Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με...

19
Τίτλος σεναρίου: Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία Διδακτικό αντικείμενο: 3η Ενότητα Νεοελληνικής Γλώσσας Τάξη: Α΄ Γυμνασίου Εμπλεκόμενo αντικείμενo: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Το απόσπασμα "Μανιτάρια στην πόλη" από το μυθιστόρημα "Μαρκοβάλντο" του Ίταλο Καλβίνο). Στόχοι Γνωστικοί Βασικός στόχος να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στα θέματα που αφορούν το φυσικό περιβάλλον και τους κινδύνους που το απειλούν. Παράλληλα, ασκούνται στην κατανόηση κειμένων και στην επεξεργασία στοιχείων απ' αυτά, με στόχο την παραγωγή δικού τους κειμένου. Τεχνογραμματισμού Να μυηθούν οι μαθητές στη δημιουργική χρήση του διαδικτύου και των ΤΠΕ γενικότερα. Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων. Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου μέσω wiki.

description

Νεοελληνική Γλώσσα α΄ Γυμνασίου

Transcript of Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με...

Page 1: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

Τίτλος σεναρίου:

Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία

Διδακτικό αντικείμενο: 3η Ενότητα Νεοελληνικής Γλώσσας

Τάξη: Α΄ Γυμνασίου

Εμπλεκόμενo αντικείμενo: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Το απόσπασμα "Μανιτάρια στην πόλη" από το μυθιστόρημα "Μαρκοβάλντο" του Ίταλο Καλβίνο).

Στόχοι

ΓνωστικοίΒασικός στόχος να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στα θέματα που αφορούν το φυσικό περιβάλλον και τους κινδύνους που το απειλούν. Παράλληλα, ασκούνται στην κατανόηση κειμένων και στην επεξεργασία στοιχείων απ' αυτά, με στόχο την παραγωγή δικού τους κειμένου.

ΤεχνογραμματισμούΝα μυηθούν οι μαθητές στη δημιουργική χρήση του διαδικτύου και των ΤΠΕ γενικότερα.Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων.Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου μέσω wiki.Να γνωρίσουν την ιστοεξερεύνηση (Webquest).

Παιδαγωγικοί ή ψυχοκινητικοίΝα αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες στο πλαίσιο της συνεργατικής πρόσληψης, επεξεργασίας και παραγωγής ηλεκτρονικού λόγου.Να επικοινωνούν µε άλλους συμμαθητές/τριές τους και να μοιράζονται τις

απόψεις τους στο πλαίσιο συνεργατικών δραστηριοτήτων.

Να ασκηθούν στη συνεργατική προσέγγιση της γνώσης. Να υποστηριχθεί η ομαδοσυνεργατική μέθοδος, να προωθηθεί η συνεργατική διερευνητική μάθηση και να αξιοποιηθεί η προσωπική

Page 2: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

βιωματική εμπειρία των μαθητών, ώστε να αποκτήσει προσωπικό νόημα για αυτούς η μάθηση.

Λογισμικό

Διαδίκτυο Επεξεργαστής κειμένου Λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων. Βίντεο

animated gifs

φωτογραφίες-εικόνες

wiki

ιστοεξερεύνηση (webquest) http :// zunal . com / introduction . php ? w =123121

Διάρκεια

Απαιτούνται δύο διδακτικές ώρες. Τη μία ώρα γνωρίζουν την ιστοεξερεύνηση, ενημερώνονται για το θέμα και τις δραστηριότητές τους. Την άλλη ώρα παρουσιάζουν τις εργασίες τους που προκαλούν συζήτηση.

Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε πέντε ομάδες των τεσσάρων ατόμων. Ο καθηγητής συντονίζει το έργο των ομάδων, καθοδηγεί κι υποστηρίζει διακριτικά τη διαδικασία επεξεργασίας και μελέτης του υλικού.

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή - Προϋποθέσεις

Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο internet. Βιντεοπροβολέας και υπολογιστής.

Page 3: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

Περιγραφή σεναρίου

Την πρώτη ώρα στο εργαστήριο πληροφορικής η διδάσκουσα εξηγεί τι είναι η ιστοεξερεύνηση, επιδεικνύει το webquest με θέμα «Ταξίδι στον κόσμο της φύσης» και χωρίζονται οι μαθητές σε ομάδες, με βάση το θέμα που επιλέγουν ν’ ασχοληθούν. Ορίζεται, κατόπιν συζήτησης, το χρονικό διάστημα που χρειάζονται οι ομάδες για να ετοιμάσουν τις εργασίες τους με το wiki. Τη δεύτερη διδακτική ώρα γίνεται η παρουσίαση των εργασιών.

Διάκριση σε 5 ομάδες των 5 ατόμων με εσωτερική κατανομή ρόλων (γραμματέας/ χειριστής/ συντονιστής προαιρετικά).

Κάθε ομάδα ορίζει τον εκπρόσωπό της που θα παρουσιάσει στο τέλος σε βιντεοπροβολέα την εργασία της.

Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του είναι καθοδηγητικός.Ρόλοι των μαθητών: Κατά τη συνεργασία των μαθητών σε ομάδες και τη σύνθεση ομαδικής εργασίας έχουμε παραγωγή λόγου μέσα σε συνθήκες ανάδρασης: η σκέψη κάθε μαθητή ανατροφοδοτεί τη σκέψη των υπολοίπων μαθητών της ομάδας. Με τον τρόπο αυτό, οι εργασίες που παράγουν οι μαθητές αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης και αποτέλεσμα συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας.Ο καθηγητής βοηθά, καθοδηγεί και λειτουργεί υποστηρικτικά.

Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των εργασιών τους.

Εφαρμογή του σεναρίου

Προκαλείται συζήτηση με αφόρμηση το απόσπασμα "Μανιτάρια στην πόλη" από το μυθιστόρημα "Μαρκοβάλντο" του Ίταλο Καλβίνο. Τη συζήτηση προκαλούν ερωτήσεις, όπως: Γιατί ο Μαρκοβάλντο ένιωσε μόλις είδε τα μανιτάρια ότι ''ο γκρίζος και άχαρος κόσμος που τον περιέβαλλε είχε μονομιάς γεμίσει κρυμμένους θησαυρούς'';Ποιοι είναι αυτοί οι θησαυροί;Αρχίζει, λοιπόν, το ταξίδι στον κόσμο της φύσης! Θα προσπαθήσουμε να γνωρίσουμε το περιβάλλον γύρω μας, αλλά και την καταστροφή που έχουν προκαλέσει οι κάτοικοι του πλανήτη σ' αυτό. Μπορούμε όλοι εμείς να κάνουμε κάτι, πριν είναι πολύ αργά;

Θέτουμε το ερώτημα : Έχουμε οικολογική συνείδηση; Και ψάχνουμε να βρούμε απαντήσεις . . .

Στόχος μας, επομένως, είναι να συνειδητοποιήσουμε την έκταση της καταστροφής του

Page 4: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

φυσικού περιβάλλοντος σήμερα και τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν για την αντιμετώπισή της.

Στη συνέχεια:

1.Πρώτα πρώτα χωρίζονται σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων.2. Η κάθε ομάδα επιλέγει από τα θέματα της παρακάτω λίστας:

Ομάδα 1 - Κλιματική Αλλαγή Ομάδα 2 - Θαλάσσια Ρύπανση

Ομάδα 3 - Πηγές ΕνέργειαςΟμάδα 4 - MOm και ΑρχέλωνΟμάδα 5 - Απειλούμενα είδη

3. Αυτές είναι οι δραστηριότητες της κάθε ομάδας:

Πρώτα επισκέπτονται τις ιστοσελίδες που βρίσκουν σ' ένα έγγραφο στις πηγές. Μετά απαντούν στις ερωτήσεις του Φύλλου Εργασιών.

Αφού συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας κατασκευάζουν μια ηλεκτρονική παρουσίαση (Λογισμικό παρουσιάσεων) για να εκθέσουν τα αποτελέσματα

της εργασίας τους. Το κείμενο που θα δημιουργήσουν θα είναι πολυτροπικό (κείμενο, ήχος, εικόνα ...)

Στο τέλος κάθε ομάδα παρουσιάζει το αποτέλεσμα της δουλειάς στην τάξη και οι μαθητές αξιολογούν την εργασία τους χρησιμοποιώντας τα πιο κάτω

κριτήρια:

ΝΑΙ ΟΧΙ

Φαίνεται απ’ την εργασία σας ότι όσοι συμμετείχατε σ’ αυτήν γνωρίσατε σε ένα ικανοποιητικό βαθμό το θέμα: καταστροφή φυσικού περιβάλλοντος και αναγκαία μέτρα για την αντιμετώπισή του;

Περιλαμβάνει επαρκείς πληροφορίες;

Οι πληροφορίες είναι γραμμένες με σύντομο τρόπο;

Μπορεί να ευαισθητοποιήσει τους θεατές /αναγνώστες;

Περιλαμβάνει εικόνες;

Οι εικόνες σχετίζονται με το κείμενο;

Είναι ενδιαφέρον και ελκυστικό το αποτέλεσμα;

Αξιολογούν την ομαδικότητά τους χρησιμοποιώντας τα πιο κάτω κριτήρια

Page 5: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

ΝΑΙ ΟΧΙ

Εργάστηκαν όλα τα παιδιά στην ομάδα;

Ακούστηκαν όλων οι απόψεις;

Οι διαφωνίες λύθηκαν με δημοκρατικό τρόπο;

ΑξιολόγησηΟ εκπαιδευτικός θα αξιολογήσει τη διαδικασία και το τελικό προϊόν των ομάδων με βάση:

Οργάνωση Συμμετοχικότητα

Αξιοποίηση χρόνου

Εντοπισμός επαρκούς υλικού

Εντοπισμός κατάλληλου υλικού

Μορφή εργασίας

Επικοινωνία

Page 6: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

ΟΜΑΔΑ 1 – ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Αφού επισκεφτείτε τις συνδέσεις που θα βρείτε στην ιστοσελίδα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Εξηγήστε το φαινόμενο της υπερθέρμανσης του πλανήτη.

2. Ποιος φταίει για την υπερθέρμανση του πλανήτη;

Page 7: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

3. Ποιες είναι οι επιπτώσεις της υπερθέρμανσης του πλανήτη;

Page 8: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

4. Ποιες λύσεις προτείνονται για να σταματήσει το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής και τι θα προτείνατε εσείς στους συμμαθητές σας;

ΟΜΑΔΑ 2 - ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΖΩΗ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Αφού επισκεφτείτε τις συνδέσεις που θα βρείτε στην ιστοσελίδα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποιοι είναι οι σημαντικότεροι κίνδυνοι που απειλούν τις θάλασσές μας;

Page 9: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

2. Ποιες είναι οι μορφές της θαλάσσιας ρύπανσης;

3. Ποιες οι επιπτώσεις της ρύπανσης της θάλασσας;

Page 10: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

4. Τι μπορούμε να κάνουμε για να προστατέψουμε τη θάλασσα από τους κινδύνους που την απειλούν;

ΟΜΑΔΑ 3 - ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Αφού επισκεφτείτε τις συνδέσεις που θα βρείτε στην ιστοσελίδα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποιες είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες πηγών ενέργειας και ποια είναι η βασική διαφορά τους;

Page 11: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

2. Τι γνωρίζετε για τις συμβατικές ή μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας;

3. Ποιες είναι οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας;

Page 12: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

4. Σε ποια από τις δύο μεγάλες κατηγορίες πηγών ενέργειας θεωρείτε, με βάση όσα διαβάσατε, πως θα πρέπει να επενδύσουμε για το μέλλον και γιατί;

ΟΜΑΔΑ 4 - MOm & ΑΡΧΕΛΩΝ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Page 13: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

Αφού επισκεφτείτε τις συνδέσεις που θα βρείτε στην ιστοσελίδα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Τι είναι ο ΑΡΧΕΛΩΝ;

2. Τι γνωρίζετε για τη θαλάσσια χελώνα;

3. Ποια προβλήματα αντιμετωπίζει η θαλάσσια χελώνα από τον άνθρωπο;

Page 14: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

4. Τι είναι η MOm;

5. Τι γνωρίζετε για τη φώκια Monachus monachus;

6. Ποιες είναι οι απειλές που αντιμετωπίζει;

ΟΜΑΔΑ 5 - ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΑ ΕΙΔΗ

Page 15: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Αφού επισκεφτείτε τις συνδέσεις που θα βρείτε στην ιστοσελίδα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποια είναι τα βασικότερα απειλούμενα είδη στην Ελλάδα;

2. Ποιοι είναι οι σημαντικότεροι λόγοι που οδηγούν στην εξαφάνιση αυτών των ζώων;

Page 16: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest

3. Ποιες είναι οι ενέργειες που λαμβάνονται για την προστασία των απειλούμενων ειδών και από ποιούς;

Page 17: Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest