Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης

20
ΚΣΕ- ΚΕΚ ΕΥΡΩΪΔΕΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΙ: ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ, ΝΤΑΝΟΒΑΣΙΛΗ ΗΡΩ, ΣΙΩΖΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ: ΠΑΛΑΠΕΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ Επιμορφωτική περίοδος: Απρίλιος – Νοέμβριος 2013 Διδακτικό Σενάριο Με τίτλο: «Ο χρόνος κυλά… …πίσω δε γυρνά…..» ΚΑΡΔΙΤΣΑ 2013

description

Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης

Transcript of Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης

ΚΣΕ- ΚΕΚ ΕΥΡΩΪΔΕΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΙ: ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ, ΝΤΑΝΟΒΑΣΙΛΗ ΗΡΩ,

ΣΙΩΖΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ: ΠΑΛΑΠΕΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ

Επιμορφωτική περίοδος: Απρίλιος – Νοέμβριος 2013

Διδακτικό Σενάριο

Με τίτλο:

«Ο χρόνος κυλά… …πίσω δε γυρνά…..»

ΚΑΡΔΙΤΣΑ 2013

1. Τίτλος : «Ο χρόνος κυλά … …πίσω δε γυρνά…..»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές:

Το σενάριο αυτό απευθύνεται σε μαθητές της Β’ Δημοτικού με εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές:

Γλώσσα, Μαθηματικά, Αισθητική Αγωγή, Μελέτη Περιβάλλοντος, ΤΠΕ.

3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών σχετικές με το χρόνο:

Από την προσχολική ηλικία αρχίζει η εξέλιξη της έννοιας του χρόνου, η οποία είναι μία αργή

διαδικασία. Το παιδί κατακτά τις χρονικές έννοιες με τη βοήθεια των αισθήσεων: παρατηρεί πρώτα

τις αλλαγές που συμβαίνουν στο ίδιο του τον εαυτό και στη συνέχεια στο κοινωνικό και φυσικό

περιβάλλον. Η ηλικία των 7 ετών θεωρείται σημαντική, δεδομένου ότι σημειώνεται ιδιαίτερη πρόοδος

στην κατάκτηση της γενικότερης έννοιας χρόνος.

Για να μπορούμε να πούμε πως ένα παιδί έχει συνείδηση της έννοιας χρόνος, πρέπει να αισθάνεται και

να αντιλαμβάνεται πως υπάρχει ένα παρελθόν (που έφυγε), ένα παρόν ( που ζούμε) και ένα μέλλον

( που αναμένουμε).

4. Σκοπός και στόχοι

Σκοπός: Να κατανοήσουν οι μαθητές την αλλαγή, τη διαδοχή, τη σειρά, τη διάρκεια. το μη

αναστρέψιμο στην έννοια χρόνος, συνδέοντας τον άμεσα με τον υποκειμενικό και αντικειμενικό

χρόνο.

Ο χρόνος, είναι μία ιδιαίτερα πολύπλοκη και σύνθετη έννοια. Είναι αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητάς μας. Τι σημαίνει κύκλος ζωής στον άνθρωπο; Γιατί όταν πλήττουμε ,έχουμε την αίσθηση ότι ο χρόνος δεν περνά, ενώ όταν κάνουμε κάτι ενδιαφέρον ή όταν διασκεδάζουμε ο χρόνος κυλά χωρίς να το καταλαβαίνουμε; Με το σενάριο αυτό, επιχειρούμε η έννοια αυτή να γίνει κατανοητή από τους μαθητές…

Επιμέρους διδακτικοί στόχοι

Α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο

• Να κατανοήσουν πως ο υποκειμενικός χρόνος δε μετριέται, έχει να κάνει με την ψυχολογική μας

κατάσταση ενώ ο αντικειμενικός χρόνος είναι μετρήσιμος (λεπτά ,ώρες, μήνες χρόνια…)

• Να κατανοήσουν την έννοια της χρονικής ακολουθίας στην καθημερινή τους ζωής

• Να κατανοήσουν την πάροδο του χρόνου μέσα από τις έννοιες: παρελθόν, παρόν, μέλλον.

• Να αναγνωρίζουν την έννοια της χρονικής μεταβολής, ανακαλώντας γνώσεις από την εμπειρία

τους, καθώς και της σημασίας της, από το (κοντινό τους) παρελθόν μέχρι σήμερα

• Να αναφέρουν αλλαγές σχετιζόμενες με ανθρώπους και φυσικό περιβάλλον που σημειώθηκαν

μέσα στο χρόνο

• Να συλλέγουν στοιχεία και να εκπονούν μικρές έρευνες σχετικά με το παρελθόν προσφιλών τους

προσώπων ( ο παππούς μου)

• Να ερμηνεύουν δεδομένα σε πίνακες

• Να εξοικειωθούν και τελικά να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους με λέξεις και εκφράσεις

δηλωτικές του χρόνου

• Να εξασκηθούν στη χρήση μέσα σε προτάσεις λέξεων ή φράσεων δηλωτικών του χρόνου.

• Να περιγράφουν σωστά (γραμματικά και συντακτικά) μέσα σε προτάσεις γεγονότα με χρονική

αλληλουχία.

Β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών

• Να αποκτήσουν θετική στάση ως προς τη χρήση νέων τεχνολογιών

• Να αναπτύξουν δεξιότητες αναζήτησης πληροφοριών και γνώσεων από σύγχρονα

περιβάλλοντα ηλεκτρονικών μηχανών αναζήτησης που παρέχει ο παγκόσμιος ιστός (internet)

• Να βελτιώσουν του πληροφοριακό αλφαβητισμό τους

Ειδικότερα με το συγκεκριμένο σενάριο

• Να αναζητήσουν φωτογραφίες και πληροφορίες στο διαδίκτυο

• Να εξοικειωθούν στη χρήση του επεξεργαστή κειμένου και στη δημιουργία πίνακα δεδομένων

• Να προσεγγίσουν τους εναλλακτικούς τρόπους που προσφέρει το πρόγραμμα ζωγραφικής

Natural Art

• Να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες που παρέχει το λογισμικό power point

• Να αντιληφτούν τη σπουδαιότητα του λογισμικού kidspiration στην απόδοση εννοιών

Γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

Να αναπτύξουν καλές πρακτικές όπως η συνεργασία, η ομαδικότητα και η επικοινωνιακή

ικανότητα στα πλαίσια της ομαδικής εργασίας και κατ’ επέκταση,

να κατανοήσουν την αξία της ομαδικής εργασίας

Να μάθουν να αυτενεργούν, να πειραματίζονται, να ακολουθούν οδηγίες και να

επαναλαμβάνουν διαδικασίες με τη μέθοδο της αυτοκαθοδήγησης

Να είναι σε θέση να οικοδομήσουν την καινούρια γνώση πάνω στην υπάρχουσα

Να ανταλλάσσουν απόψεις και ιδέες

Να εμπλακούν σε δραστηριότητες που θα έχουν σκοπό την αύξηση της αυτοεκτίμησής τους

Μέσα από τη συνεργατική μάθηση, να βιώσουν τη χαρά της ανακάλυψης της γνώσης

Να αναπτύξουν τις αναγκαίες μεταγλωσσικές δεξιότητες

Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους

5. Κατηγορίες λογισμικών – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού

Οι μαθητές έχουν αναπτύξει από προηγούμενα μαθήματα, βασικές δεξιότητες στη χρήση του

Η/Υ( ξέρουν να χρησιμοποιούν το ποντίκι και γενικότερα, τη φιλοσοφία λειτουργίας του

Υπολογιστή).Επίσης γνωρίζουν τα λογισμικά tux paint, natural art.

Τα λογισμικά που θα χρησιμοποιηθούν κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προτεινόμενου σεναρίου

είναι:

• Ο Φυλλομετρητής αφορά σε λογισμικό εφαρμογών το οποίο θα χρησιμοποιήσουν τα παιδιά

ώστε να περιηγηθούν σε ιστοσελίδες του παγκόσμιου ιστού. Μπορεί να είναι ανοιχτό

λογισμικό (Mozilla Firefox) ή μη (Internet Explorer).

• Ο επεξεργαστής κειμένου (Word) είναι μια ειδική κατηγορία λογισμικού που χρησιμοποιείται

για την παραγωγή, τροποποίηση, σελιδοποίηση και επικοινωνία κειμένων σε ψηφιακή μορφή.

Στο εννοιολογικό επίπεδο, η επεξεργασία κειμένου συνιστά μία νέα μέθοδο γραφής, η οποία

είναι ποιοτικά διαφορετική από τη γραφή που λαμβάνει χώρα με χαρτί και μολύβι. Δείχνει την

εξέλιξη στη γραφή, τον αναστοχασμό. Επίσης, ο επεξεργαστής κειμένου είναι ένα ανοιχτό και

ευέλικτο εκπαιδευτικό εργαλείο που ευνοεί την πολυτροπικότητα.

• Το πρόγραμμα παρουσίασης Power Point είναι ένα πολυμεσικό εργαλείο, που ενισχύει και

αναπτύσσει τις γνωστικές δομές των παιδιών. Η δημιουργία πολυμέσων και η εξοικείωση με

αυτά ενθαρρύνει τη χρήση πολλαπλών τρόπων αναπαράστασης (με εικόνες, ήχους, κίνηση και

βίντεο) σε αντίθεση με την παραδοσιακή διδασκαλία.

• Το λογισμικό kidspiration ,είναι λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης. Πρόκειται για

ανοιχτό λογισμικό γενικής χρήσης, που δίνει ελευθερία ενεργειών στο μαθητή και επιτρέπει

την ανάπτυξη της φαντασίας και της δημιουργικότητάς του, λειτουργώντας ως μέσο

αυτοέκφρασης στο πλαίσιο της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας

• Το λογισμικό δημιουργικότητας Revelation Natural Art είναι λογισμικό ανοικτού τύπου.

Μπορεί να αποτελέσει πολύτιμο εκπαιδευτικό εργαλείο, στα χέρια των παιδιών: τα ωθεί σε

ενεργητική δράση και καλλιεργεί τη δημιουργική τους σκέψη, μέσα από ένα χαρούμενο

και δημιουργικό περιβάλλον.

6. Διάρκεια : 2 διδακτικά δίωρα

7. Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Το σενάριο πραγματοποιείται στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Ο αριθμός των Η/Υ είναι

ανάλογος του αριθμού των μαθητών και παρέχει:

Δυνατότητα σύνδεσης με το διαδίκτυο (μηχανές αναζήτησης) Internet Explorer

Δυνατότητα λειτουργίας των λογισμικών που θα αξιοποιηθούν στη διάρκεια του σεναρίου

Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες. Οι ομάδες είναι ανομοιογενείς και απαρτίζονται από 2-3 μέλη. Ο

αριθμός αυτός θεωρείται ιδανικός αφού επιτρέπει σε όλα τα παιδιά κάθε ομάδας να δραστηριοποιηθούν

στη διάρκεια του σεναρίου. Επίσης στο παρόν σενάριο, γίνεται πρόνοια για παιδαγωγικούς λόγους, οι

μαθητές να είναι διαφορετικοί τόσο όταν εκπροσωπούν την ομάδα (π.χ ανακοίνωση αποτελεσμάτων

ομάδας, σε διάφορες δραστηριότητες), όσο και στο χειρισμό του Η/Υ ανά δραστηριότητα.

8. Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου

Το σενάριο στηρίζεται στις αρχές του εποικοδομητισμού και στις κοινωνικοπολιτισμικές θεωρίες του

Vygotsky. Η διδασκαλία έχει στόχο να δημιουργήσει κατάλληλο και πλούσιο εκπαιδευτικό πλαίσιο

που θα δώσει τη δυνατότητα στους μαθητές να αλληλεπιδράσουν. Στόχος της μάθησης είναι η

τροποποίηση των γνώσεων που ήδη υπάρχουν Το μαθησιακό περιβάλλον είναι εμπλουτισμένο με

δραστηριότητες που απαιτούν διερεύνηση, ανακάλυψη, έρευνα-πειραματισμό και επίλυση

προβλημάτων.

Το σενάριο στηρίζεται στην παιδαγωγική της αλληλεπίδρασης όπου τα παιδιά ενθαρρύνονται να

εκφράζουν, να ανταλλάσσουν και να αντιπαραθέτουν τις ιδέες τους, να εντοπίζουν προβλήματα, να

θέτουν ερωτήσεις, να κάνουν προβλέψεις, να αναζητούν απαντήσεις και να τις ελέγχουν καθώς

δουλεύουν ομαδικά και συνεργατικά.

Προετοιμασία για το σενάριο (προηγούμενη –ες μέρα -ες) Με αφορμή τη διδακτική ενότητα :

«Πώς μετράμε το χρόνο», στο βιβλίο Μελέτης Β’ δημοτικού α) Ζητάμε από τους μαθητές να φέρουν

φωτογραφίες από το άλμπουμ της ζωής τους καθώς και φωτογραφίες στενών συγγενικών τους

προσώπων σε διάφορες χρονικές στιγμές (νεότητα- μέση ηλικία- τρίτη ηλικία) .Οι παππούδες είναι εν

ζωή ή έχουν πεθάνει; Κάποιες απ’ αυτές, σκανάρονται από το δάσκαλο και μπαίνουν σε ηλεκτρονικό

φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή ή αναρτώνται στο ταμπλό της τάξης. β) μέσα από

κάποιον φυλλομετρητή οι μαθητές αναζητούν φωτογραφίες της Καρδίτσας (παρελθόν και παρόν).Οι

φωτογραφίες συγκεντρώνονται στον φάκελο της α) δραστηριότητας ή εκτυπώνονται και αναρτώνται

επίσης στο ταμπλό της τάξης.

1η διδακτική ώρα

Αφόρμηση

Κατά τη συγκέντρωση του φωτογραφικού υλικού, στεκόμαστε στις περιπτώσεις μαθητών που

αναφέρουν ότι κάποιο μέλος της οικογένειας τους έχει πεθάνει. Επιχειρούμε να δώσουμε στα παιδιά την

έννοια του αναπόφευκτου του μη αναστρέψιμου στην έννοια χρόνος.(«Αυτό έγινε, πέρασε. Δεν

πρόκειται να το ξαναζήσουμε»). Εδώ υπονοείται και ο θάνατος ως οριστική και αναπόφευκτη απώλεια,

ως ολοκλήρωση του κύκλου ζωής κάθε έμβιου όντος.

Προβολή Video : «ο κύκλος της ζωής» Human Life Cycle...!!!.mp4

Ακολουθεί συζήτηση για τον κύκλο της ζωής στον άνθρωπο. Οι μαθητές καταλήγουν στο συμπέρασμα

ότι στη ζωή όλων των ανθρώπων είναι κοινό το σχήμα: γέννηση-ανάπτυξη-θάνατος. Κατ’ επέκταση

το σχήμα αυτό είναι κοινό για όλα τα όντα στο ζωικό και φυσικό περιβάλλον.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Α Γενεαλογικό δέντρο

Aμέσως μετά, δίνουμε το φύλλο εργασίας και το δουλεύουν ανά ομάδα στο word. Συμφωνούν πως θα

συμπληρώσουν το γενεαλογικό δέντρο του εκπροσώπου της ομάδας τους. Στο δέντρο γράφουν τα

ονόματα. Σε άλλη χρονική στιγμή δίνουμε και στους υπόλοιπους μαθητές να συμπληρώσουν τα δικά

τους γενεαλογικά δέντρα. Στη συνέχεια όλα εκτυπώνονται και τελικά αναρτώνται στο φανελοπίνακα

της τάξης. Οι μαθητές παρατηρούν τις δημιουργίες όλων των μαθητών και σχολιάζουν. Τελικά

συνειδητοποιούν τη συνέχεια των γενεών στο χρόνο και ότι κάθε άτομο αποτελεί μέρος του

παρελθόντος (γηραιότερα μέλη) παρόν(τα εν ζωή μέλη) και του μέλλοντος (νεότερα μέλη) κάθε

οικογένειας.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Β

Η γραμμή ζωής της οικογένειάς μου

Ανοίγουμε το λογισμικό Νatural Art . Στην κατηγορία στάμπες έχουμε ήδη εισάγει τις φωτογραφίες

των μελών της οικογένειας εκπροσώπου της ομάδας.

Δίνουμε το φύλλο εργασίας και ζητάμε από τα παιδιά να το συμπληρώνουν. Τοποθετούν πάνω στις

κορνίζες τις φωτογραφίες των μελών της οικογένειας. Την ίδια εργασία εκτελούν και τα υπόλοιπα μέλη

της ομάδας, άλλη χρονική στιγμή. Οι μαθητές κατανοούν τη γραμμικότητα του χρόνου, μέσω της

χρονικής ακολουθίας στη γέννηση των μελών της οικογένειάς τους. Τα παιδιά αντιλαμβάνονται έτσι

και τις χρονικές έννοιες πριν και μετά. Παρατηρούν το αποτέλεσμα της δραστηριότητας και

καταφεύγουν στη μαθηματική συλλογιστική, για να απαντήσουν σε ερωτήσεις του τύπου: Θα

μπορούσαμε να τοποθετήσουμε τη φωτογραφία της γιαγιάς στην πρώτη κορνίζα; Πόσα χρόνια

διαφοράς έχουν η μαμά από τη γιαγιά; Πόσα χρόνια μετά τη γέννησή μου, γεννήθηκε η αδερφή μου;

Φύλλο εργασίας Β

2η διδακτική ώραΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Γ

Ο δρόμος της ζωής μου

Στόχος δραστηριότητας να αντιληφθούν την επανάληψη, την διαδοχή των εποχών που στην νοητική

σύμβαση χρόνος, επέρχεται μέσω μια αέναης κυκλικής ανανέωσης.

Αφορμή παίρνουμε από τη γενέθλια ημερομηνία, που σηματοδοτεί την αρχή του κύκλου ζωής κάθε

ανθρώπου. Συζητάμε με τους μαθητές και επισημαίνουμε πως επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο, με το

εορταστικό πλαίσιο που συνήθως κυριαρχεί (πάρτι, τούρτα, κεράκια), Ζητάμε από τους μαθητές να

ανοίξουν το Νatural Art για να συμπληρώσουν το παρακάτω φύλλο εργασίας. Επιλέγουν και πάλι τα

γενέθλια εκπροσώπου της ομάδας για να το συμπληρώσουν. Ο εκπρόσωπος λέει το μήνα ,τον

αντιστοιχούν στην σωστή εποχή και ξεκινούν τη συμπλήρωση του «δρόμου». Με την ολοκλήρωση της

δραστηριότητας τα παιδιά παρατηρούν την επανάληψή, την διαδοχή των εποχών, με την ίδια σειρά, σε

κάθε χρόνο ζωής. Σχηματίζεται ένα μοτίβο.

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Δ1, Δ2

Τα γενέθλια των μαθητών της τάξης, ανά μήνα

Η δραστηριότητα αυτή αποτελεί γενίκευση της δραστηριότητας του φύλλου εργασίας Γ. Οι μαθητές

αντιλαμβάνονται, από τα γενέθλια των μαθητών της τάξης, ότι σειρά διαδοχής και επανάληψης

των μηνών ισχύει για όλους τους ανθρώπους.

Οι μαθητές ανοίγουν τον επεξεργαστή κειμένου και συμπληρώνουν πρώτα το φύλλο Δ1.

Φύλλο εργασίας Δ1

Αρχικά οι μαθητές εργάζονται ομαδικά: μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή της ομάδας,

τσεκάρουν στον πίνακα Δ1 το μήνα που έχουν γενέθλια. Ο δάσκαλος ανοίγει τον βιντεοπροβολέα

όπου στην κεντρική οθόνη προβάλλεται ο ίδιος πίνακας. Ο εκπρόσωπος κάθε ομάδας αναλαμβάνει

να ανακοινώσει στην τάξη τα στοιχεία που συνέλεξε για τη ομάδα του, ώστε ο πίνακας στην

κεντρική οθόνη να συμπληρωθεί με τα δεδομένα όλων των ομάδων. Στη συνέχεια οι ομάδας

χωριστά και πάλι, καλούνται να μελετήσουν τον συμπληρωμένο πίνακα του βιντοπροβολέα και

να συμπληρώσουν το Φύλλο εργασίας Δ2.Στο τέλος δια του εκπροσώπου τους, ανακοινώνουν τις

απαντήσεις τους σε όλη την τάξη και διασταυρώνεται η ορθότητά τους.

Φύλλο εργασίας Δ2

3 η Διδακτική ώρα

Ζητάμε από τους μαθητές, σε μορφή ιδεοθύελλα, να μας αναφέρουν εκφράσεις της καθημερινής ζωής

που έχουν σχέση με το χρόνο: «Ο χρόνος τρέχει», «κέρδισα χρόνο», «έχασα χρόνο», «δεν έχω χρόνο»,

«τρέχω με αντίπαλο… το χρόνο!», « ο χρόνος είναι χρήμα», «σπαταλάω χρόνο», « δεν έχω ελεύθερο

χρόνο», «δεν περνά η ώρα», «πώς πέρασε η ώρα;», «πόσα χρόνια κουβαλώ στην πλάτη μου» «είμαι με

ένα ρολόι στο χέρι»… Κουβεντιάζουμε μαζί τους πότε ο χρόνος τους περνά εύκολα ( π. χ παιχνίδι) ή

δύσκολα (π.χ μια δύσκολη άσκηση στο σχολείο).

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ε

Ο χρόνος κυλά ευχάριστα/δυσάρεστα

Ζητάμε από τα παιδιά να ανοίξουν το πρόγραμμα kidspiration. Με την ακόλουθη δραστηριότητα

επιχειρούμε να κατανοήσουν την έννοια υποκειμενικός χρόνος.

Καλούμε τις ομάδες των μαθητών να επιλέξουν και να τοποθετήσουν στα σύννεφα εικόνες που να

δηλώνουν πως ο χρόνος κυλά ευχάριστα/γρήγορα (στο σχολείο, στο σπίτι, αλλού) ή να δηλώνουν πως

ο χρόνος κυλά δυσάρεστα/αργά (στο σχολείο, στο σπίτι, αλλού). Τα παιδιά κάθε ομάδας

συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας και ανακοινώνουν στις άλλες ομάδες το περιεχόμενό του. Στη

συνέχεια, συζητούν και τελικά συμπεραίνουν , πως ο χρόνος κυλά γρήγορα/ευχάριστα όταν βιώνουμε

ευχάριστες εμπειρίες και αντίστροφα, «η ώρα δε λέει να περάσει», όταν βιώνουμε δυσάρεστες.

Φύλλο εργασίας Ε

4 η Διδακτική ώρα

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤ

Πρόγραμμα καθημερινών δραστηριοτήτων

Τα παιδιά ανοίγουν τον επεξεργαστή κειμένου και συμπληρώνουν το πρόγραμμα καθημερινών

δραστηριοτήτων. Κατανοούν την σπουδαιότητα του χρόνου ως μετρήσιμη μονάδα στην καθημερινή

ζωή: α) για να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας (έχω Μαθηματικά 10:00-10:45) β) για να

ικανοποιούμε αποτελεσματικά τις ανάγκες μας ( «5 το απόγευμα, ραντεβού με τους φίλους μου στην

πλατεία»). Ταυτόχρονα αντιλαμβάνονται την επανάληψη και διαδοχή μικρότερων χρονικών

διαστημάτων (ημέρα, εβδομάδα) μέσα από ρουτίνες της καθημερινότητας.

Αποδίδουμε την ώρα με βάση την αναλογική και όχι την ψηφιακή μέτρηση και εξηγούμε τις

συντομεύσεις π.μ και μ.μ.

Φύλλο εργασίας ΣΤ

ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

Ανοίγουμε το power point και ζητάμε από τα παιδιά να παρακολουθήσουν την προβολή που αναπαριστά

τις αλλαγές που επέφερε ο χρόνος στην Κεντρική Πλατεία της πόλης της Καρδίτσας. Στόχος της προβολής

να αντιληφθούν οι μαθητές πως ο χρόνος προκαλεί αλλαγές και στο φυσικό περιβάλλον. Ταυτόχρονα, η

προβολή αυτή, αποτελεί και μια εισαγωγή για μια από τις δραστηριότητες στη φάση επέκταση, του

παρόντος σεναρίου.

Προβολή power point Η κεντρική πλατεία. ppt

Η κεντρική πλατεία…

Πώς ήταν παλιά;

Πώς είναι σήμερα σήμερα;

9. Φύλλα εργασίας

Φυλλάδιο εργασίας Β

Φύλλο εργασίας Γ

Φύλλα εργασίας Δ1

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ε1

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ε2

Φύλλο εργασίας ΣΤ

10. Επέκταση

Α)Kαλούμε τους μαθητές να αναζητήσουν στην επιφάνεια εργασίας του Η/Υ το φάκελο με τις

φωτογραφίες που έχουν συγκεντρώσει για την Καρδίτσα αλλά και προσωπικές(δες προετοιμασία για

το σενάριο). Εδώ μπορεί να αξιοποιηθεί το ψηφιακό πρόγραμμα φωτογραφιών picasa .Οι φωτογραφίες

που αφορούν την πόλη, εκτυπώνονται με τη βοήθεια του δασκάλου και μετά σε χαρτί του μέτρου,

γίνεται ένα κολάζ μεγάλων διαστάσεων όπου φαίνεται η αλλαγές στην πόλη, στην πορεία της στο

χρόνο. Οι μαθητές, βάζουν τίτλο σε κάθε φωτογραφία, δίνουν έναν γενικό τίτλο στο κολάζ, το

εμπλουτίσουν με ζωγραφιές .Τελικά, το έργο των παιδιών αναρτάται σε κεντρικό σημείο του σχολείου,

έτσι ώστε οι μαθητές όλου του σχολείου, να διαπιστώσουν τις αλλαγές που επήλθαν στην πόλη με την

πάροδο των ετών, να θαυμάσουν τη δουλειά των συμμαθητών τους και συνακόλουθα να προσφέρουν

χαρά και ικανοποίηση στους δημιουργούς του project.

Β) Οι ψηφιακές ,οικογενειακές φωτογραφίες για κάθε μαθητή γίνονται προσωπικό κολάζ (με το

πρόγραμμα picasa) με διάταξη που να αποτυπώνει τις αλλαγές στις μορφές των μελών κάθε

οικογένειας, με την πάροδο του χρόνου. Το κολάζ εκτυπώνεται και δίνεται σε κάθε μαθητή ως

επιβράβευση για την συμμετοχή στο συγκεκριμένο project.

Εναλλακτικά η δραστηριότητα με το γενεαλογικό μου δέντρο (Φύλλο εργασίας Α),

γίνεται και στο φανελοπίνακα της τάξης. Το δέντρο εκτυπώνεται σε χαρτί Α3 όπου οι μαθητές

αντικαθιστούν τα ονόματα των μελών της οικογένειάς τους με τις αντίστοιχες, συμβατικές,

οικογενειακές φωτογραφίες.

Αξιολόγηση

Στο νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών, το περιεχόμενο της αξιολόγησης αποκρυσταλλώνεται μέσω

των όρων: αυτοαξιολόγηση, αυτοβελτίωση, ετεροαξιολόγηση και συλλογική αξιολόγηση.

Ο δάσκαλος αξιολογεί και αυτοξιολογείται. Τα λάθη των μαθητών, αντιμετωπίζονται ως ενδείξεις, του

επιπέδου κατανόησης που επιτεύχθηκε κατά τη διάρκεια των δράσεων του σεναρίου και ασφαλώς, είναι

απολύτως χρήσιμα στην ανατροφοδότηση όλης της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Οι δραστηριότητες του

παρόντος σεναρίου, δίνουν τη δυνατότητα σε κάθε μαθητή να εμπλακεί, στο πλαίσιο της ομαδικής

εργασίας, σε διαδικασίες και τεχνικές που του επιτρέπουν να αυτοαξιολογηθεί και ταυτόχρονα να

αξιολογήσει βήμα-βήμα την εργασία ολόκληρης της ομάδας του, κατά την πραγματοποίηση του project.

Eίναι προφανές πως οι συχνές, επιμέρους δράσεις των ομάδων ανά δραστηριότητα ( π.χ ανακοινώσεις

αποτελεσμάτων) του δίνουν τη δυνατότητα να αξιολογήσει την εργασία και των υπολοίπων ομάδων. Ο

μαθητής μπαίνει στο επίκεντρο της διαδικασίας και αλληλεπιδρά με το περιεχόμενο, τον εκπαιδευτικό,

τους συμμαθητές του με αρωγό και δημιουργικό σύμμαχο την τεχνολογία. Γίνεται ταυτόχρονα δέκτης

και πομπός μηνυμάτων και επομένως εκπαιδεύεται στο να επιλέγει ή να απορρίπτει, να διαμορφώνει, να

εκφράζει την άποψή του, να στέκεται κριτικά απέναντι σε κάθε άποψη.

Πηγές

• Ηλίας Ματσαγγούρας: «Στρατηγικές διδασκαλίας: Η κριτική σκέψη στη διδακτική πράξη»,

Αθήνα Gutenberg,2007

• Kamaii C &Declark G. «Τα παιδιά ξαναεφευρίσκουν την αριθμητική»,Πατάκης 1995

• Θωμάς Κωτοπούλης: «Η διδακτική των Μαθηματικών εννοιών στη βασική εκπαίδευση –Όψεις

και προοπτικές», Επιστημονικό Βήμα τ. 6-Μάρτιος 2007

• Μπάμπης Τουμάσης: « Σύγχρονη διδακτική των Μαθηματικών»,Gutenberg, 2002

• Otto F. Bollnow : «Η σχέση με το χρόνο» εκδ. Γρηγόρη, Αθήνα 1996