Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

14
Τίτλος σεναρίου: Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα ΕΝΟΤΗΤΑ: 3η- Παραγωγή αφηγηματικού κειμένου Τάξη: Α΄ Γυμνασίου Στόχοι: Γνωστικοί Να ασκηθούν στην παραγωγή αφηγηματικού λόγου. Τεχνογραμματισμού Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου και στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων. Να ασκηθούν στην παραγωγή πολυτροπικών κειμένων.

description

Νεοελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου

Transcript of Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Page 1: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Τίτλος σεναρίου:

Δημιουργός: Τσελέντη Αιμιλία

Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα

ΕΝΟΤΗΤΑ: 3η- Παραγωγή αφηγηματικού κειμένου

Τάξη: Α΄ Γυμνασίου

Στόχοι:

Γνωστικοί Να ασκηθούν στην παραγωγή αφηγηματικού λόγου.

Τεχνογραμματισμού Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου σε

περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου και στη χρήση του προγράμματος δημιουργίας παρουσιάσεων.

Να ασκηθούν στην παραγωγή πολυτροπικών κειμένων.

Παιδαγωγικοί ή ψυχοκινητικοί Να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες στο πλαίσιο της

συνεργατικής πρόσληψης, επεξεργασίας και παραγωγής ηλεκτρονικού λόγου.

Page 2: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Να ασκηθούν στην ομαδική εργασία δουλεύοντας σε

ανοιχτά περιβάλλοντα μάθησης που ευνοούν την κριτική

διερεύνηση.

Να επικοινωνούν µε άλλους συμμαθητές/τριες τους και

να μοιράζονται τις απόψεις τους στο πλαίσιο

συνεργατικών δραστηριοτήτων.

Να οργανώνουν το υλικό τους και να το παρουσιάζουν με τη μορφή γραπτής παρουσίασης.

Να καλλιεργηθεί η πρωτοβουλία και αυτενέργεια των μαθητών.

Λογισμικό

Διαδίκτυο (φυλλομετρητής)

Επεξεργαστής κειμένου. Λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων. Πρόγραμμα δημιουργίας βίντεο animoto.

Διάρκεια

Απαιτούνται τρεις διδακτικές ώρες. Δύο ώρες για την υλοποίηση των εργασιών τους στο εργαστήριο πληροφορικής και μία ώρα για την παρουσίασή τους στην τάξη.

Οργάνωση τάξης

Η τάξη χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες των πέντε ατόμων, ενώ καταβάλλεται προσπάθεια, ώστε να υπάρχει, σε κάθε ομάδα, ένας τουλάχιστον μαθητής που να μπορεί να διαχειριστεί την

Page 3: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

πρόσβαση στο διαδίκτυο και να είναι ο ίδιος βοηθός, συνεργάτης των υπολοίπων (κυρίως στην πλοήγηση-αναζήτηση στο διαδίκτυο).

Οι ομάδες αναλαμβάνουν, με την καθοδήγηση του διδάσκοντα, συγκεκριμένες εργασίες. Ο καθηγητής συντονίζει το έργο των ομάδων, κινητοποιεί τους μαθητές να υποβάλλουν ερωτήσεις κι απορίες, καθοδηγεί κι υποστηρίζει διακριτικά τη διαδικασία αναζήτησης, επεξεργασίας και μελέτης του υλικού.

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή - Προϋποθέσεις

Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο internet Βιντεοπροβολέας και υπολογιστής Εξοικείωση των μαθητών με τον επεξεργαστή κειμένου

και την ομαδοσυνεργατική μέθοδο διδασκαλίας.

Φύλλα εργασίας

Δίνονται δύο φύλλα εργασίας

Περιγραφή σεναρίου

Διάκριση σε ομάδες των 5 ατόμων με εσωτερική κατανομή ρόλων (γραμματέας/ χειριστής/ συντονιστής προαιρετικά).

Συνεργασία μεταξύ των ομάδων: Κάθε ομάδα ορίζει τον εκπρόσωπό της που θα παρουσιάσει στο τέλος σε βιντεοπροβολέα την εργασία της.

Page 4: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Ρόλος του διδάσκοντα: Ο ρόλος του διδάσκοντα είναι καθοδηγητικός.Ρόλοι των μαθητών: Κατά τη συνεργασία των μαθητών σε ομάδες και τη συγγραφή ομαδικού κειμένου ή σημειώσεων, έχουμε παραγωγή λόγου μέσα σε συνθήκες ανάδρασης: η σκέψη κάθε μαθητή ανατροφοδοτεί τη σκέψη των υπολοίπων μαθητών της ομάδας. Με τον τρόπο αυτό, το συλλογικό κείμενο ή οι σημειώσεις που παράγουν οι μαθητές αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης και αποτέλεσμα συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας.Ο καθηγητής βοηθά, καθοδηγεί και λειτουργεί υποστηρικτικά.

Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των εργασιών τους.

Εφαρμογή του σεναρίου

Τα θέματα που θα απασχολήσουν τις ομάδες είναι τα εξής:

- Αναζήτηση εικονογραφικού υλικού σχετικού με τα θέματα που έχουν οριστεί για κάθε ομάδα.

- Συγκέντρωση σχετικών τραγουδιών.- Δημιουργία (προαιρετικά) κάποιου δικού τους έργου,

ζωγραφιάς ή ποιήματος.- Δημιουργία δικού τους αφηγηματικού κειμένου στο

περιβάλλον του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου.- Παρουσίαση του υλικού των ομάδων των μαθητών σε

σύνθετες εργασίες –πολυτροπικά κείμενα (συνδυσμός ήχου, βίντεο, εικόνας, κειμένου) με Λογισμικό παρουσίασης.

- Δημιουργία βίντεο.

Προτεινόμενη πορεία διδασκαλίας

Α΄ Φάση

Page 5: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Διερεύνηση του θέματος και αναζήτηση υλικού1η ώρα

Αφού έχει διδαχθεί το Γ΄ μέρος της 3ης ενότητας, που αφορά την αφήγηση (παράλληλα με το τετράδιο εργασιών) προβάλλεται σε βιντεοπροβολέα το πολυτροπικό κείμενο με τίτλο: «Ένα ατύχημα», με το λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων , ως αφόρμηση. Επίσης προβάλλεται το βίντεο με τίτλο: «Μια θαλασσινή περιπέτεια», που φτιάχτηκε με το πρόγραμμα animoto. Εξηγούμε ότι τέτοιου είδους πολυτροπικό κείμενο ή συνδυασμός κειμένου-βίντεο θα είναι και το προϊόν της δικής τους εργασίας. Διευκρινίζεται το θέμα που θα δουλέψει η κάθε ομάδα κι έτσι oι μαθητές και οι μαθήτριες εισάγονται στο σκεπτικό του σεναρίου μάθησης που θα υλοποιήσουν τις επόμενες προβλεπόμενες ώρες.

Β΄ ΦάσηΣυλλογή, αποθήκευση, αξιοποίηση πληροφοριών

Κατά το υπόλοιπο της πρώτης ώρας κι όλη την επόμενη διδακτική ώρα.

1η Ομάδα -3η Ομάδα – 5η Ομάδα

Αυτή αναλαμβάνει

Να χρησιμοποιήσει τις λέξεις «θάλασσα, φουρτούνα, πλοίο, ναυαγός, δελφίνι, κύμα», για να γράψει μια αστεία φανταστική περιπέτεια. (Επεξεργαστής κειμένου)

Να βρει εικόνες, φωτογραφίες, animation gifs, βίντεο, ήχους, τραγούδια που μπορούν να συνδυαστούν με την αφήγησή της.

Page 6: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Με το παραπάνω υλικό να δημιουργήσει ένα πολυτροπικό κείμενο (Λογισμικό παρουσίασης) ή εναλλακτικά ένα αφηγηματικό κείμενο που να το συνοδεύει ένα βίντεο (πρόγραμμα animoto).

2η Ομάδα- 4η Ομάδα

Αυτή αναλαμβάνει

Να χρησιμοποιήσει τις λέξεις «ταλαιπωρημένες αρκούδες, πολυέξοδη διατροφή, ιατρική περίθαλψη, αξιοπρεπής διαβίωση, υιοθεσία», για να γράψει μια φανταστική ιστορία που να αφορά τη διάσωση μιας αρκούδας. (Επεξεργαστής κειμένου)

Να βρει εικόνες, φωτογραφίες, animation gifs, βίντεο, ήχους, τραγούδια που μπορούν να συνδυαστούν με την αφήγησή της.

Με το παραπάνω υλικό να δημιουργήσει ένα πολυτροπικό κείμενο (Λογισμικό παρουσίασης) ή εναλλακτικά ένα αφηγηματικό κείμενο που να το συνοδεύει ένα βίντεο (πρόγραμμα animoto).

Γ΄ ΦάσηΠαρουσίαση τελικής σύνθεσης κι αξιολόγηση

Μία ώρα

Παρουσίαση δημιουργημένου υλικού των ομάδων των μαθητών, με βιντεοπροβολέα, ηχοσύστημα.

Page 7: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Αξιολόγηση των αφηγήσεων σύμφωνα με τα κριτήρια που έχουν οριστεί στα φύλλα εργασιών.

Page 8: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις «θάλασσα, φουρτούνα, πλοίο, ναυαγός, δελφίνι, κύμα», για να γράψετε μια αστεία φανταστική περιπέτεια. (Επεξεργαστής κειμένου)

Να βρείτε εικόνες, φωτογραφίες, animation gifs, βίντεο, ήχους, τραγούδια που μπορούν να συνδυαστούν με την αφήγησή σας.

Με το παραπάνω υλικό να δημιουργήσετε ένα πολυτροπικό κείμενο (Λογισμικό παρουσίασης) ή εναλλακτικά ένα αφηγηματικό κείμενο που να το συνοδεύει ένα βίντεο (πρόγραμμα animoto).

Είναι καλή η αφήγηση που κάνατε; Αξιολογήστε την σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια. (Συμπληρώστε τον πίνακα μ’ ένα ενδεικτικό √ στην αντίστοιχη στήλη)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Κριτήρια Καθόλου Λίγο Μέτρια Αρκετά Πολύ

Πληροφορίες για πρόσωπα, τόπο, χρόνο

εξέλιξη

λύση

συνοχή

Page 9: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

αλληλουχία

ορθογραφία

σύνταξη

έκφραση-λεξιλόγιο

Page 10: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

Να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις «ταλαιπωρημένες αρκούδες, πολυέξοδη διατροφή, ιατρική περίθαλψη, αξιοπρεπής διαβίωση, υιοθεσία», για να γράψετε μια φανταστική ιστορία που να αφορά τη διάσωση μιας αρκούδας. (Επεξεργαστής κειμένου)

Να βρείτε εικόνες, φωτογραφίες, animation gifs, βίντεο, ήχους, τραγούδια που μπορούν να συνδυαστούν με την αφήγησή σας.

Με το παραπάνω υλικό να δημιουργήσετε ένα πολυτροπικό κείμενο (Λογισμικό παρουσίασης) ή εναλλακτικά ένα αφηγηματικό κείμενο που να το συνοδεύει ένα βίντεο (πρόγραμμα animoto).

Είναι καλή η αφήγηση που κάνατε; Αξιολογήστε την σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια. (Συμπληρώστε τον πίνακα μ’ ένα ενδεικτικό √ στην αντίστοιχη στήλη)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Κριτήρια Καθόλου Λίγο Μέτρια Αρκετά Πολύ

Πληροφορίες για πρόσωπα, τόπο, χρόνο

εξέλιξη

λύση

συνοχή

αλληλουχία

ορθογραφία

σύνταξη

έκφραση-

Page 11: Διδακτικό σενάριο: "Φτιάχνω μια ιστορία"

λεξιλόγιο