second perfect.

    Add the endings directly to the tense-stem without any thematic vowel (ε, ο), except in the subjunctive of all verbs, and in the optative of verbs ending in -νυμι.

    2 classes: root class (present stem is usually reduplicated, but may be the same as the verb-stem, which is a root) and -νυμι class.

    Verb-stem Present Stem Present

    θε-, θη- τιθε-, τιθη- (for θιθε, θιθη) τίθημι place

    ἑ-, ἡ- ἱε-, ἱη- (for σισε, σιση)* ἵημι send

    στα-, στη- ἱστα-, ἱστη- (for σιστα, σιστη) ἵστημι set

    δο-, δω- διδο-, διδω- δίδωμι give

    φα-, φη- φα-, φη- φημί say*intervocalic sigma: σισε —>σι(σ)ε—> σιε; σ replaced by rough breathing

    Verb-stem Present Stem Present

    δεικ- δεικνυ-, δεικνυ- δείκνυμι show

    ζευγ- ζευγνυ-, ζευγνυ- ζεύγνυ_μι yoke

    δίδωμι, τίθημι, ἵστημι, ἵησι, δείκνυμι

    root class

    νυμι class

  • δίδωμιδίδωςδίδωσι(ν)δίδομενδίδοτεδιδόασι(ν)

    ἐδίδουνἐδίδουςἐδίδουἐδίδομενἐδίδοτεἐδίδουν

    ἔδωκαἔδωκαςἔδωκε(ν)ἔδομενἔδοτεἔδοσαν

    ἐδιδόμηνἐδίδοσοἐδίδοτοἐδιδόμεθαἐδίδεσθεἐδίδοντο

    ἐδόμηνἔδουἔδοτοἐδόμεθαἔδοσθεἔδοντο

    δίδομαιδίδοσαιδίδοταιδιδόμεθαδιδόσθεδίδονται

    διδῶδιδῶςδιδῷδιδῶμενδιδῶτεδιδῶσι(ν)

    διδοίηνδιδοίηςδιδοίηδιδοῖμεν (οίημεν)διδοῖτε (οίητε)διδοῖεν (οίησαν)διδοίμηνδιδοῖοδιδοῖτοδιδοίμεθαδιδοῖσθεδιδοῖντο

    present ind imperfect ind aorist indactive

    middle/passive middle middle/passive

    δίδωμι, δώσω, ἔδωκα, δέδωκα, δέδομαι, ἐδόθην. give

    δῶδῷςδῷδῶμενδῶτεδῶσι(ν)

    present, aorist subjunctivepresent, aorist

    optative δοίηνδοίηςδοίηδοῖμεν (δοίημεν)δοῖτε (δοίητε)δοῖεν (δοίησαν)δοίμηνδοῖοδοῖτοδοίμεθαδοῖσθεδοῖντο

    δίδωμαιδίδῳδίδωταιδιδώμεθαδιδώσθεδίδωνται

    δῶμαιδῷδῶταιδώμεθαδῶσθεδῶνται

    middle/passive

  • δίδου [δίδοε] διδότωδίδοτε διδόντων

    δός δότωδότε δόντων

    δεδωκώς ἴσθιδεδωκώς ἔστωδεδωκότες ἔστεδεδωκότες ὄντων

    διδόναι δώσειν δοῦναι δεδωκέναι

    διδούς, διδοῦσα, διδόν

    δώσων, δώσουσα, δῶσον

    δούς, δοῦσα, δόν δεδωκώς, δεδωκυῖα, δεδωκός

    active present perfect aorist future

    δίδοσο διδόσθωδίδοσθε διδόσθων

    δόσο δόσθωδόσθε δόσθων

    δέδοσο δεδόσθωδέδοσθε δεδόσθων

    δίδοσθαι δώσεσθαι δόσθαι δεδόσθαιδιδόμενος, η, ον

    δωσόμενος, η, ον

    δόμενος, η, ον δεδόμενος, η, ον

    middle/passive middle middle/passive

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

  • present indicative imperfect ind 1aorist ind

    active

    middle/passive middle middle/passive

    ἵστημι ἵστην ἔστησα ἔστην ἕστηκα εἱστήκηἵστης ἵστης ἔστησας ἔστης ἕστηκας εἱστήκηςἵστησι(ν) ἵστη ἔστησε(ν) ἔστη ἕστηκε(ν) εἱστήκει(ν)ἵσταμεν ἵσταμεν ἐστήσαμεν ἔστημεν ἕσταμεν ἕσταμεν

    ἵστατε ἵστατε ἐστήσατε ἔστητε ἕστατε ἕστατεἵστασι(ν) ἵστασαν ἐστήσαν ἔστησαν ἕστασι(ν) ἕστασαν

    ἵσταμαι ἱστάμην ἐστησάμην ἕσταμαι εἱστάμηνἵστασαι ἵστασο ἐστήσω ἕστασαι εἵστασοἵσταται ἵστατο ἐστήσατο ἕσταται εἵστατοἱστάμεθα ἱστάμεθα ἐστησάμεθα ἑστάμεθα εἵστάμεθαἵστασθε ἵστασθε ἐστήσασθε ἕστασθε εἵστασθεἵστανται ἵσταντο ἐστήσαντο ἕστανται εἵσταντο

    perfect ind pluperfect ind2aorist ind

    intrans., stoodtrans., make to stand, set up stoodstand, have stood up

    ἵστημι. set, place: στήσω shall set, ἔστησα set, caused to stand/2 aor. ἔστην stood (intrans), 1 perf. ἕστηκα stand (intrans), plup. εἱστήκη stood, perf. mid. ἕσταμαι, fut. perf. ἑστήξω shall stand, aor. pass. ἐστάθην.

  • ἱστῶἱστῇς

    ἱστῇ

    ἱστῶμεν

    ἱστῆτε

    ἱστώσι(ν)ἱσταίην

    ἱσταίης

    ἱσταίη

    ἱσταῖμεν | ἱσταίημενἱσταῖτε | ἱσταίητεἱσταῖεν | ἱσαίησαν

    ἱστῶμαιἱστῇ

    ἱστῆται

    ἱστώμεθα

    ἱστῆσθε

    ἱστῶνταιἱσταίμην

    ἱσταῖο

    ἱσταῖτο

    ἱσταίμεθα

    ἱσταῖσθεἱσταῖντο

    present subjunctive

    present optative

    ἵστημι. set, place: στήσω shall set, ἔστησα set, caused to stand/2 aor. ἔστην stood (intrans), 1 perf. ἕστηκα stand (intrans), plup. εἱστήκη stood, perf. mid. ἕσταμαι, fut. perf. ἑστήξω shall stand, aor. pass. ἐστάθην.

  • activepresent perfect aorist future

    middle/passive middle middle/passive

    ἵστη ἱστάτωἵστατε ἱστάντων

    στῆσονστησάτωστήσατεστησάντων

    στῆθι στήτωστῆτε στάντων

    ἕσταθιἑστάτωἕστατεἑστάντων

    ἱστάναι στήσειν στῆσαι στῆναι ἑστάναι ἑστήξεινἱστάς, ἱστᾶσα, ἱστάν

    στήσων, στήσουσα, στήσον

    στήσας,στήσασα,στήσαν

    στάς, στᾶσα, στάν

    ἑστώς, ἑστῶσα, ἑστός

    ἑστήξωνἑστήξουσα,ἑστήξον

    ἵστασο ἱστάσθωἵστασθε ἵστάσθων

    στῆσαι στησάσθωστήσασθε στησάσθων

    ἵστασθαι στήσεσθαι στήσασθαι ἑστάσθαιἱστάμενος, η, ον στησόμενος, η,

    ονστησάμενος, η, ον

    ἑσταμένος,η, ον

    future perfect

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

    ἀνιστημι ἀνά

  • present ind imperfect ind 1,2aorist ind present, aorist subjunctivepresent, aorist

    optative active

    middle/passive middle middle/passive

    τίθημι, θήσω, ἔθηκα, τέθηκα, τέθειμαι, ἐτέθην. place, put

    τίθημι ἐτίθην ἔθηκατίθης ἐτίθεις ἔθηκαςτίθησι(ν) ἐτίθει ἔθηκε(ν)τίθεμεν ἐτίθεμεν ἔθεμεντίθετε ἐτίθετε ἔθετετιθέασι(ν ) ἐτίθεσαν ἔθεσαν

    ἐθέμηνἔθουἔθετοἐθέμεθαἔθεσθεἔθεντο

    τίθεμαι ἐτιθέμηντίθεσαι ἐτίθεσοτίθεται ἐτίθετοτιθέμεθα ἐτιθέμεθατίθεσθε ἐτίθεσθετίθενται ἐτίθεντο

    τιθῶτιθῇςτιθῇτιθῶμεντιθῆτετιθῶσι(ν)

    θῶθῇςθῇθῶμενθήτεθῶσι(ν)

    τιθείηντιθείηςτιθείητιθεῖμεν (είημεν)τιθεῖτε (είητε)τιθεῖεν (είησαν)

    θείηνθείηςθείηθεῖμεν (θείημεν)θεῖτε (θείητε)θεῖεν (θείησαν)τιθῶμαι

    τιθῇτιθῆταιτιθώμεθατιθῆσθετιθῶνται

    θῶμαιθῇθῆταιθώμεθαθῆσθεθῶνται

    τιθείμηντιθεῖοτιθεῖτοτιθείμεθατιθεῖσθετιθεῖντο

    θείμηνθεῖοθεῖτοθείμεθαθεῖσθεθεῖντο

    middle

    thesis, hypothesis, synthesis, Themis

  • active present perfect aorist future

    middle/passive middle middle/passive

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

    θές θέτωθέτε θέντων

    τεθηκώς ἴσθι, ἔστωτεθηκότες ἔστε, ὄντων

    τίθει τιθέτωτίθετε τιθέντων

    τιθέναι θήσειν θεῖναι τεθηκέναιτιθείς, τιθεῖσα, τιθέν

    θήσων, θήσουσα, θῆσον

    θείς, θεῖσα, θέν

    τεθηκώς, τεθηκυῖα, τεθηκός

    τίθεσο τιθέσθωτίθεσθε τιθέσθων

    θού θέσθωθέσθε θέσθων

    τέθεισο τεθείσθωτέθεισθε τεθείσθων

    τίθεσθαι θήσεσθαι θέσθαι τεθείσθαιτιθέμενος, η, ον

    θησόμενος, η, ον

    θέμενος, η, ον

    τεθειμένος, η, ον

  • present ind imperfect ind

    1,2 aorist ind

    active

    middle/passive middle middle/passive

    perfect ind

    pluperfect ind

    ἵημι (σι-ση-μι), ἥσω, ἧκα, εἷκα, εἷμαι, εἵθην. send

    ἵημι ἵην ἧκα εἷκα ἥκηἵην | ἵεις ἵεις ἧκας εἷκας ἥκηςἵησι(ν) ἵει ἧκε(ν) εἷκε(ν) ἥκει(ν)ἵεμεν ἵεμεν εἷμεν εἷκαμεν ἥκεμενἵετε ἵετε εἷτε εἷκατε ἥκετεἱᾶσι(ν) ἵεσαν εἷσαν εἷκασι(ν) ἥκεσαν

    present, aorist subjunctive

    present, aorist optative

    ἱῶ ὧἱῇς ᾗςἱῇ ᾗἱῶμεν ὧμενἱῆτε ἧτεἱῶσι(ν) ὧσι(ν)

    ἱείην εἵηνἱείης εἵηςἱείη εἵηἱεῖμεν | ἱείημεν

    εἷμεν | εἵημεν

    ἱεῖτε | ἱείητε

    εἷτε | εἵητε

    ἱεῖεν | ἱείησαν

    εἷεν | εἵησαν

    ἵεμαι ἱέμην εἵμην εἷμαι ἥμηνἵεσαι ἵεσο εἷσο εἷσαι ἧσοἵεται ἵετο εἷτο εἷται ἧτοἱέμεθα ἱέμεθα εἵμεθα εἵμεθα ἥμεθαἵεσθε ἵεσθε εἷσθε εἷσθε ἧσθεἵενται ἵεντο εἷντο εἷνται ἧντο

    ἱῶμαι ὧμαιἱῇ ᾗἱῆται ἧταιἱώμεθα ὥμεθαἱῆσθε ἧσθεἱῶνται ὧνται

    ἱείμην εἵμηνἱεῖο εἷοἱεῖτο εἷτοἱείμεθα εἵμεθαἱεῖσθε εἷσθεἱεῖντο εἷντο

    middle middle/passive middle/passive middle

    ἐ+ἑ=ει ἑ+ἑ=ει

  • present ind imperfect ind

    1,2 aorist ind

    active

    middle/passive middle middle/passive

    perfect ind

    pluperfect ind

    ἵημι (σι-ση-μι), ἥσω, ἧκα, εἷκα, εἷμαι, εἵθην. send

    ἵημι ἵην ἧκα εἷκα ἥκηἵης | ἵεις ἵεις ἧκας εἷκας ἥκηςἵησι(ν) ἵει ἧκε(ν) εἷκε(ν) ἥκει(ν)ἵεμεν ἵεμεν εἷμεν εἷκαμεν ἥκεμενἵετε ἵετε εἷτε εἷκατε ἥκετεἱᾶσι(ν) ἵεσαν εἷσαν εἷκασι(ν) ἥκεσαν

    present, aorist subjunctive

    present, aorist optative

    ἵεμαι ἱέμην εἵμην εἷμαι ἥμηνἵεσαι ἵεσο εἷσο εἷσαι ἧσοἵεται ἵετο εἷτο εἷται ἧτοἱέμεθα ἱέμεθα εἵμεθα εἵμεθα ἥμεθαἵεσθε ἵεσθε εἷσθε εἷσθε ἧσθεἵενται ἵεντο εἷντο εἷνται ἧντο

    ἱείμην εἵμηνἱεῖο εἷοἱεῖτο εἷτοἱείμεθα εἵμεθαἱεῖσθε εἷσθεἱεῖντο εἷντο

    middle middle/passive middle/passive middle

    ἐ+ἑ=εἷ ἑ+ἑ=εἷ

  • active present perfect aorist future

    middle/passive middle middle/passive

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

    ἕς ἕτωἕτε ἕντων

    ἥσειν εἷναι εἱκέναιἥσων, ἥσουσα, ἧσον

    εἷς, εἷσα, ἕν(ἕντος, εἵσης, ἕντος)

    εἱκώς, εἱκυῖα, εἱκός

    ἵει ἱέτωἵετε ἱέντωνἱέναιἱείς, ἱεῖσα, ἱέν

    ἵεσο ἱέσθωἵεσθε ἱέσθων

    οὗ ἕσθωἕσθε ἕσθων

    ἵεσθαι ἥσεσθαι ἕσθαι εἷσθαιἱέμενος, η, ον

    ἡσόμενος, η, ον

    ἕμενος, η, ον

    εἱμένος, η, ον

    ἕσο

    ἰέναι

    εἷς, μία, ἕν

    τίθει τιθέτωτίθετε τιθέντων

    θές θέτωθέτε θέντων

  • present ind imperfect indactive

    middle/passivemiddle/passive

    δείκνυμι, δείξω, ἔδειξα, δέδειχα, δέδειγμαι, ἐδείχθην. show

    middle

    δείκνυμι ἐδείκνυνδείκνυς ἐδείκνυςδείκνυσι(ν) ἐδείκνυδείκνυμεν ἐδείκνυμενδείκνυτε ἐδείκνυτεδεικνύασι(ν ) ἐδείκνυσαν

    δείκνυμαι ἐδεικνύμηνδείκνυσαι ἐδείκνυσοδείκνυται ἐδείκνυτοδεικνύμεθα ἐδεικνύμεθαδείκνυσθε ἐδείκνυσθεδείκνυνται ἐδείκνυντο

    δείκνυδεικνύτωδείκνυτεδεικνύντων

    δεῖξονδειξάτωδείξατεδειξάντω

    δεικνύναι δεῖξαιδεικνύς, δεικνῦσα, δεικνύν

    δείξαςδείξασαδεῖξαν

    δείκνυσοδεικνύσθωδείκνυσθεδεικνύσθων

    δεῖξαιδειξάσθωδείξασθεδειξάσθων

    δείκνυσθαι δείξασθαιδεικνύμενος, η, ον δειξάμενος, η, ον

    active

    present aorist

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

    ἦσαν

  • βαίνω, βήσομαι, ἔβην, βέβηκα. walk

    ἔβηνἔβηςἔβηἔβημενἔβητεἔβησαν

    βαίηνβαίηςβαίηβαῖμενβαῖτεβαῖεν

    βῶβῇςβῇβῶμενβῆτεβῶσι

    βῆθι, βήτωβῆτε, βάντωνβῆναιβάς, βᾶσα, βάν

    active 2nd aorist active (athematic, intransitive); no aorist middle

    participle

    participle

    infinitive

    infinitive

    imperative

    imperative

    indicative subjunctive optative

    ἔγνωνἔγνωςἔγνωἔγνωμενἔγνωτεἔγνωσαν

    γνοίηνγνοίηςγνοίηγνοῖμενγνοῖτεγνοῖεν

    γνῶγνῷςγνῷγνῶμενγνῶτεγνῶσι

    γνῶθι, γνώτωγνῶτε, γνόντωνγνῶναιγνούς, γνοῦσα, γνόν

    γιγνώσκω, γνώσομαι, ἔγνων, ἔγνωκα, ἔγνωσμαι, ἐγνώσθην. know