Μέσα μεταφοράς

15
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΕΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΙ: Βούλγαρης Απόστολος - Νάκου Βασιλική ΚΑΡΔΙΤΣΑ 2011

Transcript of Μέσα μεταφοράς

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΕΚ – ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΙ: Βούλγαρης Απόστολος - Νάκου Βασιλική

ΚΑΡΔΙΤΣΑ 2011

1. Τίτλος «ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Στο διδακτικό σενάριο εμπλέκονται κατά κύριο λόγο οι γνωστικές περιοχές, της

Γλώσσας, της Μελέτης του Περιβάλλοντος και της Αισθητικής Αγωγής. Το σενάριο μπορεί

να αξιοποιηθεί τόσο κατά την εφαρμογή του ωρολογίου αναλυτικού προγράμματος, όσο και

κατά την εφαρμογή του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης.

Ακόμα αξίζει να αναφέρουμε ότι πρόκειται για ένα σενάριο μάθησης απόλυτα συμβατό

με το αναλυτικό πρόγραμμα της Μελέτης Περιβάλλοντος της Β΄ Δημοτικού (ΔΕΠΠΣ 2003),

σύμφωνα με το οποίο η 13η ενότητα του βιβλίου αναφέρεται στα μέσα μεταφοράς τόσο από

την άποψη των συγκοινωνιών για τους ανθρώπους όσο και από την άποψη της μεταφοράς

των προϊόντων. Ακόμα στην ίδια ενότητα δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ασφάλεια της

μετακίνησης των ανθρώπων με τα μέσα μεταφοράς, ώστε να εξοικειωθούν οι μαθητές με

τους βασικούς κανόνες του κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών

Οι μαθητές αυτής της ηλικίας έχουν εμπειρίες από το οικογενειακό και φυσικό

περιβάλλον και μπορούν να αναφέρουν βιώματα από την προσωπική τους ζωή. Έτσι μπορούν

να περιγράψουν κάποιο αγαπημένο τους μεταφορικό μέσο, ώστε η σχολική μάθηση να

αποκτήσει νόημα, καθώς θα στηρίζεται στο γνωστικό τους κόσμο. Μ’ αυτό τον τρόπο τα

παιδιά οικοδομούν τη νέα μάθηση πάνω στην εμπειρικό-βιωματική γνώση με αποτέλεσμα

έτσι να εξελίσσεται η φυσική ανάπτυξη του παιδιού. Το παρόν σενάριο υποστηρίζει τις

αρχές του εποικοδομητισμού και τις κοινωνικοπολιτισμικές θεωρίες του

Vygotsky.Υποστηρίζει την ανακαλυπτική, διερευνητική και ομαδοσυνεργατική μάθηση.

Ακόμα οι μαθητές μας έχουν εξοικειωθεί με τη χρήση του Η/Υ και με τις βασικές

λειτουργίες του λογισμικού που θα χρησιμοποιήσουμε. έχοντας ως κεντρικό του άξονα την

εξοικείωση των παιδιών με απλές βασικές λειτουργίες του υπολογιστή και την επαφή τους με

διάφορες χρήσεις του ως εργαλείου ανακάλυψης δημιουργίας και έκφρασης στο πλαίσιο των

καθημερινών τους δραστηριοτήτων.

Τέλος τα παιδιά των μικρών τάξεων του Δημοτικού σχολείου, στα οποία απευθύνεται

το παρόν σενάριο έχουν μάθει να συζητούν, να ανταλλάσουν πληροφορίες να εκφράζουν

ελεύθερα τις απόψεις τους, γενικά να επικοινωνούν. Επιπλέον έχουν μάθει να παρατηρούν,

να συγκρίνουν, να αναγνωρίζουν, να ταξινομούν και με τη βοήθεια του δασκάλου, να

εξάγουν συμπεράσματα και να διατυπώνουν υποθέσεις.

4. Σκοπός και στόχοι Ως προς το γνωστικό αντικείμενο

Βασικός σκοπός του παρόντος διδακτικού σεναρίου είναι να κατανοήσουν οι μαθητές

τη σημασία των μέσων μεταφοράς στη σύγχρονη εποχή καθώς και τη σημασία τους για την

γρήγορη και ασφαλή μετακίνηση των αγαθών και των ανθρώπων. Επιπρόσθετα, το σενάριο

προσπαθεί να επιτύχει τους παρακάτω στόχους:

Να ονομάσουν τα μέσα μεταφοράς και να τα ομαδοποιήσουν σε ξηράς, θάλασσας και

αέρα.

Να διακρίνουν τα μέσα μεταφοράς αγαθών από τα μέσα μετακίνησης ανθρώπων.

Να κατανοήσουν το ρόλο και τη σημασία των μέσων μεταφοράς.

Να γνωρίσουν και να ταξινομήσουν τα μέσα μεταφοράς.

Να συνδέσουν την παρουσία των συγκοινωνιακών και μεταφορικών μέσων για την

κάλυψη συγκεκριμένων αναγκών του ανθρώπου.

Να εντοπίσουν ορισμένα από τα προβλήματα που δημιουργεί η υπερανάπτυξη των

μέσων συγκοινωνίας και μεταφοράς και να προτείνουν λύσεις.

Να απελευθερώσουν τη δημιουργική τους σκέψη.

Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

Να αναπτύξουν δεξιότητες που έχουν σχέση με την ενεργό συμμετοχή τους στην

πραγματοποίηση μιας έρευνας και να αποκτήσουν αναλυτική και συνθετική ικανότητα.

Μέσα από την αναζήτηση πληροφοριών, την ανταλλαγή αποτελεσμάτων της έρευνάς

τους, τη διεξαγωγή των συμπερασμάτων και την ανάπτυξη συζήτησης, να δοθεί η

ευκαιρία στους μαθητές να συνεργαστούν, να αλληλοβοηθηθούν, να αναπτύξουν κριτικές

ικανότητες και να εργαστούν ομαδικά. Να εμπλακούν έτσι, όσο πιο ενεργά γίνεται στη

διαδικασία μάθησης, να αποκτήσουν επικοινωνιακή ικανότητα και να αναπτύξουν

κριτήρια αξιολόγησης (αυτοαξιολόγησης – ετεροαξιολόγησης ).

Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας.

Να επαναλάβουν και να εμπεδώσουν γνώσεις που απέκτησαν, με δραστηριότητες

διαθεματικές ( π.χ. Μελέτη Περιβάλλοντος, Αισθητική Αγωγή,κ.λ.π.)

Ως προς τις Νέες Τεχνολογίες

Να εξασκηθούν στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά λειτουργίας των λογισμικών που θα

χρησιμοποιηθούν στη συγκεκριμένη ενότητα.

Να ασκηθούν στην αναζήτηση και αξιολόγηση πληροφοριών μέσω του διαδικτύου.

Να εξασκηθούν στην παραγωγή γραπτών κειμένων και να αναπτύξουν δεξιότητες

μορφοποίησης αυτών (π.χ. παράγραφος, γραμματοσειρά, σημεία στίξης, απόσταση

λέξεων, αποθήκευση, εκτύπωση κ.λπ. ).

5. Κατηγορία λογισμικού – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού

Τα λογισμικά που χρησιμοποιούνται είναι: Revelation Natural Art, Kidspiration καθώς

και το Διαδίκτυο μέσα από την αναζήτηση πληροφοριών σε διαδεδομένες μηχανές

αναζήτησης.

Το Kidspiration είναι ένα ανοιχτού τύπου εκπαιδευτικό περιβάλλον διερεύνησης και

μάθησης. Το περιβάλλον αυτό και οι δραστηριότητές του παρέχουν ευκαιρίες για ενεργή

συμμετοχή σε δημιουργικές δράσεις και κοινωνική αλληλεπίδραση. Τα παιδιά μπορούν να

συνδυάσουν εικόνες, κείμενα και λέξεις για να αναπαραστήσουν σκέψεις και πληροφορίες.

Το λογισμικό Revelation Natural Art είναι ένα ανοικτού τύπου λογισμικό που ευνοεί

την ανάπτυξη της δημιουργικότητας – επικοινωνίας και έκφρασης των μαθητών/τριών.

Χρησιμοποιώντας τις στάμπες και τα άλλα εργαλεία του προγράμματος οι μαθητές/τριες

οικοδομούν νέες γνώσεις και αναπτύσσουν τη δημιουργικότητά τους.

6. Διάρκεια

Για την υλοποίηση και την εφαρμογή του διδακτικού σεναρίου που προτείνουμε θα

χρειαστούν 2 διδακτικά δίωρα. Όπως αναφέραμε πιο πάνω ένα μέρος των δραστηριοτήτων

που θα παρουσιάσουμε μπορεί να αξιοποιηθεί κατά την εφαρμογή του προγράμματος της

Ευέλικτης Ζώνης.

7. Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Οι δραστηριότητες του σεναρίου θα υλοποιηθούν μέσα στην τάξη και συγκεκριμένα

στη γωνιά του υπολογιστή. Τα παιδιά θα δουλεύουν σε ομάδες ενώ τα λογισμικά που θα

χρησιμοποιηθούν είναι το natural art και το kid inspiration. Πρόκειται για δύο ανοιχτά

λογισμικά που δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά για δημιουργική γραφή και σύνθεση

πρωτότυπων ιστοριών και παραγωγή κινούμενων σχεδίων. Αυτά βοηθάνε τα παιδιά να

αναπτύξουν δεξιότητες σύνθεσης, σύγκρισης, οργάνωσης και να καλλιεργήσουν τη

δημιουργικότητα και την έκφρασή τους.

Επιπλέον με τη βοήθεια του διαδικτύου και της μηχανής αναζήτησης Google θα

αντλήσουν κυρίως εικόνες για διάφορα είδη μέσων μεταφοράς. Η διαδικασία αναζήτησης

εικόνων μέσω του διαδικτύου θα γίνει κάτω από την ενεργητική στήριξη του δασκάλου.

8. Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου

1ο Διδακτικό Δίωρο Πρώτη Δραστηριότητα

Οι μαθητές εργαζόμενοι σε ομάδες αναζητούν στο διαδίκτυο εικόνες που σχετίζονται με

τα μέσα μεταφοράς τόσο των ανθρώπων όσο και των προϊόντων με βάση τις τρεις μεγάλες

κατηγορίες διαχωρισμού τους, δηλαδή τα μέσα μεταφοράς της ξηράς, τα μέσα μεταφοράς του

αέρα και τα μέσα μεταφοράς της θάλασσας. Με αφορμή λοιπόν τις εικόνες που κάθε ομάδα

βρήκε στο διαδίκτυο γίνεται συζήτηση και ομαδοποίηση όλων των γνωστών και άγνωστων

μέσων μεταφοράς. Τα παιδιά αναφέρουν τυχόν εμπειρίες τους από ταξίδια με διάφορα μέσα

μεταφοράς.

Στη συνέχεια έχοντας σαν βάση όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω προχωρούν στην

πραγματοποίηση της πρώτης δραστηριότητας χρησιμοποιώντας το λογισμικό Revelation

Natural Art. Δίνουμε στα παιδιά μέσα σε ένα ηλεκτρονικό φύλλο εργασίας τις εικόνες των

μέσων μεταφοράς και ζητάμε να τα τοποθετήσουν κάτω από την κατηγορία στην οποία

ανήκουν.

( φύλλο εργασίας – Μέσα μεταφοράς 1)

Τα παιδιά εργάζονται ομαδικά και μέσα από συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων τόσο

μεταξύ τους όσο και με το δάσκαλο ταξινομούν τα μέσα συγκοινωνίας που τους δόθηκαν

ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκουν. Οι κατηγορίες διαχωρισμού των μέσων

μεταφοράς έχουν αποφασιστεί από κοινού με τα παιδιά με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά

είδους της μετακίνησης,

( φύλλο εργασίας – Μέσα μεταφοράς 2)

Δεύτερη Δραστηριότητα

Τα παιδιά με τη βοήθεια του δασκάλου και με βάση όσα μέχρι τώρα έχουν

διαπραγματευτεί για τα μέσα μεταφοράς και συγκοινωνίας προχωρούν σε μια επιπλέον

διάκριση των μέσων μεταφοράς με βάση το τι μεταφέρουν. Ο δάσκαλος κάνει ερωτήσεις στα

παιδιά και μέσα από συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων καταλήγουν στη δημιουργία ενός

εννοιολογικού χάρτη, με το λογισμικό kid inspiration, που μιλά για βασικές κατηγορίες, τα

«επιβατικά» και τα «εμπορικά» μέσα μεταφοράς.

Συνεχίζοντας στο ίδιο φύλλο εργασίας εμπλουτίζουν τις δυο βασικές κατηγορίες του

ιστογράμματος με τα μέσα εκείνα που αντιστοιχούν σε κάθε κατηγορία. Αυτά τα μέσα

μεταφοράς τα επιλέγουν από τις πλούσιες βιβλιοθήκες έτοιμων εικόνων που διαθέτει ντο

λογισμικό. Σε κάθε περίπτωση επισημαίνουν την διαφορά «επιβατικών» και «εμπορικών»

μέσων μεταφοράς. Κάνουν λόγο για λεωφορεία, σχολικά λεωφορεία και τρένα που

μεταφέρουν ανθρώπους από τη μια μεριά και για φορτηγά, αυτοκίνητα – ψυγεία και εμπορικά

πλοία που μεταφέρουν διαφόρων ειδών προϊόντα.

Τρίτη Δραστηριότητα

Οι μαθητές της τάξης, με τη βοήθεια σχετικού φύλλο εργασίας, που τους δίνεται

επισκέπτονται στο διαδίκτυο σχετική ιστοσελίδα που αναφέρεται στην αναζήτηση και έκδοση

εισιτηρίων για όλες τις κατηγορίες των επιβατικών μέσων μεταφοράς. Δηλαδή, αναζήτηση

και έκδοση αεροπορικών, ακτοπλοϊκών και υπεραστικών εισιτηρίων. Εξασκούνται στον

τρόπο αναζήτησης με βάση τις απαραίτητες πληροφορίες που πρέπει να θέσουν ως

προϋπόθεση της αναζήτησης (προορισμός, τόπος αναχώρησης, τόπος άφιξης, ημερομηνία,

αριθμός επιβατών και τιμή). Καλό θα ήταν, σ’ αυτή την ενότητα του σεναρίου όλες οι ομάδες

και όλοι οι μαθητές να πραγματοποιήσουν αναζήτηση και κράτηση εισιτηρίου με όποιο μέσο

μεταφοράς επιθυμούν, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα επόμενα χρόνια θα αποτελεί τον

μοναδικό τρόπο έκδοσης εισιτηρίου και θα τους είναι απαραίτητη η σχετική γνώση.

Στη συνέχεια και για επέκταση της δραστηριότητας που σχετίζεται με την έκδοση

εισιτηρίων , ζητάμε από όλους τους μαθητές να ανοίξουν τα τετράδια των εργασιών τους και

να συμπληρώσουν ανάλογες δραστηριότητες.

2ο Διδακτικό Δίωρο Πρώτη Δραστηριότητα

Κατά την έναρξη του 2ου δίωρου οι μαθητές θα ασχοληθούν κυρίως με θέματα που

αφορούν την ασφαλή μεταφορά τους, την γνωριμία τους με τους βασικούς κανόνες του

κώδικα οδικής κυκλοφορίας αλλά και με εναλλακτικούς τρόπους πράσινης μετακίνησης,

όπως είναι το ποδήλατο.

Αρχικά αναζητούν στο διαδίκτυο εικόνες σχετικές με τα σήματα του κώδικα οδικής

κυκλοφορίας. Με βάση τις εικόνες που κάθε ομάδα βλέπει στην οθόνη του υπολογιστή της

γίνεται συζήτηση και ανάλυση και ταξινόμηση των σημάτων ως προς τις τρεις κατηγορίες

οδηγιών - προσοχή, απαγόρευση, υποχρέωση – οι οποίες πρέπει να συσχετιστούν με το

χρώμα, το σχήμα και το σκίτσο κάθε πινακίδας.

Σαν επιστέγασμα όλων όσων αναφέρθηκαν παραπάνω, οι ομάδες των μαθητών

ανοίγουν το λογισμικό Natural Art και ζωγραφίζουν ενδεικτικά από μια πινακίδα σχετική με

τις τρεις κατηγορίες των σημάτων οδικής κυκλοφορίας. Οι εργασίες των παιδιών τυπώνονται

στον εκτυπωτή του εργαστηρίου και αναρτώνται στον φανελοπίνακα της τάξης.

Δεύτερη Δραστηριότητα

Στη συνέχεια με αφορμή το γεγονός ότι η πόλη της Καρδίτσας, στην οποία ζουν,

αποτελεί πρότυπο πόλης μετακίνησης με ποδήλατο «Καρδίτσα, η πόλη του ποδηλάτου»

γίνεται συζήτηση για τα πλεονεκτήματα της μετακίνησης με ποδήλατο τόσο για το

περιβάλλον όσο και για τους ίδιους τους ανθρώπους.

Οι μαθητές επισκέπτονται στο διαδίκτυο σχετική ιστοσελίδα του ποδηλατικού ομίλου

Καρδίτσας. Βλέπουν φωτογραφίες και σχετικό βίντεο με τίτλο: « Καρδίτσα, μια άλλη Ελλάδα

– Η πόλη του ποδηλάτου». Κάνε κλικ στην εικόνα.

Με τη βοήθεια του λογισμικού Kid inspiration οι μαθητές, εργαζόμενοι σε ομάδες,

κατασκευάζουν εννοιολογικά διαγράμματα που αφορούν τα πλεονεκτήματα της

εναλλακτικής μετακίνησης με ποδήλατο τόσο ως προς το περιβάλλον όσο και ως προς τους

ανθρώπους (καθαρή ατμόσφαιρα, οικονομία, υγεία, φυσική κατάσταση κ.α.) συνδέοντάς τα

με ανάλογες εικόνες από τη βιβλιοθήκη του προγράμματος. Στο τέλος της δραστηριότητας

όλες οι ομάδες ανακοινώνουν τα πλεονεκτήματα που εντόπισαν.

Τρίτη Δραστηριότητα

Τα παιδιά, εργαζόμενα κατά ομάδες, ζωγραφίζουν το μέσο μεταφοράς με το οποίο θα

ήθελαν να πραγματοποιήσουν ένα μακρινό ταξίδι. Για να το ζωγραφίσουν χρησιμοποιούν το

λογισμικό Revelation Natural Art καθώς και την πλούσια εργαλειοθήκη που αυτό διαθέτει.

Έχουν τη δυνατότητα ή να σχεδιάσουν ελεύθερα χρησιμοποιώντας μόνο τα πινέλα και την

παλέτα των χρωμάτων ή να χρωματίσουν μια έτοιμη εικόνα από αυτές που διαθέτει η

πλούσια συλλογή του λογισμικού.

Δίνουν λεπτομέρειες για το ταξίδι των ονείρων τους και τον προορισμό του καθενός και

εξηγούν γιατί επιλέγουν το συγκεκριμένο συγκοινωνιακό μέσο. Εξασκούνται έτσι στην

παραγωγή επικοινωνιακού λόγου και στην ανάπτυξη της φαντασίας τους.

9. Φύλλα εργασίας

Στο παρόν διδακτικό σενάριο αξιοποιήθηκε ένα φύλλο εργασίας στη δραστηριότητα 1.

Το φύλλο εργασίας δημιουργήθηκε με το εκπαιδευτικό λογισμικό Revelation Natural Art και

παρουσίαζε μεταφορικά μέσα των τριών ομάδων (στεριά ,αέρα, θάλασσα) τα οποία όμως

ήταν ανακατεμένα και οι μαθητές έπρεπε να τα ταξινομήσουν στη σωστή ομάδα. Το φύλλο

εργασίας είχε την ακόλουθη μορφή.

1ο Φύλλο εργασίας

2ο φύλλο εργασίας Ομάδα :………………………….

Ημερομηνία…………………….

1η Δραστηριότητα

1)Άνοιξε τον υπολογιστή της ομάδας σου.

2)Πήγαινε στον internet explorer στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή.

3)Διπλό κλικ στο εικονίδιο για να ανοίξει

4)Γράψε τη διεύθυνση www.pamediakopes.gr και πάτησε enter

5)Εξερεύνηση το συγκεκριμένο δικτυακό τόπο

6) Στο μενού Από επιλέγουν τον τόπο αναχώρησης .

7)Στο μενού προς επιλέγουν τον τόπο προορισμού

8) Στη συνέχεια τα παιδιά επιλέγουν την ημερομηνία

αναχώρησης καθώς και την ημερομηνία επιστροφής.

9)Τέλος τα παιδιά

πατώντας το κουμπί

έχουν πληροφορίες για τον τόπο που έχουν επιλέξει να ταξιδέψουν στις

συγκεκριμένες ημερομηνίες.

10. Πρόσθετες πληροφορίες

Το διδακτικό σενάριο που περιγράψαμε με τα συγκεκριμένα λογισμικά καθοδηγεί τους

μαθητές στην πορεία για ανακάλυψη της γνώσης και δίνει την δυνατότητα στο δάσκαλο να

βγάλει συμπεράσματα για την κατάκτηση νέων εννοιών και γνώσεων από τους μαθητές.

Άλλωστε θα πρέπει σε αυτό το σημείο να τονίσουμε ότι οι δραστηριότητες με τη χρήση του

υπολογιστή είναι πιο ελκυστικές και κεντρίζουν το ενδιαφέρον των μαθητών.

Στον άξονα της αξιολόγησης του διδακτικού σεναρίου θα μπορούσαμε να δώσουμε

εκτυπωμένα τα παραγόμενα φύλλα των δραστηριοτήτων και να ζητήσουμε από τα παιδιά να

μας επισημάνουν τα κριτήρια επιλογής τους για τις τυχόν ταξινομήσεις ή ομαδοποιήσεις που

τους ζητήθηκαν να υλοποιήσουν.

Επιπρόσθετα το προτεινόμενο σενάριο μπορεί να επεκταθεί και να βελτιωθεί όταν η

δασκάλα μέσα από την εφαρμογή του εντοπίσει τις ενδεχόμενες ατέλειες και αδυναμίες του

και το προσαρμόσει στις ανάγκες της τάξης και των μαθητών της.

Η αξιολόγηση σύμφωνα με το μοντέλο του Kirkpatrick θα περιλαμβάνει συνολικά ή

κατά περίπτωση κάποια από τα παρακάτω:

Α) Την ανταπόκριση(reaction). Η ανταπόκριση αξιολογεί το πώς ανταποκρίθηκαν οι

μαθητές στο σενάριο, δηλαδή αν τους άρεσε και αν ανταποκρίθηκε στις ανάγκες τους.. Αυτή

η αξιολόγηση μπορεί να γίνει είτε προφορικά με συνεντεύξεις είτε με χρήση

ερωτηματολογίου.

Β) Τη μάθηση(Learning). Κεντρικό ερώτημα: Τι έμαθαν οι μαθητές/-τριες; Γίνεται

αποτίμηση των γνωστικών και μεταγνωστικών αποτελεσμάτων του σεναρίου. Η εξακρίβωση

της μάθησης μπορεί να γίνει με χρήση pre- και post- test αποτίμησης γνώσης που θεωρούνται

ότι καταγράφουν με αντικειμενικό τρόπο τη μάθηση κάθε εκπαιδευόμενου.

Γ) Τη Συμπεριφορά (Behavior) Κεντρικό ερώτημα: Κατά πόσο έκανε κτήμα του ο

μαθητής/-τρια τη νέα γνώση και τη μετάφερε στις καθημερινές του δραστηριότητες,

αλλάζοντας τη συμπεριφορά του; Η παρατήρηση της αλλαγής συμπεριφοράς είναι μια

συστηματική προσέγγιση αποτίμησης της συμπεριφοράς πριν και μετά με την πάροδο ικανού

χρόνου.

Δ) Αποτελέσματα (Results) Κεντρικό ερώτημα: …και σε τι ωφέλησε τελικά η νέα γνώση;

Καταγράφεται η αποτίμηση του προγράμματος με όρους επιθυμητών αποτελεσμάτων π.χ.,

μεγαλύτερη ανταπόκριση σε δραστηριότητες, ταχύτερη εκτέλεση εργασίας, αλλαγή στάσης

στο μάθημα, συνεργασία με συμμαθητές/-τριες, τόνωση ενδιαφέροντος, ανάπτυξη της

αυτοπεποίθησης.