Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

8
Τίτλος Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα ΕΝΟΤΗΤΑ: 5η- Παραγωγή αφηγηματικού κειμένου (Το ρήμα στην αφήγηση) Τάξη: Α΄ Γυμνασίου Στόχοι: Γνωστικοί Να ασκηθούν στην παραγωγή αφηγηματικού λόγου. Τεχνογραμματισμού Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου.

description

Νεοελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου

Transcript of Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

Page 1: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

Τίτλος

Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία

Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα

ΕΝΟΤΗΤΑ: 5η- Παραγωγή αφηγηματικού κειμένου (Το ρήμα στην αφήγηση)

Τάξη: Α΄ Γυμνασίου

Στόχοι:

Γνωστικοί Να ασκηθούν στην παραγωγή αφηγηματικού λόγου.

Τεχνογραμματισμού Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου σε

περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου.

Παιδαγωγικοί ή ψυχοκινητικοί Να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες στο πλαίσιο της

συνεργατικής πρόσληψης, επεξεργασίας και παραγωγής ηλεκτρονικού λόγου.

Page 2: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

Να ασκηθούν στην ομαδική εργασία δουλεύοντας σε

ανοιχτά περιβάλλοντα μάθησης που ευνοούν την κριτική

διερεύνηση.

Να επικοινωνούν µε άλλους συμμαθητές/τριες τους και να

μοιράζονται τις απόψεις τους στο πλαίσιο συνεργατικών

δραστηριοτήτων.

Να οργανώνουν το υλικό τους και να το παρουσιάζουν με τη μορφή γραπτής παρουσίασης.

Να καλλιεργηθεί η πρωτοβουλία και αυτενέργεια των μαθητών.

Λογισμικό

Επεξεργαστής κειμένου. Πιστοποιημένο εκπαιδευτικό λογισμικό του Παιδαγωγικού

Ινστιτούτου για τη Γλώσσα της Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού (Λέξεις και φαντασία) (http://ts.sch.gr/repo/online-packages/dim-glossa-e-st/)

Wiki Διάρκεια

Απαιτούνται δύο διδακτικές ώρες. Μία ώρα, στο εργαστήριο πληροφορικής, για την παρουσίαση του λογισμικού κι ενημέρωση των μαθητών για τις δραστηριότητες που θα κάνουν, και μία ώρα για την παρουσίαση των εργασιών τους στην τάξη.

Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε πέντε ομάδες των πέντε ατόμων.

Page 3: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

Οι ομάδες αναλαμβάνουν, με την καθοδήγηση του διδάσκοντα, συγκεκριμένες εργασίες. Ο καθηγητής συντονίζει το έργο των ομάδων, καθοδηγεί κι υποστηρίζει διακριτικά τη διαδικασία επεξεργασίας και μελέτης του υλικού.

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή - Προϋποθέσεις

Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο internet Βιντεοπροβολέας και υπολογιστής Εξοικείωση των μαθητών με τον επεξεργαστή κειμένου

και την ομαδοσυνεργατική μέθοδο διδασκαλίας.

Περιγραφή σεναρίου

Διάκριση σε ομάδες των 5 ατόμων. Κάθε ομάδα ορίζει τον εκπρόσωπό της που θα παρουσιάσει στο τέλος σε βιντεοπροβολέα την εργασία της.

Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του διδάσκοντα είναι καθοδηγητικός.Ρόλοι των μαθητών: Κατά τη συνεργασία των μαθητών σε ομάδες και τη συγγραφή ομαδικού κειμένου έχουμε παραγωγή λόγου μέσα σε συνθήκες ανάδρασης: η σκέψη κάθε μαθητή ανατροφοδοτεί τη σκέψη των υπολοίπων μαθητών της ομάδας. Με τον τρόπο αυτό, το συλλογικό κείμενο που παράγουν οι μαθητές αποτελεί αντικείμενο διαπραγμάτευσης και αποτέλεσμα συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας.Ο καθηγητής βοηθά, καθοδηγεί και λειτουργεί υποστηρικτικά.

Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των εργασιών τους.

Εφαρμογή του σεναρίου

Τα θέματα που θα απασχολήσουν τις ομάδες είναι τα εξής:

Page 4: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

-Παιχνίδι με τις λέξεις και τη φαντασία.

-Η λέξη «ήλιος» τους θυμίζει λέξεις, εικόνες, εμπειρίες.

-Συγκεντρώνουν λέξεις για τον Ήλιο.

-Διαβάζουν κείμενα, ακούν τραγούδια και απαγγελία ποίησης.

-Επισκέπτονται δικτυακούς τόπους με σχετικό υλικό.

-Συμπληρώνουν την ακροστιχίδα της λέξης «Ήλιος».

-Δημιουργούν δική τους ιστορία για τον Ήλιο. Προσέχουν τη χρήση των ρημάτων στην αφήγησή τους.

Προτεινόμενη πορεία διδασκαλίας

1η διδακτική ώρα

Παίρνοντας αφόρμηση από τον πίνακα του Χατζηκυριάκου-Γκίκα στην 1η Ενότητα του σχολικού εγχειριδίου του μαθήματος Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, χαιρετίζουμε τον ερχομό της άνοιξης, κάνοντας αναφορά στη σημασία του «Ήλιου» για μας, τη χώρα μας, την ποίηση, τη μυθολογία κ.λ.π.

Στη συνέχεια παρουσιάζεται στους μαθητές το λογισμικό, δίνονται διευκρινίσεις για τη λειτουργία του κι ενημερώνονται για τις δραστηριότητες που θα κάνουν και την εργασία που θα συνθέσουν ομαδικά με το wiki, την οποία θα παρουσιάσουν στο τέλος στην ολομέλεια της τάξης.

Χωρίζονται σε ομάδες και εξασκούνται στις λειτουργίες του λογισμικού. Ορίζεται, κατόπιν συζήτησης, ο συγκεκριμένος χρόνος παρουσίασης των εργασιών τους.

Page 5: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

Νίκος Χατζηκυριάκος-Γκίκας, Το πρώτο πρωί του κόσμου

2η διδακτική ώρα

Παρουσίαση των εργασιών και συζήτηση για το ρόλο του ρήματος στις δικές τους ‘ιστορίες’.

Επέκταση σεναρίου: Μπορεί να ζητηθεί να γράψουν την ιστορία τους περιλαμβάνοντας συγκεκριμένους ανθρώπινους

Page 6: Διδακτικό σενάριο: "Χαιρετίζοντας την Άνοιξη"

χαρακτήρες (ήρωες) ή να συνθέσουν ένα ποίημα δικό τους ή να δημιουργήσουν ένα ποίημα κάνοντας κολλάζ με τους στίχους άλλων ποιημάτων. Θα μπορούσαν, επίσης, να παρουσιάσουν την ιστορία τους ως πολυτροπικό κείμενο, με φωτογραφίες, ζωγραφική, μουσική, σκίτσο κ.λ.π.