Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

38
31 1.Τίτλος σεναρίου: Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία από Μετάφραση-Ομήρου Οδύσσεια, Αρχαία Ελληνική γλώσσα, Λογοτεχνία, Γλώσσα, Καλλιτεχνικά. ΤΑΞΗ: Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΝΟΤΗΤΕΣ: ραψ. α (στίχοι 109-173 και 340- 360), ζ (στίχοι 185-259), περιληπτικές αναδιηγήσεις ραψ. η, θ, ραψ. ι (στίχοι 240- 512) της Οδύσσειας του Ομήρου, ενότητα 4 Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας (και παράλληλα κείμενα), Λογοτεχνία: «Η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται», Θανάσης Βαλτινός «Ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς», Μαρούλα Κλιάφα «Ο Κωνσταντής», Λίτσα Ψαραύτη «Όπως τα βλέπει κανείς …», Ελένη Σαραντίτη 3. Στόχοι Γνωστικοί

description

Αρχαία Ελληνική Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Νεοελληνική ΛογοτεχνίαΑ΄ τάξη Γυμνασίου

Transcript of Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

Page 1: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

1.Τίτλος σεναρίου:

Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία από Μετάφραση-Ομήρου Οδύσσεια, Αρχαία Ελληνική γλώσσα, Λογοτεχνία,

Γλώσσα, Καλλιτεχνικά.

ΤΑΞΗ: Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΕΝΟΤΗΤΕΣ: ραψ. α (στίχοι 109-173 και 340-360), ζ (στίχοι 185-259), περιληπτικές αναδιηγήσεις ραψ. η, θ, ραψ. ι (στίχοι 240-512) της Οδύσσειας του Ομήρου, ενότητα 4 Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας (και παράλληλα κείμενα), Λογοτεχνία:

«Η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται», Θανάσης Βαλτινός

«Ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς», Μαρούλα Κλιάφα

«Ο Κωνσταντής», Λίτσα Ψαραύτη

«Όπως τα βλέπει κανείς …», Ελένη Σαραντίτη

3. Στόχοι

ΓνωστικοίΝα γνωρίσουν και να κατανοήσουν την τυπολογία της φιλοξενίας και τη φιλοξενία ως θεσμό της ομηρικής κοινωνίας.Να ‘δουν’ την αντίθεση σχετικά με την αντιμετώπιση του ξένου ανάμεσα στις ραψωδίες α, ζ και ι, όπως και ανάμεσα στους Φελλόποδες και τους Βουκέφαλους του Λουκιανού («Αληθής ιστορία», Αρχαία Ελληνική γλώσσα).

Page 2: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Να εμπλουτίσουν το γνωστικό και γλωσσικό τους υπόβαθρο αναφορικά με το θέμα. Να εκφραστούν προφορικά και γραπτά με βάση τα ερείσματα που του δίνονται.Να συναισθανθούν την ψυχολογική κατάσταση του ‘ξένου’ και του ξενιτεμένου, όποιος κι αν είναι αυτός. Να συνειδητοποιήσουν έτσι τα προβλήματα τόσο του ξενιτεμένου, όσο και των οικείων του, καθώς και τη διαχρονικότητα αυτού του θέματος. Να κατανοήσουν ότι «ξένοι» είμαστε όλοι μας -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- και γι' αυτό η ανάγνωση κειμένων για τον ξένο προσφέρεται όσο καμία άλλη για τη βαθύτερη κατανόηση του εαυτού μας.Σκοπός της ανάγνωσης των κειμένων για τον ξένο είναι να κατανοήσουν οι μαθητές μας πως ο φόβος απέναντι στον ξένο είναι στην ουσία φόβος απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό. Οι άλλοι είμαστε εμείς.

ΤεχνογραμματισμούΝα ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου και στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων.Να ασκηθούν στην παραγωγή πολυτροπικών κειμένων.Να αναπτύξουν δεξιότητες αποτελεσματικής αναζήτησης στο διαδίκτυο και επιλογής της κατάλληλης πληροφορίας.Να ασκηθούν στις τεχνικές διαχείρισης, αξιολόγησης και αξιοποίησης της πληροφορίας. Να συλλέγουν, να επεξεργάζονται και να αξιολογούν το υλικό τους μέσα από αξιόπιστες «πηγές» του διαδικτύου.

Page 3: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Παιδαγωγικοί ή ψυχοκινητικοί

Βασικός σκοπός του εκπαιδευτικού σεναρίου είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών σε σχέση με αυθεντικά προβλήματα της πραγματικότητας, όπως αυτό του ‘ξένου’, η κατανόηση και η ενεργοποίησή τους ως στοχαζόμενοι και ενεργοί μαθητές/τριες και πολίτες. Πιο συγκεκριμένα, στόχοι είναι οι μαθητές:

Να ασκηθούν στον εντοπισμό του «ξένου» στο χώρο και στο χρόνο, στην κοινωνία, στην τέχνη, στη λογοτεχνία, στη γλώσσα και μέσα μας.Να ευαισθητοποιηθούν στο ζήτημα του «ξένου» και να εξοικειωθούν με την έννοια αυτή. Να απορρίψουν τον αρνητισμό και τις επιφυλάξεις ή τις τυχόν προλήψεις ως στάση ζωής απέναντι στη διαφορετικότητα.Να μάθουν να συμβιώνουν με το διαφορετικό, να χαίρονται και να απολαμβάνουν την ποικιλία και την ανταλλαγή απόψεων.Να καλλιεργήσουν θετική στάση απέναντι στον Άλλο και το Διαφορετικό.Να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες στο πλαίσιο της συνεργατικής πρόσληψης, επεξεργασίας και παραγωγής ηλεκτρονικού λόγου.Να ασκηθούν στην ομαδική εργασία δουλεύοντας σε

ανοιχτά περιβάλλοντα μάθησης που ευνοούν την κριτική

διερεύνηση.

Να επικοινωνούν µε άλλους συμμαθητές/τριές τους και να

μοιράζονται τις απόψεις τους στο πλαίσιο συνεργατικών

δραστηριοτήτων.

Να ασκηθούν στη διαθεματική –συνεργατική

προσέγγιση της γνώσης.

Να οργανώνουν το υλικό τους και να το παρουσιάζουν είτε με τη μορφή προφορικής εισήγησης είτε με τη μορφή γραπτής παρουσίασης.Να καλλιεργηθεί η πρωτοβουλία και αυτενέργεια των μαθητών.

Page 4: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

4. Λογισμικό

Διαδίκτυο

Επεξεργαστής κειμένου Λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων Επίσκεψη στο blog της διδάσκουσας Συννεφόλεξο Cmaptool Πρόγραμμα ComicStripCreator

5. Διάρκεια

Απαιτούνται περίπου 10 διδακτικές ώρες. Εννέα ώρες για την υλοποίηση των εργασιών τους στο εργαστήριο πληροφορικής και μία ώρα για την παρουσίασή τους στην τάξη.

6. Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες των πέντε ατόμων, ενώ καταβάλλεται προσπάθεια, ώστε να υπάρχει, σε κάθε ομάδα, ένας τουλάχιστον μαθητής που να μπορεί να διαχειριστεί την πρόσβαση στο διαδίκτυο και να είναι ο ίδιος βοηθός, συνεργάτης των υπολοίπων (κυρίως στην πλοήγηση-αναζήτηση στο διαδίκτυο).

Οι ομάδες αναλαμβάνουν, με την καθοδήγηση του διδάσκοντα, συγκεκριμένες εργασίες. Ο καθηγητής συντονίζει το έργο των ομάδων, κινητοποιεί τους μαθητές να υποβάλλουν ερωτήσεις κι απορίες, καθοδηγεί κι υποστηρίζει διακριτικά τη διαδικασία αναζήτησης, επεξεργασίας και μελέτης του υλικού.

Page 5: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή - Προϋποθέσεις

Το μάθημα διεξάγεται στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Είναι καλό οι μαθητές/τριες να χωριστούν σε τέσσερις ομάδες των 5 ατόμων με την απαίτηση του ανάλογου αριθμού Η/Υ.

8. Φύλλα εργασίας

Δημιουργούμε ένα φύλλο εργασίας. Σ’ αυτό υπάρχουν κάποιες κοινές δραστηριότητες για όλες τις ομάδες και κάποιες που διαφοροποιούνται, ανάλογα με την ομάδα στην οποία απευθύνονται.

9. Περιγραφή σεναρίου

Ως ολοκληρωμένη διαδικασία η κάθε ομάδα των μαθητών/τριών μπορεί να ασχοληθεί με τις παρακάτω προτεινόμενες δραστηριότητες ανά διδακτική ώρα:

1η , 2 η & 3η διδακτική ώρα

Μια πρώτη γεύση... ως αφόρμηση

Παρακολουθούμε προσεκτικά ένα σύντομο βίντεο. Οι Μετανάστες στην Ελλάδα

Κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης ζητείται να έχουν υπόψη τους τα πιο κάτω, ώστε να συζητηθούν στη συνέχεια:

Ποιο θέμα παρουσιάζεται στο βίντεο; Ποια είναι τα σχόλια και οι εντυπώσεις σχετικά με όσα

παρακολούθησαν; Τι συναισθήματα ένιωσαν, παρακολουθώντας το βίντεο;

Μήπως τους θύμισε ανάλογες εμπειρίες ή καταστάσεις;

Page 6: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Σχολιάζουν το σκίτσο...

Επιχείρηση «σκούπα

Page 7: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Σχολιάζουν την εικόνα

Μετανάστευση και ΜΜΕ

Στη συνέχεια:Η κάθε ομάδα ανοίγει το φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή με τίτλο «Ξένος», στον οποίο βρίσκεται το φύλλο εργασίας με το οποίο θ’ ασχοληθεί.1η δραστηριότηταΕπισκέπτονται τη διεύθυνση του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου κι εντοπίζουν τη λέξη ‘ξένος’ στη γλώσσα (επίσκεψη σε λεξικά).Επισκέπτονται το ηλεκτρονικό λεξικό Τριανταφυλλίδη και βρίσκουν τις σημασίες των λέξεων: μετανάστης, πρόσφυγας.2η δραστηριότηταΕπισκέπτονται το blog της διδάσκουσας, όπου διαβάζουν αποσπάσματα από το έργο του Finley «Ο κόσμος του Οδυσσέα», σχετικά με τον ξένο και τη φιλοξενία κατά την ομηρική εποχή.3η δραστηριότηταΑπαντούν στις ερωτήσεις του ηλεκτρονικού φύλλου εργασίας που αφορούν την Oδύσσεια και την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα.

Page 8: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Συστήνεται στους μαθητές σε εξωσχολικό χρόνο να παίξουν το διαδραστικό παιχνίδι «Ταξίδι φυγής» (Διαδικτυακό διαδραστικό και βιωματικό παιχνίδι από την αντιπροσωπεία της Ύπατης Αρμοστείας των Ηνωμένων Εθνών για τους πρόσφυγες).

4η διδακτική ώρα4η δραστηριότηταΣυμπληρώνουν τις ακροστιχίδες των λέξεων: ‘Ξένος’ κι ‘Άλλος’. Δημιουργούν μ’ αυτές συννεφόλεξο.5η δραστηριότηταΑφού η εκπαιδευτικός βοηθήσει τους μαθητές/τριες να γνωρίσουν τη βασική δομή ενός εργαλείου εννοιολογικής χαρτογράφησης, δίνει τη δυνατότητα σε κάθε ομάδα να καταγράψει με αυτό σε μορφή λέξεων ή μικρών φράσεων τις εσωτερικές εικόνες, τις ατομικές εμπειρίες που ενεργοποιεί το συγκεκριμένο θέμα. Οι εσωτερικές εικόνες είναι νοητικές και συναισθηματικές αναπαραστάσεις που μπορεί να έχουν αποτυπωθεί στα παιδιά για την έννοια του «διαφορετικού» από το οικογενειακό τους πλαίσιο, από τα μέσα ενημέρωσης κ.λ.π. Απαντούν σ’ ερωτήσεις: Τι νομίζω για …, τι έχω ακούσει για … Αφορούν σε στερεοτυπικές φράσεις και εικόνες. Για παράδειγμα, κάποιες ομάδες αλλοδαπών παρουσιάζονται ως κλέφτες και εγκληματίες, ο λύκος είναι πάντα κακός κ.λ.π.Οι ατομικές εμπειρίες αφορούν σε βιώματα των παιδιών σχετικά με το θέμα. Απαντούν σ’ ερωτήσεις: Τι έχω ζήσει, τι μου έχει συμβεί κ.λ.π.

Οι λεπτομέρειες της χρήσης του λογισμικού ανακαλύπτονται από τους μαθητές/τριες και αποκαλύπτονται από την εκπαιδευτικό κατά τη διαδικασία ενασχόλησης με το θέμα. Στη συνέχεια τα μέλη της ομάδας εκφράζουν τις προσωπικές τους εμπειρίες στις άλλες ομάδες.

Page 9: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

5η διδακτική ώρα

6η δραστηριότητα Η ομάδα των μαθητών/τριών μπορεί να αξιοποιήσει το διαδίκτυο και να εξερευνήσει δικτυακούς τόπους με σχετικά ποιήματα και λογοτεχνικά κείμενα, για το συγκεκριμένο θέμα. Για παράδειγμα μπορεί να ανατρέξει στο δικτυακό τόπο του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου, στις εκπαιδευτικές δράσεις που αφορούν παιδιά. Γενικότερα μπορεί να συλλέξει σχετικά λογοτεχνικά κείμενα (κλασικά, ποίηση, πεζογραφία), λευκώματα, σχετική δισκογραφία για τον ‘ξένο’. Ό,τι υλικό ενδιαφέρει κι αρέσει στην ομάδα αποθηκεύεται στο φάκελο.

6η διδακτική ώρα

Η Α Ομάδα μπορεί να εκφράσει με ζωγραφιές τα συναισθήματα που προκαλεί η ενασχόλησή με το θέμα/πρόβλημα και να δημιουργήσει ένα ηλεκτρονικό «λεύκωμα με ζωγραφιές» με το λογισμικό παρουσίασης. Η ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει απλά βοηθήματα ζωγραφικής από τον Η/Υ τους ή κάποια άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα ή πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων ή το πρόγραμμα ComicStripCreator για τη δημιουργία κόμικ. Η Β Ομάδα θα μετατρέψει μια εικονογραφημένη ιστορία σε συνεχή γραπτό λόγο ή θα γράψει μια συνέχεια της ιστορίας.Η Γ Ομάδα θα γράψει μια παράγραφο στην οποία θα σχολιάσει την εξής άποψη: «Οι μετανάστες δεν είναι πρόβλημα, έχουν προβλήματα». Η Δ Ομάδα θα αναλάβει το ρόλο του δημοσιογράφου. Θα γράψει ένα σύντομο ρεπορτάζ με τίτλο «Το πορτρέτο ενός μετανάστη» στο οποίο θα παρουσιάζει μια περίπτωση μετανάστη που γνωρίζει (ή και φανταστικού προσώπου).

7 η διδακτική ώρα 7η δραστηριότηταΣτη συνέχεια η κάθε ομάδα των μαθητών/τριών μπορεί να συνθέσει μια περίληψη για ένα από τα λογοτεχνικά κείμενα, αξιοποιώντας τον επεξεργαστή κειμένου.

Page 10: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

8η δραστηριότητα

Η κάθε ομάδα απαντά στις ερωτήσεις του φύλλου εργασίας, σχετικά με το λογοτεχνικό κείμενο που έχει αναλάβει.

8 η διδακτική ώρα

9η δραστηριότητα

«Εντοπίζουμε τον ξένο μέσα μας: ξένος ο άλλος μου εαυτός»

Προσπαθούν να φανταστούν τον εαυτό τους ως ξένο σε κάποιες περιστάσεις στο μέλλον και γράφουν ένα σχετικό κείμενο (ημερολόγιο, αφήγηση, ποίημα, επιστολή, επιστημονική φαντασία).

9η διδακτική ώρα10η δραστηριότηταΗ ομάδα μπορεί στην τελική αυτή φάση να δημιουργήσει με ένα λογισμικό παρουσίασης μια «οπτικοακουστική έκθεση» που θα είναι μια ολοκληρωμένη συνθετική εργασία του ξένου που θα περιλαμβάνει υλικό που θα έχουν αποθηκεύσει από τις παραπάνω δραστηριότητες. Μπορεί να περιλαμβάνει την απαγγελία των ποιημάτων αυτών από τους μαθητές/τριες (με ηχογράφηση), την ανάλογη μουσική σύνθεση της αρεσκείας τους (από την προτεινομένη δισκογραφία), σχετικά έργα τέχνης Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών, φωτογραφίες που θα βρουν στο διαδίκτυο, δικά τους κείμενα, εννοιολογικούς χάρτες κ.τ.λ.

10 η διδακτική ώρα Στη συνέχεια, η κάθε ομάδα μπορεί να παρουσιάσει την οπτικοακουστική αυτή έκθεση στις άλλες ομάδες των συμμαθητών και να ακολουθήσει συζήτηση για το θέμα.

Page 11: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

1η, 2η , 3η διδακτική ώραΕπισκεφθείτε την παρακάτω διεύθυνση κι εντοπίστε τη λέξη ‘ξένος’ στη γλώσσα (επίσκεψη σε λεξικά)Ελληνικό Κέντρο βιβλίου . Επισκεφθείτε το ηλεκτρονικό λεξικό Τριανταφυλλίδη και βρείτε τις σημασίες των λέξεων: μετανάστης, πρόσφυγας.

Επισκεφθείτε το blog της διδάσκουσας, http://emytse.blogspot.com/

και διαβάστε τα αποσπάσματα από το έργο του Finley «Ο κόσμος του Οδυσσέα», σχετικά με τον ξένο και τη φιλοξενία κατά την ομηρική εποχή.

Απαντήστε στις ερωτήσεις που ακολουθούν:

«Κι αλίμονο σ’ εκείνον

που πατρίδα τώρα δεν έχει

και περιφέρεται σε στερεότυπα και ξένους ουρανούς».

Χρίστος Ρουμελιωτάκης,

«Ξένος ειμί και άλλα ποιήματα»

Page 12: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

1. Ποιο είναι το τυπικό της φιλοξενίας, όπως αυτό παρουσιάζεται στην α ραψωδία;

Page 13: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

2. Ποιες αντιλήψεις των ομηρικών ανθρώπων για τους ξένους (ικέτες και φτωχούς) διαφαίνονται στους στίχους 221-256 της ραψωδίας ζ;

Page 14: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

3. Ποια είναι η απάντηση του Κύκλωπα Πολύφημου στο αίτημα του Οδυσσέα να τους φιλοξενήσει στο όνομα του Ξένιου Δία;

Page 15: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

4. Πώς μπορείτε να εξηγήσετε τη διαφορά που διαπιστώνουμε ότι υπάρχει ανάμεσα στις ραψωδίες α, ζ και ι, σχετικά με την αντιμετώπιση του ξένου;

Page 16: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

5. Πώς αντιμετωπίζουν τους ξένους στη χώρα των Φελλόποδων και πώς στη χώρα των Βουκεφάλων («Αληθής ιστορία», Λουκιανός); Ποια αντιμετώπιση βρίσκει εσάς σύμφωνους και γιατί;

Page 17: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

4η διδακτική ώρα

Συμπληρώστε τις ακροστιχίδες ΞΕΝΟΣ- ΑΛΛΟΣ με όποιες λέξεις σας έρχονται πρώτες στο μυαλό (καταιγισμός ιδεών). Ξ ΕΝΟΣ

ΑΛΛΟΣΦτιάξτε μ’ αυτές στη συνέχεια συννεφόλεξα, πατώντας ctrl και κλικ στη λέξη Συννεφόλεξο , όπως στην παρακάτω εικόνα.

Page 18: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Ανοίξτε τον εννοιολογικό χάρτη και συμπληρώστε τον.

• Εσωτερικές εικόνες……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………• Ατομικές εμπειρίες….…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 19: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

5η διδακτική ώρα

Επισκεφθείτε την παρακάτω διεύθυνση του Εθνικού κέντρου Βιβλίου και ακούστε μια ιστορία για την διαφορετικότητα και την αποδοχή του ‘άλλου’. Διαβάστε λίγα λόγια για τους πρόσφυγες, ασχοληθείτε με τις δραστηριότητες που προσφέρονται. Επιλέξτε

το και δείτε τι έχετε να μάθετε.

http://www.mikrosanagnostis.gr/thema_9.asp

Εξερευνήστε δικτυακούς τόπους με σχετικά ποιήματα και λογοτεχνικά κείμενα, για το συγκεκριμένο θέμα. Μπορείτε να συλλέξετε σχετικά λογοτεχνικά κείμενα, σχετική δισκογραφία για τον ‘ξένο’... Επισκεφθείτε τις παρακάτω διευθύνσεις:

Σύντομο βίντεο (διάρκειας 4 λεπτών περίπου) αφιερωμένο στην Παγκόσμια Μέρα Μετανάστη (απόσπασμα από δελτίο ειδήσεων).

Ελληνικός πολιτισμός (δημοτικά τραγούδια ξενιτιάς, στίχοι, βίντεο από youtube)

«Καθημερινή»: Τα πουλιά της ξενιτιάς

Ο ρόλος τους σε δημοτικά τραγούδια της Κρήτης, της Β. Ηπείρου, της Πελοποννήσου, της Μ. Ασίας. Του Παντελη Μπουκαλα

ΛογοτεχνίαΠοίησηΜετανάστες-ΠρόσφυγεςΘέατρο

«Έφηβοι δημοσιογράφοι» Αντιρατσιστικά παραμύθια

Ταινία των μαθητών του 132ο Δημοτικού Σχολείου της

Αθήνας (Γκράβα) και ένα άρθρο της Άννας Φραγκουδάκη

για την ταινία.

Page 20: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

6η διδακτική ώρα

Ομάδα Α

Εκφράστε με ζωγραφιές τα συναισθήματα που σας προκαλεί η ενασχόλησή σας με το θέμα και δημιουργήστε ένα ηλεκτρονικό «λεύκωμα με ζωγραφιές» με το λογισμικό παρουσίασης. Εναλλακτικά μπορείτε να δημιουργήσετε κόμικ, φτάχνοντας μια ιστορία ή εκφράζοντας απλώς κάποιες σκέψεις σας.

Ernest Hemingway – For Whom the Bell TollsΚανένας άνθρωπος δεν είναι μόνος του ένα Νησί ακέραιο και ξεχωριστό·κάθε άνθρωπος είναι ένα κομμάτι της Ηπείρου, ένα κομμάτι της ενδοχώρας·αν η θάλασσα πάρει μαζί της ένα σβόλο χώμα, η Ευρώπη λιγοστεύει, σαν να ήταν ένα Ακρωτήρι ή σαν να ήταν ένας Πύργος, φίλων σου ή δικός σου·ο θάνατος του κάθε ανθρώπου με λιγοστεύει, γιατί ανήκω στην Ανθρωπότητα.Γι’ αυτό, μη στέλνεις ποτέ να ρωτήσεις για ποιον χτυπά η καμπάνα·για σένα χτυπά.

Page 21: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Ομάδα ΒΝα μετατρέψετε την πιο κάτω εικονογραφημένη ιστορία σε συνεχή γραπτό λόγο ή να γράψετε μια συνέχεια της ιστορίας.

(από το φυλλάδιο «Εγώ ρατσιστής;», έκδοση Ευρωπαϊκής Επιτροπής κατά του ρατσισμού)

Ομάδα Γ

Page 22: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Να γράψετε μια παράγραφο στην οποία κα σχολιάσετε την εξής άποψη: «Οι μετανάστες δεν είναι πρόβλημα, έχουν προβλήματα». Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με αυτά τα λόγια; Σε κάθε περίπτωση, να δικαιολογήσετε την απάντησή σας.

Ομάδα Δ

Είσαι δημοσιογράφος και γράφεις ένα σύντομο ρεπορτάζ με τίτλο «Το πορτρέτο ενός μετανάστη» στο οποίο κα παρουσιάζεις μια περίπτωση μετανάστη που γνωρίζεις (ή και φανταστικού προσώπου). Θα σε βοηθήσουν οι πιο κάτω ερωτήσεις.

1. Πώς ονομάζεται το πρόσωπο που μας παρουσιάζεις;2. Από πού κατάγεται και πού ζει;

3. Πώς βρέθηκε στην Ελλάδα; (για ποιους λόγους;)

4. Ποιες δυσκολίες συνάντησε στο νέο του περιβάλλον;

5. Ποια συναισθήματα μπορεί να νιώθει για το γεγονός ότι είναι μετανάστη;7η διδακτική ώρα

Συνθέστε μια περίληψη για ένα από τα λογοτεχνικά κείμενα, αξιοποιώντας τον επεξεργαστή κειμένου.

Αν ανήκετε στην Α ομάδα, ασχοληθείτε με: «Η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται», Θανάσης Βαλτινός.

Αν ανήκετε στη Β ομάδα, ασχοληθείτε με : «Ο δρόμος για τον Παράδεισο είναι μακρύς», Μαρούλα Κλιάφα.

Αν ανήκετε στη Γ ομάδα, ασχοληθείτε με : «Ο Κωνσταντής», Λίτσα Ψαραύτη.

Αν ανήκετε στη Δ ομάδα, ασχοληθείτε με : «Όπως τα βλέπει κανείς …», Ελένη Σαραντίτη.

Page 23: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

«Εκεί που είναι ο πόνος κι ο ιδρώτας και τα δάκρυα, εκεί δεν είναι ο άνθρωπος; Γιατί λοιπόν σκάβετε ένα χαντάκι και χωρίζεστε;»

(Αριάγνη, «Ακυβέρνητες Πολιτείες» Στρ. Τσίρκα)

Page 24: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

Επειδή άλλη μάνα με γέννησε

και σ΄άλλη γλώσσα άκουσες εσύ

τα όμορφα παιδικά σου παραμύθια...

μη με φωνάζεις «ξένο».

Αν θέλεις, κοίταξέ με στα μάτια,

πιο πέρα απ΄το μίσος

ας φθάσει η ματιά σου,

ας ξεπεράσει φόβο, εγωισμό.

Για δες, άνθρωπος είμαι κι εγώ.

Όχι, δεν είμαι «ξένος»!

(γραμμένο από άγνωστο μετανάστη)

Page 25: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Α ομάδα

Ποιο είναι το θέμα του αποσπάσματος; Ποιος είναι ο ‘ξένος’ στο απόσπασμα; Μιλήστε μας γι’ αυτόν. Αν ήσασταν εσείς στη θέση του ‘ξένου’, πως νομίζετε ότι θα

νιώθατε; Ποιο είναι ο στόχος του συγγραφέα στο απόσπασμα αυτό;

Page 26: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Β Ομάδα Ποιος είναι ο ‘ξένος’ στο απόσπασμα αυτό; Μιλήστε μας γι’

αυτόν. Πώς συμπεριφέρονται απέναντι στη Βερόνικα και την οικογένειά

της οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας, πως αντιδρούν αυτοί και πώς νιώθουν;

Αν ήσασταν εσείς στη θέση του ‘ξένου’, πως νομίζετε ότι θα νιώθατε;

Ποιος είναι ο στόχος της συγγραφέα στο απόσπασμα;

Page 27: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Γ Ομάδα Ποιο είναι το θέμα του διηγήματος; Ποιος είναι ο ‘ξένος’ στο διήγημα; Μιλήστε μας γι’ αυτόν. Αν ήσασταν εσείς στη θέση του ‘ξένου’, πώς νομίζετε ότι θα

νιώθατε; Ποιο μήνυμα στέλνει η συγγραφέας με το διήγημα αυτό;

Page 28: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

Δ Ομάδα Ποιο είναι το θέμα του αποσπάσματος; Ποιος είναι ο ‘ξένος’ στο απόσπασμα; Μιλήστε μας γι’ αυτόν. Ποιος είναι ο στόχος της συγγραφέα; Αν ήσασταν συμμαθητές της Ευρυδίκης, πώς θα

συμπεριφερόσασταν απέναντί της;

Page 29: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

8η διδακτική ώρα

Εντοπίζουμε τον ξένο μέσα μας: ξένος ο άλλος μου εαυτός

Προσπαθήστε να φανταστείτε τον εαυτό σας ως ξένο σε κάποιες περιστάσεις στο μέλλον και γράψτε ένα σχετικό κείμενο (ημερολόγιο, αφήγηση, ποίημα, επιστολή, επιστημονική φαντασία).

«Ένα σημείο μαθηματικόν μέσα στο σύμπαν είναι η γη και εδόθη όλη προς κατοικίαν του ανθρώπου γι’ αυτό, όπου κι αν κατοικεί κανείς, δεν μπορεί να θεωρηθεί ξένος».

Θ. Καϊρης, σοφός και αγωνιστής παπάς του 1821

Page 30: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

9η διδακτική ώραΔημιουργήστε με ένα λογισμικό παρουσίασης μια «οπτικοακουστική έκθεση» που θα είναι μια ολοκληρωμένη συνθετική εργασία του ξένου που θα περιλαμβάνει υλικό που θα έχετε αποθηκεύσει από τις παραπάνω δραστηριότητες. Μπορεί να περιλαμβάνει την απαγγελία των ποιημάτων αυτών από σας τους ίδιους (με ηχογράφηση) ή από άλλους, την ανάλογη μουσική σύνθεση της αρεσκείας σας (από την προτεινομένη δισκογραφία), σχετικά έργα τέχνης Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών, φωτογραφίες που θα βρείτε στο διαδίκτυο, δικά σας κείμενα, εννοιολογικούς χάρτες κ.τ.λ.

ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΕΓΩ

ΛΕΜΕ ΕΣΕΙΣ ΚΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΕΓΩ

ΛΕΜΕ ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΓΩ

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΓΩ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΝΟΗΣΟΥΜΕ

ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ

ΤΙΤΟΣ ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ

Page 31: Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"

31

10η διδακτική ώραΠαρουσιάστε την εργασία σας. Θέλετε να συζητήσουμε για ό,τι είδαμε, ακούσαμε, νιώσαμε;