Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

5

Click here to load reader

description

Νεοελληνική γλώσσα Α΄ Γυμνασίου

Transcript of Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

Page 1: Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

Τίτλος σεναρίου:

Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία

Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα

ΕΝΟΤΗΤΕΣ: 4η- 5η-6η

Τάξη: Α΄ Γυμνασίου

Στόχοι

Γνωστικοί

Να αντιληφθούν οι μαθητές τη λειτουργία της ονοματικής φράσης στα κείμενα.

Να κατανοήσουν τις διαφορετικές κλίσεις και το ρόλο των ουσιαστικών στην πρόταση.

Να εξοικειωθούν με τις κλίσεις και τη λειτουργία των επιθέτων στο λόγο.

Να κατανοήσουν το συντακτικό ρόλο της ονοματικής φράσης.

Να κατανοηθεί ο ρόλος του επιθετικού προσδιορισμού.

Να αντιληφθούν το ρόλο του ουσιαστικού ως ομοιόπτωτου (παράθεση, επεξήγηση) και ως ετερόπτωτου προσδιορισμού.

Να κατανοήσουν το ρόλο και τη λειτουργία του ρήματος (υποκείμενο –αντικείμενο - κατηγορούμενο).

Να διακρίνουν τα συνδετικά ρήματα και το κατηγορούμενο που δέχονται ως συμπλήρωμα.

Τεχνογραμματισμού

Page 2: Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων.Να εξοικειωθούν με τη χρήση και συμπλήρωση εννοιολογικών χαρτών.Να ασκηθούν στη χρήση του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου.Να εξοικειωθούν με το κοινωνικό δίκτυο edmodo (διαδικτυακή κοινότητα μάθησης) και τις λειτουργίες του.

Παιδαγωγικοί ή ψυχοκινητικοίΝα αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες στο πλαίσιο της συνεργατικής πρόσληψης, επεξεργασίας και παραγωγής ηλεκτρονικού λόγου.Να επικοινωνούν µε άλλους συμμαθητές/τριές τους και να μοιράζονται τις

απόψεις τους στο πλαίσιο συνεργατικών δραστηριοτήτων.

Να ασκηθούν στη συνεργατική προσέγγιση της γνώσης.

Λογισμικό

Διαδίκτυο (Ψηφιακό σχολείο, Ελληνικός Πολιτισμός, Ελληνική Πύλη παιδείας) Επεξεργαστής κειμένου. Λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων. Εννοιολογικός χάρτης Cmaptools Ασφαλές κοινωνικό δίκτυο εκπαίδευσης edmodo

Διάρκεια

Απαιτούνται τέσσερις διδακτικές ώρες. Τρεις ώρες για τη μελέτη του υλικού, την υλοποίηση των εργασιών τους στο εργαστήριο πληροφορικής και μία ώρα για την παρουσίασή τους στην τάξη.

Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε πέντε ομάδες των τεσσάρων ατόμων. Ο καθηγητής συντονίζει το έργο των ομάδων, κινητοποιεί τους μαθητές να υποβάλλουν ερωτήσεις κι απορίες, καθοδηγεί κι υποστηρίζει διακριτικά τη διαδικασία επεξεργασίας και μελέτης του υλικού.

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή - Προϋποθέσεις

Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο internet. Βιντεοπροβολέας και υπολογιστής.

Page 3: Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

Περιγραφή σεναρίου Διάκριση σε ομάδες των 5 ατόμων με εσωτερική κατανομή ρόλων (γραμματέας/

χειριστής/ συντονιστής προαιρετικά). Κάθε ομάδα ορίζει τον εκπρόσωπό της που θα παρουσιάσει στο τέλος σε

βιντεοπροβολέα την εργασία της.

Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του είναι καθοδηγητικός.Ρόλοι των μαθητών: Κατά τη συνεργασία των μαθητών σε ομάδες και τη σύνθεση ομαδικής εργασίας έχουμε παραγωγή λόγου μέσα σε συνθήκες ανάδρασης: η σκέψη κάθε μαθητή ανατροφοδοτεί τη σκέψη των υπολοίπων μαθητών της ομάδας. Με τον τρόπο αυτό, οι εργασίες που παράγουν οι μαθητές αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης και αποτέλεσμα συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας.Ο καθηγητής βοηθά, καθοδηγεί και λειτουργεί υποστηρικτικά.

Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των εργασιών τους.

Εφαρμογή του σεναρίου

Τα θέματα που θα απασχολήσουν τις ομάδες είναι τα εξής:

Συμπλήρωση του εννοιολογικού χάρτη που αφορά τους προσδιορισμούς

Λύση ασκήσεων με τη βοήθεια της Σχολικής Γραμματικής (μέσα στο εργαστήριο πληροφορικής)

Συμπλήρωση ασκήσεων μέσω του edmodo (ασφαλές κοινωνικό δίκτυο μάθησης)

Σύνθεση-παραγωγή εργασίας με το λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων

Παρουσίαση εργασίας

Προτεινόμενη πορεία διδασκαλίας

1η & 2η ώρα

Αφού έχει διδαχθεί το θεωρητικό μέρος σχετικά:

με την ονοματική και ρηματική φράση,

το ρόλο και τη λειτουργία των ουσιαστικών και επιθέτων,

τον επιθετικό προσδιορισμό,

Page 4: Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'

τον ομοιόπτωτο (παράθεση, επεξήγηση) και ετερόπτωτο προσδιορισμό,

το ρόλο και τη λειτουργία του ρήματος (υποκείμενο – αντικείμενο)

τα συνδετικά ρήματα και το κατηγορούμενο που δέχονται ως συμπλήρωμα,

Η εκπαιδευτικός προβάλλει με το λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων την εργασία ‘Ρήμα’ που δημιούργησε ο συνάδελφος Απόστολος Μεμτσούδης.

Οι μαθητές επισκέπτονται το ψηφιακό σχολείο και μελετούν από το εγχειρίδιο της Γραμματικής, το κεφ. 3, Σύνταξη.

Στη συνέχεια επισκέπτονται την Ελληνική Πύλη Παιδείας και κάνουν σχετικές ασκήσεις on-line.

Προβάλλεται ‘Η ονοματική και ρηματική φράση’ και η εκπαιδευτικός εξηγεί ότι κάθε ομάδα θα συνθέσει μια παρόμοια εργασία με το λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων, που θα προβληθεί στο τέλος.

3η διδακτική ώρα

Οι μαθητές κατά ομάδες συμπληρώνουν τον εννοιολογικό χάρτη.

Η εκπαιδευτικός εξηγεί πως μέσω του κοινωνικού δικτύου εκπαίδευσης edmodo οι μαθητές θα παραδώσουν σε διάστημα δύο εβδομάδων τις ασκήσεις (κλίση ουσιαστικών κι επιθέτων, ομοιόπτωτοι και ετερόπτωτοι προσδιορισμοί) που ορίζονται ως παραδοτέες. Αυτές έχουν τη δυνατότητα να τις δουλεύουν κατά ομάδες μέσω του wiki. Οι εργασίες παραδίδονται, διορθώνονται, επιστρέφονται ως ηλεκτρονικά αρχεία μέσω του edmodo και στη συνέχεια οι μαθητές συνθέτουν τις εργασίες τους.

4η διδακτική ώρα

Παρουσίαση της εργασίας από τις ομάδες των μαθητών και συζήτηση.