Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

18
Αθήνα, Ίδρυμα Ευγενίδου 1&2 Απριλίου 2017 Καζάκου Γεωργία Εκπαιδευτικός Π.Ε.09 MSc Πληροφορική στην Εκπαίδευση [email protected] * Διδακτικό σενάριο: Ψηφιακό Λεξικό Οικονομικών Όρων

Transcript of Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

Page 1: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

Αθήνα, Ίδρυμα Ευγενίδου 1&2 Απριλίου 2017Καζάκου Γεωργία

Εκπαιδευτικός Π.Ε.09 MSc Πληροφορική στην Εκπαίδευση

[email protected]

*Διδακτικό σενάριο: Ψηφιακό Λεξικό Οικονομικών Όρων

Page 2: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

Εισαγωγή

Οικονομική γνώση

Η κατάκτησή της γίνεται όλο και πιο επιτακτική.

Σημαντικό κομμάτι της

είναι η εκμάθηση της οικονομικής ορολογίας. Το Λύκειο έχει

ανάγκη από καινοτόμες διδακτικές προτάσεις.

Page 3: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Η αξιοποίηση των ΤΠΕ

Εργαλεία• Ανοιχτού τύπου που ανήκουν στα συστήματα έκφρασης,

αναζήτησης και επικοινωνίας της πληροφορίας.

Θεωρίες μάθησης• Εποικοδομιστικές και κοινωνιοπολιτισμικές θεωρίες

μάθησης.

Έμφαση δίνεται στα• Εργαλεία ιστού Web 2.0 και στα πολυμέσα.

Όλα τα παραπάνω ευνοούν την αλληλεπίδραση, τη συνεργασία και το μοίρασμα μεταξύ των μαθητών.

Page 4: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Σκοπός

Η κατασκευή ενός θεματικού,

ηλεκτρονικού λεξικού

που θα βοηθήσει τους μαθητές να κατανοήσουν τις

οικονομικές έννοιες και να

εξοικειωθούν με αυτές

καθώς έρχονται σε επαφή μαζί

τους για πρώτη φορά.

Page 5: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Διδακτικοί στόχοι

Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία επιδιώκεται οι μαθητές (UNESCO, 1996):

να συνεργαστούν και να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά μεταξύ τους

να αναπτύξουν δημιουργικές δεξιότητες όπως της ανάλυσης, της σύνθεσης, της επεξεργασίας των πληροφοριών και της

λεκτικής έκφρασης.

Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ επιδιώκεται οι μαθητέςνα μάθουν να χρησιμοποιούν την τεχνολογία για εκπαιδευτικές δραστηριότητες, να

αναζητούν στο διαδίκτυο λήμματα που αφορούν στην οικονομική ορολογία του βιβλίου.

Ως προς το γνωστικό αντικείμενο επιδιώκεται οι μαθητέςνα γνωρίσουν να κατανοήσουν να αφομοιώσουν

να παρουσιάσουν τις οικονομικές έννοιες

του σχολικού βιβλίου.

Page 6: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Υλικοτεχνική υποδομή

Εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου.

Απαιτείται σύνδεση με το διαδίκτυο και χρήση βιντεοπροβολέα.

Ο εκπαιδευτικός θα φροντίσει για τη διαμόρφωση των ομάδων και για την κατανομή τους στο χώρο ανάλογα με τον αριθμό των διαθέσιμων ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Page 7: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Ένταξη στο ΑΠΣ

Ωρολόγιο πρόγραμμα• Πολιτική Παιδεία Α’ Λυκείου.

• Κεφάλαια 4 «Η οικονομία», 10 «Επιχειρηματικότητα και καινοτομία» και 11 «Το χρήμα και οι τράπεζες».

Διδακτική μεθοδολογία• Μέθοδος project, προτείνεται από το ΑΠΣ.

Προαπαιτούμενες γνώσεις• Βασικές γνώσεις χρήσης του κειμενογράφου, εργαλείων του διαδικτύου και του ιστού web 2.0.

Page 8: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φάσεις του σεναρίου 1/4

• Σκοπός: οι μαθητές να εντοπίσουν, να αναγνωρίσουν, να διατυπώσουν και να εφαρμόσουν ορισμούς σχετικούς με τις οικονομικές έννοιες.

1η Φάση: Προετοιμασία. Διάρκεια 20’ κατά την πρώτη διδακτική ώρα.

• Οι μαθητές παραπέμπονται στο εργαλείο Crossword Labs (https://crosswordlabs.com/view/untitled92553) όπου σε ομάδες λύνουν ένα σταυρόλεξο με οικονομικές έννοιες.

Δραστηριότητα 1η: αφόρμηση.

• Οι μαθητές παραπέμπονται στην πλατφόρμα Αίσωπος (http://aesop.iep.edu.gr/node/19172/4772) όπου σε ομάδες απαντούν σε ερωτήσεις Σ/Λ και πολλαπλής επιλογής.

Δραστηριότητα 2η: ερωτηματολόγιο γνώσεων.

Page 9: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φάσεις του σεναρίου 2/4

• Σκοπός: οι μαθητές να συλλέξουν στοιχεία από πηγές, να οργανώσουν τη δουλειά τους, να κατασκευάσουν το ψηφιακό λεξικό, να συνδέσουν και να συσχετίσουν έννοιες και πηγές δεδομένων, να συζητήσουν και να διαπραγματευτούν μεταξύ τους.

2η Φάση: Εφαρμογή. Διάρκεια 60’ σε δύο διδακτικές ώρες (20’ την πρώτη διδακτική ώρα και 40’ τη δεύτερη διδακτική ώρα).

• Οι μαθητές δουλεύουν στα φύλλα εργασίας που τους μοιράζονται. Κάθε φύλλο εργασίας αναφέρεται σε συγκεκριμένο κεφάλαιο του σχολικού βιβλίου. Σε σχετική σελίδα wiki (http://lexicooikonomias.wikispaces.com/) θα αναπτύξουν τα κείμενά τους για τις λέξεις και τις έννοιες του κάθε κεφαλαίου. Επίσης, θα τα εμπλουτίσουν με υλικό που θα επιλέξουν από το διαδίκτυο (εικόνες, πίνακες και βίντεο) καθώς και με εξωτερικούς συνδέσμους.

Δραστηριότητα 3η

Page 10: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φάσεις του σεναρίου 3/4

• Σκοπός: οι μαθητές να κοινοποιήσουν το αποτέλεσμα της δουλειάς τους, να επιχειρηματολογήσουν για το περιεχόμενό της, να υποστηρίξουν τις απόψεις τους, να αναπτύξουν την αυτό-έκφραση και την επικοινωνία μεταξύ τους.

3η Φάση: Παρουσίαση εργασιών. Διάρκεια 30’ κατά την τρίτη διδακτική ώρα.

• Κάθε ομάδα θα παρουσιάσει το έργο της, θα δεχθεί και θα κάνει σχόλια για το περιεχόμενο των καταχωρίσεών της στο wiki.

Δραστηριότητα 4η

Page 11: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φάσεις του σεναρίου 4/4

• Σκοπός: οι μαθητές να αξιολογήσουν την εργασία τους, να αναγνωρίσουν διαφορετικές προσεγγίσεις στη διερεύνηση του θέματος με το οποίο ασχολήθηκαν και τέλος να καταλήξουν σε συμπεράσματα ως προς την ερμηνεία των οικονομικών εννοιών.

4η Φάση: Αξιολόγηση των εργασιών. Διάρκεια 10’ κατά την τρίτη διδακτική ώρα.

• Αφορά στην αξιολόγηση των εργασιών. Προτείνεται η αξιολόγηση των μαθητών να γίνει τόσο από τον εκπαιδευτικό όσο και από τους ίδιους τους μαθητές.

Δραστηριότητα 5η

Page 12: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Αξιολόγηση 1/2

Προτείνεται το πλαίσιο CIAO το οποίο αναπτύχθηκε από

ερευνητική ομάδα του Ανοιχτού Πανεπιστημίου της

Αγγλίας και αφορά στην αξιολόγηση λογισμικών ή των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών γενικά (Jones et al., 1996; Jones et al., 1999;

Scanlon et al., 1999).

Η εν λόγω αξιολόγηση στηρίζεται σε τρεις

διαστάσεις: στο περιεχόμενο (context), στις

αλληλεπιδράσεις (interaction), στις στάσεις και τα μαθησιακά αποτελέσματα (attitudes and

outcomes) (Scanlon et al., 1998).

Αξιοποιεί διάφορες ποιοτικές και ποσοτικές τεχνικές

συλλογής δεδομένων και αναπτύχθηκε με σκοπό την

αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας και της ποιότητας των εκπαιδευτικών

εφαρμογών.

Page 13: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Αξιολόγηση 2/2

Η πρ

ώτη

διάσ

τασηΟ

εκπαιδευτικός θα αξιολογήσει τη διαδικασία με την οποία δούλεψαν οι μαθητές, τα κείμενά τους καθώς και την παρουσίασή τους.

Η δε

ύτερ

η δι

άστα

σηΤόσο ο εκπαιδευτικός όσο και οι μαθητές θα κάνουν παρατηρήσεις που θα τις καταγράψουν σε ημερολόγιο. Η

τρίτ

η δι

άστα

σηΜετά τη διδακτική παρέμβαση θα συμπληρωθούν ερωτηματολόγια για τις γνώσεις και απόψεις των μαθητών για την εφαρμογή και τη μαθησιακή διαδικασία που ακολουθήθηκε.

Page 14: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φύλλα εργασίας 1/2

1ο φύλλο εργασίας

2ο φύλλο εργασίας

3ο φύλλο εργασίας

Page 15: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Φύλλα εργασίας 2/2

Αξιολόγηση εκπαιδευτικού Αξιολόγηση ομάδας

Page 16: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Επέκταση

Το λεξικό θα είναι διαθέσιμο για επιπλέον αξιοποίησή του είτε ως

βοήθημα

είτε για εκ νέου ανανέωση, εμπλουτισμό και επέκταση από

τους μαθητές της Β’ τάξης αλλά και από εκείνους που θα διδαχθούν το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» στη Γ’

τάξη του Γενικού Λυκείου.

Page 17: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Βιβλιογραφικές αναφορές

* Ανδρέου, Α. (2011). ΤΠΕ και οικονομική εκπαίδευση: η τεχνολογία συναντά τη διδασκαλία των οικονομικών μαθημάτων; Πρακτικά 2ου Πανελληνίου Συνεδρίου – Ένταξη και χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία, 28-30 Απριλίου 2011 Πάτρα (σσ. 77-84).

* Arceo-Gómez, E. O. & Villagómez, A. (2017). Financial Literacy among Mexican High School Teenagers. International Review of Economics Education, Vol. 24, pp. 1-17. doi: 10.1016/j.iree.2016.10.001

* Δεδουσόπουλος, Α., Γιαλέρης, Π., Σχιστού, Ιφ., Τέντες Π., & Χατζηανδρέου Α. (2001). Αρχές οικονομίας, Βιβλίο για τον καθηγητή, Α’ Τάξη Ενιαίου Λυκείου. Αθήνα: ΟΕΔΒ.

* Έγκριση Προγραμμάτων Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την πιλοτική τους Εφαρμογή του διδακτικού πεδίου Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (2011). Υ.Α. 113719/Γ1/03-10-2011. ΦΕΚ 2323/τΒ’/17-10-2011.

* Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Ross, S., Butcher, P., Murphy, P. & Greenberg, J. (1996). Evaluating CAL at the Open University: 15 Years on. Computers & Education, Vol. 26 (No 13), pp. 5-15. doi: 10.1016/0360-1315(95)00064-X

* Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Morris, E., Ross, S., Butcher, P. & Greenberg, J. (1999). Contexts for evaluating educational software. Interacting with Computers, Vol. 11, pp. 499-516. doi: 10.1016/S0953-5438(98)00064-2

* Kiliyanni, A. L. & Sivaraman, S., (2016). The perception-reality gap in financial literacy: Evidence from the most literate state in India. International Review of Economics Education, Vol. 23, pp. 47-64. doi: 10.1016/j.iree.2016.07.001

* Κόμης, Β. (2004). Εισαγωγή στις εκπαιδευτικές εφαρμογές των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών. Αθήνα: Νέων Τεχνολογιών.* Lim, P. & Barnes, S. (2005). A collective case study of the use of ICT in Economics Courses: a Socialcultural Approach. The Journal of the learning

Sciences, Vol 14 (No 4), pp. 489-526. doi: 10.1207/s15327809jls1404_2* Μακράκης, Β. (2000). Υπερμέσα στην εκπαίδευση. Μια κοινωνικο εποικοδομιστική προσέγγιση. Αθήνα: Εκδόσεις Μεταίχμιο.* Μικρόπουλος, Α. Τ. (2000). Εκπαιδευτικό λογισμικό. Θέματα σχεδίασης και αξιολόγησης λογισμικού υπερμέσων. Αθήνα: Κλειδάριθμος. * Μπουρλετίδης, Κ. (2005). Εφαρμογή εκπαιδευτικών τεχνικών στη διδακτική των οικονομικών. [Πανεπιστημιακές σημειώσεις] ΕΚΠΑ, Τμήμα

Οικονομικών Επιστημών, Κατεύθυνση Παιδαγωγικά Οικονομικά, εαρινό εξάμηνο 2004-2005. Αθήνα.* Μπρίνια, Β. (2007). Η εισαγωγή της μεθόδου project (βιωματική - επικοινωνιακή διδασκαλία) στη διδασκαλία των οικονομικών επιστημών. Αθήνα:

Gutenberg - Γιώργος & Κώστας Δαρδανός.* Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής Α’ τάξης Γενικού Λυκείου (2014). Υ.Α. 53248/Γ2/07-04-2014. ΦΕΚ 932/τ.Β./14-04-

2014.* Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος Πολιτική Παιδεία (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί και Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία) Α’ τάξης Γενικού Λυκείου

και Επαγγελματικού Λυκείου (2014). Υ.Α. 53243/Γ2/07-04-2014. ΦΕΚ 932/τ.Β./14-04-2014.* Ράπτης, Α. & Ράπτη, Α. (2007). Μάθηση και Διδασκαλία στην Εποχή της Πληροφορίας, Ολική Προσέγγιση, Τόμος Α. Αθήνα: έκδοση συγγραφέων.* Salemi, M. K. (2005). Teaching Economic Literacy: Why, What and How. International Review of Economics Education, Vol. 4 (No 2), pp. 46-57. doi:

10.1016/S1477-3880(15)30132-8* Scanlon, E., Tosunoglu, C., Jones, A., Butcher, P., Ross, S., Greenberg, J., Taylor, J. & Murphy, P. (1998). Learning with computers: experiences of

evaluation. Computers & Education Vol. 30 (No 1/2), pp. 9-14. doi: 10.1016/S0360-1315(97)00073-0* Χατζής Τρ., Τυροβούζης, Π. & Μακρίδου-Μπούσιου, Δ. (2004). Νέες τεχνολογίες και εναλλακτικά περιβάλλοντα μάθησης: Η περίπτωση του

Νέστορα. 4ο Συνέδριο ΕΤΠΕ, 29/09 – 03/10/2004 Πανεπιστήμιο Αθηνών (σσ. 113-122). * UNESCO (1996). Έκθεση της διεθνούς επιτροπής για την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα, υπό την προεδρία του Jacques Delors. Εκπαίδευση: Ο

θησαυρός που κρύβει μέσα της. Παρίσι: Εκδόσεις UNESCO.* Whitehead, D. J. & Μακρίδου-Μπούσιου, Δ. (2006). Οικονομική εκπαίδευση Διδακτική των Οικονομικών Ένα εγχειρίδιο για τους Καθηγητές των

Οικονομικών. Αθήνα: Gutenberg.

Page 18: Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων

*Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στην ιστοσελίδα:*«Οι Κοινωνικές Επιστήμες πάνε

Λύκειο».*http://www.socialstudies.edu.gr/

*Ευχαριστώ για την προσοχή σας!